Zühal Topcu: "4+4+4" Eğitim Sistemimizi Sorunlar Yumağına Çevirdi

20 Haziran 2013
1158 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Zühal Topcu: "Üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı hayata geçirilen yeni sistemle ilgili çalışmalarını gerçekleştirememiş ve kamuoyuyla paylaşamamıştır."

Türk Eğitim Sistemini ve Bakanlığı çok yakından takip edenMHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Zühal Topcu 2012-2013 Öğretim Yılının birmesi üzerine TBMM Başkanlığı'na bir dilekçe vererek, "2012-2013 eğitim öğretim döneminin eğitimin girdileri olan veli, öğrenci, öğretmen cephesinde oluşan sorunların araştırılması amacıyla" Meclis Araştırması açılmasını istedi. 

"4+4+4" Sisteminin Türk Milli Eğitim Sistemi'ni sorunlar yumağı haline çevirdiğini söyleyen Topcu'nun dilekçesi ve gerekçesi şu şekilde:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

2012-2013 eğitim öğretim döneminin eğitimin girdileri olan veli, öğrenci, öğretmen cephesinde oluşan sorunların araştırılması amacıyla Anayasamızın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımla arz ederiz.

Prof. Dr. Zühal T0PCU 
MHP Ankara Milletvekili

GEREKÇE:

11 Nisan 2012 tarihli 28261 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6287 sayılı “İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte Türkiye’de eğitim sistemi “4+4+4” haline getirilerek, 12 yıllık zorunlu eğitime geçilmiştir. Bu eğitim sistemine göre ilkokul 4, ortaokul 4 ve lise 4 yıllık olmuştur.

Bu eğitim sisteminde, ilkokula başlama yaşı, ailelerin isteğine bağlı olarak 60 aylık, zorunlu olarak ise 66 aylıktır. Okula başlama yaşının geriye çekilmesi ciddi sorunlar yarattı. 72 aydan küçük çocuklardan bazıları okula başlamış, ancak devam edememiştir. Aynı zamanda devam eden öğrencilerde sorunlarla fazlasıyla karşı karşıya gelinmiştir. 1.Sınıf öğrencileri 5. saatten sonra (5. ve 6. saatlerde) yorulmaktadırders ve etkinliklere katılmakta zorlanmaktadırlar. Aynı sınıfta farklı yaş grupları bulunmasının pedagojik sakıncaları ortaya çıkmıştır. Üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen okulların fiziki donanım ve altyapı sorunları sürerken, kapasitenin üzerinde öğrenci sayısı ile sınıf mevcutlarının olması gerekenden çok fazla olması sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştirSıralar, merdivenler, lavabolar, okulun mevcut tüm kullanım alanları, bunların hiçbiri 60-66 aylık çocuklar için düzenlenmemiştir. Bazı okullarda mevcutlar çok fazla olduğu için ya da okullar hem ilkokul hem de ortaokul olarak görev yaptıkları için derslerin başlama saati çok erkendir; bundan dolayı minicik çocuklar evlerinden saat 6.00’da ayrılmak zorunda kalmışlardır. Teneffüsleri 5 dakika olan okullar mevcuttur. 1. Sınıf müfredatının uygulanmasında sorunlar yaşandığı görülmüştür.

Bununla birlikte, ilkokullardaki “Serbest Etkinlikler” derslerinin amacı doğrultusunda uygulanmadığı ortaya çıkmıştır. Bu ders öncelikle mihver derslerin programının yetiştirilmesi için kullanılmış veya öğrenciler boş bırakılarak zaman israfına sebep olmuştur.

Seçmeli derslerin uygulanmasındaki sorun devam etmektedir. Okullar arasındaki farklı uygulamalar devam etmekte, birlik ve bütünlük sağlanamamaktadır. Çözüm yollarındaki farklılık, boşluktaki sorunun bireysel uygulamalarla çözümlenmesi yolunu açmış, bu durum da, uygulamada bütünlük ve birliğin ortadan kalkmasına sebep olmuştur.

Öğrencilerle birlikte öğretmenler de mağdur edilmiştir. Öğrencilerle birlikte öğretmenler de sürgün edilmiştir. Öğretmenler hazırlıksız oldukları bu uygulamayı alelacele hayata geçirmeye zorlanmıştır. Sonuç itibarı ile herkesin mutsuz olduğu ve uygulamada başarılı olamayan bir eğitim öğretim dönemi geçirilmiştir.

30.000’i sınıf öğretmeni olmak üzere, 70.000 öğretmen norm fazlası haline gelmiştir.Alan değiştirme hem öğretmeni hem de öğrenciyi olumsuz etkilemiştir. İkinci 4+4’lerde branş öğretmenlerinin eksikliği eğitim öğretimin kalitesini doğrudan ve olumsuz etkilemektedir. Yapılan düzenlemeyle hiç hesapta yokken okullarda oluşan norm kadro fazlalıkları ve devamındaki uygulamalar eğitim camiasını çok rahatsız etmiştir. Hazırlıksız ve zorlama uygulamalar personelin performansını çok olumsuz etkilerken, branş derslerindeki öğretmen açığının sadece derslerin boş geçmemesi adına kapatılması anlayışı başıbozuk bir yapılanmaya sebep olmuştur.

Okullarda ihtiyaca cevap verecek sayı/yeterlilikte yardımcı personel açığı devam etmektedir.

Taşıma Merkezli Okulların 5. Sınıflarının 36 saatlik haftalık ders saatlerinin uygulamasında sınıflarda veya bahçede görevlendirilecek personelin de olmaması sebebiyle öğrenciler kontrolsüz, başıboş bir şekilde servisleri beklemek zorunda bırakılmakta, bu durum; okullar arasında farklı çözümlerin üretilmesine sebep olmaktadır.

2012-2013 öğretim yılında örgün eğitim istatistiklerine göre, 49 bin 449 öğrencinin açık lise veya temel ortaöğretim kurumlarından hiçbirine kaydolmadığı belirtilmektedir. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmasına karşın 8 yılı bitirdikten sonra eğitimlerine devam etmek için herhangi bir okula kaydolmayan bu öğrencilerin durumu çözümlenmelidir.

Meslek Liselerindeki seçmeli olarak uygulamaya konulan 18 seçmeli dersin uygulanmasında öğretmen sayısının yeterli olmaması, sorunun devam etmesinde önemli bir etken olarak devam etmektedir.
Üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı hayata geçirilen yeni sistemle ilgili çalışmalarını gerçekleştirememiş ve kamuoyuyla paylaşamamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle 2012-2013 eğitim öğretim döneminin eğitimin girdileri olan veli, öğrenci ve öğretmen cephesinde oluşan sorunların araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber