Ana Sayfa > SİYASET

ZİHNEN FELÇ OLMUŞ İNSANLAR
16 Ocak 2018
Bu haber 604 kez okundu
MHP Lideri Bahçeli, "MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız" iddiasında bulunanlara cevap verdi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. 

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan'la sınırlı bir görüşme yaptıklarını belirten Bahçeli, "Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi, bunlara girilmedi. Sadece partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi" diye konuştu. Bahçeli, "MHP veya herhangi bir parti 2019'da TBMM'de temsil edilmiş olsa, kurulacak yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz" dedi.

 

BAHÇELİ, "Mehmet Tezkan Bey, kalkıyor diyor ki, 'Bunlar para için bunu yapıyorlarmış.' 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır? Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır? Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı" değerlendirmesinde bulundu.

 

BAHÇELİ, "Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzey'dir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz, 'MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız' diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı" diye konuştu.

 

BAHÇELİ, "Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye'ye yakın bir yerde, bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin TIR'ı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler" dedi.

 

"DEVLET bey yönetiyor" kavramını kışkırtıcı bulduğunu kaydeden Bahçeli, "Buna gerek yok. Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum" İfadelerini kullandı.

 

 

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. Bahçeli'nin gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

 

 

''UYUM YASALARININ ÇIKARTILMASI GEREKİYOR''

-Konuşmanızda ve daha önce de 'Cumhuriyet tarihinin üçüncü dönem vurgusu" yaptınız. Bunu alt yapısını nasıl anlamlandırmak gerekiyor?

 

 

Cumhuriyetin 96. yıl dönümündeyiz. 96 yıllık Cumhuriyet 624 yıl ayakta kalmış Osmanlı imparatorluğunun enkazı üzerine kurulmuş oldu. Cumhuriyet kurulduktan 23 sene sonra çok partili siyasi hayata geçildi. Yani 1946'dan 71 yıl sonra Türkiye bu defa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçti. Bu Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönemdir. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Ne yönüyle? Bir; anayasa değişikliğiyle. İkincisi 16 Nisan'da yapılmış olan referandum ile bir dönemin izleri atılmıştır, zemini hazırlanmıştır. Fakat Anayasa değişikliğinde öngörülen şekliyle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi; 3 Kasım 2019'da yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle bütün kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanabilecek duruma gelecektir. İşte kast ettiğimiz şey budur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geçiş sürecinde gerekli olan Meclis'teki uyum yasalarının çıkartılması gerekiyor. Çünkü bir sistemden diğer bir sisteme doğru bir kıvrılma, bir dönüşüm var. İç tüzüğün gözden geçirilmesi gerekiyor, Türk kamu hukukunun mevzuatındaki bazı kavramların değişmesi gerekiyor. Başbakanlık kalmayacağına göre "Başbakanlık kararı" diye bir cümle kurulamaz. Bunların hepsinin ön hazırlığının yapılması için bir süreç yaşanıyor. Bunu vurgulamaya çalışıyoruz. Böyle bir durumda artık bunun geriye dönüşü olmaz. Geriye dönüşüne gerek var mıdır, hiç de gerek yoktur. Çünkü fiilen şuna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa değişikliği ve halkoylaması ile hem Anayasal yönden hem de Millet iradesi yönünden genel kabul görmüştür. Bundan sonra yapılacak olan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçirebilecek durum 3 Kasım 2019 tarihidir. 3 Kasım 2019 önemli bir tarihtir. Onu dikkate alarak çalışmaların yürütülmesi lazım. Bir tanesi milletvekilliği genel seçimleri diğeri cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Bunları dikkate aldığımız vakit Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yürütme nasıl teşekkül edecek, o konu üzerinde mevzuatlar yapılacak sonra denge ve denetimi sağlayacak bir Meclis nasıl oluşacak bu konular üzerine çalışmalar yapılması lazım. Bu çalışmaların hazırlığı uyum yasalarıdır. Eğer 550 milletvekili olan Meclis'te sayı 600"e çıkmışsa, hala yazınızda 550 milletvekili diyemezsiniz. 550 milletvekili yasanızda bulunurken önümüzdeki günlerde 600 milletvekilinin bulunduğu yerde Meclis faaliyetleri nasıl düzenlenecek, komisyonlar nasıl kurulacak? Meclis'te temsil edilen partilerin komisyon üyeleri kaç kişi olacak? Meclis başkanlık divanı da buna dahildir. Dolasıyla Ocak ayından itibaren yani içinde bulunduğumuz aydan itibaren bütçe görüşmeleri de tamamlandığına göre artık TBMM bazı tartışmalardan, gerilim yaratan üsluplardan tamamen uzaklaşarak Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini bütün kurum ve kurallarıyla işler hale getirebilecek çalışmaların neler olması gerektiğini tartışılmalı. Komisyonlarda ve genel kurulda görüşülmeli ve hayata geçirilmelidir. Bizim söylemek istediğimiz şey budur.

 

 

''KAMUOYUNDA DESTEĞİ OLAN PARTİLER DE KATKI SAĞLASA TOPLUMSAL UZLAŞMA ZEMİNİ ORTAYA ÇIKAR''

Yerli ve milli mutabakatın seyri de böyle ilerleyecek galiba. Komisyonların kurulması 2019'a giden süreç.

 

 

Tabii efendim. Mevcut bazı şeyler vardır, Meclis'te bugünkü iktidar dönemindedir onlar çıkartılabilir. Ama bir süreci başlatmak gerekiyor. Keşke böyle bir çalışmanın içerisine parlamentoda temsil edilen partiler başta olmak üzere kamuoyunda belli bir oranda desteği olan yani herhangi bir seçime girip kendisinin ne oranda temsil edildiği belli olan partiler de katkı sağlasa ki, o zaman milli mutabakat anlamında, toplumsal uzlaşma zemininde bir gelişme ortaya çıkabilir. Biz çok net olarak 8 Ocak 2018 tarihinde basın mensubu arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz kahvaltılı toplantıda, televizyonlardaki muhtelif sorular, kafa karıştıran muhtelif unsurlar ve MHP üzerinde ileri geri tüm konuşmalara son vermek açısından bu perspektifte bir çalışma ortaya koymanın gerekliliğini düşündük. Yani bir başka deyişle; madem ki Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi öngören 18 maddelik bir değişiklik yapıldı, sonra bu halk oylamasına sunuldu, yüzde 51 ile kabul edilmiş oldu ve dolasıyla yürürlüğe girdi. Bundan sonraki süreçte de bu düşünceye katkı sağlamış olan partiler kimler ise bunu devam ettirmeleri gerekir. Onun için de Cumhurbaşkanı adayı olarak MHP aday çıkartmayacaktır. "Efendim genel başkan aday olmayı düşünüyor mu, olursa ne olur olmazsa ne olur" diye köşelerde bucaklarda, derelerde, tepelerde bir takım söylemlere karşı net bir cevap olarak, "Ben aday olmayacağım" dedim. Olmayı düşünenler var, olabilir. Partisi olmayanlar da aday olabilir. Partisinin aldığı oyun ne olduğunu bilmeyenler de aday olabilir. Bunlar için de bir kapı aralanmıştır. Getir yüz bin imzayı sen de aday ol. Ama işin ciddi tarafı 2019 yılının 3 Kasım'ında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bütün hukuki zeminde, demokratik anlayış içinde girdiğini kesinleştirmeli ve öyle bir karara ulaşmalı.

 

*Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığınız görüşme çok merak edildi. Görüşme nasıl geçti?

 

Sınırlı bir görüşme oldu. Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi bunlara girilmedi konuşmalarda. Sadece karşılıklı, iyi niyetle ortaya konmuş olan yaklaşımın hayata geçirilebilmesi için buna katkı sağlayan ve paylaşan partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi. Biz de MHP olarak üç arkadaşımızı böyle bir çalışma grubunun içerisine verdik. Genel Sekreter Yardımcımız Mustafa Kalaycı, İstanbul Milletvekilimiz İsmail Faruk Aksu ve Anayasa çalışmalarında katkıda bulunan ve o tecrübeye sahip olan Mehmet Parsak Bey. Zannederim AKP'nin de önermiş olduğu isimlerle beraber kendilerine bir çalışma programı hazırlamaları ve o program sonuç alıncaya kadar gayret göstermeleri, ulaşabildikleri konuları genel başkanlara veya parti yöneticilerine sunmaları ve böylelikle de süreci tamamlamaları gerekir.

 

28 HOLDİNGTEN BESLENENLERE SES ÇIKARMAYACAKSIN…

MEHMET TEZKAN KALEMİNİ KIR, BAŞKA ÜLKEYE GİT

*Siz "Cumhur ittifakı" diyordunuz. 'Milli ve yerli ittifak" denildi. İsim mi değişti acaba?

 

Yok efendim. Çeşitli isimler koyabilirsiniz. Orada Cumhurbaşkanı'nın söylediği;  yerli ve milli bir tanımlama yaparak yerli ve milli olmayan unsurları zıt bir tanımlama ile ortaya koymaya çalışıyor. Yani diyor ki şu şu değerlendirmelerde bulunanlar yerli ve milli bir tavır içinde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bunu kabul etmiyorsanız o zaman bir tanımlama da siz getirilebilirsiniz. Nitekim de Hayır Kumpanyası o şeydedir…

 

*Hükümet sizin en başında önerdiğiniz model üzerinden bir çalışma başlattı. Yani her partinin tüzel kişiliğini koruyan bir sistem üzerinde ittifakta bir çalışma yürütüyor.

 

Hayır, bu komisyonumuz yeni çalışmaya başlıyor. 1991 yılında yapılmış bir ittifak var. Biz o ittifakı dile getirdik. Mesela birçok değerli bir şahsiyet var. 35 senedir köşe yazıyor Milliyet Gazetesi'nde. Muhterem bir basın büyüğü, Mehmet Tezkan Bey. Kalkıyor diyor ki, "Bunlar para için bunu yapıyorlarmış." Yani ittifakı biz para için yapıyormuşuz. 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır! Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır. Bunu göremeyen bir insanının kalemini kırması ve Türkiye'de kırık kalemle bir şey yapamayacağına göre başka bir ülkeye gitmesi lazım. Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. Diyoruz ki, Türkiye'de şartlar ittifakı zorunlu kıldı. Bu ittifak o günkü şartlar içinde gerçekleştirildi ama yasal olmayan bir ittifaktı. Onun yasal hale dönüştürebilmek açısından da yasa veya yasa değişikliği yapma imkanı da yoktu. Böyle bir durum karşısında bir partinin etrafında bütünleşerek bir seçim çalışması yapıldı. Sonuç itibariyle yüzde 16 küsur oy alındı. Ama ittifak yasal olmadığı için partilerin buradaki payı nedir belli değil. Yani yüzde 16'nın yüzde kaçı MHP'nin yüzde kaçı Islahatçı Demokrasi Partisi'nin kaçı Refah Partisi'nin, bu bilinmiyor. Böyle bir durumda o zaman partiler siyaset biliminin analizlerinde; filan dönem milletvekilliği genel seçimlerinde A partisi B partisi veya C partisinin veya o günkü şartlarda RP, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin aldıkları oy oranı belirsiz... O zaman bu partileri nasıl analize tabii tutacaksınız, veri yok. O verinin hepsi RP'nin üzerine giriliyor. Biz diyoruz ki; bunu bir düzeltelim. Bir de o günkü şartlar içerisinde Hazine yardımı yüzde 7 oy oranına veriliyordu, şimdi yüzde 3. O zaman yüzde 7 oranında Hazine yardımı alınıyor ama peki yüzde 16'nın içinde yüzde 7 hangisidir veya MHP'nin  payı nedir, Islahatçı Demokrasi Partisi'nin payı nedir?  Bunlar da bilinmediği için yasal olarak partilere verilecek Hazine yardımındaki bilinmezlikten ve belirsizlikten dolayı MHP bir yardım alamıyor. Biz böyle bir yanlışı düzeltmek isterken 35 senenin dev bir gazetecisi, "MHP parasız kaldığı için bunu istiyor" diyor… Yani 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı?

 

*İttifak konusunun gündeme gelmesiyle birlikte Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt vatandaşların nasıl bir tavır sergileyeceğiyle ilgili bir tartışma başladı. AK Parti'nin ve MHP ile ittifakının Kürt oyları olarak nitelendirirsek, bu oyları olumsuz etkileyeceği şeklinde tartışma var.

