Ana Sayfa > SİYASET

ZİHNEN FELÇ OLMUŞ İNSANLAR
16 Ocak 2018
Bu haber 157 kez okundu
MHP Lideri Bahçeli, "MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız" iddiasında bulunanlara cevap verdi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. 

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan'la sınırlı bir görüşme yaptıklarını belirten Bahçeli, "Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi, bunlara girilmedi. Sadece partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi" diye konuştu. Bahçeli, "MHP veya herhangi bir parti 2019'da TBMM'de temsil edilmiş olsa, kurulacak yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz" dedi.

 

BAHÇELİ, "Mehmet Tezkan Bey, kalkıyor diyor ki, 'Bunlar para için bunu yapıyorlarmış.' 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır? Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır? Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı" değerlendirmesinde bulundu.

 

BAHÇELİ, "Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzey'dir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz, 'MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız' diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı" diye konuştu.

 

BAHÇELİ, "Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye'ye yakın bir yerde, bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin TIR'ı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler" dedi.

 

"DEVLET bey yönetiyor" kavramını kışkırtıcı bulduğunu kaydeden Bahçeli, "Buna gerek yok. Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum" İfadelerini kullandı.

 

 

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. Bahçeli'nin gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

 

 

''UYUM YASALARININ ÇIKARTILMASI GEREKİYOR''

-Konuşmanızda ve daha önce de 'Cumhuriyet tarihinin üçüncü dönem vurgusu" yaptınız. Bunu alt yapısını nasıl anlamlandırmak gerekiyor?

 

 

Cumhuriyetin 96. yıl dönümündeyiz. 96 yıllık Cumhuriyet 624 yıl ayakta kalmış Osmanlı imparatorluğunun enkazı üzerine kurulmuş oldu. Cumhuriyet kurulduktan 23 sene sonra çok partili siyasi hayata geçildi. Yani 1946'dan 71 yıl sonra Türkiye bu defa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçti. Bu Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönemdir. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Ne yönüyle? Bir; anayasa değişikliğiyle. İkincisi 16 Nisan'da yapılmış olan referandum ile bir dönemin izleri atılmıştır, zemini hazırlanmıştır. Fakat Anayasa değişikliğinde öngörülen şekliyle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi; 3 Kasım 2019'da yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle bütün kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanabilecek duruma gelecektir. İşte kast ettiğimiz şey budur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geçiş sürecinde gerekli olan Meclis'teki uyum yasalarının çıkartılması gerekiyor. Çünkü bir sistemden diğer bir sisteme doğru bir kıvrılma, bir dönüşüm var. İç tüzüğün gözden geçirilmesi gerekiyor, Türk kamu hukukunun mevzuatındaki bazı kavramların değişmesi gerekiyor. Başbakanlık kalmayacağına göre "Başbakanlık kararı" diye bir cümle kurulamaz. Bunların hepsinin ön hazırlığının yapılması için bir süreç yaşanıyor. Bunu vurgulamaya çalışıyoruz. Böyle bir durumda artık bunun geriye dönüşü olmaz. Geriye dönüşüne gerek var mıdır, hiç de gerek yoktur. Çünkü fiilen şuna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa değişikliği ve halkoylaması ile hem Anayasal yönden hem de Millet iradesi yönünden genel kabul görmüştür. Bundan sonra yapılacak olan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçirebilecek durum 3 Kasım 2019 tarihidir. 3 Kasım 2019 önemli bir tarihtir. Onu dikkate alarak çalışmaların yürütülmesi lazım. Bir tanesi milletvekilliği genel seçimleri diğeri cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Bunları dikkate aldığımız vakit Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yürütme nasıl teşekkül edecek, o konu üzerinde mevzuatlar yapılacak sonra denge ve denetimi sağlayacak bir Meclis nasıl oluşacak bu konular üzerine çalışmalar yapılması lazım. Bu çalışmaların hazırlığı uyum yasalarıdır. Eğer 550 milletvekili olan Meclis'te sayı 600"e çıkmışsa, hala yazınızda 550 milletvekili diyemezsiniz. 550 milletvekili yasanızda bulunurken önümüzdeki günlerde 600 milletvekilinin bulunduğu yerde Meclis faaliyetleri nasıl düzenlenecek, komisyonlar nasıl kurulacak? Meclis'te temsil edilen partilerin komisyon üyeleri kaç kişi olacak? Meclis başkanlık divanı da buna dahildir. Dolasıyla Ocak ayından itibaren yani içinde bulunduğumuz aydan itibaren bütçe görüşmeleri de tamamlandığına göre artık TBMM bazı tartışmalardan, gerilim yaratan üsluplardan tamamen uzaklaşarak Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini bütün kurum ve kurallarıyla işler hale getirebilecek çalışmaların neler olması gerektiğini tartışılmalı. Komisyonlarda ve genel kurulda görüşülmeli ve hayata geçirilmelidir. Bizim söylemek istediğimiz şey budur.

 

 

''KAMUOYUNDA DESTEĞİ OLAN PARTİLER DE KATKI SAĞLASA TOPLUMSAL UZLAŞMA ZEMİNİ ORTAYA ÇIKAR''

Yerli ve milli mutabakatın seyri de böyle ilerleyecek galiba. Komisyonların kurulması 2019'a giden süreç.

 

 

Tabii efendim. Mevcut bazı şeyler vardır, Meclis'te bugünkü iktidar dönemindedir onlar çıkartılabilir. Ama bir süreci başlatmak gerekiyor. Keşke böyle bir çalışmanın içerisine parlamentoda temsil edilen partiler başta olmak üzere kamuoyunda belli bir oranda desteği olan yani herhangi bir seçime girip kendisinin ne oranda temsil edildiği belli olan partiler de katkı sağlasa ki, o zaman milli mutabakat anlamında, toplumsal uzlaşma zemininde bir gelişme ortaya çıkabilir. Biz çok net olarak 8 Ocak 2018 tarihinde basın mensubu arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz kahvaltılı toplantıda, televizyonlardaki muhtelif sorular, kafa karıştıran muhtelif unsurlar ve MHP üzerinde ileri geri tüm konuşmalara son vermek açısından bu perspektifte bir çalışma ortaya koymanın gerekliliğini düşündük. Yani bir başka deyişle; madem ki Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi öngören 18 maddelik bir değişiklik yapıldı, sonra bu halk oylamasına sunuldu, yüzde 51 ile kabul edilmiş oldu ve dolasıyla yürürlüğe girdi. Bundan sonraki süreçte de bu düşünceye katkı sağlamış olan partiler kimler ise bunu devam ettirmeleri gerekir. Onun için de Cumhurbaşkanı adayı olarak MHP aday çıkartmayacaktır. "Efendim genel başkan aday olmayı düşünüyor mu, olursa ne olur olmazsa ne olur" diye köşelerde bucaklarda, derelerde, tepelerde bir takım söylemlere karşı net bir cevap olarak, "Ben aday olmayacağım" dedim. Olmayı düşünenler var, olabilir. Partisi olmayanlar da aday olabilir. Partisinin aldığı oyun ne olduğunu bilmeyenler de aday olabilir. Bunlar için de bir kapı aralanmıştır. Getir yüz bin imzayı sen de aday ol. Ama işin ciddi tarafı 2019 yılının 3 Kasım'ında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bütün hukuki zeminde, demokratik anlayış içinde girdiğini kesinleştirmeli ve öyle bir karara ulaşmalı.

