Flaş Haber :
Hava Durumu

Çağ kapatıp çağ açan ecdadımız ile gurur duyuyoruz

28 Mayıs 2022
245 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, İstanbul Fethi münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Çağ kapatıp çağ açan ecdadımız ile gurur duyuyoruz

29 Mayıs 1453 tarihinin Fatih Sultan Mehmet’in büyük önderliğini dünyaya kabul ettirdiği tarih olduğunu kaydeden Genel Başkan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, çağ kapatıp yeni bir çağa Türk’ün imzasını attığını söyledi.
Geylan, “İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere İstanbul’un Fetih mücadelesinde yer alan nice isimsiz kahramanlara, tarihin akışını değiştiren ordumuzun neferlerine minnet duyuyoruz.
Ruhları şad olsun.” dedi.

“Fetih sana müyesser olacaktır” müjdesi ile şereflenen Fatih Sultan Mehmet’le gururlandıklarını, İstanbul’un fethinin 569. Yılını da övünç ile kutladıklarını bildiren Geylan, “Tam 569 yıl önce 29 Mayıs 1453 günü Türk topları surları dövmüş, kahraman ecdadımız kutlu zafer uğruna cansiperane savaşmış, Ulubatlı Hasan’ın vücudu üç hilali dalgalandırmak için delik deşik olmuştu.
Nihayetinde zafer azmedenlerin ve başaranların olmuştu.
Artık İstanbul Türk yurduydu.
Fethedildiği günden bu tarafa birçok milletten insana ev sahipliği yapan İstanbul, kardeşliğin ve birlikte huzur içinde yaşamanın timsali oldu” dedi.

21 yaşında “Fatih” olmasını sağlayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın başarısının gelecek nesillere örnek olacağını ifade eden Geylan, “Her bir Türk vatandaşı, vatanına sadakat duymalı, millet bilincini kaybetmemeli, tarihimizi ve değerlerini öğrenmeli ve kutsallarımıza sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle birlikte yüzyıllarca cami olarak hizmet veren, 2020 yılında da ibadete açılan Ayasofya’nın önemine dikkat çeken Geylan, “Bilindiği gibi Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u aldıktan sonra ilk cuma namazını Ayasofya'da kılmıştır.
Ayasofya, fethin çok önemli yapı taşlarından birisidir.
Bunu bugün dahi içine sindiremeyen Haçlı zihniyeti, içeriden ve dışarıdan bu topraklar üzerinde hain planlarını uygulamaya çalışmaktadır.
Ancak Türk milleti gösterdiği dirençle, bu gafilleri geri püskürtmektedir” dedi.

Ayasofya’da tarihi camiinin duvarlarından parçalar koparıldığına yönelik görüntüleri de eleştiren Geylan, “İstanbul’un ve fethin sembolü olan Ayasofya Camii’nin korunması için acilen önlem alınmalıdır.
Kutsal değerlerimizi, tarihi zenginliklerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için elimizden gelen özeni göstermeliyiz” dedi.

Geylan sözlerini, “569 yıl önce İstanbul’u fethederek dünya tarihinin akışını değiştiren, Türk’ün ismini silinmemecesine tarihe kazıyan Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman ordusunu rahmet ve minnetle anıyorum.
O’nun emanetini yarınlara taşımak bizlerin ve sonraki kuşakların görevidir.
Ecdadını tanıyan, onlarla gurur duyan, atalarının izinden giden Türk gençlerinin milli bilinç ve milli değerler ile yoğruldukça başta tarih, bilim, sanat, teknoloji, edebiyat olmak üzere her alanda nice fetihlerle bizlerin göğsünü kabartacağına inanıyoruz.
İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’dan, İstanbul’u kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’e kadar aziz ve kahraman ecdadımızı minnet, gurur ve Fatiha’larla yad ediyoruz.
Ruhları şad olsun."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.