Ana Sayfa > SİYASET

ZİHNEN FELÇ OLMUŞ İNSANLAR
16 Ocak 2018
Bu haber 452 kez okundu
MHP Lideri Bahçeli, "MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız" iddiasında bulunanlara cevap verdi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. 

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan'la sınırlı bir görüşme yaptıklarını belirten Bahçeli, "Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi, bunlara girilmedi. Sadece partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi" diye konuştu. Bahçeli, "MHP veya herhangi bir parti 2019'da TBMM'de temsil edilmiş olsa, kurulacak yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz" dedi.

 

BAHÇELİ, "Mehmet Tezkan Bey, kalkıyor diyor ki, 'Bunlar para için bunu yapıyorlarmış.' 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır? Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır? Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı" değerlendirmesinde bulundu.

 

BAHÇELİ, "Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzey'dir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz, 'MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu'daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız' diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı" diye konuştu.

 

BAHÇELİ, "Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye'ye yakın bir yerde, bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin TIR'ı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler" dedi.

 

"DEVLET bey yönetiyor" kavramını kışkırtıcı bulduğunu kaydeden Bahçeli, "Buna gerek yok. Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum" İfadelerini kullandı.

 

 

OSMANİYE dönüşü gazetecilerle sohbet  eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönem vardır. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra yapılacak olan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir" açıklamasında bulundu. Bahçeli'nin gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

 

 

''UYUM YASALARININ ÇIKARTILMASI GEREKİYOR''

-Konuşmanızda ve daha önce de 'Cumhuriyet tarihinin üçüncü dönem vurgusu" yaptınız. Bunu alt yapısını nasıl anlamlandırmak gerekiyor?

 

 

Cumhuriyetin 96. yıl dönümündeyiz. 96 yıllık Cumhuriyet 624 yıl ayakta kalmış Osmanlı imparatorluğunun enkazı üzerine kurulmuş oldu. Cumhuriyet kurulduktan 23 sene sonra çok partili siyasi hayata geçildi. Yani 1946'dan 71 yıl sonra Türkiye bu defa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçti. Bu Cumhuriyet tarihinde siyasi hayatımız açısından üç önemli dönemdir. İlki cumhuriyetin kuruluş dönemi, ikincisi çok partili siyasi hayat, üçüncüsü ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dönemi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni bir dönemin başlangıcıdır. Ne yönüyle? Bir; anayasa değişikliğiyle. İkincisi 16 Nisan'da yapılmış olan referandum ile bir dönemin izleri atılmıştır, zemini hazırlanmıştır. Fakat Anayasa değişikliğinde öngörülen şekliyle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi; 3 Kasım 2019'da yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle bütün kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanabilecek duruma gelecektir. İşte kast ettiğimiz şey budur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geçiş sürecinde gerekli olan Meclis'teki uyum yasalarının çıkartılması gerekiyor. Çünkü bir sistemden diğer bir sisteme doğru bir kıvrılma, bir dönüşüm var. İç tüzüğün gözden geçirilmesi gerekiyor, Türk kamu hukukunun mevzuatındaki bazı kavramların değişmesi gerekiyor. Başbakanlık kalmayacağına göre "Başbakanlık kararı" diye bir cümle kurulamaz. Bunların hepsinin ön hazırlığının yapılması için bir süreç yaşanıyor. Bunu vurgulamaya çalışıyoruz. Böyle bir durumda artık bunun geriye dönüşü olmaz. Geriye dönüşüne gerek var mıdır, hiç de gerek yoktur. Çünkü fiilen şuna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa değişikliği ve halkoylaması ile hem Anayasal yönden hem de Millet iradesi yönünden genel kabul görmüştür. Bundan sonra yapılacak olan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini çok iyi tanımlayıp, kavrayıp onun her türlü hukuki zeminini hazırlayıp uygulamaya geçmektir. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçirebilecek durum 3 Kasım 2019 tarihidir. 3 Kasım 2019 önemli bir tarihtir. Onu dikkate alarak çalışmaların yürütülmesi lazım. Bir tanesi milletvekilliği genel seçimleri diğeri cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Bunları dikkate aldığımız vakit Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yürütme nasıl teşekkül edecek, o konu üzerinde mevzuatlar yapılacak sonra denge ve denetimi sağlayacak bir Meclis nasıl oluşacak bu konular üzerine çalışmalar yapılması lazım. Bu çalışmaların hazırlığı uyum yasalarıdır. Eğer 550 milletvekili olan Meclis'te sayı 600"e çıkmışsa, hala yazınızda 550 milletvekili diyemezsiniz. 550 milletvekili yasanızda bulunurken önümüzdeki günlerde 600 milletvekilinin bulunduğu yerde Meclis faaliyetleri nasıl düzenlenecek, komisyonlar nasıl kurulacak? Meclis'te temsil edilen partilerin komisyon üyeleri kaç kişi olacak? Meclis başkanlık divanı da buna dahildir. Dolasıyla Ocak ayından itibaren yani içinde bulunduğumuz aydan itibaren bütçe görüşmeleri de tamamlandığına göre artık TBMM bazı tartışmalardan, gerilim yaratan üsluplardan tamamen uzaklaşarak Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini bütün kurum ve kurallarıyla işler hale getirebilecek çalışmaların neler olması gerektiğini tartışılmalı. Komisyonlarda ve genel kurulda görüşülmeli ve hayata geçirilmelidir. Bizim söylemek istediğimiz şey budur.

 

 

''KAMUOYUNDA DESTEĞİ OLAN PARTİLER DE KATKI SAĞLASA TOPLUMSAL UZLAŞMA ZEMİNİ ORTAYA ÇIKAR''

Yerli ve milli mutabakatın seyri de böyle ilerleyecek galiba. Komisyonların kurulması 2019'a giden süreç.

 

 

Tabii efendim. Mevcut bazı şeyler vardır, Meclis'te bugünkü iktidar dönemindedir onlar çıkartılabilir. Ama bir süreci başlatmak gerekiyor. Keşke böyle bir çalışmanın içerisine parlamentoda temsil edilen partiler başta olmak üzere kamuoyunda belli bir oranda desteği olan yani herhangi bir seçime girip kendisinin ne oranda temsil edildiği belli olan partiler de katkı sağlasa ki, o zaman milli mutabakat anlamında, toplumsal uzlaşma zemininde bir gelişme ortaya çıkabilir. Biz çok net olarak 8 Ocak 2018 tarihinde basın mensubu arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz kahvaltılı toplantıda, televizyonlardaki muhtelif sorular, kafa karıştıran muhtelif unsurlar ve MHP üzerinde ileri geri tüm konuşmalara son vermek açısından bu perspektifte bir çalışma ortaya koymanın gerekliliğini düşündük. Yani bir başka deyişle; madem ki Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi öngören 18 maddelik bir değişiklik yapıldı, sonra bu halk oylamasına sunuldu, yüzde 51 ile kabul edilmiş oldu ve dolasıyla yürürlüğe girdi. Bundan sonraki süreçte de bu düşünceye katkı sağlamış olan partiler kimler ise bunu devam ettirmeleri gerekir. Onun için de Cumhurbaşkanı adayı olarak MHP aday çıkartmayacaktır. "Efendim genel başkan aday olmayı düşünüyor mu, olursa ne olur olmazsa ne olur" diye köşelerde bucaklarda, derelerde, tepelerde bir takım söylemlere karşı net bir cevap olarak, "Ben aday olmayacağım" dedim. Olmayı düşünenler var, olabilir. Partisi olmayanlar da aday olabilir. Partisinin aldığı oyun ne olduğunu bilmeyenler de aday olabilir. Bunlar için de bir kapı aralanmıştır. Getir yüz bin imzayı sen de aday ol. Ama işin ciddi tarafı 2019 yılının 3 Kasım'ında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bütün hukuki zeminde, demokratik anlayış içinde girdiğini kesinleştirmeli ve öyle bir karara ulaşmalı.

