Flaş Haber :
Hava Durumu

Bahçeli’den Sezai Karakoç için taziye mesajı

16 Kasım 2021
357 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmî Twitter hesabı üzerinden Sezai Karakoç'un vefatının ardından taziye mesajı paylaştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, ’’Kelimelere kırbaç vurup cümleleri koşturan, dizeleri gönlünün enginliğiyle inşa edip arkasında gıpta edilecek edebi bir hazine bırakan usta şair, saygın düşünür, değerli siyaset insanı Sayın Sezai Karakoç’un vefatından duyduğum üzüntüyü bilvesile paylaşıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şunları söyledi;

‘’Kelimelere kırbaç vurup cümleleri koşturan, dizeleri gönlünün enginliğiyle inşa edip arkasında gıpta edilecek edebi bir hazine bırakan usta şair, saygın düşünür, değerli siyaset insanı Sayın Sezai Karakoç’un vefatından duyduğum üzüntüyü bilvesile paylaşıyorum.

Diriliş şiirini yetim bırakıp, kaderin üstündeki kaderi yüreğinde taşıyarak 88 yaşında ebediyete irtihal eden Merhum Sezai Karakoç’a Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan merhum şair Sezai Karakoç için taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 88 yaşında yaşamını yitiren ünlü yazar ve şair Sezai Karakoç için sosyal medyadan taziye mesajı paylaştı.

Türk şiirinin yaşayan efsanelerinden Sezai Karakoç, 88 yaşında yaşamını sürdürdüğü İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Ünlü şair, yaza ve düşünür acı kaybı edebiyat dünyası başta olmak üzere siyaset dünyasını da yasa boğdu.

TAZİYE MESAJI YAYINLADI
Özellikle "Ey Sevgili" olarak bilinen "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine" şiirini defalarca mitinglerinde okumuş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan Sezai Karakoç taziye mesajı yayınladı.

"VEFATINI DERİN BİR TEESSÜRLE ÖĞRENDİM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, "Diriliş Şairi" Sezai Karakoç Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim.

Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum."

YEĞENİ AZİZ KARAKOÇ'U TELEFONLA ARADI
Cumhurbaşkanı Sezai Karakoç'un yeğeni Aziz Karakoç'u da telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Sezai Karakoç'a Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Sezai Karakoç'un ortaya koyduğu müstesna eserlerin yanı sıra şahsiyeti ve mücadelesiyle nesillere rehberlik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diriliş Şairi"nin Türk milletinin gönlünde ve İslam dünyasında mümtaz bir isim olarak her zaman hayırla anılacağını ifade etti.

Siyasilerden Sezai Karakoç için taziye mesajları

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Korakoç için yayımladığı taziye mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Şiirimizin zirve ismi 'İslam Medeniyetinin Dirilişi' davasının öncüsü Sezai Karakoç'un vefatını üzüntüyle öğrendim. Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Üstad fikir ve eserleriyle gönlümüzde yaşamaya ve yol göstermeye devam edecektir."

"Ruhu şad, mekanı cennet olsun"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından Karakoç'un vefatıyla ilgili taziye mesajı yayımladı.

Altun, "Doğunun yedinci oğlu, büyük mütefekkir ve şair Sezai Karakoç ağabeyimiz 'en sevgili'ye kavuşmuş. Ruhu şad, mekanı cennet olsun" dedi.

"Sezai Karakoç 'en sevgili'sine kavuştu"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından, Sezai Karakoç için taziye mesajı yayımladı.

Bakan Soylu, "Fikir dünyamızın rehberlerinden, Diriliş Nesli'nin öncüsü, Yedi Güzel Adam'dan, Üstad Sezai Karakoç 'dünya sürgünü'nü tamamlayarak 'en sevgili'sine kavuştu. Rabbim mekanını cennet, makamını âlî eylesin inşallah" açıklamasını yaptı. 

"Bilgemiz, şairimiz artık aramızda değil"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, taziye mesajında Karakoç'un dizelerine yer verdi:

"Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır

Sezai Karakoç’u kaybettik. Bilgemiz, şairimiz artık aramızda değil. Başımız sağ olsun."

"Milletimizin başı sağ olsun"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da üzüntüsünü dile getirdiği mesajında şunları söyledi:

"Ülkemizin yetiştirdiği kıymetli düşünürlerden, siyaset insanı, şair ve yazar Sezai Karakoç'un vefatını üzüntüyle öğrendim. Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi olan merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

"Sezai Karakoç 'gerçek hayata' irtihal etti"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da Karakoç'un vefatı için taziye mesajı yayımladı. 

Karakoç'un dizelerinin de yer aldığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Hayat dediğimiz ölüm,
ölüm sandığımız gerçek hayat!

Bir neslin öncü şahsiyeti, mısralarıyla ilham olan fikir adamı Sezai Karakoç 'gerçek hayata' irtihal etti. Rabbim mekanını cennet eylesin."

