Flaş Haber :
Hava Durumu

O sinemanın mavi bakan gözüdür

24 Ocak 2022
631 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Yeşilçam Efsanesi Usta Sanatçı Fatma Girik'in hayata gözlerini yummasının ardırdan MHP Lideri Devlet Bahçeli yaptığı açılamayla başsağlığı dileklerini iletti. Bahçeli, Fatma Girik'in geçen 79 yıllık ömründe çok sayıda önemli iz ve eser bıraktığını söylerken "Dört yapraklı yoncadan birisi kopmuştur. Oynadığı roller ise geleceğe yazılmış bir mektup olarak miras kalmıştır. O sinemanın mavi bakan gözüdür." ifadelerini kullandı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli açıklamasında, sanatçının en yegâne ve en güzel tarifini,  "Bir milletin ruh kökünü telif eden, saklı kalmış hissiyat ve özlemlerine tercüman olan edip, edep ve eser müellifidir."  tespiti ve tanımıyla ifade ederken sanatçının en temeliyle kutuplaştıran değil kucaklayan, göz ile gönül arasında köprüler kurmayı başaran ortak ve simgesel değerine atıfta bulundu.
Yeşilçam'ın Türk sineması ve milletinin yüz akı olduğunu söyleyen Bahçeli, Türk milletinin gönlünde taht kuran sanatçıların gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Bugün itibariyle edebiyete irhital eden Usta Sanatçı Fatma Girik'in oynadıkları karakterlerle bütünleşen sanatçılarımızdan olduğunu ve hiç unutulmadıklarını aktaran MHP Lideri, Girik'ten için "O sinemanın mavi bakan gözüdür." dedi.

SANATÇI, TOPLUMA ROL MODELLİK YAPAN ÖRNEK ŞAHSİYETTİR

Sanatçı bir milletin ruh kökünü telif eden, saklı kalmış hissiyat ve özlemlerine tercüman olan edip, edep ve eser müellifidir.
Sanat, sanat için değil de, insan ve toplum için yapılırsa gerçek hüviyetiyle buluşacak, gelişmiş bir hürriyet ve hüsnüniyetle billurlaşacaktır.

Esasen sanatçı bir adım önde olan, olması gereken, topluma rol modellik yapan örnek şahsiyettir.
Sanatçı ayıran değil birleştiren, uzaklaştıran değil yakınlaştıran, kutuplaştıran değil kucaklayan, göz ile gönül arasında köprüler kurmayı başaran ortak ve simgesel değerdir.

GURUR KAYNAĞIMIZDIR

Yeşilçam, Türk sinemasının yüz akı, yüksek arkıdır. Siyah beyazlı yıllarımızın pek çok sahnesi canlı bir resim gibi hatıralarımızın duvarında asılıdır.
Düşüncesi ve siyasi eğilimi ne olursa olsun, milletimizin gönlünde taht kuran sanatçılarımız bizim gurur kaynağımızdır.

Sanatçı, eserleriyle konuşan, filmleriyle seslenen, verdiği mesajlarıyla öne çıkan, bizi bize anlatan, belki de hepimize ayna tutan bir mertebenin sahibidir.
Yeşilçam’ı bir nehire benzetirsek, on yıllar boyunca bu nehirde ıslanan, bu nehirden akan pek çok isim olmuştur.

SİNEMANIN MAVİ BAKAN GÖZÜDÜR

En güzel filmleri izledik. En çarpıcı hikayelerde kendimizi bulduk.
Bazen hüzünlendik, bazen gülümsedik, bazen de ibret aldık.
Ama oynadıkları karakterlerle bütünleşen sanatçılarımızı hiç unutmadık. Bunlardan birisi de Sayın Fatma Girik’tir.
O sinemanın mavi bakan gözüdür.

Sayın Fatma Girik, 79 yıllık bir hayatı tamamlayarak ebediyete irtihal etmiş, geride çok sayıda anı, iz ve eser bırakarak aramızdan ayrılmıştır.
Dört yapraklı yoncadan birisi kopmuştur.
Oynadığı roller ise geleceğe yazılmış bir mektup olarak miras kalmıştır.

SABIR VE BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİMİ İLETİYORUM

Sayın Fatma Girik’e Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, ailesine ve sanat camiasına sabır ve baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.
Türk sinemasına emek verip gelişmesi için sorumluluk üstlenenler arasında vefat etmiş olanlara rahmet, hayattakilere de sağlıklı ömürler temenni ediyorum.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.