 

*Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığınız görüşme çok merak edildi. Görüşme nasıl geçti?

 

Sınırlı bir görüşme oldu. Karşılıklı açıklamalar bir kez daha teyit edildi ve memnuniyetler ifade edildi. Onun haricinde basındaki yer aldığı şekliyle efendim uzlaşma nasıl olacak, ittifak nasıl olacak C mi, B mi, D mi bunlara girilmedi konuşmalarda. Sadece karşılıklı, iyi niyetle ortaya konmuş olan yaklaşımın hayata geçirilebilmesi için buna katkı sağlayan ve paylaşan partilerin üçer kişilik birer komisyonla çalışmaların başlatılması tavsiye edildi. Biz de MHP olarak üç arkadaşımızı böyle bir çalışma grubunun içerisine verdik. Genel Sekreter Yardımcımız Mustafa Kalaycı, İstanbul Milletvekilimiz İsmail Faruk Aksu ve Anayasa çalışmalarında katkıda bulunan ve o tecrübeye sahip olan Mehmet Parsak Bey. Zannederim AKP'nin de önermiş olduğu isimlerle beraber kendilerine bir çalışma programı hazırlamaları ve o program sonuç alıncaya kadar gayret göstermeleri, ulaşabildikleri konuları genel başkanlara veya parti yöneticilerine sunmaları ve böylelikle de süreci tamamlamaları gerekir.

 

28 HOLDİNGTEN BESLENENLERE SES ÇIKARMAYACAKSIN…

MEHMET TEZKAN KALEMİNİ KIR, BAŞKA ÜLKEYE GİT

*Siz "Cumhur ittifakı" diyordunuz. 'Milli ve yerli ittifak" denildi. İsim mi değişti acaba?

 

Yok efendim. Çeşitli isimler koyabilirsiniz. Orada Cumhurbaşkanı'nın söylediği;  yerli ve milli bir tanımlama yaparak yerli ve milli olmayan unsurları zıt bir tanımlama ile ortaya koymaya çalışıyor. Yani diyor ki şu şu değerlendirmelerde bulunanlar yerli ve milli bir tavır içinde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bunu kabul etmiyorsanız o zaman bir tanımlama da siz getirilebilirsiniz. Nitekim de Hayır Kumpanyası o şeydedir…

 

*Hükümet sizin en başında önerdiğiniz model üzerinden bir çalışma başlattı. Yani her partinin tüzel kişiliğini koruyan bir sistem üzerinde ittifakta bir çalışma yürütüyor.

 

Hayır, bu komisyonumuz yeni çalışmaya başlıyor. 1991 yılında yapılmış bir ittifak var. Biz o ittifakı dile getirdik. Mesela birçok değerli bir şahsiyet var. 35 senedir köşe yazıyor Milliyet Gazetesi'nde. Muhterem bir basın büyüğü, Mehmet Tezkan Bey. Kalkıyor diyor ki, "Bunlar para için bunu yapıyorlarmış." Yani ittifakı biz para için yapıyormuşuz. 35 senenin bilgi birikimi, gazetecilik onuru ayaklar altına alınmıştır. Böyle bir mantık nasıl bir mantıktır! Bunu televizyonda nasıl söylemekte veya köşesinde nasıl yazmaktadır. Bunu göremeyen bir insanının kalemini kırması ve Türkiye'de kırık kalemle bir şey yapamayacağına göre başka bir ülkeye gitmesi lazım. Biz çok mantıklı bir şey söylüyoruz. Diyoruz ki, Türkiye'de şartlar ittifakı zorunlu kıldı. Bu ittifak o günkü şartlar içinde gerçekleştirildi ama yasal olmayan bir ittifaktı. Onun yasal hale dönüştürebilmek açısından da yasa veya yasa değişikliği yapma imkanı da yoktu. Böyle bir durum karşısında bir partinin etrafında bütünleşerek bir seçim çalışması yapıldı. Sonuç itibariyle yüzde 16 küsur oy alındı. Ama ittifak yasal olmadığı için partilerin buradaki payı nedir belli değil. Yani yüzde 16'nın yüzde kaçı MHP'nin yüzde kaçı Islahatçı Demokrasi Partisi'nin kaçı Refah Partisi'nin, bu bilinmiyor. Böyle bir durumda o zaman partiler siyaset biliminin analizlerinde; filan dönem milletvekilliği genel seçimlerinde A partisi B partisi veya C partisinin veya o günkü şartlarda RP, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin aldıkları oy oranı belirsiz... O zaman bu partileri nasıl analize tabii tutacaksınız, veri yok. O verinin hepsi RP'nin üzerine giriliyor. Biz diyoruz ki; bunu bir düzeltelim. Bir de o günkü şartlar içerisinde Hazine yardımı yüzde 7 oy oranına veriliyordu, şimdi yüzde 3. O zaman yüzde 7 oranında Hazine yardımı alınıyor ama peki yüzde 16'nın içinde yüzde 7 hangisidir veya MHP'nin  payı nedir, Islahatçı Demokrasi Partisi'nin payı nedir?  Bunlar da bilinmediği için yasal olarak partilere verilecek Hazine yardımındaki bilinmezlikten ve belirsizlikten dolayı MHP bir yardım alamıyor. Biz böyle bir yanlışı düzeltmek isterken 35 senenin dev bir gazetecisi, "MHP parasız kaldığı için bunu istiyor" diyor… Yani 28 tane holdingden beslenenlere sesini çıkarmayacaksın; ülkücülerin beraberce, danışma içerisinde, çoluğunun çocuğunun rızkıyla yürüttüğü bir partiye dil uzatacaksın. Mehmet Tezkan bey bu sana yakışır mı?

 

*İttifak konusunun gündeme gelmesiyle birlikte Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt vatandaşların nasıl bir tavır sergileyeceğiyle ilgili bir tartışma başladı. AK Parti'nin ve MHP ile ittifakının Kürt oyları olarak nitelendirirsek, bu oyları olumsuz etkileyeceği şeklinde tartışma var.

 

Bu yine belli çevreler o çevrelerin televizyonlardaki yansımaları Türkiye'nin tekrar örtülü de olsa bölünmesine çaba gösteren bir sakat zihniyetin temsilcileri. Türkiye'yi böyle milli ve yerli kavramları yan yana oturttuğunuz zaman Doğu, Batı, Güney, Kuzeydir bu. Milli ve yerli dediğiniz vakit bu böyledir. Şimdi böyle bir durumda kalkıyorsunuz MHP ile bir seçim stratejisi oluşturduğunuzda veya bir Cumhur ittifakı gerçekleştirdiğinizde Güneydoğu"daki vatandaşlarımızdan oy kaybına uğrarsınız diyorsunuz. Bunların hepsi zihnen felç olmuş insanlardır. Bu edepsizliği İmralı'daki cani dahi yapmadı. İmralı canisinden "Eğer bu ittifak gerçekleşirse PKK'lılar benim taraftarlarım oy vermeyecek" diye bir şey duydunuz mu? Verir vermez ayrı bir konu. Ama Türkiye'yi böyle yanlış istikamete yönlendirmek doğru bir şey değil. Sonra bunun öyle olacağını nereden biliyorsunuz? Erzurum'da belediye başkanlığını kazanan MHP, milletvekilliğini kazanan MHP, Malatya'da kazanan MHP, Kars'ta öyle Elazığ da öyle. Bunların hepsi başka insanlardı da bugün mü değiştiler? Kimdi bunlar?  MHP'nin yöneticilerinin içerisinde Kürt kökenli çok değerli ailelerin evlatları var. Yani bu nasıl mantıktır anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu insanların şahsi kanaatim olarak söylüyorum, bu tür değerlendirmelerde söz hakkı olmaması lazım. Özgürlükleri kısıtlama manasında demiyorum edep ve terbiye açısından söz hakkının olmaması lazım. Ne biliyorsunuz MHP'nin Güneydoğu'dan oy alamayacağını? Elinizde hangi kriter var? Bunları böyle konuşarak Türkiye'yi bir kaosa, krize, kargaşaya, iç çatışmaya sürüklemek için özel bir görevlendirmede bulunan insanlar sıfatı kazanıyorlar. Yarın bu durum böyle devam ederse böyle bir çatışmaya girildiği taktirde ne olacak bu memleketin hali? Beş tane araştırma grubu var. Şirketlerin adları belli, muhtevası yok. Vergi cetvelleri yok. Ortakları yok. Kim bunlar? İşte biz de diyoruz ki bir araştırma yapılsın bakalım. Geçenlerde Mevlüt Karakaya bu manada bir basın açıklaması yaptı. Bu şirketleri tanımak istiyoruz. Kimdir bu şirketler? Şimdi  ben Osmaniye'de veya bir hafta önce Adana'da bir saygısızlık yapmış olsam, "Şu şu şirketlerden herhangi birisi size, Pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz dedi mi?  Sizi muhatap alıp bu suali yönelten var ise bu suale cevap verenler kimler" desem bir Allah'ın kulunun eli kalkmaz. Yok çünkü böyle bir olay yok. Masanın üzerinde bunları yazıyorsunuz da biz kaç yıldan beri siyasetin içerisindeyiz. Bir de geziyoruz üstelik. Siz kimsiniz beyefendi demesine de gerek yok. Bir Allah'ın kulu da gelip bize sorsun: " Beyefendi pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz?" Ben de seçimden önce MHP diye gururlana gururlana bir cevap versem canım...

 

*Yürütmeyle ilgili yapılacak hazırlıklarda yeni sistemin alt yapısının nasıl olması gerektiğine temas ettiniz. Yepyeni bir sistem olacağı için klasik anlamda koalisyon yok. Ama ittifaka giden partiler 2019 sonrası o beş yıllık döneme işaret ettiğiniz için acaba seçime girmeden önce hükümette birlikte yer alma gibi vaatleri içeren bir çalışma yapabilirler mi? Bunun yasal alt yapısının hazırlanması gerekir mi?

 

Bunu yapmaları ahlaki olmaz. Yani Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliğini öneriyorsunuz, anayasal zeminde şekillendiriyorsunuz halkoylaması ile iradesini alıyorsunuz sonra da diyorsunuz, "Ben sizinle bu işleri yaptım, devam ettireceğim. O zaman hükümetin içinde bana da pay ver". Bu ahlaki olmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Çünkü kurumsal yapı Cumhurbaşkanı ile yürütmeyi birlikte ele almış. Partileri de TBMM'de ele almış. Yani MHP veya herhangi bir parti 2019 da TBMM'de temsil edilmiş olsa kurulacak olan bir yürütmenin içinde yer alma isteği ahlaki olmaz. Edepsizlik olur. Bunu da anlamak lazım. Biz diyoruz ki, böyle bir şeyin içine girmeyiz.

 

*Bu sadece AK Parti ile MHP'nin şu dönemdeki şartlar içerisindeki ittifakına bağlı olarak düşünülmemesini gerekten bir durum olabilir mi? 2024'teki seçim sürecinde niye ittifaka gitsin? MHP şuanda taşın altına eline koyuyor ve milli beka diyor ve bir özveri gösteriyor. O gelecekte şartlar değiştiğinde bir sonraki dönemde belki bu konuşulabilir mi?

 

Bunun yasal şartları böyle. Bu şartlar değişmez. Yani 2019'dan sonra bunun devamını istememizin sebebi kurumun yerleştirilmesidir. Demokratikleşme, normalleşme ve istikrar bağlamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yerleştirilmesidir. Bunun içinde süre beş yıldır. Size böyle bir süre verilmiş. Şimdi böyle bir yapı var. Böyle bir yapının içinde bir de Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı artık Meclis'ten seçilmiyor.  Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu Meclis'ten çıktıktan sonra kim olacak, nasıl olacak, kimler aday gösterebilir gibi tanımlamalar yerli yerini hukuken bulduktan sonra diyelim ki siz aday oldunuz. Seçildiğiniz anda hükümet yetkisi sizde. Seçerken sana oy verdim diye benim bir hakkım olmaz. O zaman ne olacak millet şaşırır. Daha önce söylemiştik: Mümin müminin kardeşidir der Sultan. Adam "Padişah böyle söylüyorsa ben de müminim " diyor ve kendisini kardeş ilan ediyor. Geliyor İstanbul'a, "Sultanım benim payımı ver". Sultan, "Nereden çıktı bu diyor".  O da, "mümin müminin kardeşidir demedin mi? Üç kıtada hüküm sürüyorsun o zaman benim payımı ver" diyor adam. Padişah, "buna bir Mecidiye verin yani yirmi kuruş gönderin" diyor. Adam bakıyor, "Bu kadar büyük hükümdarın kardeşinin payına bu düşer mi" diyor. Padişah, "Sakın ola bunu bir daha söyleme diğer kardeşlerin duyarsa bundan da olursun" diyor. Bir hanımefendi çıkmış, "Ben yüz bin oyla aday olacağım" diyor, haydi seçimin kısmet meselemizdir bu. Yüz bin kişiye  bakanlar kurulunda nasıl yer vereceksin. Bu bakımdan televizyonlarda konuşmalar toplumu doğu düşünmeye sevk etmeli.

 

*Bu kapının açılması kirli pazarlıkları mı ortaya çıkarabilir?