 

Bu yine belli çevreler o çevrelerin televizyonlardaki yansımaları Türkiye'nin tekrar örtülü de olsa bölünmesine çaba gösteren bir sakat zihniyetin temsilcileri. Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzeydir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu"daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı. İmralı canisinden "Eğer bu ittifak gerçekleşirse PKK'lılar benim taraftarlarım oy vermeyecek" diye bir şey duydunuz mu? Verir vermez ayrı bir konu. Ama Türkiye'yi böyle yanlış istikamete yönlendirmek doğru bir şey değil. Sonra bunun öyle olacağını nereden biliyorsunuz? Erzurum'da belediye başkanlığını kazanan MHP, milletvekilliğini kazanan MHP, Malatya'da kazanan MHP, Kars'ta öyle Elazığ da öyle. Bunların hepsi başka insanlardı da bugün mü değiştiler? Kimdi bunlar?  MHP'nin yöneticilerinin içerisinde Kürt kökenli çok değerli ailelerin evlatları var. Yani bu nasıl mantıktır anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu insanların şahsi kanaatim olarak söylüyorum, bu tür değerlendirmelerde söz hakkı olmaması lazım. Özgürlükleri kısıtlama manasında demiyorum edep ve terbiye açısından söz hakkının olmaması lazım. Ne biliyorsunuz MHP'nin Güneydoğu'dan oy alamayacağını? Elinizde hangi kriter var? Bunları böyle konuşarak Türkiye'yi bir kaosa, krize, kargaşaya, iç çatışmaya sürüklemek için özel bir görevlendirmede bulunan insanlar sıfatı kazanıyorlar. Yarın bu durum böyle devam ederse böyle bir çatışmaya girildiği taktirde ne olacak bu memleketin hali? Beş tane araştırma grubu var. Şirketlerin adları belli, muhtevası yok. Vergi cetvelleri yok. Ortakları yok. Kim bunlar? İşte biz de diyoruz ki bir araştırma yapılsın bakalım. Geçenlerde Mevlüt Karakaya bu manada bir basın açıklaması yaptı. Bu şirketleri tanımak istiyoruz. Kimdir bu şirketler? Şimdi  ben Osmaniye'de veya bir hafta önce Adana'da bir saygısızlık yapmış olsam, "Şu şu şirketlerden herhangi birisi size, Pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz dedi mi?  Sizi muhatap alıp bu suali yönelten var ise bu suale cevap verenler kimler" desem bir Allah'ın kulunun eli kalkmaz. Yok çünkü böyle bir olay yok. Masanın üzerinde bunları yazıyorsunuz da biz kaç yıldan beri siyasetin içerisindeyiz. Bir de geziyoruz üstelik. Siz kimsiniz beyefendi demesine de gerek yok. Bir Allah'ın kulu da gelip bize sorsun: " Beyefendi pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz?" Ben de seçimden önce MHP diye gururlana gururlana bir cevap versem canım...

 

*Yürütmeyle ilgili yapılacak hazırlıklarda yeni sistemin alt yapısının nasıl olması gerektiğine temas ettiniz. Yepyeni bir sistem olacağı için klasik anlamda koalisyon yok. Ama ittifaka giden partiler 2019 sonrası o beş yıllık döneme işaret ettiğiniz için acaba seçime girmeden önce hükümette birlikte yer alma gibi vaatleri içeren bir çalışma yapabilirler mi? Bunun yasal alt yapısının hazırlanması gerekir mi?

 

Bunu yapmaları ahlaki olmaz. Yani Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliğini öneriyorsunuz, anayasal zeminde şekillendiriyorsunuz halkoylaması ile iradesini alıyorsunuz sonra da diyorsunuz, "Ben sizinle bu işleri yaptım, devam ettireceğim. O zaman hükümetin içinde bana da pay ver". Bu ahlaki olmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Çünkü kurumsal yapı Cumhurbaşkanı ile yürütmeyi birlikte ele almış. Partileri de TBMM'de ele almış. Yani MHP veya herhangi bir parti 2019 da TBMM'de temsil edilmiş olsa kurulacak olan bir yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz. Edepsizlik olur. Bunu da anlamak lazım. Biz diyoruz ki, böyle bir şeyin içine girmeyiz.

 

*Bu sadece AK Parti ile MHP'nin şu dönemdeki şartlar içerisindeki ittifakına bağlı olarak düşünülmemesini gerekten bir durum olabilir mi? 2024'teki seçim sürecinde niye ittifaka gitsin? MHP şuanda taşın altına eline koyuyor ve milli beka diyor ve bir özveri gösteriyor. O gelecekte şartlar değiştiğinde bir sonraki dönemde belki bu konuşulabilir mi?

 

Bunun yasal şartları böyle. Bu şartlar değişmez. Yani 2019'dan sonra bunun devamını istememizin sebebi kurumun yerleştirilmesidir. Demokratikleşme, normalleşme ve istikrar bağlamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yerleştirilmesidir. Bunun içinde süre beş yıldır. Size böyle bir süre verilmiş. Şimdi böyle bir yapı var. Böyle bir yapının içinde bir de Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı artık Meclis'ten seçilmiyor.  Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu Meclis'ten çıktıktan sonra kim olacak, nasıl olacak, kimler aday gösterebilir gibi tanımlamalar yerli yerini hukuken bulduktan sonra diyelim ki siz aday oldunuz. Seçildiğiniz anda hükümet yetkisi sizde. Seçerken sana oy verdim diye benim bir hakkım olmaz. O zaman ne olacak millet şaşırır. Daha önce söylemiştik: Mümin müminin kardeşidir der Sultan. Adam "Padişah böyle söylüyorsa ben de müminim " diyor ve kendisini kardeş ilan ediyor. Geliyor İstanbul'a, "Sultanım benim payımı ver". Sultan, "Nereden çıktı bu diyor".  O da, "mümin müminin kardeşidir demedin mi? Üç kıtada hüküm sürüyorsun o zaman benim payımı ver" diyor adam. Padişah, "buna bir Mecidiye verin yani yirmi kuruş gönderin" diyor. Adam bakıyor, "Bu kadar büyük hükümdarın kardeşinin payına bu düşer mi" diyor. Padişah, "Sakın ola bunu bir daha söyleme diğer kardeşlerin duyarsa bundan da olursun" diyor. Bir hanımefendi çıkmış, "Ben yüz bin oyla aday olacağım" diyor, haydi seçimin kısmet meselemizdir bu. Yüz bin kişiye  bakanlar kurulunda nasıl yer vereceksin. Bu bakımdan televizyonlarda konuşmalar toplumu doğu düşünmeye sevk etmeli.

 

*Bu kapının açılması kirli pazarlıkları mı ortaya çıkarabilir?

 

Tabii yani mesela bazıları ABD'de Devlet başkanı adayı oluyor. Seçimden önce falanı yanıma yardımcı yapıyorum diyor. Niye onu seçiyor ABD'de 280 milyon nüfus var. Kestirme söylüyoruz; Bizim ülkücü hareketin pazarı olmaz, pazarlaması olmaz. Böyle bir şeye biz girmeyiz. Girenler de olursa gidiyor zaten bizimle alakası kalmıyor.

 

*Siyaset gündemine bomba gibi düştü: CHP İstanbul il başkanı seçilmesinin üzerinden 24 saat geçmeden hakkında yasadışı örgütlerine üye olmak ve destek vermekle ilgili bir soruşturma başlatıldı. Bu şekilde twittleri olduğu bilinen birinin CHP İl Başkanı olmasını nasıl değerlendiyorsunuz?

