Flaş Haber :
Hava Durumu

Tüm çalışan annelerin çocuklarına ücretsiz kreş imkânı sağlanmalıdır

08 Mayıs 2022
79 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın Anneler Günü dolayısıyla yaptığı açıklama.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın Anneler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Güçlü kalpleri ve demirden sağlam duruşları ile evde, işte, her yerde kısacası hayatın her alanında bize hayat yolunu belirleyen annelerimiz... Evlerimizi şenlendiren, kollarında huzur bulduğumuz annelerimiz... Hastalandığımızda onlar sayesinde şifa bulduğumuz sıkıntıya düştüğümüzde bize kol kanat geren annelerimiz... İyiliğin, şefkatin, fedakarlığın, merhametin, koşulsuz sevginin kaynağı olan, bizleri dünyaya getiren, büyüten, her türlü zorluğa gögüs geren annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun" dedi. 

Yüce yaradan, annelere ayrı bir değer ve beraberinde çok mühim vazifeler atfetmiştir.

Eğitimin ailede başladığını, çocuklarımızın ilk öğretmeninin de anneleri olduğunu söyleyen Geylan, "Gelecek kuşakları etkileyen bu kadar önemli bir görevi layıkıyla yerine getirebilecek donanımlarla bezenmiş annelerimiz için, Peygamber Efendimiz de "Cennet, annelerin ayakları altındadır”  der. Annelerimizin yetiştirdiği bireyler daha sonrasında topluma yön vermektedir. Yüce yaradan, annelere ayrı bir değer ve beraberinde çok mühim vazifeler atfetmiştir" diye konuştu.

Şehit annelerine ve kadın şehit eğitimcilerimize minnettarız.

Ülkemizin bekası, huzuru, geleceği için evlatlarını vatanımıza şehit veren annelere de minnetlerini sunan Geylan, " Sizler canınızdan çok sevdiğiniz  çocuklarınızı bu vatana şehit verdiniz. Her birinizin ellerinden öpüyorum" diye konuştu.  

Kadın şehit eğitimcilerimizi de saygı ve minnetle yad eden Geylan, "Bölücü terör örgütü PKK tarafından 26 Ekim 1993 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde katledilen Neşe Alten’i, 9 Haziran 2017 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesinde şehit olan Aybüke Yalçın’ı, 15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ'nün Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği bombalı saldırıda şehit düşen Özel Harekatçı Komiser Yardımcısı ve aynı zamanda Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği mezunu Cennet Yiğit'i ve tüm kadın şehitlerimizi özlemle anıyoruz." dedi.

Anneler Gününde çocuklarından ayrı kalan öğretmenlerimizin mağduriyetleri giderilmelidir.

Mazaret tayin talepleri yerine getirilmediği için evlatlarının kokusuna hasret kalan, onlardan uzakta çalışmak zorunda olan, Anneler Gününü çocuklarından ayrı kutlamak zorunda kalan öğretmenlerin de mağduriyetlerine  vurgu yapan Geylan, mazeret tayin hakkının keyfiyet değil, zorunluluk olduğunu söyleyerek, "Anayasamızın 41. Maddesi kamu yönetimine aile birliğini sağlama yükümlülüğünü veriyor. Anneler çocuklarına hasret kalmamalı, aileler birleştirilmelidir" dedi.

Bu noktada Hükümet, özel veya kamu görevlisi çalışanı ayrımı yapılmaksızın çalışan annelerin çocuklarına ücretsiz kreş imkanı sağlamalıdır.

Kadınları çalışma hayatından uzaklaştıran etkenlerin başında çocuk bakım sorunu geldiğini ifade eden Geylan, "Çocuğuna bakacak biri olmadığından dolayı anne, kazandığı ücret ile bakıcı bulmakta veya çocuğunu kreş ya da anaokuluna yazdırmaktadır.  Bu durum kadının gelirinin büyük bir çoğunluğunu harcamak zorunda kalmasına neden olmakta ve onu çalışma hayatından uzaklaştırmaktadır. Bu noktada Hükümet, özel veya kamu görevlisi çalışanı ayrımı yapılmaksızın çalışan annelerin çocuklarına ücretsiz kreş imkanı sağlamalıdır" dedi.

Doğum yapması nedeniyle ücretsiz izne ayrılan kamu görevlilerinin sosyal güvenlik primlerinin kurumları tarafından yatırılmaya devam etmelidir.
 
Geylan, Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşme talepleri  arasında bulunan  aile ve çocuk yardımı olmak üzere tüm sosyal yardım ve ödemelerin yükseltilmesini, tüm kamu görevlilerine  doğum yardımı ödenmesini istediklerini bildirdi.  Geylan, "Doğum yapması nedeniyle ücretsiz izne ayrılan kamu görevlilerinin sosyal güvenlik primlerinin kurumları tarafından yatırılmaya devam etmesi, söz konusu personele izinleri süresince maaşlarının dörtte biri oranında destek ödemesi yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
Bu minvalde başta Peygamber Efendimizin annesi Âmine Hatun ve devletimizin kurucusu Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere aramızdan ayrılan tüm annelerimizi minnet ve rahmetle anıyor, şehit annelerinin ve tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.