 

Tabii yani mesela bazıları ABD'de Devlet başkanı adayı oluyor. Seçimden önce falanı yanıma yardımcı yapıyorum diyor. Niye onu seçiyor ABD'de 280 milyon nüfus var. Kestirme söylüyoruz; Bizim ülkücü hareketin pazarı olmaz, pazarlaması olmaz. Böyle bir şeye biz girmeyiz. Girenler de olursa gidiyor zaten bizimle alakası kalmıyor.

 

*Siyaset gündemine bomba gibi düştü: CHP İstanbul il başkanı seçilmesinin üzerinden 24 saat geçmeden hakkında yasadışı örgütlerine üye olmak ve destek vermekle ilgili bir soruşturma başlatıldı. Bu şekilde twittleri olduğu bilinen birinin CHP İl Başkanı olmasını nasıl değerlendiyorsunuz?

 

Tabii eskiden beri her defasında söylerim MHP prensip itibariyle bir başka partinin içişlerine karışmaz. Geçmişte de söyledim hala tekrar ediyorum. Ama bu şekliyle basına yansıyan konular çok sık gündeme geldiği vakit bizden ziyade CHP'nin yönetiminin düşünmesi lazım. Burada Kemal Kılıçdaroğlu beye çok büyük bir görev düşüyor. Türkiye'nin tarihinde kapanmış yaraları kaşıyabilecek bir üslubu kullanan bir siyasetçi var ise partisinde, onu gözden geçirmesi lazım. Ama biz bir şey diyemeyiz. Belki de hanımefendinin çok farklı düşüncesi, görüşü  ve çalışma düzeni vardır, CHP de bundan çok büyük bir fayda sağlayacağını umuyorsa diyeceğim bir şey yok. Allah yollarını açık etsin.

 

*Anayasa Mahkemesi'nin eski Zaman gazetesi yazarlarıyla ilgili kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Yargıyı kurumlar olarak birbirleriyle çatıştırarak ve üzerinde tartışmaları yoğunlaştırarak hatalara düşmemek lazım. Bu konuda herkes konuşacağına televizyonlarda yargıyla ilgili bilim insanlarının kurumları da dikkate alarak değerlendirmelerini yapıp tavsiyelerde bulunması doğru bir yoldur. Şimdi içerde iki insan var tahliye umuduyla beklenti içerisindeler. Onun psikolojik ortamını bir düşünün. Bir taraftan da hukuku farklı bir noktada yargılayıp bazı gelişmeleri dikkate alıp bugün için Türkiye'nin başına bela olmuş unsurları cesaretlendirecek konumda hukuku kullanmak da doğru değil. O bakımdan Hükümet buna bir cevap vermiştir.

 

DEVLETİ BİLİYOR KUZGUN LEŞİ BİLMİYOR

*Özellikle Ankara temsilcileriyle yaptığınız toplantıdan sonra yazılıp çizildi MHP'de artık bu yeni sistemde "Devletin başına devlet gelecek" sloganı tarih mi oldu? Bu siyasetten hedeften tamamen vaz mi geçti?

 

İsmimden dolayı bunu kullanıyorlarsa özeleştiri yapıyor örtülü tarzda. Yok tarihi kültürümüzden gelen bir söylemin manasını kavrayamayacak kadar bir şuursuz ise o şuursuzluğunu benim üzerimde denemesin. Ne demek istediğim anlaşılıyor mu? Ben Devlet ismini taşımadan önce de bunu söyleyenler var. Demek ki kuzgun leşi bilmiyor. Devleti tanıyor da kuzgun leşi bilmiyor.

 

*Afrin konusunda açıklamalarınız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da net açıklamalar yaptı ve topçu atışları başladı. ABD'nin  30 bin YPG'liyi sınıra yığdığı da söyleniyor. Ne yapılmalı sizce?

 

Afrin tamamen Türkiye'ye tehdit olabilecek her türlü unsurdan arındırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti de Suriye yakın bir yerde bir kuşakta kendisini tehdit edebilecek bir devletçik oluşumuna fırsat vermemelidir. Geçmişten beri Afrin'in üzerine gidilmesi gerektiğini belirttik. Eğer bugünkü siyasi iktidar bu aşamaya gelmişse buna da tasarrufundan dolayı saygı duyarız. ABD dört bin tırı bir yerden alıp oraya getiriyor ise bizimkiler de yüzbeşlik obüslerle bir yerden girsinler.

 

*Cumhurbaşkanı milletvekilleriyle toplantıda, söylemlerinde dikkatli olmalarını istemiş. Özellikle ittifakla ilgili. Sizi de örnek vermiş ve nasıl Devlet Bey açıklama yapınca farklı ses çıkmıyor siz de öyle olun demiş.

 

Bizim öyle bir iddiamız yok. MHP'de görüşlerimizi açıklayan milletvekili arkadaşlarımız var. İşleyiş açısından onlara herhangi bir şekilde müdahale edilmemektedir ve edilmesine gerek de yoktur. Bizim arkadaşlarımız da ağız birliği içindedir. Yani partimiz bir görüş ortaya koymuşsa o görüşün halkımız tarafından daha iyi anlaşılması açısından değerlendirmelerde bulunurlar. AKP'de bunu yaparsa problem kalmaz. 

 

*Komisyon çalışmalarını ne zaman tamamlamalı?

 

Bu uyum yasalarının biran evvel çıkması gerekiyor. Bunu çıkarabilmek içinde çalışmaları hızlandırmak lazım. Daha evvelki Anayasa değişikliğinde bu süreye altı ay dememişlerdi ama altı ayı aştı malum sebeplerden dolayı. Ama bu aydan itibaren uyum yasaları TBMM'ye gelmeli ve Meclis gece gündüz çalışmalı. Gece gündüz çalışma arzusu CHP'den geldi zaten. Onlar da katkı sağlarlar bu durumda görüşmeler devam eder.

 

MHP'Yİ ANLAMAK İÇİN ÖNCE DİNLEMEK GEREKİR

*Türk siyasetinde son dönemde MHP belirleyici bir konum aldı. Neredeyse siz konum atıyorsunuz herkes oraya doğru yöneliyor. 2010'dan beri siyaseti siz belirliyorsunuz. Attığınız adımlarla Anayasa değişikliği olsun son dönem ittifak olsun Türkiye'yi belli bir noktaya getirme konusunda olsun. "Devlet bey yönetiyor Türkiye'yi" yorumları var.