 

Tabii eskiden beri her defasında söylerim MHP prensip itibariyle bir başka partinin içişlerine karışmaz. Geçmişte de söyledim hala tekrar ediyorum. Ama bu şekliyle basına yansıyan konular çok sık gündeme geldiği vakit bizden ziyade CHP'nin yönetiminin düşünmesi lazım. Burada Kemal Kılıçdaroğlu beye çok büyük bir görev düşüyor. Türkiye'nin tarihinde kapanmış yaraları kaşıyabilecek bir üslubu kullanan bir siyasetçi var ise partisinde, onu gözden geçirmesi lazım. Ama biz bir şey diyemeyiz. Belki de hanımefendinin çok farklı düşüncesi, görüşü  ve çalışma düzeni vardır, CHP de bundan çok büyük bir fayda sağlayacağını umuyorsa diyeceğim bir şey yok. Allah yollarını açık etsin.

 

*Anayasa Mahkemesi'nin eski Zaman gazetesi yazarlarıyla ilgili kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Yargıyı kurumlar olarak birbirleriyle çatıştırarak ve üzerinde tartışmaları yoğunlaştırarak hatalara düşmemek lazım. Bu konuda herkes konuşacağına televizyonlarda yargıyla ilgili bilim insanlarının kurumları da dikkate alarak değerlendirmelerini yapıp tavsiyelerde bulunması doğru bir yoldur. Şimdi içerde iki insan var tahliye umuduyla beklenti içerisindeler. Onun psikolojik ortamını bir düşünün. Bir taraftan da hukuku farklı bir noktada yargılayıp bazı gelişmeleri dikkate alıp bugün için Türkiye'nin başına bela olmuş unsurları cesaretlendirecek konumda hukuku kullanmak da doğru değil. O bakımdan Hükümet buna bir cevap vermiştir.

 

DEVLETİ BİLİYOR KUZGUN LEŞİ BİLMİYOR

*Özellikle Ankara temsilcileriyle yaptığınız toplantıdan sonra yazılıp çizildi MHP'de artık bu yeni sistemde "Devletin başına devlet gelecek" sloganı tarih mi oldu? Bu siyasetten hedeften tamamen vaz mi geçti?

 

İsmimden dolayı bunu kullanıyorlarsa özeleştiri yapıyor örtülü tarzda. Yok tarihi kültürümüzden gelen bir söylemin manasını kavrayamayacak kadar bir şuursuz ise o şuursuzluğunu benim üzerimde denemesin. Ne demek istediğim anlaşılıyor mu? Ben Devlet ismini taşımadan önce de bunu söyleyenler var. Demek ki kuzgun leşi bilmiyor. Devleti tanıyor da kuzgun leşi bilmiyor.

 

*Afrin konusunda açıklamalarınız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da net açıklamalar yaptı ve topçu atışları başladı. ABD'nin  30 bin YPG'liyi sınıra yığdığı da söyleniyor. Ne yapılmalı sizce?

 

Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye yakın bir yerde bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin tırı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler.

 

*Cumhurbaşkanı milletvekilleriyle toplantıda, söylemlerinde dikkatli olmalarını istemiş. Özellikle ittifakla ilgili. Sizi de örnek vermiş ve nasıl Devlet Bey açıklama yapınca farklı ses çıkmıyor siz de öyle olun demiş.

 

Bizim öyle bir iddiamız yok. MHP'de görüşlerimizi açıklayan milletvekili arkadaşlarımız var. İşleyiş açısından onlara herhangi bir şekilde müdahale edilmemektedir ve edilmesine gerek de yoktur. Bizim arkadaşlarımız da ağız birliği içindedir. Yani partimiz bir görüş ortaya koymuşsa o görüşün halkımız tarafından daha iyi anlaşılması açısından değerlendirmelerde bulunurlar. AKP'de bunu yaparsa problem kalmaz. 

 

*Komisyon çalışmalarını ne zaman tamamlamalı?

 

Bu uyum yasalarının biran evvel çıkması gerekiyor. Bunu çıkarabilmek içinde çalışmaları hızlandırmak lazım. Daha evvelki Anayasa değişikliğinde bu süreye altı ay dememişlerdi ama altı ayı aştı malum sebeplerden dolayı. Ama bu aydan itibaren uyum yasaları TBMM'ye gelmeli ve Meclis gece gündüz çalışmalı. Gece gündüz çalışma arzusu CHP'den geldi zaten. Onlar da katkı sağlarlar bu durumda görüşmeler devam eder.

 

MHP'Yİ ANLAMAK İÇİN ÖNCE DİNLEMEK GEREKİR

*Türk siyasetinde son dönemde MHP belirleyici bir konum aldı. Neredeyse siz konum atıyorsunuz herkes oraya doğru yöneliyor. 2010'dan beri siyaseti siz belirliyorsunuz. Attığınız adımlarla Anayasa değişikliği olsun son dönem ittifak olsun Türkiye'yi belli bir noktaya getirme konusunda olsun. "Devlet bey yönetiyor Türkiye'yi" yorumları var.

 

Devlet bey yönetiyor kavramı kışkırtıcı bir kavramdır. Her insanda nefis vardır. Nefsini taşıyamayanlar çatışmayı tercih ederler. Çatışma da bir ağız birliğini bozar Türkiye'de. Buna gerek yok. Biz ne yapıyoruz; Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olabilir mi diye. Eğer o hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. Şöyle olursa daha mı iyi olur diyoruz. Kamuoyunda bazıları var bize 35 yıllık birikimiyle saldıranlar var bizi anlamıyor. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Yüzün üzerinde kanal var neredeyse. Onlardan bir başkasına geçiyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum. Katlamalar olur ya…Üsküdar Kabataş vapur hattında katlar okurlar…Şöyle  katlayarak gazeteyi okuyorum, hiç dikkate almıyorum. Ama el alem onları tekrar ettikçe ister istemez duyuyorsunuz. Duyunca da bir şey demek lazım. Nasıl olur da siyasi hayatta MHP gibi bir kurumsal yapı, Hazine'den üç beş kuruşluk para için böyle bir şeye tevessül eder! Böyle şey olur mu?

 

*MHP bazı gazetecilerin iddia ettiği gibi değil çok çok üzerinde oy alırsa o zaman onlara ne diyeceksiniz?

