Flaş Haber :
Hava Durumu

Devlet Bahçeli uykularını kaçırdı

01 Aralık 2022
156 Haber Okunma   0 Haber Yorum
6’lı masaya bir de çağrıda bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ”Gelin Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa hazırlığına ve hedefine siz de katılın. Gelin siz de bu tarihi sorumluluğa ortak olun.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin TBMM Grup Toplantısı’nın gündeminde terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yürütülen operasyonlar ve 6’lı masanın hazırlamış olduğu anayasa taslağı vardı. “6’sını bir araya getirseniz bir MHP yapmaz” diyen MHP Lideri, partisinin hazırlamış olduğu iki ayrı anayasa taslak metinlerini gösterdi. Cumhurbaşkanının görev süresini 7 yıl ve bir dönem ile kısıtlayacağını söyleyen 6’lı masaya, “Şimdi bunların uykularını kaçırayım. Cumhur, iki yetmez üç olsun derse ne yapacaksınız” dedi.

2023’te terör son bulacak

Türkiye’nin, Cumhuriyet’in yüzüncü yıl dönümünde terör belasından kurtulacağını ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, artık sabır ve tahammüllerinin kalmadığını belirtti. Münbiç, Tel Rıfat ve Ayn El Arap mıntıkasında canlı terörist bırakılmaması gerektiğini, güney sınırlarımızın A’dan Z’ye emniyete alınmasının temel gündemlerden birisi olduğunu söyledi. Pençe-Kılıç Operasyonu’yla havadan yapılan operasyonların ateş destek vasıtalarıyla yerden tahkim edilmesi, Kandil’den Ayn El Arap’a kadar karadan da süpürme harekâtıyla bölücü terör örgütünün kafasının koparılması gerektiğini ifade etti.

Sözde dost ve müttefiklere uyarı

Dost ve müttefik pozu veren ülkelerin teröristlere canlı kalkan olmasının Türkiye’nin mücadelesini sekteye uğratmayacağını ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Karşımıza kim çıkarsa sonu teröristlerin sonu gibi olmalıdır” dedi. “Buradan Türk’e kefen biçmeye hazırlananları bir kez daha uyarıyorum” diyen Devlet Bahçeli, “Türk milleti, kokuşmuş zillet zihniyetinden ibaret değildir. Sakın aldanmayın. Yanlış hesap yapmayın. Bu hatanın bedelini Çanakkale’de ödediniz. Bu yanlışın faturasına Kocatepe’de katlandınız. İş birlikçilerinize bakarak milletimizi çaresiz sanmayın” dedi.

TV yorumcularına tepki

MHP Lideri Devlet Bahçeli, her akşam TV ekranlarında yer alan tartışma programları vasıtasıyla gelişigüzel yorumlarda bulunan kadrolu isimlere de tepki gösterdi ve konuşulanların güvenlik zaafı oluşturduğunu belirtti. “Kaç gündür dikkatimizi çekmektedir, önüne gelen, dili olan, askerliğin temel kurallarından bihaber, yanaşık düzen nedir bilgisi bulunmayan, askerlik yapıp yapmadıkları dahi belli olmayan ne kadar geveze yorumcu, sözde uzman varsa televizyonlardan Türkiye’nin kara harekâtı şu günde olacak, bugünde yapılacak diye konuşmaktadır. Türkiye’nin ne zaman ve hangi şartlarda muhtemel kara harekâtı yapacağının yetki ve görevi olmayan kişiler tarafından ulu orta dillendirilmesi güvenlik zaafıdır, buna da muhakkak bir sınır konulmalıdır” dedi.

6’lı masanın anayasa önerisi

6’lı masanın açıkladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi’ni de gündemine alan MHP Lideri Devlet Bahçeli, dağın fare bile doğurmadığını söyledi. “Bunlardan hiçbir yol, hiçbir halt olmaz, olamaz” diyen MHP Lideri, 6’lı masanın değiştireceği anayasanın yıkım anayasası olduğunu belirtti. Bölücü ve teröre batmış sözde siyasi partilerin kurtarılması, hatta aklanması amacıyla parti kapatılmasını hukukun konusu olmaktan çıkarıp yasama organının takdirine bağlayanların akıl hocasının HDP/PKK olduğunu söyledi.

6’sı bir MHP yapmaz

Milliyetçi Hareket Partisi olarak 4 Mayıs 2021 tarihinde 100 maddelik yeni bir anayasa teklif metnini kamuoyu ile paylaştıklarını ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, uzlaşmanın ve yeni bir anayasa hazırlamanın milli bir vecibe olduğunu söyledi. “Bunların 6’sını bir araya getirsen bir Milliyetçi Hareket yapmaz” ifadelerini kullanan MHP Lideri elindeki anayasa çalışmasını göstererek, “Bu anayasa metni Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 100 maddelik yeni anayasa taslak metnidir. Değerli anayasa hukuku bilim insanlarının partimizin değerli yöneticileriyle birlikte yaptıkları çalışmanın bir ürünüdür. Gelsinler bir de bunu okusunlar. Bunu gördüklerinde 6’sını birden en yakın çöpçülüğe atın” ifadelerini kullandı.

MHP’den iki önemli çalışma

Sözlerine ikinci bir çalışmayı göstererek devam eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Kurucusu olduğum ve partimizden değerli arkadaşlarımızın yine bilim insanlarıyla yapmış olduğu bir başka anayasa çalışması raporu da TASAV tarafından ‘yeni anayasa taslağı’ olarak hazırlanmıştır. İşte size 6’ya karşı iki. Bu da Cumhur İttifakı demektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yaşaması için cumhurun bir kanadı olan AK Parti de değerli yönetici ve bilim inşalarıyla çalışmaktadır. Onların da hazırlayacağı anayasa metinleri burada buluşur ise 100. yıl dönümünde Türkiye yepyeni bir anayasaya kavuşmuş olacaktır” dedi.

Uykularını kaçıracak soru

Halkın seçtiği cumhurbaşkanını tek dönemle sınırlayıp sembolik hâle getirme önerisinde bulunan 6’lı masanın bu önerisini cahilliğin ve milleti tanımayan kadir bilmezliğin bubi tuzağı olarak tanımlayan MHP Lideri, “Şimdi bunların da bir uykusunu da kaçırayım” diyerek sözlerine devam etti. Devlet Bahçeli, “7 yılda bir seçilecekmiş. Bir defa görev yapacakmış. Biz bir dönemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde tamamladık. İkincine de 2023 için hazırlanıyoruz. Şimdi soruyorum; Cumhur ittifakı cumhurun ittifakıysa iki yetmez üç olsun derse ne yapacaksınız?” diye sordu. MHP Lideri, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 5’er yıllık 3 dönem olsa da yeni yüzyılın 25 yılını tamamen lider ülkeye doğru hızla götürsek” dedi.

‘Gelin siz de katılın’ çağrısı

6’lı masaya bir de çağrıda bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ”Gelin Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa hazırlığına ve hedefine siz de katılın. Gelin siz de bu tarihi sorumluluğa ortak olun. Geçmişe takılarak geleceğin vizyonunu kurmak gibi bir hezeyandan geri dönün. Gelin Türkiye’nin yanında durun. Gelin bu milli şerefe siz de katkı verin. Bunu yapmazsanız tarih ve millet huzurunda nankör ve inkârcı olarak anılacaksınız, hiçbir zaman da milletimizden geçer not alamayacaksınız” dedi.

Konya'daki vahşete tepki

Konya’da bir hayvan barınağında köpeklere kürek ve sopalarla saldıran canilere tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli, hayvanlara sevgi beslemeyenlerden insan sevgisi de beklenemeyeceğini söyledi. Başıboş gezen hayvanların insanlara saldırılarına da değinen MHP Lideri, bu sorunun öncelikli muhatabının yerel yönetimler olduğunu belirtti. Devlet Bahçeli, “İnsan haklarına nasıl hürmet ediyorsak, hayvan haklarına da aynı oranda bağlı olmalı, saygı duymalıyız” dedi.


6+1’Li MASA türbülansa girdi

CHP, İP, DEVA, Gelecek, Demokrat ve Saadet Partisi’nden oluşan 6’lı masa 9’uncu kez bir araya geldi. İttifak ortaklarının uzun süreden beri milletin önüne koyabilecekleri bir projeleri olmadığı için yine “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” üzerinden bildiri metni hazırlayıp altına imza koydular. Önerdikleri sistem ile saman altından su yürütmeye çalışan ortakların asıl amacının ortak aday çıkmazının üzerini kapatıp seçmenleri oyalamak olduğu anlaşıldı

Ankara Bilkent Otel’de ‘Şimdi demokrasi zamanı’ sloganıyla düzenlenen tanıtım toplantısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İP Genel Başkanı Meral Akşener, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Patisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile milletvekilleri ve partililer katıldı. 9 başlıkta 84 maddeden oluşan anayasa değişikliği önerisini CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, DP Genel Sekreteri Serhan Yücel, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ve SP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya okudu.

Uzun süreden beri ikili görüşmeler yapıp, kısır günlerini andırırcasına toplanıp toplanıp dağılan 6+1’li masanın üyeleri ortak adayda uzlaşamayınca çareyi anayasa metni açıklamakta buldular. Toplantı masalarında görüntü vermekten öteye geçemeyen parti genel başkanları, ortakları HDP’yi Türk yargısının elinden almak için ise farklı arayışlara girdi. “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Önerisi” adı altında açıkladıkları metinle parti kapatmaya ayrı parantez açtılar. Ayrıca terör örgütü ile iltisakları ispatlanan HDP’li belediyelerde kayyumlara son verecekleri taahhüdünde bulundular.

Türkiye’ye dair hiçbir somut adımı bulunmayan ve geriye dönüş hikâyesinden başka da reçete sunamayan partilerin bir araya gelip imzalı metin açıklamaları seçmenlerde de güvensizliğe neden oldu. Henüz bir aday dahi belirleyemeyen 6+1’li masanın Türkiye’yi yönetme kabiliyetinin de olmayacağı yorumları yapıldı.

6+1’li masanın 156 sayfadan oluşan anayasa taslağına Cumhur İttifakı’ndan da tepkiler peş peşe geldi. Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili önerdikleri değişiklik eleştirilere neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “6 kişinin emir erliğini kabul eden bir cumhurbaşkanı adayı arıyorlar” derken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da, “Geçin bunları. Sadede gelin” diyerek tepki gösterdi.

6’lı masa emir eri arıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masanın Türkiye’yi yönetecek cumhurbaşkanı değil, kendilerine emir eri aradığını ifade ederek, “Bu 6 tane kişi, masanın etrafında oturan kişi, lider. Türkiye’yi yönetmeye talip bir cumhurbaşkanı adayı aramıyorlar. Bunlar bu 6 kişinin yönetimine rıza gösterecek, onlar ne derse esas duruşa geçecek, onların dediklerini tatbik edecek, yöneten değil, yönetilen ve 6 kişinin emir erliğini kabul eden bir cumhurbaşkanı adayı arıyorlar” dedi.

Bakan Bozdağ, AK Parti Zonguldak İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, “İşte bugün de bir araya geldiler. Bir açıklama yapacaklar. Bunların gelecek diye bir derdi yok. Yeni diye bir derdi yok. Farklı diye bir derdi yok. Umut diye bir derdi yok. Tek derdi var. Statükoyu geri getirmek. Dünü tekrar tesis edip, o dünün Türkiye’ye zarar veren sistemiyle kendi saltanatlarıyla orada ihya etmek. Türkiye’yi düne götürmek, geleceğini karartmak anlamına gelir. Biz geleceğe yürüyoruz. Yarına, yarınlara bakarak yürüyoruz. Türkiye Yüzyılı diyoruz. Türkiye’yi bedel ödediği dönemlere götürerek kimse kuramaz. Bunlar Türkiye’yi geri koalisyonların olduğu, anayasa fırlatarak her şeyin akla takla olduğu bir Türkiye’yi yeniden ihdas etmek istiyorlar. Bunlara geçit vermeyeceğiz. Geriye dönmek yok” dedi.

Bozdağ, “Sorarım, Allah vermesin bunlara millet diyelim yetki aktardı. Türkiye’yi kim yönetecek? Bu liderler mi yönetecek yoksa kendilerinin emir erliğini kabul eden cumhurbaşkanı adayı mı yönetecek? Bunlar ‘Biz yöneteceğiz. Protokol imzalayacağız. Şöyle yapacağız. Böyle yapacağız’ daha şimdiden anayasayı nasıl çiğneyeceklerini konuşuyorlar“ ifadelerini kullandı.

KADİR YILDIZ
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.