 

Devlet bey yönetiyor kavramı kışkırtıcı bir kavramdır. Her insanda nefis vardır. Nefsini taşıyamayanlar çatışmayı tercih ederler. Çatışma da bir ağız birliğini bozar Türkiye'de. Buna gerek yok. Biz ne yapıyoruz; Biz sabaha kadar düşünüyoruz. Ülkemiz için şu hayırlı olabilir mi diye. Eğer o hayırlı olacaksa, buna inanıyorsak onu söylüyoruz. Arkadaşlarımızla da sohbet ediyoruz. Şöyle olursa daha mı iyi olur diyoruz. Kamuoyunda bazıları var bize 35 yıllık birikimiyle saldıranlar var bizi anlamıyor. MHP'yi anlamak için önce dinlemek lazım. O şahsiyetler bizi dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı bunlara herhangi bir sözümüz yok. Televizyonda gördüğüm zaman kapatıyorum. Yüzün üzerinde kanal var neredeyse. Onlardan bir başkasına geçiyorum. Veya köşe yazısıysa gazeteyi alıyorum, okunması gereken yerleri okuyorum. Oraya geldiği zaman elimi şöyle kapatıyorum. Katlamalar olur ya…Üsküdar Kabataş vapur hattında katlar okurlar…Şöyle  katlayarak gazeteyi okuyorum, hiç dikkate almıyorum. Ama el alem onları tekrar ettikçe ister istemez duyuyorsunuz. Duyunca da bir şey demek lazım. Nasıl olur da siyasi hayatta MHP gibi bir kurumsal yapı, Hazine'den üç beş kuruşluk para için böyle bir şeye tevessül eder! Böyle şey olur mu?

 

*MHP bazı gazetecilerin iddia ettiği gibi değil çok çok üzerinde oy alırsa o zaman onlara ne diyeceksiniz?

 

Vallahi karşılaştığım yerde acıyarak yüzlerine bakarım. Ağzımdan bir söz çıkmaz. Tarih böyle, yıllar böyle gelmiş geçmiş. Birşey de demem. Allaha havale ediyorum onları. Ne istiyorsunuz MHP'den  Şimdi şu karda kışta sizlerle seyahat yapıyoruz. Arkadaşları görüyorsunuz. Bu arkadaşlar MHP'nin dışında kime oy verecek. MHP milletin kaderini belirleyecek yapıda bir siyasi kurumdur. Sibel Can'ın bir şarkısı var; Kader bize eşit davranmadın gibi. Seyyah kasetinde hançer diye bir şarkı.

 

TOSUN'UN ÖDEMELER DENGESİNE KATKISI YÜKSEK 

* Cenk Tosun transferini takip edebildiniz mi? Arda Turan'da Başakşehir'e geldi?

 

Türkiye'nin  dış ödemeler dengesi gibi bir konu. Acaba futbolda dış ödemeler açısından yorumu nasıl olur? Hangisi ihracatta ve ithalatta ne getirdi. İthalat ve ihracat arasında ne gibi bir fark var. Zannediyorum Cenk Tosun'un dış ödemeler dengesine yüksek bir katkısı var. Futbolu da tabii ayrıca.

 

MURAT BOZ'A TEŞEKKÜR TELEFONU 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, mola sırasında memleketi Osmaniye'de konser veren Murat Boz ile telefonla konuştu. Konsere kalamadığı için üzüntülerini ileten Bahçeli, bir Osmaniyeli olarak programa katkısından dolayı Boz ve Hadise'ye teşekkür ederek Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını ifade etti. Bahçeli, Boz'a, "Hadise hanıma da hürmetlerimi söyleyiniz" dedi.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
Türkiye’yi İsrail’e benzeten HDP’li vekile MHP’den sert tepki17 Ekim 2018
Bünyamin Avcı’dan ‘Önce Adana’ mesajı08 Ekim 2018
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı :“Anadolu ebedî Türk’ün yurdu!”01 Eylül 2018
MHP'li Fendoğlu: "Türk Milleti Her Türlü Zorluğun Üstesinden Gelecek Bir Millettir"15 Ağustos 2018
Fendoğlu, İş Adamlarıyla Buluştu15 Ağustos 2018
MHP'li Akçay'dan Transfer Açıklaması15 Ağustos 2018
MHP'li Büyükataman: Koray Aydın, şimdiki Genel Başkanı için “FETÖ'nün organize ettiği hanım” diyen kişidir .13 Ağustos 2018
HAYATİ ARKAZ MHP'YE GEÇTİ: 'BENİM İÇİN ONURDUR'13 Ağustos 2018
Avcı : Zalimin Doları varsa Türk’ün de imanı var13 Ağustos 2018
KORAY AYDIN’IN ‘BAHÇELİ’ GAFINA SEMİH YALÇIN’DAN İLK TEPKİ29 Temmuz 2018
MHP'li Yalçın'dan Teşkilata 'Askıda Ekmek' Mektubu28 Temmuz 2018
MHP’DEN EMEKLİLİKDE YAŞA TAKILANLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ27 Temmuz 2018
MHP’li Haberal’dan ABD’ye tepki27 Temmuz 2018
MHP Lideri Bahçeli: İnanıyorum ki, ‘askıda ekmek’ projesi tüm yurt sathında karşılık bulacak !27 Temmuz 2018
FINDIK HASADINA BAŞLARKEN27 Temmuz 2018
Avcı;“FETÖ'YE GÜNAH MI ÇIKARDIN, HİMMET Mİ VERDİN?27 Temmuz 2018
MHP'li Fendoğlu'nun Basın Bayramı Mesajı24 Temmuz 2018
Başkan Avcı’dan 24 Temmuz mesajı…24 Temmuz 2018
İP'DE HAYAL KIRIKLIĞI HAKİM24 Temmuz 2018
MHP'li Büyükataman'dan Çıray'a tepki24 Temmuz 2018
Ahmet Özyürek:Seçmen Rahat Ulaşsın Diye Ofis Açtı21 Temmuz 2018
MHP'DEN AKŞENER'E SUÇ DUYURUSU16 Temmuz 2018
CAMADAN: “TÜRK HALKI CANINI VERİR VATANINI VERMEZ”15 Temmuz 2018
BAHÇELİ: İYİ PARTİLİLER İMTİHANDAN GEÇTİ15 Temmuz 2018
AK PARTİ BUNU HİÇ BEKLEMİYORDU! KAYBETTİ14 Temmuz 2018
AK Parti ve MHP'li Vekiller Hizmet İçin Sosyal Medyadan Telefon Numaralarını Paylaştı14 Temmuz 2018
Devlet BAHÇELİ isteseydi İktidar olamazmıydı 13 Temmuz 2018
Bahçeli'den Kabine Yorumu10 Temmuz 2018
Yeni Bakanların İsim Listesi Açıklandı 10 Temmuz 2018
MHP'den Meral Akşener'e Tepki09 Temmuz 2018
İP’Lİ AĞIREL DEVLET ELİ ÖPEN İKİ İSMİ DE TOPA TUTTU “İYİ PARTİ MHP DEĞİLDİR”08 Temmuz 2018
MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay'dan Nto'ya Teşekkür Ziyareti07 Temmuz 2018
CUMHUR İTTİFAKINA SAHİP ÇIKACAĞIZ06 Temmuz 2018
MHP'Lİ YALÇIN'DAN RAHMİ TURAN'A: "EŞEKTEN DÜŞEN ADAM"SIN05 Temmuz 2018
Güçlü MHP, Güçlü Türkiye'dir01 Temmuz 2018
Kanuni düzenlemeyle OHAL kaldırılabilir01 Temmuz 2018
DEVLET BAHÇELİ'DEN AÇIKLAMA: İDAMSA İDAM!30 Haziran 2018
BEŞTEPE'DE "CUMHUR" ZİRVESİ27 Haziran 2018
HER İKİ YİĞİDİN YOLU KIZILELMA'DIR27 Haziran 2018
MHP'li Akçay, İnce'ye Yüklendi26 Haziran 2018
MHP’DEN İLAN: TEŞEKKÜR MESAJI (İftira, İtham, İsnat)25 Haziran 2018
''SONER YALÇIN GİBİLER KAZI KOZ GİBİ GÖSTERMEKTEN SAKINMAZLAR''22 Haziran 2018
Günay;AFYONKARAHİSARLILAR SAFINIZ BELLİ Mİ?20 Haziran 2018
Türkiye'nin parlak yarınları güçlü MHP ile inşa edilecek18 Haziran 2018
Avcı: Adana Üç Hilal ile Yeni bir tarih yazar18 Haziran 2018
Sandıklara sahip çıkın18 Haziran 2018
Bahçeli, bu akşam Star-NTV'de18 Haziran 2018
Kırgınlıkları ve küskünlükleri geride bırakmamız gerekiyor17 Haziran 2018
Devlet Bahçeli, Hep Dimdik Durdu17 Haziran 2018
BAŞARININ ARKASINDA CUMHUR İTTİFAKI VAR12 Haziran 2018
Adana’da Bahçeli heyecanı!12 Haziran 2018
Büyükataman Meşalelerle Karşılandı12 Haziran 2018
İlk turda bu işi bitirmek zorundayız 11 Haziran 2018
Cumhur İttifakı millet tarafından teveccüh görecektir11 Haziran 2018
"PKK'nın ini yerle bir olacak, bunu da herkes böyle bilsin"11 Haziran 2018
Avcı: Nobel Fedakârlık Ödülü Devlet Bahçeli’ye verilirdi10 Haziran 2018
MHP Adana’da birlik gösterisi!10 Haziran 2018
Günay;MHP TÜRKİYENİN TEMİNATIDIR.10 Haziran 2018
'Bu beyler ABD'nin, PKK'nın, FETÖ'nün davulunu çalıyor'09 Haziran 2018
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BAHÇELİ'YE : 'FİTNEYE İZİN YOK'08 Haziran 2018
Biz Emin Çölaşan’ın cemaziyülevvelini iyi biliriz 08 Haziran 2018
MHP Adana’dan “Af” hamlesi!08 Haziran 2018
MHP'li Karakaya: Türk Milleti Kandil'e Operasyonun Arkasındadır07 Haziran 2018
Bu Çok Samimi Bulunmayacak Bir Davranıştır07 Haziran 2018
Başkan: MHP Antalya'da birinci parti olursa şaşırmayın07 Haziran 2018
Yusuf Baş: 24 Haziran Türkiye’nin son şansı!07 Haziran 2018
"KONUŞTUKÇA İÇ YÜZLERİ ORTAYA ÇIKIYOR"06 Haziran 2018
"MHP, MUHARREM İNCE GİBİLERLE YAN YANA GELMEZ"05 Haziran 2018
Atilla Kaya açık açık fitne üretmeye çabalamaktadır05 Haziran 2018
İzgioğlu: Doktor Devlet Reçete MHP!05 Haziran 2018
ŞANLIURFA’DA MHP’YE KATILIM04 Haziran 2018
YAPIM VE YIKIM İTTİFAKI KARŞI KARŞIYA04 Haziran 2018
MHP'li Büyükataman'dan din görevlilerine mektup04 Haziran 2018
Yusuf Baş: Türkiye karar arifesinde03 Haziran 2018
MUAYENE ÜCRETLERİNİ KALDIRACAĞIZ03 Haziran 2018
Varlı: Koltuk hırsı olanlar MHP’yi anlayamaz03 Haziran 2018
Cemal Çetin; “TBMM’de Avrupalı Türklerin sesi olacağım“03 Haziran 2018
BEŞ BENZEMEZLER İTTİFAKI MERKEZİNDE HDP VAR02 Haziran 2018
Varlı: Allah akıl versin Fırsat vermesin!01 Haziran 2018
'MHP'ye Kürt seçmen oy vermez' ifadesi suçtur' 31 Mayıs 2018
