Flaş Haber :
Hava Durumu

G20 Zirvesi ve Serbest Ticaret Anlaşmaları

29 Kasım 2018 - 556 okunma

Haftasonuna doğru gerçekleşecek olan G20 zirvesinde ele alınması beklenen "Serbest Ticaret" konusu, her ne kadar Ekonomik açıdan getirisi olan bir proje olsa da...
 

Uluslararası gündemde olan TTİP - Transatlantic Trade and İnvestment Partnership (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) ve APEC - Asia Pacific Economic Cooperation (Asya Pasifik Ekonomi İş Birliği) temkinli davranılması gereken anlaşmalardır...
 

Ekonomik açıdan en büyük açığımız olan ihracatı bu şekilde belki destekleyebiliriz lakin ithal edeceğimiz ürünlerde ve gıdalarda toplumumuzun önüne neler sunulacak?
 

Günümüzde bile tükettiğimiz Ürünlerin içinde hangi maddeler katıldığını veyahut kullandığımız eşyalarda sağlığımızı tehdit eden maddeler bulunup bulunmadığını ne yazıkki bilmiyoruz.
 

Yukarıda bahsetmiş olduğum uluslararası anlaşmalarda ithal edeceğimiz ürünler nasıl bir denetim ve kontrölden geçeceği çok önemli bir husustur. Şu an bile erzak dolabımızda o kadar sağlıksız ürün varken daha da sağlıksız ürünleri evimize mi sokacağız?
 

Birçok farklı dezavantaj olan karşıt sebepler sayabiliriz fakat tabiiki de madalyonun bir de ters yüzü var. 
Peki bu projelerin ne gibi bir getirisi olabilir? Bize ne tür faydaları dokunabilir? 
Sizlere bir kaç madde sayabilirim...
 

Serbest Ticaret anlaşmaları'nın "Şirketler" açısından faydaları;
- İhracat'ın artması
- Vergisel rahatlık
- Ucuz Hammadde ithalatı
- Maddi açıdan büyük tasarruf
 

"Tüketici" için ise olumlu olarak bir tek ekonomik açısını ele alabiliriz. Almış olduğumuz ürünler üretici'nin tasarrufu sebebiyle ucuzlaması. Örneğin ithal ettiğimiz otomobiller veya otomobil parçaları vergisel muafiyet sebebiyle ucuzlayacak. Veya en önemli konulardan biri olan Tıbbi veyahut Medikal malzemeler / ürünler kolayca ithal edilebileceği için Sağlık sektöründe ve Tıpta kalkınmalar olacak.
 

Milli Ekonomi'yi savunan düşünen destekleyen biri olarak finansal açıdan bakacak olursam çok güzel anlaşmalar bunlar. Fakat tek endişem toplumun sağlığını hiçe sayan gözü dönmüş kapitalistlerin kâr etme amacıyla sağlığımızı tehdit eden maddeler kullanmaları veya genel olarak katkılı sağlıksız gıda ithal edilmesi (+ GDO'lu ürünlerin çoğalması).
 

Dileğim o dur ki bu anlaşmalarda sadece Para değil İnsanlık kazanır. Ve devletimizden temennim bu tür anlaşmalarda Toplum Sağlığını koruyacak olan maddelere önem göstermesidir.

Saygı ve Sevgilerimle
Lokman GÜNYELİ

Lokman diğer yazıları
x

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
GAZETELER GAZETELER
YÖNETIM YÖNETIM
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.