 

Vallahi karşılaştığım yerde acıyarak yüzlerine bakarım. Ağzımdan bir söz çıkmaz. Tarih böyle, yıllar böyle gelmiş geçmiş. Birşey de demem. Allaha havale ediyorum onları. Ne istiyorsunuz MHP'den  Şimdi şu karda kışta sizlerle seyahat yapıyoruz. Arkadaşları görüyorsunuz. Bu arkadaşlar MHP'nin dışında kime oy verecek. MHP milletin kaderini belirleyecek yapıda bir siyasi kurumdur. Sibel Can'ın bir şarkısı var; Kader bize eşit davranmadın gibi. Seyyah kasetinde hançer diye bir şarkı.

 

TOSUN'UN ÖDEMELER DENGESİNE KATKISI YÜKSEK 

* Cenk Tosun transferini takip edebildiniz mi? Arda Turan'da Başakşehir'e geldi?

 

Türkiye'nin  dış ödemeler dengesi gibi bir konu. Acaba futbolda dış ödemeler açısından yorumu nasıl olur? Hangisi ihracatta ve ithalatta ne getirdi. İthalat ve ihracat arasında ne gibi bir fark var. Zannediyorum Cenk Tosun'un dış ödemeler dengesine yüksek bir katkısı var. Futbolu da tabii ayrıca.

 

MURAT BOZ'A TEŞEKKÜR TELEFONU 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, mola sırasında memleketi Osmaniye'de konser veren Murat Boz ile telefonla konuştu. Konsere kalamadığı için üzüntülerini ileten Bahçeli, bir Osmaniyeli olarak programa katkısından dolayı Boz ve Hadise'ye teşekkür ederek Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını ifade etti. Bahçeli, Boz'a, "Hadise hanıma da hürmetlerimi söyleyiniz" dedi.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
TÜRKİYE DÜNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR, DAHA BÜYÜKTÜR16 Mayıs 2019
CHP YSK'nın 'red' kararını malzeme olarak kullanacak15 Mayıs 2019
Açılıma Saçılıma Geçit Vermeyiz14 Mayıs 2019
'Ey CHP, titre ve kendine dön'09 Mayıs 2019
'Türk milleti bu tiyatroyu daha önce izledi'09 Mayıs 2019
CHP'nin maskesi, sefalet ve perişanlığı önleyemeyecektir09 Mayıs 2019
CHP’nin şirazesi kaymıştır08 Mayıs 2019
MHP'den YSK'nin kararının ardından ilk açıklama07 Mayıs 2019
YSK : İSTANBUL'DA SEÇİMLER YENİLENİYOR06 Mayıs 2019
MHP'li Yalçın'dan, Oya Baydar'a sert sözler!06 Mayıs 2019
"Hadiseyi farklı kavramaya çalışmak düpedüz kötü niyet içeren, çirkin bir tutumdur"05 Mayıs 2019
Atatürk’e hakaret eden yazar bozuntusuna ve alkışlayanlara tepki 02 Mayıs 2019
Önceliğimiz daima Türkiye'dir01 Mayıs 2019
TAŞDOĞAN’DAN MACRON’A SERT TEPKİ01 Mayıs 2019
“BAŞKA PARTİNİN MUTLULUĞUNDAN MUTLU OLAN BİR PARTİ!”30 Nisan 2019
"Türkiye kendi iradesine sahip ülkedir"30 Nisan 2019
MHP'li Feti Yıldız : YSK ve af açıklaması28 Nisan 2019
Türkiye'ye tam destek25 Nisan 2019
Sinan Ateş: Bu hassas süreçte herkes ağzından çıkana dikkat etmelidir22 Nisan 2019
İsmet Büyükataman: Tepki görmesi muhtemel yerde bulunması akla ziyandır22 Nisan 2019
MHP Lideri Bahçeli, Kılıçdaroğlu'na saldırıyı değerlendirdi21 Nisan 2019
Adana’da Cumhur İttifakı’ndan “Birlik beraberlik” mesajı!19 Nisan 2019
"Krimi, Fransa’nın Gaziantep'te yaptığı katliama bakmalıdır." 16 Nisan 2019
“Senden Ne Halt Olur, Bir de Bunu Yaz”16 Nisan 2019
Erdoğan ve Bahçeli'den Kritik Görüşme10 Nisan 2019
EKREM İMAMOĞLU KAZANMADI AK PARTİ KAYBETTİ07 Nisan 2019
Avcı’dan ‘Mutlaka sandığa gidelim’ çağrısı30 Mart 2019
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÜLKÜ OCAKLARINA ZİYARET29 Mart 2019
MHP VE AK PARTİ’DEN ORTAK TEŞEKKÜR MESAJI28 Mart 2019
Geleceği Göremeyen Siyasetçi Kör Siyasetçidir28 Mart 2019
"Ceket Devri Bitti Hizmet Devri Başlıyor"28 Mart 2019
‘Beka için milli karar, Cumhur için istikrar’ 28 Mart 2019
MHP'li Büyükataman'dan, CHP'li Altay'a sert tepki!27 Mart 2019
İstanbul Benim Ortak Paydam27 Mart 2019
Zillet ittifakı tahrik siyasetini devreye sokmuştur.27 Mart 2019
Cumhur ittifakı birliktir, berekettir, kardeşliktir26 Mart 2019
Devlet Bahçeli Adana’da!26 Mart 2019
YUSUF BAŞ: ‘’ARTIK ADANA’DA SİYASİ ÇEKİŞMELERDEN UZAK DURULMALI’’26 Mart 2019
Kılıçdaroğlu, Türk milliyetçisi rolünü 31 Mart'ta terk edecektir.26 Mart 2019
Yenikapı'da tarihi anlar!24 Mart 2019
"Milliyetçi Ülkücü Hareket 31 Mart'ta Gerekeni Yapacaktır"23 Mart 2019
AK Parti ve MHP'nin ortak Yenikapı Mitingi açıklaması23 Mart 2019
Devlet Bahçeli Adana’ya geliyor!23 Mart 2019
"Beşiktaş kimsenin arka bahçesi değil"19 Mart 2019
Biz Cumhur İttifakıyız19 Mart 2019
ATATÜRK’Ü KENDİLERİNE ZIRH YAPIYORLAR17 Mart 2019
Avcı: Atatürk hepimizin Kutup Yıldızı’dır!14 Mart 2019
Cumhur İttifakı ülkemizi 2023’e taşıyacak12 Mart 2019
Tuna: "31 Mart'ta Mersin'de Cumhur İttifakı ile Zafer Yazacağız"12 Mart 2019
Taşdoğan;“Bu topraklarda Kürdistan diye bir yer yok”11 Mart 2019
Projeler ne kadar büyürse ve geliştirilirse istihdam o kadar büyüyecektir.10 Mart 2019
Türkiye’nin önünü kesemeyecekler10 Mart 2019
Cumhur İttifakı'nı Durduramayacaklar10 Mart 2019
Akçay: Seçim sonuçlarını en çok Trump merak ediyor09 Mart 2019
31 Mart İzmir için yeniden doğuş günü olacak09 Mart 2019
Büyük Türkiye ülkümüze güçlü Türk kadını ile ulaşacağız08 Mart 2019
‘Kirli eller tarafından 1 Nisan senaryoları planlanıyor’08 Mart 2019
MHP’li Atay’dan Celal Doğan’a sert tepki08 Mart 2019
KILIÇDAROĞLU VE AVANESİ PANİK HÂLİYLE NE SÖYLEDİĞİNİ PEK BİLEMEMEKTEDİR05 Mart 2019
Erkan Akçay’dan 6 kritik soru05 Mart 2019
MHP’li Sadir Durmaz: ‘CHP’nin listesinde PKK’lılar var’05 Mart 2019
MHP'li Erkan Akçay: Yiğitseniz Çıkın Birlikte O Dörtlü Fotoğrafı Verin Bakalım!04 Mart 2019
Özhaseki açıkladı! İsmi Başbuğ Alparslan Türkeş olacak04 Mart 2019
MHP’li Yıldırım’dan Yaşar Okuyan’a sert cevap03 Mart 2019
MHP'DEN SAĞLAM DURUŞ AÇIKLAMASI03 Mart 2019
CHP ve İP’e Atatürk göndermesi02 Mart 2019
MHP’li Özdemir, Köy Enstitüsü binalarının müze olması için teklif verdi02 Mart 2019
Okan Ertorun'dan Cumhur İttifakı ile ilgili Önemli Açıklama01 Mart 2019
Devlet Bahçeli: Türkiye’miz tarihi bir sürecin tam ortasında01 Mart 2019
Semih Yalçın’dan Akşener’e sert cevap!01 Mart 2019
MHP'li Kalyoncu: Kürtlere asıl baskıyı HDP yapıyor28 Şubat 2019
MHP'li Büyükataman'dan, CHP'li Özel'e sert tepki 28 Şubat 2019
MHP'li Semih Yalçın'dan Yaşar Okuyan'ın iftiralarına sert yanıt!28 Şubat 2019
MHP Genel Genel Başkanı Devlet Bahçeli ;​Doğrunun yardımcısı Allah’tır. Aziz milletimizin basireti hayranlık vericidir. 26 Şubat 2019
"Kafalarına Balyoz Gibi Patlarız"26 Şubat 2019
AKŞENER CEVAP VEREMEDİ SURATI ASILDI25 Şubat 2019
MHP’li Yıldırım’dan, Mansur Yavaş’a Tunç Soyer çıkışı!25 Şubat 2019
Bünyamin Avcı’dan ‘Üniversite’ teşekkürü!23 Şubat 2019
