Zulümlerin Sebebi İlimsizlik

24 Ocak 2013
1136 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dünyasında yaşanan zulüm ve haksızlıkların en büyük sebebinin ilimsizlik olduğunu söyledi.

İlim Kültür Sağlık Eğitim Çevre ve Sosyal Yardım Vakfı (İLKSEÇ) ve yardımsever vatandaşlar tarafından Bayrampaşa'da yaptırılan ve üniversite öğrencilerine eğitim, barınma imkanları sağlayacak olan İmam-ı Azam İslam İlimleri Akademisi ve Öğrenci Yurdu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de katılımıyla düzenlenen törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hz. Muhammed'in Mevlid-i Şerifleri ile karanlıklara gömülmüş insanları nurlandırdığını kaydederek, Mevlid Kandili'nin Türkiye'ye, İslam alemine ve tüm insanlığa hayır ve bereketler getirmesini diledi. 

Görmez, akademiye adı verilen İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin 32 talebesiyle dünyanın ilk fıkıh akademisini kurduğunu anımsatarak, İmam-ı Azam'ın kendilerine, İslam'ı insanlığa nasıl anlatacaklarını öğreten alim olduğunu ifade etti. 

Yakın zamanda birbirinden uzak birçok coğrafyada yeni müesseseler kurulduğunu ve bu müesseselere İmam-ı Azam'ın adının verildiğini dile getiren Görmez, şunları kaydetti: 

"Bugün İslam dünyasında hepimizin içini burkan zulümler, haksızlıklar yaşanıyor. Suriye'de, Arakan'da, Afrika'da dünyanın muhtelif yerlerinde bunlar meydana geliyor. Bunların en büyük sebebi ilimsizlik. İslam dini, cehaletle birlikte yoluna devam etmesi mümkün olmayan bir din, ilimle özdeşleşmiş ancak ilimle aydınlatabilecek bir dindir. Bunu çocuklarımıza en iyi şekilde öğretmemiz lazım." 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber