Iğdır son derece stratejik.

23 Mart 2023
105 Haber Okunma   0 Haber Yorum
MHP Iğdır Milletvekilimiz Yaşar KARADAĞ'ın Iğdır ilimiz hakkında gündem dışı konuşması.

 Iğdır ilimiz hakkında gündem dışı konuşmak üzere söz almış bulunmaktayım, Gazi Meclisimizi ve yüce Türk milletini saygıyla selamlıyorum. 
Öncelikle, Türklerin Ergenekon’dan çıkışını, baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı’nızı kutluyor, Türk İslam âlemine ve insanlık âlemine huzur ve bolluk getirmesini temenni ediyorum. 
Bildiğiniz üzere, adını Iğdır Bey’inden alan, ülkemizin Türk dünyasına açılan kapısı konumundaki Iğdır ülkemizde 3 ülkeye sınır olan tek ilimiz. 
Bu bakımdan, son derece jeopolitik ve jeostratejik bir öneme sahip olan ilimiz. 
Dolayısıyla, Iğdır’ın sorunlarını ve Iğdır’a yapılan yatırımları gündemde tutmak hepimizin en önemli görevlerinden biridir. 
Cumhur İttifakı olarak göreve geldiğimiz günden bu tarafa Iğdır ilimize yapılması gereken yatırımların hep takipçisi olduk ve bu yatırımlara baktığımız zaman, son bir yılda Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde 19 okul, 272 derslik, 1 pansiyon, 350 kişilik çok amaçlı salon; toplamda 350 milyon liralık bir yatırım tamamlandı bu yıl itibarıyla. 
Onun dışında, özellikle geçen yıl bütçeden geçirdiğimiz ve 2026 yılına kadar tamamlanmasını öngördüğümüz Kars Iğdır-Dilucu üzerinden Nahçıvan’a bağlanacak demir yolu hattı 224 kilometre uzunluğundaki bir hattır, geçen yıl bütçeden çıktığı zaman 16 milyarın üzerinde bir bütçeyle yapılması planlanan bir yol hattıdır. 
Bu da Iğdırlı hemşehrilerimizin yıllardır beklediği ve son derece önemli bir proje.
Bunun dışında, tabii ki Iğdır’ımıza ulaşımın sağlanması için bölünmüş yollar, gerek Kars-Digor-Iğdır yolu olsun gerek Doğu Beyazıt-Iğdır- yolu olsun -Ağrı- gerekse Dilucu’na giden duble yollar tamamlanmak üzere; bunların devamlı takipçisi olduk. 
Hepsinden önemlisi, Iğdır’ımız bir tarım şehri, ovadan oluşuyor. 
Iğdır’ımıza özellikle sulamayla ilgili çok önemli projelere imza atmış bulunduk. 
Geçen yıl yine bütçemizden çıkan Aşağı Aras Havzası Tuzluca Sulama Projesi’yle birlikte Iğdır Ovası belki de önümüzdeki elli yıl, yüz yıl içerisindeki sulama problemini kökten çözmüş olacak ve özellikle açık sulamadan kapalı sulamaya doğru yeni projelerle ova gerçek potansiyeline ulaşmış olacak. 
Ayrıca, Iğdırlı hemşehrilerimizin beklediği Tuzluca Göktaş Göleti Projesi bu yıl bütçeden geçirdiğimiz projeler arasında. 
Yine, Tuzluca Bağlan ve Yağlı Göletleriyle birlikte yer altı sondajlarıyla kısa vadede 120 kilometrelik o kadim arkların yenilenmesi…. 
Ve onun dışında 100’ün üzerinde sondaj yapıldı, şu anda faaliyete geçmiş durumda. 
Bunlar da Iğdırlı çiftçilerimizin yıllardır beklediği ve son derece mutlu oldukları projeler. 
Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yine 300 milyonu bulan bir projesi… 
Iğdır ilimizde spor salonları, artı, çeşitli mahallerde yapılan gençlik merkezleri; bunlar da bu yıl yapılan projeler arasında. 
Belediyecilik adına, Iğdır’ın özellikle içme suyuyla ilgili problemi çözüldü, şu anda musluklarımızdan temiz sular akıyor. 
Yine, altyapıyla ilgili kanalizasyon problemi büyük oranda çözüldü, etaplar devam ediyor. 
Onun dışında, millet bahçesi, Yeşil Kuşak ve meydan projemiz şu anda faaliyete geçmek üzere. Onun dışında, parklar ve bahçelerle ilgili… 
Yine, eski cezaevinin yerinde aynı şekilde projeler yapıldı. 
Şu anda Iğdır, gerçekten yaşanılabilir, gerçekten gezilebilir bir şehir olma özelliğine kavuşmaya başladı. 
E, yine, bunların dışında, Iğdır’ın sorunları arasında tabii ki hava kirliliğinden, Metzamor Nükleer Santrali’nin varlığından bahsedelim. 
En son, 15 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanımızın kararıyla onaylanan Iğdır Üniversitesinin de ortak olduğu teknokent projemizi geçirdik. 
Iğdır son derece stratejik. 
Dedik ki, özellikle Zengezur Koridoru’nun açılmasıyla birlikte, bu 4 ülkenin kesişim sahasında, ileriye yönelik yapılabilecek en önemli projelerin başında özellikle bir serbest ticaret bölgesi kurulması, ilimizde onlarca, hatta yüzlerce fabrikanın kurulmasına sebep olacak ve o serbest ticaret bölgesinin sağlamış olduğu gümrük muafiyetleriyle birlikte ilimiz, değil bölgenin, aynı zamanda tüm coğrafyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri konumuna gelecek. 
E, tabii ki, bahsettiğimiz projeler, belki de son seksen yıl içerisinde toplam bütçeden aktarılan parayla karşılaştırdığımız zaman ciddi anlamda projelerdir. 
Bu projelerin bir kısmı başlamış devam ediyor, bir kısmı tamamlanan projeler var, bir kısmı da planlanan projeler var. 
Bu projelerin de her dönem için yapılması açısından takibini sağlayacağımızı belirtmek istiyorum.
Ve ayrıca bugün on bir ayın sultanı ramazan ayına giriyoruz, ramazanın ilk günü bugün sahura kalkıyoruz. 
Ülkemize, İslam âlemine hayırlı uğurlu olmasını diliyor, saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.