 

*Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığınız görüşme çok merak edildi. Görüşme nasıl geçti?

 

Sınırlı bir görüşme oldu. Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi bunlara girilmedi konuşmalarda. Sadece karşılıklı, iyi niyetle ortaya konmuş olan yaklaşımın hayata geçirilebilmesi için buna katkı sağlayan ve paylaşan partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi. Biz de MHP olarak üç arkadaşımızı böyle bir çalışma grubunun içerisine verdik. Genel Sekreter Yardımcımız Mustafa Kalaycı, İstanbul Milletvekilimiz İsmail Faruk Aksu ve Anayasa çalışmalarında katkıda bulunan ve o tecrübeye sahip olan Mehmet Parsak Bey. Zannederim AKP'nin de önermiş olduğu isimlerle beraber kendilerine bir çalışma programı hazırlamaları ve o program sonuç alıncaya kadar gayret göstermeleri, ulaşabildikleri konuları genel başkanlara veya parti yöneticilerine sunmaları ve böylelikle de süreci tamamlamaları gerekir.

 

28 HOLDİNGTEN BESLENENLERE SES ÇIKARMAYACAKSIN…

MEHMET TEZKAN KALEMİNİ KIR, BAŞKA ÜLKEYE GİT

*Siz "Cumhur ittifakı" diyordunuz. 'Milli ve yerli ittifak" denildi. İsim mi değişti acaba?

 

Yok efendim. Çeşitli isimler koyabilirsiniz. Orada Cumhurbaşkanı'nın söylediği;  yerli ve milli bir tanımlama yaparak yerli ve milli olmayan unsurları zıt bir tanımlama ile ortaya koymaya çalışıyor. Yani diyor ki şu şu değerlendirmelerde bulunanlar yerli ve milli bir tavır içinde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bunu kabul etmiyorsanız o zaman bir tanımlama da siz getirilebilirsiniz. Nitekim de Hayır Kumpanyası o şeydedir…

 

*Hükümet sizin en başında önerdiğiniz model üzerinden bir çalışma başlattı. Yani her partinin tüzel kişiliğini koruyan bir sistem üzerinde ittifakta bir çalışma yürütüyor.

 

Hayır, bu komisyonumuz yeni çalışmaya başlıyor. 1991 yılında yapılmış bir ittifak var. Biz o ittifakı dile getirdik. Mesela birçok değerli bir şahsiyet var. 35 senedir köşe yazıyor Milliyet Gazetesi'nde. Muhterem bir basın büyüğü, Mehmet Tezkan Bey. Kalkıyor diyor ki, "Bunlar para için bunu yapıyorlarmış." Yani ittifakı biz para için yapıyormuşuz. 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır! Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır. Bunu göremeyen bir insanının kalemini kırması ve Türkiye'de kırık kalemle bir şey yapamayacağına göre başka bir ülkeye gitmesi lazım. Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. Diyoruz ki, Türkiye'de şartlar ittifakı zorunlu kıldı. Bu ittifak o günkü şartlar içinde gerçekleştirildi ama yasal olmayan bir ittifaktı. Onun yasal hale dönüştürebilmek açısından da yasa veya yasa değişikliği yapma imkanı da yoktu. Böyle bir durum karşısında bir partinin etrafında bütünleşerek bir seçim çalışması yapıldı. Sonuç itibariyle yüzde 16 küsur oy alındı. Ama ittifak yasal olmadığı için partilerin buradaki payı nedir belli değil. Yani yüzde 16'nın yüzde kaçı MHP'nin yüzde kaçı Islahatçı Demokrasi Partisi'nin kaçı Refah Partisi'nin, bu bilinmiyor. Böyle bir durumda o zaman partiler siyaset biliminin analizlerinde; filan dönem milletvekilliği genel seçimlerinde A partisi B partisi veya C partisinin veya o günkü şartlarda RP, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin aldıkları oy oranı belirsiz... O zaman bu partileri nasıl analize tabii tutacaksınız, veri yok. O verinin hepsi RP'nin üzerine giriliyor. Biz diyoruz ki; bunu bir düzeltelim. Bir de o günkü şartlar içerisinde Hazine yardımı yüzde 7 oy oranına veriliyordu, şimdi yüzde 3. O zaman yüzde 7 oranında Hazine yardımı alınıyor ama peki yüzde 16'nın içinde yüzde 7 hangisidir veya MHP'nin  payı nedir, Islahatçı Demokrasi Partisi'nin payı nedir?  Bunlar da bilinmediği için yasal olarak partilere verilecek Hazine yardımındaki bilinmezlikten ve belirsizlikten dolayı MHP bir yardım alamıyor. Biz böyle bir yanlışı düzeltmek isterken 35 senenin dev bir gazetecisi, "MHP parasız kaldığı için bunu istiyor" diyor… Yani 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı?

 

*İttifak konusunun gündeme gelmesiyle birlikte Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt vatandaşların nasıl bir tavır sergileyeceğiyle ilgili bir tartışma başladı. AK Parti'nin ve MHP ile ittifakının Kürt oyları olarak nitelendirirsek, bu oyları olumsuz etkileyeceği şeklinde tartışma var.