Af çıkacak bunun geri dönüşü yok31 Mayıs 2018
KILIÇDAROĞLU, MHP’NİN PROJESİNİ ARAKLADI31 Mayıs 2018
Çakıcı, Bahçeli Görüşmesinin Detaylarını Açıkladı30 Mayıs 2018
“BEYANNAMEMİZ SOSYAL VE EKONOMİK SORUNLARA ÇÖZÜMLER GETİRİYOR”30 Mayıs 2018
Ak Partili Dağlı’dan MHP SİM’e ziyaret29 Mayıs 2018
Adanalı ‘Üç Hilal’ diyor “Cumhur İttifakı” diyor!29 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı, milli bir yemindir29 Mayıs 2018
CAMADAN’A GENÇLERDEN YAKIN İLGİ28 Mayıs 2018
Türkiye'nin Önü Açılacaktır28 Mayıs 2018
Avcı: MHP Türk-İslam Dünyasının umudu27 Mayıs 2018
MHP Adana’da zafer bekliyor!26 Mayıs 2018
Yusuf Baş: Cumhur İttifakı milli hamledir!25 Mayıs 2018
Seçimin erkene alınmasının ...25 Mayıs 2018
İzgioğlu: “Ülkücü her rüzgârda savrulmaz!"25 Mayıs 2018
Aycan: Sayın Cumhurbaşkanı Para Politikalarına Müdahale Etmese Daha İyi Olur24 Mayıs 2018
TÜRKİYE'Yİ ÇÖKÜNTÜDEN KURTARMAMIZ LAZIM24 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli'den Alaattin Çakıcı'ya ziyaret23 Mayıs 2018
Avcı’dan ‘Sevgi, saygı, hoşgörü’ mesajı21 Mayıs 2018
Ersoy: Adanaspor ve Adana Demirspor onurumuz ve gururumuzdur21 Mayıs 2018
Avcı: Bu seçim ilk turda biter!21 Mayıs 2018
Abdurrahman Başkan'ın Basın Açıklaması;20 Mayıs 2018
Bahçeli: "Kudüs İslam'dır, Aynı Zamanda Türklüğün Derin İzlerini Taşımaktadır.20 Mayıs 2018
Taşdoğan'dan Adaylık Sevincini Annesi ile Yaşadı20 Mayıs 2018
YENİKAPI'DA ZULME LANET KUDÜS'E DESTEK MİTİNGİ18 Mayıs 2018
Edirne F Tipi Cezaevini yol yapanlar, kader mahkûmlarına sırtlarını dönmüşlerdir18 Mayıs 2018
"Kudüs Hazreti Ömer'in emanetidir"16 Mayıs 2018
KÜRŞAT YILMAZ CEZAEVİNDEN YAZDI: “DEVLET BEYİM !”16 Mayıs 2018
“CHP’NİN RAHATSIZLIĞI TERÖRİSTE AF OLMAMASI”15 Mayıs 2018
MHP'li Büyükataman'dan Koray Aydın'a cevap15 Mayıs 2018
UZMAN ÇAVUŞLARIMIZIN KADRO İSTEĞİNİ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİ14 Mayıs 2018
Bahçeli'ye Çok Özel Teşekkür13 Mayıs 2018
24 HAZİRANDA KURULAN TUZAKLAR BİR BİR BOZULACAKTIR.12 Mayıs 2018
MHP’li Karakaya’dan “Vergi barışı” uyarısı! 12 Mayıs 2018
“MÜREKKEBİN AKMADIĞI YERDE KAN AKIYOR”11 Mayıs 2018
"Cumhur İttifakı Tarih Yazacak"11 Mayıs 2018
MHP'den "tamam" açıklaması10 Mayıs 2018
Karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun yoksulluktur. 10 Mayıs 2018
'Bu talebin özü İslam düşmanlığıdır'10 Mayıs 2018
Fransa'ya Kur'an-ı Kerim tepkisi10 Mayıs 2018
Şehidimizin vasiyeti Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli tarafından yerine getiriliyor!08 Mayıs 2018
MHP’nin Seçim Müzikleri Belli Oldu 08 Mayıs 2018
Kadın memura tacizci İP çadırına takılan İP’li biri çıkmıştır 07 Mayıs 2018
"Türkiye Üzerinde Çok Açıktan Aleni Bir Hesaplar Var"06 Mayıs 2018
MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ’DEN MUHARREM İNCE YORUMU04 Mayıs 2018
MHP'den CHP'ye "İnce" Mesajı04 Mayıs 2018
Bizim çatımız millettir04 Mayıs 2018
ASKER VE POLİSİMİZE HALA ÖDENMEYEN TAZMİNATLARI İVEDİ OLARAK ÖDENMELİDİR!04 Mayıs 2018
Başbuğ Alparslan Türkeş’in İstismar Edilmesine Sert Tepki 04 Mayıs 2018
BAHÇELİ: HAYIRLI UĞURLU OLSUN02 Mayıs 2018
MHP'den Fair Play Ödülü Kutlaması02 Mayıs 2018
MHP'den AKP'ye uyarı: Acele edin!01 Mayıs 2018
Bahçeli'den SP ve CHP adayları için yorum01 Mayıs 2018
BERAT KANDİLİ NEDENİYLE KUTLAMA MESAJLARI 30 Nisan 2018
Muharrem Günay MHP Afyonkarahisar Milletvekil Aday Adayı29 Nisan 2018
O Parti'nin İl ve İlçe Teşkilatları, MHP'ye Geçtiler28 Nisan 2018
GÜL, ADAY OLURSA KENDİSİNİ SIFIRLAR27 Nisan 2018
Bizim Adayımız Net Ve Belli. 26 Nisan 2018
'Büyük Türkiye'ye Giden Yol Cumhur İttifakı'ndan Geçiyor'25 Nisan 2018
MHP'Lİ AKÇAY'DAN AKPM'YE TEPKİ25 Nisan 2018
NEDEN ERKEN SEÇİM KARARI ALINDI?24 Nisan 2018
CHP gerilim yaratmak için oraya gelmiş24 Nisan 2018
23 Nisan 1920 hiçbir zaman ihmal ve inkar edilemeyecek24 Nisan 2018
'Siyaset hile ve hülle kabul etmez'23 Nisan 2018
"TÜRKİYE BEDEVİ DEVLETİ DEĞİLDİR"23 Nisan 2018
MHP'li Semih Yalçın'dan Çölaşan'a cevap23 Nisan 2018
İLK MECLİS VATAN KURTARMIŞ, DEVLET KURMUŞTUR23 Nisan 2018
MHP İl Başkanı Karataş'tan 23 Nisan Mesajı23 Nisan 2018
Sıddıkoğlu;MHP’den milletvekili aday adayı olmaya karar verdim.22 Nisan 2018
Siyasetimizi İYİ Parti’ye Göre Belirlemiyoruz.21 Nisan 2018
"Ülkeyi sürekli seçim tartışmalarının içinde tutmak akılcı değil" 20 Nisan 2018
Er Meydanı Kurulmuştur19 Nisan 2018
Herkes Seçime Girsin19 Nisan 2018
TÜRKİYE ERKEN SEÇİME GİDİYOR18 Nisan 2018
Karşılıklı Alınmış Bir Karar Değil17 Nisan 2018
Afyonda Kaymak, Antep’te kebap ye ama işçi hakkı yeme.17 Nisan 2018
MHP'li Varlı'dan "Sulama Birliği" çıkışı!13 Nisan 2018
DURUŞUMUZ VE TAVRIMIZ TÜRK GENÇLİĞİNDEN YANADIR12 Nisan 2018
Türkiye, varlığını hissettirmesi gereken bir dönemdedir12 Nisan 2018
Mehmetçik'ten Bahçeli'ye "Zeytin Dalı" Hediyesi11 Nisan 2018
Amazon Heykeli Kaldırılsın, Türk Birliği Parkı Yapılsın10 Nisan 2018
Milliyetçi Hareket Partisi Yeşilyurt İlçe Kaya'nın Polis Haftası Mesajı10 Nisan 2018
MHP Bartın Teşkilatı'ndan Ziyaret10 Nisan 2018
MHP’li Karakaya’dan işsizlere destek!08 Nisan 2018
CHP SİYASİ YANKESİCİLİK PEŞİNDE08 Nisan 2018
UZMANLARA HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR 06 Nisan 2018
CHP kendi tabirleriyle 'siyasi yankesicilik' peşinde05 Nisan 2018
MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Başbakan Yıldırım bir araya geldi03 Nisan 2018
’’Eskiye Rağbet Olsa, Bit Pazarına Nur Yağardı’’ 03 Nisan 2018
ADALET TOPLUMU VE DEVLETİ BİR ARADA TUTAR31 Mart 2018
"Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını Göreve Davet Ediyoruz"31 Mart 2018
Cumhur İttifakı, Cumhuriyet’in iradesidir.30 Mart 2018
YEREL SEÇİMLERDE DE İTTİFAK OLACAK MI? 30 Mart 2018
"CHP'li Özgür Özel, Genel Başkanını Aptal Yerine mi Koymaktadır?"30 Mart 2018
Devlet Bahçeli 28 Nisan'da Manisa'ya Geliyor30 Mart 2018
Kimse Türkiye'nin Karşısında Duramaz29 Mart 2018
MÜHENDİSLER 'OLMAZ'DEDİ; TÜRK PİLOT YAPTI29 Mart 2018
"BU CHP TÜRKİYE'NİN İYİLİĞİNİ İSTEMİYOR"29 Mart 2018
MHP'li Topçular'dan CHP'li Şener'e sert tepki28 Mart 2018
UZMAN ÇAVUŞLARIMIZ SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR!28 Mart 2018
BAYRAK TUTAN BOZKURT ANITI 26 Mart 2018
Genel Başkan, Yeni MYK Ve MDK Üyeleriyle Anıtkabir'i Ziyaret Etti.24 Mart 2018
"Milli görev" çağrısı!22 Mart 2018
Başkan Avşar'ın Şiir Günü Mesajı22 Mart 2018
MHP'li Usta'dan ABD'ye Afrin tepkisi21 Mart 2018
MHP'li Akçay'dan CHP'ye Tepki15 Mart 2018
'CHP’NİN HANGİ TAKLALARI ATTIĞI HAFIZALARDA ÇOK TAZEDİR'15 Mart 2018
Türk Milleti Sandıkta Değerlendirmeyi Yapacaktır15 Mart 2018
CHP BİLİNÇLİ ŞEKİLDE MHP DÜŞMANLIĞI YAPIYOR14 Mart 2018
MHP'li Akçay, Meclis'teki kavgayı yorumladı: CHP başlattı14 Mart 2018
CHP şimdiden havlu attı13 Mart 2018
Meclis kulisi karıştı!13 Mart 2018
'İSTİKLAL MARŞIMIZI HER TÜRK VATANDAŞI AYNI AŞKLA SÖYLEMEYE DEVAM EDECEKTİR'12 Mart 2018
Bir Destanın Şiiri: İstiklal Marşı12 Mart 2018
MHP'den "çocuk istismarında iyi hal uygulanmasın" önerisi11 Mart 2018
CHP'li Özel'in iddiası son derece çiğ, gerçek dışı ve yalan bir iddiadır 09 Mart 2018
Cinsel istismar yapan kamudan atılsın09 Mart 2018
CHP'li Özgür Özel'in Açıklamaları Yalan09 Mart 2018
MHP'den CHP'nin randevu talebine ret08 Mart 2018
BİZ "ÜLKE" DİYORUZ, ONLAR "İLKE" DİYOR07 Mart 2018
Cumhur İttifakında Sadece AK Parti ve MHP Olacak.07 Mart 2018
GİZLİ VE KİRLİ PAZARLIKLAR İDDİASINA SERT YANIT 05 Mart 2018
"BİR İDİK BİN OLDUK, ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜK"03 Mart 2018
MHP'li Yalçın'dan Akşener'e Sert Sözler01 Mart 2018
Kirli pazarlıklarla değil, Aleni çıksınlar meydana26 Şubat 2018
MHP Akçakoca Teşkilatı Parti Binasını Zeytin Dalı ile Süslediler.25 Şubat 2018
MHP İl Başkanı Karataş ; "Birlik ve bütünlüğümüz Türk düşmanlarına korku salmaktadır." 25 Şubat 2018
MHP'li Yalçın ; CHP "Aç kedi misali, şimdi cumhur ittifakını eleştirmektedir"25 Şubat 2018
CUMHUR İTTİFAKI CHP'NİN EZBERLERİNİ BOZDU24 Şubat 2018
Üç parti (CHP-HDP-İP) bir araya gelsinler, "darbe ittifakını" kursunlar24 Şubat 2018
CHP Siyaseti Kahvehane Dırdırı Sanıyor 23 Şubat 2018
MHP İl BaşkanıTaşdoğan'dan Türk Tabipler Birliği'ne Tepki22 Şubat 2018
Mevlüt Karakaya, ittifaklı oy pusulasını kamuoyu ile paylaştı.22 Şubat 2018
İzmirli Kadınlar, Mehmetçik İçin Boyunluk Ördü22 Şubat 2018
MHP STK'ları Önemsiyor22 Şubat 2018
MHP Malatya İl Başkanı Avşar'dan Sendika Ziyaretleri22 Şubat 2018
Şehit ve Gazi Yakınları ve Uzman Erbaşların Sorunları 22 Şubat 2018
Hadım mutlaka şart21 Şubat 2018
İTTİFAKTA SÖZ MECLİSİN21 Şubat 2018
MHP Aybastı'dan Ordu Büyükşehir Belediyesine istek ve talepler!21 Şubat 2018
10 maddede ittifakın şifreleri20 Şubat 2018
MHP ÇEŞME’ DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ.19 Şubat 2018
İTTİFAK MECLİS'E GİDİYOR19 Şubat 2018
Erdoğan-Bahçeli görüşmesi Sona Erdi 18 Şubat 2018
MHP’Lİ KURT “İYİ PARTİ MHP’DEN OY ALAMAZ”18 Şubat 2018
CHP, tabanına da, ülkeye de ihanet içerisindedir17 Şubat 2018
MHP'Lİ YALÇIN'DAN SORULAR 15 Şubat 2018
'Yılmaz sen kendini FETÖ'ye kaça sattın?'15 Şubat 2018
"TANAP'a imza atmamız tarihi olaydı"15 Şubat 2018
''MHP TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR''15 Şubat 2018
“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.”14 Şubat 2018
MHP'nin 49'uncu Kuruluş Yıldönümü...11 Şubat 2018
Çölaşan’daki illet belirtileri, artık paranoid şizofreniyle birlikte seyretmektedir 09 Şubat 2018
Başkan Avşar İş Adamlarını Ağırladı.07 Şubat 2018
MHP Muş İl Başkanı Demir'in, Afrin Değerlendirmesi07 Şubat 2018
Erhan Usta, "Güçlü olmak için birlik beraberlik içinde olmak durumundayız.04 Şubat 2018
Durmaz: MHP Bu Ülkenin Kuruluş Felsefesine Sahip Çıkan Partidir04 Şubat 2018
Prof. Dr. Aydın: "Bu Operasyon Sadece Afrin ve Münbiç ile Kalmayacak"04 Şubat 2018
Adan;Türkiye, bugün son 300 yılın en güçlü devleti, en büyük milli birlik ve beraberliği içindedir."04 Şubat 2018
Erkan Akçay: Afrin Bu Meselenin Başlangıcıdır01 Şubat 2018
MHP Kocaeli'den Afrin Desteği!01 Şubat 2018
Bahçeli: Terör Yuvalarını Temizlemek Mecburiyet01 Şubat 2018
MHP İl Başkanı Adem Kar: "MHP Devleti ve Milleti İçin Vardır.31 Ocak 2018
Celal Adan Afrin'de Türk Milletinin Varlığının Devamı Noktasında Bir İrade Ortaya Konulmuştur...29 Ocak 2018
MHP Erzurum İl Başkanı Karataş: "Gezmediğimiz Bucak, Görmediğimiz Vatandaş Kalmayacak"29 Ocak 2018
MHP: Asgari Ücretin Brüt Tutarından Daha Az Geliri Olanlar Elektrik Ücreti Ödemesin29 Ocak 2018
MHP Gölbaşı İlçe Teşkilatı Şehitler İçin Mevlid Okuttu.28 Ocak 2018
Karakaya;"SORUNLAR ARAŞTIRILMALI, ÇÖZÜM BULUNMALI"28 Ocak 2018
İzzet Ulvi Yönter, "Hain FETÖ darbe teşebbüsünde biz bekamıza sahip çıktık." 28 Ocak 2018
Celal Adan: Afrin'de Türk Milletinin Varlığının Devamı Noktasında Bir İrade Ortaya Konulmuştur28 Ocak 2018
İsmet Büyükataman: "Türk milleti mazluma sığınak, zalime ateştir"27 Ocak 2018

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI

EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI

Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça!
Daha Büyük İşler Yapmak İçin!
Kendinde Kuvvet Bulacaktır.

CH