"Milletimize başsağlığı diliyorum"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bu hepimiz için çok acı bir haber. Ülkemiz çok büyük bir değerini, medeniyetimiz önemli bir şair ve fikir adamını kaybetti. Üstat Sezai Karakoç'a Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum" paylaşımında bulundu.

"Edebiyat dünyamıza ve sevenlerine başsağlığı diliyorum"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, paylaşımında, "Diriliş neslinin şairi üstat Sezai Karakoç'a Cenabı Allah'tan rahmet, ailesine, edebiyat dünyamıza ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Rabbim mekanını cennet, makamını ali eylesin" sözlerine yer verdi.

"Mevla mekanını cennet meylesin"


Şair, yazar Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Türk şiir ve edebiyat dünyasının usta kalemlerinden biri olan Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

İBRAHİM KALIN: BÜYÜK BİR MİRAS BIRAKTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından, "Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin." açıklamasında bulundu.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Şair ve yazar olarak tanımlanan Sezai Karakoç 22 Ocak 1933 yılında Ergani ilçesi Diyarbakır doğumludur. Babası Yasin Bey olup 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas cephesinde çarpışırken Ruslara esir olmuştur. Babası orta halli bir tüccardı. Dedesinin adı Hüseyin Bey de Plevne Savaşı'na katılmış Gaziosmanpaşa'nın teşekkürünü kazanmıştır. Annesinin ismi ise Emine idi Ve ev hanımıydı. Sezai Karakoç'un çocuklu Ergani ve madende geçti.

EĞİTİM HAYATI

Sezai Karakoç İlkokulu 1938 yılında Ergani'de başladı burada 1944 yılında sona erdirdi. Sezai Karakoç 1944 yılında Maraş Ortaokulu'na parasız olarak kaydedildi. 1947 yılında ise Gaziantep'te yine parasız olarak yatılı bir okulda öğrenimine başladı. Sezai Karakoç 1950 yılında Gaziantep'te liseden mezun oldu. Aynı yıl içerisinde parasız yatılı kısmı bulunan Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi ne 1950 yılında Sınavla girdi. Bu okulun bölümü olan maliyeden 1955 yılında 1 yıl arayla mezun oldu.

Sezai Karakoç eğitim yılı boyunca yani ilkokul ortaokul lise yıllarında okulun en dikkat çekici öğrencisi olmuştur. İlkokul yıllarında Battalgazi kitaplarını Ahmediye Muhammediye okuyarak dinleyerek Kendini geliştirmiştir. Ortaokul yılına geçtiğinde Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret Gibi yazarlar okuyarak kendini daha çok geliştirme yoluna adamıştır. Ve daha çok Batı klasikleri ne yönelmiştir.
Üniversite yıllarına başladığında ise doğu ve batı klasikleri nin çoğunu bitirmişti. Sezai Karakoç üniversite yıllarında daha 1 sınıftayken asistanlık teklifi almış olsa da bu teklif üzerinde durmamıştır ve bunu reddetmiştir. Sezai Karakoç Liseyi bitirdikten sonra felsefe öğrenimini görmek istemişti Sonra ilahiyat okumak istemişti Fakat bu iki okulda öğrenim görmesi mümkün olmadı.
Sezai Karakoç Siyasal Bilgiler Fakültesi sınavlarına girmiştir ve sonuçları beklemek için İstanbul'a Necip Fazıl Kısakürek'in yanına tanışmaya gitmiştir. Sezai Karakoç Ortaokulu zamanlarında ve lise yıllarında tutkulu bir büyük doğu kurucusu olmuştur.

İŞ HAYATI

1950 yıllarında bizzat tanıştığı Necip Fazıl Kısakürek'ten bir daha ömür boyunca ayrılmamıştır. Necip Fazıl Kısakürek'in birçok konuda yardımcı olarak onun talebesi haline gelmiştir 1950 yıllarında bir yandan Büyük Doğu'nun sanat edebiyat sayfalarını yönetmiştir bir yandan da büyük de onun her tür işine koşturmuştur.
Sezai Karakoç Necip Fazıl Kısakürek'in senetlerine kefil olacak kadar onunla yakınlık kurmuştur. TBF den sonra 30 Kasım 1955 senesinde maliye Bakanlığı'nda hazine Genel Müdürlüğü dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya hak kazanmıştır.
Burada çalışarak Girdiği maliye müfettişliği sınavını kazanmıştır.
Sezai Karakoç 11 Ocak 1956 yılında maliye müfettişi yardımcısı olmayı hak kazandı ve 3 Şubat 1959 yılında İstanbul'a gelerek kontrolörü olarak atandı. Sezai Karakoç görevi gereği birçok yeri görüp tanıma imkânı buldu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

MHP'NİN HÜKÜMETE YAKLAŞIMINI NASIL BULUYORSUNUZ?

OLUMLU!
OLUMSUZ!
KARARSIZIM!
LİDER NE DERSE ODUR!
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.