 

Bu yine belli çevreler o çevrelerin televizyonlardaki yansımaları Türkiye'nin tekrar örtülü de olsa bölünmesine çaba gösteren bir sakat zihniyetin temsilcileri. Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzeydir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu"daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı. İmralı canisinden "Eğer bu ittifak gerçekleşirse PKK'lılar benim taraftarlarım oy vermeyecek" diye bir şey duydunuz mu? Verir vermez ayrı bir konu. Ama Türkiye'yi böyle yanlış istikamete yönlendirmek doğru bir şey değil. Sonra bunun öyle olacağını nereden biliyorsunuz? Erzurum'da belediye başkanlığını kazanan MHP, milletvekilliğini kazanan MHP, Malatya'da kazanan MHP, Kars'ta öyle Elazığ da öyle. Bunların hepsi başka insanlardı da bugün mü değiştiler? Kimdi bunlar?  MHP'nin yöneticilerinin içerisinde Kürt kökenli çok değerli ailelerin evlatları var. Yani bu nasıl mantıktır anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu insanların şahsi kanaatim olarak söylüyorum, bu tür değerlendirmelerde söz hakkı olmaması lazım. Özgürlükleri kısıtlama manasında demiyorum edep ve terbiye açısından söz hakkının olmaması lazım. Ne biliyorsunuz MHP'nin Güneydoğu'dan oy alamayacağını? Elinizde hangi kriter var? Bunları böyle konuşarak Türkiye'yi bir kaosa, krize, kargaşaya, iç çatışmaya sürüklemek için özel bir görevlendirmede bulunan insanlar sıfatı kazanıyorlar. Yarın bu durum böyle devam ederse böyle bir çatışmaya girildiği taktirde ne olacak bu memleketin hali? Beş tane araştırma grubu var. Şirketlerin adları belli, muhtevası yok. Vergi cetvelleri yok. Ortakları yok. Kim bunlar? İşte biz de diyoruz ki bir araştırma yapılsın bakalım. Geçenlerde Mevlüt Karakaya bu manada bir basın açıklaması yaptı. Bu şirketleri tanımak istiyoruz. Kimdir bu şirketler? Şimdi  ben Osmaniye'de veya bir hafta önce Adana'da bir saygısızlık yapmış olsam, "Şu şu şirketlerden herhangi birisi size, Pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz dedi mi?  Sizi muhatap alıp bu suali yönelten var ise bu suale cevap verenler kimler" desem bir Allah'ın kulunun eli kalkmaz. Yok çünkü böyle bir olay yok. Masanın üzerinde bunları yazıyorsunuz da biz kaç yıldan beri siyasetin içerisindeyiz. Bir de geziyoruz üstelik. Siz kimsiniz beyefendi demesine de gerek yok. Bir Allah'ın kulu da gelip bize sorsun: " Beyefendi pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz?" Ben de seçimden önce MHP diye gururlana gururlana bir cevap versem canım...

 

*Yürütmeyle ilgili yapılacak hazırlıklarda yeni sistemin alt yapısının nasıl olması gerektiğine temas ettiniz. Yepyeni bir sistem olacağı için klasik anlamda koalisyon yok. Ama ittifaka giden partiler 2019 sonrası o beş yıllık döneme işaret ettiğiniz için acaba seçime girmeden önce hükümette birlikte yer alma gibi vaatleri içeren bir çalışma yapabilirler mi? Bunun yasal alt yapısının hazırlanması gerekir mi?

 

Bunu yapmaları ahlaki olmaz. Yani Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliğini öneriyorsunuz, anayasal zeminde şekillendiriyorsunuz halkoylaması ile iradesini alıyorsunuz sonra da diyorsunuz, "Ben sizinle bu işleri yaptım, devam ettireceğim. O zaman hükümetin içinde bana da pay ver". Bu ahlaki olmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Çünkü kurumsal yapı Cumhurbaşkanı ile yürütmeyi birlikte ele almış. Partileri de TBMM'de ele almış. Yani MHP veya herhangi bir parti 2019 da TBMM'de temsil edilmiş olsa kurulacak olan bir yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz. Edepsizlik olur. Bunu da anlamak lazım. Biz diyoruz ki, böyle bir şeyin içine girmeyiz.

 

*Bu sadece AK Parti ile MHP'nin şu dönemdeki şartlar içerisindeki ittifakına bağlı olarak düşünülmemesini gerekten bir durum olabilir mi? 2024'teki seçim sürecinde niye ittifaka gitsin? MHP şuanda taşın altına eline koyuyor ve milli beka diyor ve bir özveri gösteriyor. O gelecekte şartlar değiştiğinde bir sonraki dönemde belki bu konuşulabilir mi?

 

Bunun yasal şartları böyle. Bu şartlar değişmez. Yani 2019'dan sonra bunun devamını istememizin sebebi kurumun yerleştirilmesidir. Demokratikleşme, normalleşme ve istikrar bağlamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yerleştirilmesidir. Bunun içinde süre beş yıldır. Size böyle bir süre verilmiş. Şimdi böyle bir yapı var. Böyle bir yapının içinde bir de Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı artık Meclis'ten seçilmiyor.  Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu Meclis'ten çıktıktan sonra kim olacak, nasıl olacak, kimler aday gösterebilir gibi tanımlamalar yerli yerini hukuken bulduktan sonra diyelim ki siz aday oldunuz. Seçildiğiniz anda hükümet yetkisi sizde. Seçerken sana oy verdim diye benim bir hakkım olmaz. O zaman ne olacak millet şaşırır. Daha önce söylemiştik: Mümin müminin kardeşidir der Sultan. Adam "Padişah böyle söylüyorsa ben de müminim " diyor ve kendisini kardeş ilan ediyor. Geliyor İstanbul'a, "Sultanım benim payımı ver". Sultan, "Nereden çıktı bu diyor".  O da, "mümin müminin kardeşidir demedin mi? Üç kıtada hüküm sürüyorsun o zaman benim payımı ver" diyor adam. Padişah, "buna bir Mecidiye verin yani yirmi kuruş gönderin" diyor. Adam bakıyor, "Bu kadar büyük hükümdarın kardeşinin payına bu düşer mi" diyor. Padişah, "Sakın ola bunu bir daha söyleme diğer kardeşlerin duyarsa bundan da olursun" diyor. Bir hanımefendi çıkmış, "Ben yüz bin oyla aday olacağım" diyor, haydi seçimin kısmet meselemizdir bu. Yüz bin kişiye  bakanlar kurulunda nasıl yer vereceksin. Bu bakımdan televizyonlarda konuşmalar toplumu doğu düşünmeye sevk etmeli.

 

*Bu kapının açılması kirli pazarlıkları mı ortaya çıkarabilir?

 

Tabii yani mesela bazıları ABD'de Devlet başkanı adayı oluyor. Seçimden önce falanı yanıma yardımcı yapıyorum diyor. Niye onu seçiyor ABD'de 280 milyon nüfus var. Kestirme söylüyoruz; Bizim ülkücü hareketin pazarı olmaz, pazarlaması olmaz. Böyle bir şeye biz girmeyiz. Girenler de olursa gidiyor zaten bizimle alakası kalmıyor.

 

*Siyaset gündemine bomba gibi düştü: CHP İstanbul il başkanı seçilmesinin üzerinden 24 saat geçmeden hakkında yasadışı örgütlerine üye olmak ve destek vermekle ilgili bir soruşturma başlatıldı. Bu şekilde twittleri olduğu bilinen birinin CHP İl Başkanı olmasını nasıl değerlendiyorsunuz?

 

Tabii eskiden beri her defasında söylerim MHP prensip itibariyle bir başka partinin içişlerine karışmaz. Geçmişte de söyledim hala tekrar ediyorum. Ama bu şekliyle basına yansıyan konular çok sık gündeme geldiği vakit bizden ziyade CHP'nin yönetiminin düşünmesi lazım. Burada Kemal Kılıçdaroğlu beye çok büyük bir görev düşüyor. Türkiye'nin tarihinde kapanmış yaraları kaşıyabilecek bir üslubu kullanan bir siyasetçi var ise partisinde, onu gözden geçirmesi lazım. Ama biz bir şey diyemeyiz. Belki de hanımefendinin çok farklı düşüncesi, görüşü  ve çalışma düzeni vardır, CHP de bundan çok büyük bir fayda sağlayacağını umuyorsa diyeceğim bir şey yok. Allah yollarını açık etsin.

 

*Anayasa Mahkemesi'nin eski Zaman gazetesi yazarlarıyla ilgili kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Yargıyı kurumlar olarak birbirleriyle çatıştırarak ve üzerinde tartışmaları yoğunlaştırarak hatalara düşmemek lazım. Bu konuda herkes konuşacağına televizyonlarda yargıyla ilgili bilim insanlarının kurumları da dikkate alarak değerlendirmelerini yapıp tavsiyelerde bulunması doğru bir yoldur. Şimdi içerde iki insan var tahliye umuduyla beklenti içerisindeler. Onun psikolojik ortamını bir düşünün. Bir taraftan da hukuku farklı bir noktada yargılayıp bazı gelişmeleri dikkate alıp bugün için Türkiye'nin başına bela olmuş unsurları cesaretlendirecek konumda hukuku kullanmak da doğru değil. O bakımdan Hükümet buna bir cevap vermiştir.

 

DEVLETİ BİLİYOR KUZGUN LEŞİ BİLMİYOR

*Özellikle Ankara temsilcileriyle yaptığınız toplantıdan sonra yazılıp çizildi MHP'de artık bu yeni sistemde "Devletin başına devlet gelecek" sloganı tarih mi oldu? Bu siyasetten hedeften tamamen vaz mi geçti?

 

İsmimden dolayı bunu kullanıyorlarsa özeleştiri yapıyor örtülü tarzda. Yok tarihi kültürümüzden gelen bir söylemin manasını kavrayamayacak kadar bir şuursuz ise o şuursuzluğunu benim üzerimde denemesin. Ne demek istediğim anlaşılıyor mu? Ben Devlet ismini taşımadan önce de bunu söyleyenler var. Demek ki kuzgun leşi bilmiyor. Devleti tanıyor da kuzgun leşi bilmiyor.

 

*Afrin konusunda açıklamalarınız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da net açıklamalar yaptı ve topçu atışları başladı. ABD'nin  30 bin YPG'liyi sınıra yığdığı da söyleniyor. Ne yapılmalı sizce?

 

Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye yakın bir yerde bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin tırı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler.

 

*Cumhurbaşkanı milletvekilleriyle toplantıda, söylemlerinde dikkatli olmalarını istemiş. Özellikle ittifakla ilgili. Sizi de örnek vermiş ve nasıl Devlet Bey açıklama yapınca farklı ses çıkmıyor siz de öyle olun demiş.

 

Bizim öyle bir iddiamız yok. MHP'de görüşlerimizi açıklayan milletvekili arkadaşlarımız var. İşleyiş açısından onlara herhangi bir şekilde müdahale edilmemektedir ve edilmesine gerek de yoktur. Bizim arkadaşlarımız da ağız birliği içindedir. Yani partimiz bir görüş ortaya koymuşsa o görüşün halkımız tarafından daha iyi anlaşılması açısından değerlendirmelerde bulunurlar. AKP'de bunu yaparsa problem kalmaz. 

 

*Komisyon çalışmalarını ne zaman tamamlamalı?

 

Bu uyum yasalarının biran evvel çıkması gerekiyor. Bunu çıkarabilmek içinde çalışmaları hızlandırmak lazım. Daha evvelki Anayasa değişikliğinde bu süreye altı ay dememişlerdi ama altı ayı aştı malum sebeplerden dolayı. Ama bu aydan itibaren uyum yasaları TBMM'ye gelmeli ve Meclis gece gündüz çalışmalı. Gece gündüz çalışma arzusu CHP'den geldi zaten. Onlar da katkı sağlarlar bu durumda görüşmeler devam eder.

 

MHP'Yİ ANLAMAK İÇİN ÖNCE DİNLEMEK GEREKİR

*Türk siyasetinde son dönemde MHP belirleyici bir konum aldı. Neredeyse siz konum atıyorsunuz herkes oraya doğru yöneliyor. 2010'dan beri siyaseti siz belirliyorsunuz. Attığınız adımlarla Anayasa değişikliği olsun son dönem ittifak olsun Türkiye'yi belli bir noktaya getirme konusunda olsun. "Devlet bey yönetiyor Türkiye'yi" yorumları var.

 

Devlet bey yönetiyor kavramı kışkırtıcı bir kavramdır. Her insanda nefis vardır. Nefsini taşıyamayanlar çatışmayı tercih ederler. Çatışma da bir ağız birliğini bozar Türkiye'de. Buna gerek yok. Biz ne yapıyoruz; Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olabilir mi diye. Eğer o hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. Şöyle olursa daha mı iyi olur diyoruz. Kamuoyunda bazıları var bize 35 yıllık birikimiyle saldıranlar var bizi anlamıyor. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Yüzün üzerinde kanal var neredeyse. Onlardan bir başkasına geçiyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum. Katlamalar olur ya…Üsküdar Kabataş vapur hattında katlar okurlar…Şöyle  katlayarak gazeteyi okuyorum, hiç dikkate almıyorum. Ama el alem onları tekrar ettikçe ister istemez duyuyorsunuz. Duyunca da bir şey demek lazım. Nasıl olur da siyasi hayatta MHP gibi bir kurumsal yapı, Hazine'den üç beş kuruşluk para için böyle bir şeye tevessül eder! Böyle şey olur mu?

 

*MHP bazı gazetecilerin iddia ettiği gibi değil çok çok üzerinde oy alırsa o zaman onlara ne diyeceksiniz?

 

Vallahi karşılaştığım yerde acıyarak yüzlerine bakarım. Ağzımdan bir söz çıkmaz. Tarih böyle, yıllar böyle gelmiş geçmiş. Birşey de demem. Allaha havale ediyorum onları. Ne istiyorsunuz MHP'den  Şimdi şu karda kışta sizlerle seyahat yapıyoruz. Arkadaşları görüyorsunuz. Bu arkadaşlar MHP'nin dışında kime oy verecek. MHP milletin kaderini belirleyecek yapıda bir siyasi kurumdur. Sibel Can'ın bir şarkısı var; Kader bize eşit davranmadın gibi. Seyyah kasetinde hançer diye bir şarkı.

 

TOSUN'UN ÖDEMELER DENGESİNE KATKISI YÜKSEK 

* Cenk Tosun transferini takip edebildiniz mi? Arda Turan'da Başakşehir'e geldi?

 

Türkiye'nin  dış ödemeler dengesi gibi bir konu. Acaba futbolda dış ödemeler açısından yorumu nasıl olur? Hangisi ihracatta ve ithalatta ne getirdi. İthalat ve ihracat arasında ne gibi bir fark var. Zannediyorum Cenk Tosun'un dış ödemeler dengesine yüksek bir katkısı var. Futbolu da tabii ayrıca.

 

MURAT BOZ'A TEŞEKKÜR TELEFONU 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, mola sırasında memleketi Osmaniye'de konser veren Murat Boz ile telefonla konuştu. Konsere kalamadığı için üzüntülerini ileten Bahçeli, bir Osmaniyeli olarak programa katkısından dolayı Boz ve Hadise'ye teşekkür ederek Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını ifade etti. Bahçeli, Boz'a, "Hadise hanıma da hürmetlerimi söyleyiniz" dedi.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
Üç parti (CHP-HDP-İP) bir araya gelsinler, "darbe ittifakını" kursunlar24 Şubat 2018
CHP Siyaseti Kahvehane Dırdırı Sanıyor 23 Şubat 2018
MHP İl BaşkanıTaşdoğan'dan Türk Tabipler Birliği'ne Tepki22 Şubat 2018
Mevlüt Karakaya, ittifaklı oy pusulasını kamuoyu ile paylaştı.22 Şubat 2018
İzmirli Kadınlar, Mehmetçik İçin Boyunluk Ördü22 Şubat 2018
MHP STK'ları Önemsiyor22 Şubat 2018
MHP Malatya İl Başkanı Avşar'dan Sendika Ziyaretleri22 Şubat 2018
Şehit ve Gazi Yakınları ve Uzman Erbaşların Sorunları 22 Şubat 2018
Hadım mutlaka şart21 Şubat 2018
İTTİFAKTA SÖZ MECLİSİN21 Şubat 2018
MHP Aybastı'dan Ordu Büyükşehir Belediyesine istek ve talepler!21 Şubat 2018
10 maddede ittifakın şifreleri20 Şubat 2018
MHP ÇEŞME’ DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ.19 Şubat 2018
İTTİFAK MECLİS'E GİDİYOR19 Şubat 2018
Erdoğan-Bahçeli görüşmesi Sona Erdi 18 Şubat 2018
MHP’Lİ KURT “İYİ PARTİ MHP’DEN OY ALAMAZ”18 Şubat 2018
CHP, tabanına da, ülkeye de ihanet içerisindedir17 Şubat 2018
MHP'Lİ YALÇIN'DAN SORULAR 15 Şubat 2018
'Yılmaz sen kendini FETÖ'ye kaça sattın?'15 Şubat 2018
"TANAP'a imza atmamız tarihi olaydı"15 Şubat 2018
''MHP TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR''15 Şubat 2018
“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.”14 Şubat 2018
MHP'nin 49'uncu Kuruluş Yıldönümü...11 Şubat 2018
Çölaşan’daki illet belirtileri, artık paranoid şizofreniyle birlikte seyretmektedir 09 Şubat 2018
Başkan Avşar İş Adamlarını Ağırladı.07 Şubat 2018
MHP Muş İl Başkanı Demir'in, Afrin Değerlendirmesi07 Şubat 2018
Erhan Usta, "Güçlü olmak için birlik beraberlik içinde olmak durumundayız.04 Şubat 2018
Durmaz: MHP Bu Ülkenin Kuruluş Felsefesine Sahip Çıkan Partidir04 Şubat 2018
Prof. Dr. Aydın: "Bu Operasyon Sadece Afrin ve Münbiç ile Kalmayacak"04 Şubat 2018
Adan;Türkiye, bugün son 300 yılın en güçlü devleti, en büyük milli birlik ve beraberliği içindedir."04 Şubat 2018
Erkan Akçay: Afrin Bu Meselenin Başlangıcıdır01 Şubat 2018
MHP Kocaeli'den Afrin Desteği!01 Şubat 2018
Bahçeli: Terör Yuvalarını Temizlemek Mecburiyet01 Şubat 2018
MHP İl Başkanı Adem Kar: "MHP Devleti ve Milleti İçin Vardır.31 Ocak 2018
Celal Adan Afrin'de Türk Milletinin Varlığının Devamı Noktasında Bir İrade Ortaya Konulmuştur...29 Ocak 2018
MHP Erzurum İl Başkanı Karataş: "Gezmediğimiz Bucak, Görmediğimiz Vatandaş Kalmayacak"29 Ocak 2018
MHP: Asgari Ücretin Brüt Tutarından Daha Az Geliri Olanlar Elektrik Ücreti Ödemesin29 Ocak 2018
MHP Gölbaşı İlçe Teşkilatı Şehitler İçin Mevlid Okuttu.28 Ocak 2018
Karakaya;"SORUNLAR ARAŞTIRILMALI, ÇÖZÜM BULUNMALI"28 Ocak 2018
İzzet Ulvi Yönter, "Hain FETÖ darbe teşebbüsünde biz bekamıza sahip çıktık." 28 Ocak 2018
Celal Adan: Afrin'de Türk Milletinin Varlığının Devamı Noktasında Bir İrade Ortaya Konulmuştur28 Ocak 2018
İsmet Büyükataman: "Türk milleti mazluma sığınak, zalime ateştir"27 Ocak 2018
Ünlü;Ülküsüzler Anlayamaz25 Ocak 2018
MHP Çorlu Afrein'deki Askerlerimiz İçin Koç Kesip Dua Etti25 Ocak 2018
MHP Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan,"Allah Türk askerine üstün başarılar versin."25 Ocak 2018
Kadın Girişimcilerden Başkan Akın'a Ziyaret25 Ocak 2018
MHP Sivas İl Yönetimi Sivasspor'u Ziyaret Etti.25 Ocak 2018
Adan;"MHP, BU ÜLKENİN ÇİMENTOSUDUR"21 Ocak 2018
Bahçeli'nin 6 Sene Önce ki "Afrin" Öngörüsü Tescillendi.21 Ocak 2018
MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk;Milli ittifak Türk milletinin karar ve iradesidir.18 Ocak 2018
MHP Silopi İlçe Başkanı Ökten'den Engelli Çocuğa Tekerlekli Sandalye17 Ocak 2018
MHP'den Kadınlara "Emeklilik" Hamlesi17 Ocak 2018
İlçe Başkanı Öksüz'den Ülkü Ocaklarına Ziyaret16 Ocak 2018
Avşar, "Bizim için siyaset, bir doğruyu, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde söylemek ve yapmaktır. 16 Ocak 2018
'2019'da Türkiye'de 3. bir dönem başlayacak'15 Ocak 2018
MHP'li Semih Yalçın'dan Seçim İttifakı Tartışmalarına İlişkin Açıklama13 Ocak 2018
MHP Grup Başkanvekili Usta: "Türkiye'nin Çok Ciddi Reform İhtiyacı Var"13 Ocak 2018
AÇIK ÖĞRETİME MHP AYARI11 Ocak 2018
Adan;'MHP'nin duruşu; dosta güven, düşmana korku vermiştir'11 Ocak 2018
MHP'li Akçay;CHP'nin başına MHP gibi büyük bir taş düşmüştür" dedi. 11 Ocak 2018
MHP'li Taşdoğan; "Uyuşturucu kullanma yaşı 10'a kadar düştü"11 Ocak 2018
MHP Malatya İl Başkanlığından , Taşeron İşçilere Destek.11 Ocak 2018
Avşar; Devlet Bahçeli'ye yönelik eleştirilere tepki gösterdi. 11 Ocak 2018
MHP Bursa İl Başkanı Topçu Emeklileri Dinledi10 Ocak 2018
BAHÇELİ-ERDOĞAN ZİRVESİ SONA ERDİ.10 Ocak 2018
İzmir'de Bin 200 Kişi MHP'ye Katıldı09 Ocak 2018
MHP Lideri Bahçeli: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden geriye dönüş Hz. Nuh'un cep telefonu kullanması kadar hayal mahsulüdür"09 Ocak 2018
MHP'li Akpınar: "Liderimizin Yanındayız"09 Ocak 2018
MHP Malatya İl Başkanı Avşar'dan Bahçeli'nin Kararına Tam Destek09 Ocak 2018
Par;Herkes Zamanında Ülkücü Hareketi Anlamalı ve Buna Göre Değerlendirmeli...09 Ocak 2018
MHP aday göstermeyecek..08 Ocak 2018
MHP Ereğli İlçe Başkanı Demirtürk'ün Hastane Ziyareti06 Ocak 2018
Çorum MHP'den İran Açıklaması07 Ocak 2018
Çorum MHP'den İran Açıklaması07 Ocak 2018
Bodrum'da 150 Kişi, MHP'ye Katıldı06 Ocak 2018
MHP kimsesiz çocuklara sahip çıkıyor06 Ocak 2018
MHP Grup Başkanvekili Usta'dan Taşeron Açıklaması06 Ocak 2018
Bahçeli'den Çok Sert Afrin Çıkışı: Taş Üstünde Taş, Baş Üstünde Baş Bırakmayın!06 Ocak 2018
Adana'da Bahçeli heyecanı05 Ocak 2018
MHP İl Başkanı Topçu;Bölgede liman, antrepo veya rafineri hazırlıkları var mıdır? 05 Ocak 2018
Eğitim-Bir-Sen'den Bilecik MHP'ye Ziyaret04 Ocak 2018
ASKİ, 2017 yılında yapılan yatırım miktarlarını açıkladı04 Ocak 2018
MHP'den Ordu İçin Soru Önergesi01 Ocak 2018
MHP Myk Üyesi Pınarbaşı: "Khk Açıktır. 31 Aralık 2017
Gaziantep Dernekler Konfederasyonundan Devlet Bahçeli Ziyareti31 Aralık 2017
MHP'li Kaya'dan Mehmet Akif Ersoy'u Anma Mesajı26 Aralık 2017
MHP KULA İLÇE TEŞKİLATINDAN CHP İL BAŞKANI BALABAN’A TEPKİ26 Aralık 2017
Atila Kaya’ya ne olmaktadır? Neden rahatsız olmuştur?" 26 Aralık 2017
MHP 81 İlde Teşkilata "Cumhur İttifakını" Anlatacak 26 Aralık 2017
MHP, 2017’yi değerlendirdi; “İzmit’te sürpriz parti biziz” 26 Aralık 2017
Sözlü: "Milliyetçi ve Üretken Belediyeciliği Hakim Kılıyoruz"26 Aralık 2017
Siyasetçi,Ayrıştırıcı Değil Bütünleştirici Olmalıdır.25 Aralık 2017
MHP'li Yönter, Uzman Çavuşların Kadro Sorununa Dikkat Çekti25 Aralık 2017
Erhan Usta, Ankara Karadenizliler Derneği Etkinliğinde Hamsi Şöleninde 24 Aralık 2017
"TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDUNUZ"24 Aralık 2017
“SARIKAMIŞ HAREKÂTI BİR YİĞİTLİK DESTANIDIR”23 Aralık 2017
“Her Şeyin Arkasında Menfaat Yatıyor” 23 Aralık 2017
Bilinmelidir ki, akıl yaşta değil, baştadır. 23 Aralık 2017
Başkan Avşar Muhtarların Sorunlarını Dinledi22 Aralık 2017
MHP Kilis'den Hastane Açıklaması22 Aralık 2017
İNSANLAR O TOPRAKLARI VATAN YAPMIŞLAR 22 Aralık 2017
MHP'den Mustafa Tuna hakkında şok iddia!22 Aralık 2017
Devletin Yanında Saf Tutmak Boynumuzun Borcu21 Aralık 2017
MHP'li Akçay'dan CHP'ye sert sözler20 Aralık 2017
Özel;3 Yıllık Görev Süresini Değerlendirdi.19 Aralık 2017
DEVLET BAHÇELİ’YE ÖZEL BOZKURT İŞARETLİ KILIÇLI BASTON18 Aralık 2017
Aybastı MHP Yönetiminden Ülkü ve Birlik Kahvatısı.17 Aralık 2017
MHP İstanbul İl Başkanı Karataş, Beykoz’da muhtarlarla buluştu17 Aralık 2017
Mustafa Kalaycı: "Yerli Otomobil Yatırımı İçin En Uygun Yer Konya"16 Aralık 2017
Avukatlarımızın da önemli sorunları var15 Aralık 2017
Kudüs Mukaddesatımızın Namusudur13 Aralık 2017
"İlla bir şey yapacaksanız nitelikle uğraşın"13 Aralık 2017
MHP İL BAŞKANI BIYIK TOPLU İSTİFA İDDİALARINA CEVAP VERDİ.11 Aralık 2017
Erşat Salihi'den Kudüs Açıklaması09 Aralık 2017
Türkiye'de Kudüs protestosu08 Aralık 2017
ABD'Yİ KINIYORUZ 08 Aralık 2017
ABD'nin Kudüs Kararına Tepki07 Aralık 2017
VATAN MÜCADELESİNE KENETLENMİŞ GENÇLERİMİZİ MAĞDUR ETMEYELİM 07 Aralık 2017
