Flaş Haber :
Hava Durumu

Başa Gelen Olayların Yorumlanması.

11 Ocak 2022 - 537 okunma
كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـٔاً وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْۚ وَعَسٰٓى اَنْ تُحِبُّوا شَيْـٔاً وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْؕ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ وَاَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَࣖ ﴿٢١٦﴾
"" Hoşunuza gitmediği halde Savaş size farz kılındı.. Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevme niz de mümlündür. Allah bilir siz bilemezsiniz. "" ( Bakara 216)..
Dünya hayatı zannedildiği gibi basit , düz , görüldüğü gibi değildir. Hayat bir Matruşka gibidir. İç içe girmiş Sırlar , Gizemler , keramet ler içerir... Hayatta bazen yolumuza istenmedik olaylar çıkar. Ve ya başımıza hoş olmayan musîbetler gelir.. Ancak bir süre sonra görürüz ki , o olaylar sayesinde büyük kötülüklerden kurtulmuşuzdur. Derler ya ; "" Beterin beteri var , haline şükret""".diye....
İşte bir bakarız ki , başımıza gelen musîbet bizi daha büyüğünden muhafaza eden koruyucu olmuş. Kur'an ı Kerim in katımızdan ilim verilen iyi bir kul dediği , Bizim Hızır dediğimiz kişinin Hz Musa ile olan gemi yolculuğunu hatırlayın , Hızır Gemiyi delince , Hz Musa ona itiraz ederek "" Şüphesiz kötü bir iş yaptın "" der. Ancak bir müddet sonra , Hızırın o Gemiyi sağlam gemilere el koyan zalim bir Hükümdar dan korumak için deldiği anlaşılır.
İşte insanında hayat gemisi zaman zaman delinmekte , su almakta ve kırılıp dökülen şeyler olmaktadır. Cenabı Allah Kulunu daha büyük tehlikelerden korumak için bir takım musîbetlere mübtela etmektedir. Musîbetler kimi zaman dünyada daha büyüğünden muhafaza etmek, kimi zaman da âhirette karşısına büyüyerek çıkacak daha ağır bir bedelden insanı korumaktadır.
Kardeşleri Hz Yusufu Öldürmek için plan yapmışlar , her şey tam istedikleri gibi olmuşken, içlerinden bir kardeşinin onu öldürüp kardeş Kanı ile ellerini kirletmektense , susuz ve derin bir kuyuya atıp , kendi kendine orada ölmesi daha makul olduğunu teklif edince , onu kuyuya attılar. Fakat bir müddet sonra onu bir kafile gelip kuyudan çıkardı. Mısır'da köle olarak sattı.
Haz Yusuf'un katledilmesinden , kuyuya atılması daha hayırlı olmuştur , o da bir felaket olmasına rağmen. Bunu Mevlânâ Celâlettin Mesnevîsinde şöyle ifade eder.""
KARDEŞLERİNİN GÖNLÜNDE SANA KARŞI KİN VARSA, KUYUDA KALMAN SENİN İÇİN DAHA İYİDİR . ALLAH, KARDEŞLERİNİN KİNİNDEN KORUMAK İÇİN YUSUFU KUYUYA ATTIRDI. ""
Kader insanı bazen yaralayarak , bazen hasta ederek, bazen saadetini bozarak , bazen ekonomik sıkıntılarla , bazen işsizlik ve benzeri sorunlar aracılığıyla , başka bir takım felaketlere korumakta ve kurtarmaktadır , kim bilir... kader insanı faydalı musibetler, anlamlı olumsuzluklar ve hikmeti kederleriyle meşgul etmektedir. İnsan da bunlardan kaçmak ve bir an önce kurtulmak için çırpınmaktadır. Bu da insana tecrübe kazandırarak olgunlaştırmaktadır.....
Hayatın yorumlanması , rüya tabirlerini andırır. Rüya ilmini bilmeyenler , olumsuz gibi görünen rüyaları , negatif yorumlayarak , rüyayı olumsuz bir yaşantıyı doğru tetiklerler. Oysa rüyalardaki kötü ve korkutucu sahneler genellikle güzel anlamlar taşımaktadırlar. Rüyalar tersine çıkar derler. Tabiki her rüya için geçerli değildir.
"" İnsanlar uykudadır ve ölünce uyanacaklardır"".
Hayatta bir rüyadır. Olumsuz görülen bir çok olayın , neticesi, tabiri , açılımı ve arka planı oldukça güzel olabilir. Ama hala rüyada olduğumuz ve dünyanın etkisi altında yaşamaya devam ettiğimiz için bu güzellikleri şimdilik fark edemiyoruz....
""Bana zarar verdiler düşüncesini ortadan kaldırırsan , zararın kendisini de ortadan kaldırırsın"".
Selam ve dua ile
Mustafa diğer yazıları
x

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
GAZETELER GAZETELER
YÖNETIM YÖNETIM
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.