“Meclis üyelerimiz zafere inanmış kişilerden oluştu”23 Şubat 2019
ÜLKÜCÜLER MAHREMİNE EL UZATANLARA HADDİNİ BİLDİRECEKTİR!22 Şubat 2019
TÜRK IRKINI YOK ETMEYİ HEDEFLİYORLAR22 Şubat 2019
“ADAM NASIL SATILIR GÖSTERDİLER”21 Şubat 2019
MHP'li Avşar'dan Cumhur İttifakı Açıklaması20 Şubat 2019
Cumhur İttifakı Fark Yaratacak20 Şubat 2019
MHP’den ‘mavi balina’ uyarısı20 Şubat 2019
Cumhur İttifakı genişledi19 Şubat 2019
Alparslan Türkeş Üniversitesi, teklif olarak Meclis’e sunuldu19 Şubat 2019
Binali Yıldırım TBMM Başkanlığını Celal Adan’a devretti19 Şubat 2019
Saadetçilerin bulaştığı pisliği 'bor madeni' bile temizleyemez19 Şubat 2019
Kimse, yerel seçimlerin beka meselesi olmadığını söyleyemez16 Şubat 2019
Bunu yapan vatan hainidir!16 Şubat 2019
MHP’li Osmanağaoğlu: ‘Destekçilere okkalı bir tokat olacaktır’16 Şubat 2019
“ÖZGÜR ÖZEL GİBİ ‘HOMO POLİTİC’ BİR ‘TİPİ TİP’LE 16 Şubat 2019
İTTİFAK GENELGESİ16 Şubat 2019
Parlamenterler Derneği’nden Cumhur İttifakı Destek Çağrısı15 Şubat 2019
“Terörün uzantıları Millet İttifakı’nda”15 Şubat 2019
İP’in ucu, Pensilvanya cambazının boğazındaki tasmaya bağlıdır13 Şubat 2019
CUMHUR İTTİFAKI BENİMSENDİ11 Şubat 2019
AK Parti ve MHP’den Cumhur İttifakı yürüyüşü08 Şubat 2019
TAŞDOĞAN’DAN, GAZİLİK UNVANI MESAJI07 Şubat 2019
Semih Yalçın’dan Cumhur İttifakı açıklaması07 Şubat 2019
"Bizim Aklımız Türkiye'dir"07 Şubat 2019
Genel başkanlık koltuğu, Kılıçdaroğlu’na beş numara bol gelmektedir 07 Şubat 2019
Semih Yalçın’dan ‘İlber Ortaylı’ açıklaması!05 Şubat 2019
Özhaseki’den, Başbuğ Alparslan Türkeş’in mezarına anlamlı ziyaret04 Şubat 2019
Zeyrek’e Haddini Bildirmek Şart Olmuştur.04 Şubat 2019
MHP İl Başkanı Pehlivan; "Türkiye Sevdamızın Milli Markası; Cumhur İttifakı"03 Şubat 2019
Dülgeroğlu: "Pıngıdık Şenliği'ni Uluslararası Platforma Taşıyacağız"03 Şubat 2019
Akar’dan Yuluğ’a teşekkür03 Şubat 2019
MHP İl Başkanı Avcı Tufanbeyli’den başladı03 Şubat 2019
" DARBELERE BEL BAĞLAYAN CHP.. "30 Ocak 2019
MHP’den Tunç Soyer’le ilgili tarihe geçecek açıklama!30 Ocak 2019
Bahçeli’den Yıldırım’ın istifası ile ilgili ilk açıklama30 Ocak 2019
Cumhur İttifakı'nın Adana Belediye Başkan Adayları Tanıtıldı27 Ocak 2019
MHP'nin Af ve EYT Teklifi Komisyonlara Gönderildi!27 Ocak 2019
Cumhur İttifakı Adana Adayları Halkla Buluşuyor25 Ocak 2019
MHP Lideri Bahçeli'den Fazıl Say açıklaması ...19 Ocak 2019
AVCI: ÖNCELİĞİMİZ BELEDİYE DEĞİL, MİLLİ BEKADIR16 Ocak 2019
"Sözlerini Ancak Çakallar Duyabilir"14 Ocak 2019
Cumhur İttifakı, Türk siyasi hayatındaki değişimin önemli bir parçasıdır 14 Ocak 2019
BOZKURT İŞARETİ MHP’YE AİTTİR13 Ocak 2019
Pazarlık değil, karşılıklı jestler oldu13 Ocak 2019
Avcı: Basının kahramanları çalışan gazetecilerdir10 Ocak 2019
BİR AYAĞI PENSİLVANYA’DA, BİR AYAĞI KANDİL’DE08 Ocak 2019
İşadamı Adil Çimen MHP Seyhan Adayı07 Ocak 2019
MHP’li Öztürk’ten avukatlara yeşil pasaport teklifi07 Ocak 2019
“Elveda diyeceklerden değil, El'vefa diyenlerdeniz”01 Ocak 2019
YAMAN BİR AÇMAZDASINIZ !29 Aralık 2018
DAĞ DİBİ AKLIN DİBİ28 Aralık 2018
CHP MİLLİ SAVUNMA BAKANINDAN VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR.27 Aralık 2018
MHP’Lİ VEKİLDEN MUŞ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERİSİ27 Aralık 2018
Bahçeli’den Akpınar’a çağrı!26 Aralık 2018
25 ARALIK GAZİANTEP’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU25 Aralık 2018
Liderimiz Devlet Bahçeli'nin vereceği kararı emir telakki edeceğiz24 Aralık 2018
Değerinizi hurda niyetine heba etmeyin24 Aralık 2018
SARIKAMIŞ HAREKATI EN HÜZÜNLÜ SAYFADIR23 Aralık 2018
MHPLİ ENGİNYURT: "BU YIKIM HAYVANCILIK ADINA BÜYÜK BİR KAYIP"22 Aralık 2018
MHP İl Başkanı Pehlivan: Sarıkamış Türk'ün Aynı Zamanda Fedakarlık Zirvesidir22 Aralık 2018
MHP İL Başkanı Erkan Öztürk Türkler dünyaya İki kez Hükmedecektir22 Aralık 2018
MAKAM İÇİN VATAN SATANLAR, FAHRETTİN PAŞA'YI ANLAYAMAZLAR.22 Aralık 2018
Bahçeli’den sert tepki! ‘Otur yerine geç derdim’21 Aralık 2018
Gözde Özkorul, Antalya Valisi'ne " Göçmenler Günü" ziyareti20 Aralık 2018
‘Hepimiz için bir vatan görevidir!’20 Aralık 2018
TAŞDOĞAN, MİLLİ VE YERLİ SİLAH ÇAĞRISI YAPTI20 Aralık 2018
VATANDAŞ KAPI KAPI SÜRÜNDÜRÜLMEMELİ20 Aralık 2018
Aycan “Kardeşliğimizi, kardeşlik hukukumuzu bozmamak lazım”19 Aralık 2018
CEMAL ENGİNYURT MECLİSTE ADETA KÜKREDİ! 18 Aralık 2018
2019 Yılı Bütçesi Genel Kurul'da18 Aralık 2018
ÖZTÜRK, MEVLANA YI ANDI18 Aralık 2018
MHP’nin Belediye Başkanı Aday tanıtım Töreni gerçekleşti18 Aralık 2018
"Güneydoğu Başta Olmak Üzere Anadolu'nun Birçok Yerinde...17 Aralık 2018
HBYS PERSONELİ VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYORLAR16 Aralık 2018
Milleti sokağa dökmek istiyorlar16 Aralık 2018
MHP’NİN VARLIĞI ADANA İÇİN ŞANSTIR13 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’den Binali Yıldırım açıklaması10 Aralık 2018
"İT KUDURUNCA ÖNCE SAHİBİNE SALDIRIR"10 Aralık 2018
MHP'den Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik teklifi 08 Aralık 2018
MHP'li Depboylu: “5 Aralık Kadın Hakları Günü” Hakkında Açıklama Yaptı. 05 Aralık 2018
OLCAY KILAVUZ'DAN KOCAMAZ'A: İP'İN YENİ CAMBAZI04 Aralık 2018
MHP'de pazarlık söz konusu olmaz 04 Aralık 2018
Bahçeli ile bir araya gelmemiz kaçınılmaz04 Aralık 2018
Yalçın: MHP Tüzüğü’ne ilişkin iddialar mesnetsiz ve asılsız03 Aralık 2018
MHP’li Sadir Durmaz’dan yerel seçim açıklaması03 Aralık 2018
Milli Değerlerimiz Yabancılara Teslim Edilmemelidir30 Kasım 2018