Sertan Duran"Seçme ve seçilme hakkı kutsaldır"05 Aralık 2017
Bahçeli, "Bizim tarafımız Türkiye'dir, tarafsızlık namussuzluktur."05 Aralık 2017
MHP'li Kadın Milletvekillerinden Kılıçdaroğlu Tepkisi03 Aralık 2017
Biz Söyleyeceğimizi Söyledik02 Aralık 2017
EGEM Platformu MHP Vekili Parsak’ı ziyaret etti01 Aralık 2017
CHP'nin Sözcüleri Sayın Genel Başkanımızın Adını Ağızlarına Alırken...29 Kasım 2017
Sayın Başbakan zaten her şeyi söylemiş.29 Kasım 2017
Başbakan Binali Yıldırım'dan "MHP ile ittifak" açıklaması29 Kasım 2017
Büyükataman: Arınç, Türk siyasetinin pinokyosu27 Kasım 2017
Suriye'de kantonlaşmaya çalışanlar çözüme müdahil olamaz 24 Kasım 2017
"12 Mart, 12 Eylül ve 15 Temmuz'un Arkasında Kimlerin Olduğunu Biliyoruz"22 Kasım 2017
ŞEHİT AİLELERİNDEN BAŞKAN KOCAMAZ’A ZİYARET21 Kasım 2017
Küfürbaz Beyaz TV'den kovuldu20 Kasım 2017
BİZLER BU ŞEHRE SEVDALIYIZ 20 Kasım 2017
Emin Çölaşan tetikçi gazeteciliğin iflah olmaz bir numunesidir 20 Kasım 2017
Nato Tatbikatında Atatürk’ün Hedef Seçilmesi18 Kasım 2017
"CHP'NİN KARIN AĞRISI ARTIYOR"18 Kasım 2017
'MHP İLE HER TÜRLÜ ADIMI ATMAYA VARIZ'17 Kasım 2017
Bahçeli'nin açıklamasını çok önemsiyoruz15 Kasım 2017
MHP'li Akçay, 'Paradise belgeleri'için MASAK'ı işaret etti15 Kasım 2017
Kahraman'dan Bahçeli'ye ziyaret15 Kasım 2017
ÇEKMEKÖY MHP´DEN ´BÜYÜK KATILIM´ GECESİ13 Kasım 2017
Bülent Avşar;“Söz konusu vatan ve millet ise her daim devletimizin yanındayız”13 Kasım 2017
Mübaşirlere yapılan haksızlık giderilmeli13 Kasım 2017
İyi demekle iyi olunmuyor…12 Kasım 2017
"CHP, MHP SENDROMU YAŞIYOR"10 Kasım 2017
Atatürk'ün cenazesinden hiç görülmeyen fotoğraflar10 Kasım 2017
Devlet erkanı Anıtkabir'de Atatürk'ü andı10 Kasım 2017
10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI10 Kasım 2017
MHP BOLU İL BAŞKANI ADEM EVCİL’DEN 10 KASIM MESAJI10 Kasım 2017
İş Kazalarında Avrupa Birincisiyiz09 Kasım 2017
HEM FAİL HEM MAĞDUR SIFATLILARA;05 Kasım 2017
Doğalgaz indiriminden faydalanmak diğer iller kadar bizimde hakkımızdır02 Kasım 2017
MHP'Lİ YALÇIN'DAN TBMM BAŞKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ01 Kasım 2017
Partimize saldıranların kafası 'İYİ'01 Kasım 2017
“Kılıçdaroğlu’nun yaptığını boş bir meydan okuma”31 Ekim 2017
MHP'den İP'li Aytun Çıray'a sert tepki31 Ekim 2017
"Gözlüklerini al şantiyeye gel"31 Ekim 2017
GMİS; MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüştü 31 Ekim 2017
MHP, Ziya Gökalp'i Meclis'te andı27 Ekim 2017
MHP SAKARYA İL BAŞKANI SORDU “MUHATAPLARDAN NEDEN SES YOK?”26 Ekim 2017
MHP'li Birtürk: "Meral Akşener, MHP'yi Bölmek İçin Yapılan Bir Projedir"26 Ekim 2017
Bir Oyun Varsa Bununda Kokusu Çıkacaktır26 Ekim 2017
"Vatan aşkının cinsiyeti olmaz." 25 Ekim 2017
SAMSUN MHP İL BAŞKANI’NDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEPKİ24 Ekim 2017
YÖNTER; UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARINI BAŞBAKANA DA SORDU24 Ekim 2017
"ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTEREK ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ" 22 Ekim 2017
'SEVDAMIZ VATAN, SEDAMIZ MİLLET VE DEVLETTİR'20 Ekim 2017
Uzman çavuşlarımızın elinden tutmak en temel görevimiz20 Ekim 2017
İKTİDAR PARTİSİ KAÇAK GÜREŞMEMELİDİR..19 Ekim 2017
'KAPI YOK Kİ KİLİT OLALIM'19 Ekim 2017
Samanlı; "Muhtarlar bizim için mahallemizde güveni temsil eden kişilerdir”19 Ekim 2017
Tuna, "Bu millet ebediyete kadar yaşasın diye iktidarın yanındayız.19 Ekim 2017
“Üniversite sınavı kaldırılmalı”19 Ekim 2017
Davutoğlu çamura battı19 Ekim 2017
Perfüzyon teknikerlerinin önündeki engeller kaldırılsın19 Ekim 2017
Evlilik akdi devlet eliyle yapılmalı18 Ekim 2017
Tehdit devam ediyor18 Ekim 2017
'Sen kim, Genel Başkanımıza sataşmak ve saldırmak kim?'18 Ekim 2017
Davutoğlu stratejik derinlik altında zekâyı, milli menfaati, öngörüyü derinlere gömmüş, yok etmiştir.18 Ekim 2017
Bazı insanların müftülüklerde nikah kıydırmasını saygıyla karşılamak gerekir18 Ekim 2017
MHP Lideri Bahçeli’den Deniz Baykal’a geçmiş olsun mesajı18 Ekim 2017
Başkan Sözlü'den İçişleri Bakanlığı'na çağrı17 Ekim 2017
DEVLETİN BEKAASI İÇİN 16 Ekim 2017
MHP, Büyük Bir Uyanışa Öncülük Yaptı15 Ekim 2017
HAZIMSIZLIKTIR, AYIPTIR, ÇİRKİNDİR13 Ekim 2017
Devlet Gayretli Ama Yetersiz 12 Ekim 2017
Tokat'taki Su Baskınlarının Sebebi O Projeler mi?12 Ekim 2017
MHP’Lİ SENİRLİ, ANTALYA VALİSİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI…11 Ekim 2017
MHP'li Günal'dan 'Vize' Açıklaması10 Ekim 2017
YÜCEL BULUT'TAN KASET KUMPASI AÇIKLAMASI!09 Ekim 2017
Jeotermal Enerjiye Yapılan Zam09 Ekim 2017
Bahçeli;84'ü Söylesek Çılgına Dönecek09 Ekim 2017
Başkan Sözlü'den Bahçeli'ye Kerkük ve Musul Plakaları09 Ekim 2017
MHP'li Yalçın'dan Perinçek'e sert cevap07 Ekim 2017
“Akıl Dışıdır Ve Karşılığı Yoktur”05 Ekim 2017
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ GÖRÜŞTÜ05 Ekim 2017
'Satılmışlık, bunların genlerinde vardır'05 Ekim 2017
MHP'li Başkan Vergili’den Akşener’e ’28 Şubat’ Göndermesi04 Ekim 2017
Başkan Ergün CNN'in 'Yeşil Doğa'sına Konuk Oldu02 Ekim 2017
Başkan Ergün Aşure Dağıttı Hayır Duası Aldı02 Ekim 2017
SEÇİM BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ TARTIŞILABİLİR02 Ekim 2017
Mecliste Liderler Zirvesi01 Ekim 2017
''BAYRAĞIMIZIN İNMEMESİ HEPİMİZİN ORTAK GAYESİDİR''01 Ekim 2017
Karaman’da Ülkücüleri buluşturan yoğun katılımlı program01 Ekim 2017
Bahçeli'nin tavsiyeleri erken uyarı sistemidir29 Eylül 2017
Tokat'taki bozkurtlar Bahçeli'den emir bekliyor.29 Eylül 2017
Başkan Tutar'dan 'Uyuşturucuya Hayır' Kampanyasına Destek29 Eylül 2017
MHP Melikgazi Teşkilatından Toplu Taşıma Zamlarına Tepki Geldi29 Eylül 2017
MHP'li Cemal Enginyurt: "Kimse Kerkük'ü Türklerden Alamaz"28 Eylül 2017
Sarıveliler'de MHP İlçe Teşkilatından Öğrencilere Kırtasiye ve Giysi Yardımı28 Eylül 2017
Akçay, "Meclisi yoğun bir yasama yılı bekliyor." 27 Eylül 2017
BAHÇELİ;"MİLLİ BİLİNCİN UYANMASI ÇOK ÖNEMLİ"26 Eylül 2017
Bahçeli;Barzani Ağır Bedel Ödeyeceği Yolculuğu Başlattı26 Eylül 2017
Marmara Bölgeden Önemli Ziyaret25 Eylül 2017
TÜRKİYE 'YANKEE'NİN YANCISI BARZANİ'NİN ZULMÜNE DUR DEMELİ24 Eylül 2017
'TÜRKİYE’NİN BEKASI İÇİN HER ŞEYİ GÖZE ALABİLECEĞİZ'24 Eylül 2017
UŞAK MHP’DEN GÖVDE GÖSTERİSİ24 Eylül 2017
Meclis'te Sürpriz Zirve: Başbakan, CHP ve MHP Liderleriyle Görüştü24 Eylül 2017
Gideni çift görüyorlar, geleni hiç görmüyorlar23 Eylül 2017
Başkan Sözlü: "Bizim İçin Kerkük Türklüktür, Şah Damarımızdır"23 Eylül 2017
Balıkesir MHP'den Referandum Tepkisi23 Eylül 2017
SİYASİ DEPREM;İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti .22 Eylül 2017
TEKİN'DEN İSTİFA EDEN 5 MECLİS ÜYESİ İLE İLGİLİ ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA22 Eylül 2017
Öztürk, "Kerkük'ü Fitneyle Oyuna Getirmek İsteyenler Her Kim Olursa Olsun Apaçık Düşmanımızdır.22 Eylül 2017
MHP Grup Başkanvekili Usta: "Tezkereye Destek Vereceğiz"22 Eylül 2017
Meclis Irak ve Suriye için olağanüstü toplanıyor21 Eylül 2017
MHP'li Ersoy: "Yer Fıstığı Destekleme Kapsamına Alınmalı"21 Eylül 2017
Toroslar Belediyesi, Türkeş'in Adını Parkta Yaşatacak21 Eylül 2017
MHP’li Yalçın’dan İngiltere Büyükelçisine: “Shut up!” 21 Eylül 2017
MHP'li Akçay 'Soma'daki Yolsuzluk' İddialarını TBMM'ye Taşıdı10 Ağustos 2017
MHP Kocasinan İlçe Başkanlığına Hacı Ali Doğan atandı.09 Ağustos 2017
Karabağlar'da MHP'den Demokrasi Platformu09 Ağustos 2017
MHP'den Tekstil İşçilerine Destek09 Ağustos 2017
YALOVA'DA MHP'YE TOPLU KATILIM!08 Ağustos 2017
MHP Yalova İl Başkanı'ndan 'Hüseyin Gülerce' Eleştirisi07 Ağustos 2017
Hayvana Eziyet, En Ağır Biçimde Cezalandırılmalıdır07 Ağustos 2017
“ZAMAN GAZETESİ ALMAK HARAMDIR’ DEDİĞİM İÇİN BENİ SÜRMÜŞTÜNÜZ”06 Ağustos 2017
Başbakan Binali Yıldırım da tepki gösterdi. Şaka mı yapıyorsunuz? 06 Ağustos 2017
Seçim Kurulu Tokatı03 Ağustos 2017
MHP’DEN ORMAN YANGINLARI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ02 Ağustos 2017
“BİR SIKINTI GÖRMÜYORUZ”31 Temmuz 2017
TBMM İçtüzüğü değişti28 Temmuz 2017
İsrail, Harem-i Şerif'ten derhâl elini çekmeli27 Temmuz 2017
İllerin milletvekili sayısı yeniden düzenlendi27 Temmuz 2017
MHP’Lİ ADAN GAZİANTEP’İN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI27 Temmuz 2017
MHP milletvekili, İçtüzük görüşmelerinde komisyonu temsil etti 27 Temmuz 2017
Davutoğlu'nun MHP Lideri Bahçeli'ye yönelik sözlerine eleştiri 26 Temmuz 2017
Davutoğlu’nun kaypak açıklamaları “Pensilvanya taktiği”nin devamıdır 26 Temmuz 2017
Ahmet Davutoğlu'na cevap Şefkat Çetin'den geldi26 Temmuz 2017
Destekçi değil, eşit ve aktif bir taraf olarak yer aldık25 Temmuz 2017
Casusluk faaliyetleri gazetecilik değildir!24 Temmuz 2017

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI

EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI

Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça!
Daha Büyük İşler Yapmak İçin!
Kendinde Kuvvet Bulacaktır.

CH