HASAN KALYONCU: MİLLİYETÇİLİK, ÇEVRECİLİKTİR!29 Kasım 2018
MHP'li Vekilden Çingene Kızı Teşekkürü29 Kasım 2018
Nişasta Bazlı Şeker, İnsan Metabolizmasına Aykırıdır.29 Kasım 2018
Başkan Ergün Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı28 Kasım 2018
Büyükataman'dan Cumhurbaşkanına Hızlı Tren Mektubu28 Kasım 2018
Ümitsiz vaka Emin Çölaşan’a26 Kasım 2018
CHP, kavganın ve kaosun adresidir. 24 Kasım 2018
“MHP, İstismar Ve Çarpıtmalara Fırsat Vermeyecektir” 23 Kasım 2018
MHP’den çocuk hakları komisyonu önerisi22 Kasım 2018
İttifak Zirvesi Görüşmesi Sona Erdi21 Kasım 2018
MHP Lideri Bahçeli: Gündemi davet sahibi belirler 20 Kasım 2018
Avcı: Adana’da üç hilal daha Güçlü dalgalanacaktır!20 Kasım 2018
MHP’NİN AF TEKLİFİ KOMİSYONU GEÇEMİYOR!16 Kasım 2018
“Atatürk’ün, gönüllerdeki Sevgisini asla silemezler”16 Kasım 2018
SAYIN DEVLET BAHÇELİ'NİN ELEŞTİRİSİ HAKLI14 Kasım 2018
ATAM; Yeriniz, Türk Milletinin Kalp Otağındaki Tahttır11 Kasım 2018
Avcı: MHP Dünyada tektir, benzeri yoktur!07 Kasım 2018
Hapiste yatanın tek duası...06 Kasım 2018
"BU NE PERHİZ"02 Kasım 2018
CHP’YE “AKP AYARI”01 Kasım 2018
CUMHURİYET BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ!30 Ekim 2018
CHP siyaseti çıkar ilişkisi olarak görüyor30 Ekim 2018
Enginyurt; (Af İçin) İnşallah Müjdeli Netice Alınacak30 Ekim 2018
Başkan Avcı’dan ‘29 Ekim’ mesajı29 Ekim 2018
Andımızı, Türk Milletinin hafızasından çıkaramayacaksınız27 Ekim 2018
MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu Samsun'da26 Ekim 2018
BAHÇELİ 29 EKİM RESEPSİYONUNA KATILMAYACAK26 Ekim 2018
İttifaksız yerel seçimler bölücülere ve şer ittifakına yarayacak26 Ekim 2018
"Çocuk İcrası" ve Ortak Velayet ile İlgili Kanun Teklifi26 Ekim 2018
MHP’li Akçay’dan EYT açıklaması25 Ekim 2018
OLCAY KILAVUZ'DAN ENGİN ALTAY AÇIKLAMASI25 Ekim 2018
CHP Kirli siyaseti parti misyonu haline getirdi25 Ekim 2018
Çakal, siyasi sübyancı, adileşme…25 Ekim 2018
‘Altay ayağını denk alsın’24 Ekim 2018
Kadınlar için doğum borçlanması talebi24 Ekim 2018
MHP lideri Bahçeli: ORTADOĞU'nun siyasetimize katkısı büyük24 Ekim 2018
Türklük yaşadıkça İslam da var olacaktır.23 Ekim 2018
SEMİH YALÇIN'DAN AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'E CEVAP!22 Ekim 2018
Türkiye’yi İsrail’e benzeten HDP’li vekile MHP’den sert tepki17 Ekim 2018
Bünyamin Avcı’dan ‘Önce Adana’ mesajı08 Ekim 2018
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı :“Anadolu ebedî Türk’ün yurdu!”01 Eylül 2018
MHP'li Fendoğlu: "Türk Milleti Her Türlü Zorluğun Üstesinden Gelecek Bir Millettir"15 Ağustos 2018
Fendoğlu, İş Adamlarıyla Buluştu15 Ağustos 2018
MHP'li Akçay'dan Transfer Açıklaması15 Ağustos 2018
MHP'li Büyükataman: Koray Aydın, şimdiki Genel Başkanı için “FETÖ'nün organize ettiği hanım” diyen kişidir .13 Ağustos 2018
HAYATİ ARKAZ MHP'YE GEÇTİ: 'BENİM İÇİN ONURDUR'13 Ağustos 2018
Avcı : Zalimin Doları varsa Türk’ün de imanı var13 Ağustos 2018
KORAY AYDIN’IN ‘BAHÇELİ’ GAFINA SEMİH YALÇIN’DAN İLK TEPKİ29 Temmuz 2018
MHP'li Yalçın'dan Teşkilata 'Askıda Ekmek' Mektubu28 Temmuz 2018
MHP’DEN EMEKLİLİKDE YAŞA TAKILANLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ27 Temmuz 2018
MHP’li Haberal’dan ABD’ye tepki27 Temmuz 2018
MHP Lideri Bahçeli: İnanıyorum ki, ‘askıda ekmek’ projesi tüm yurt sathında karşılık bulacak !27 Temmuz 2018
FINDIK HASADINA BAŞLARKEN27 Temmuz 2018
Avcı;“FETÖ'YE GÜNAH MI ÇIKARDIN, HİMMET Mİ VERDİN?27 Temmuz 2018
MHP'li Fendoğlu'nun Basın Bayramı Mesajı24 Temmuz 2018
Başkan Avcı’dan 24 Temmuz mesajı…24 Temmuz 2018
İP'DE HAYAL KIRIKLIĞI HAKİM24 Temmuz 2018
MHP'li Büyükataman'dan Çıray'a tepki24 Temmuz 2018
Ahmet Özyürek:Seçmen Rahat Ulaşsın Diye Ofis Açtı21 Temmuz 2018
MHP'DEN AKŞENER'E SUÇ DUYURUSU16 Temmuz 2018
CAMADAN: “TÜRK HALKI CANINI VERİR VATANINI VERMEZ”15 Temmuz 2018
BAHÇELİ: İYİ PARTİLİLER İMTİHANDAN GEÇTİ15 Temmuz 2018
AK PARTİ BUNU HİÇ BEKLEMİYORDU! KAYBETTİ14 Temmuz 2018
AK Parti ve MHP'li Vekiller Hizmet İçin Sosyal Medyadan Telefon Numaralarını Paylaştı14 Temmuz 2018
Devlet BAHÇELİ isteseydi İktidar olamazmıydı 13 Temmuz 2018
Bahçeli'den Kabine Yorumu10 Temmuz 2018
Yeni Bakanların İsim Listesi Açıklandı 10 Temmuz 2018
MHP'den Meral Akşener'e Tepki09 Temmuz 2018
İP’Lİ AĞIREL DEVLET ELİ ÖPEN İKİ İSMİ DE TOPA TUTTU “İYİ PARTİ MHP DEĞİLDİR”08 Temmuz 2018
MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay'dan Nto'ya Teşekkür Ziyareti07 Temmuz 2018
CUMHUR İTTİFAKINA SAHİP ÇIKACAĞIZ06 Temmuz 2018
MHP'Lİ YALÇIN'DAN RAHMİ TURAN'A: "EŞEKTEN DÜŞEN ADAM"SIN05 Temmuz 2018
Güçlü MHP, Güçlü Türkiye'dir01 Temmuz 2018
Kanuni düzenlemeyle OHAL kaldırılabilir01 Temmuz 2018
DEVLET BAHÇELİ'DEN AÇIKLAMA: İDAMSA İDAM!30 Haziran 2018
BEŞTEPE'DE "CUMHUR" ZİRVESİ27 Haziran 2018
HER İKİ YİĞİDİN YOLU KIZILELMA'DIR27 Haziran 2018
MHP'li Akçay, İnce'ye Yüklendi26 Haziran 2018
MHP’DEN İLAN: TEŞEKKÜR MESAJI (İftira, İtham, İsnat)25 Haziran 2018
''SONER YALÇIN GİBİLER KAZI KOZ GİBİ GÖSTERMEKTEN SAKINMAZLAR''22 Haziran 2018
Günay;AFYONKARAHİSARLILAR SAFINIZ BELLİ Mİ?20 Haziran 2018
Türkiye'nin parlak yarınları güçlü MHP ile inşa edilecek18 Haziran 2018
Avcı: Adana Üç Hilal ile Yeni bir tarih yazar18 Haziran 2018
Sandıklara sahip çıkın18 Haziran 2018
Bahçeli, bu akşam Star-NTV'de18 Haziran 2018
Kırgınlıkları ve küskünlükleri geride bırakmamız gerekiyor17 Haziran 2018

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH