Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!
19 Ocak 2015
Bu haber 1187 kez okundu
MHP’li Yusuf Halaçoğlu, Özlem Gürses’e konuştu ve uyardı...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Hazirandaki genel seçimin kritik olduğunu belirten Halaçoğlu, uyardı: AKP yeniden seçilirse ülke ya bölünme sürecine girecek ya da iç çatışma yaşanacak. HDP baraj altında kalarak AKP’yi birinci parti çıkarmak istiyor…

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Halaçoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osmanlıca çıkışının ardından dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Meclis’in Osmanlıca bilen tek vekili olan Halaçoğlu, “Türk diliyle ilim de yapılır, felsefe de… Siz hiç başka bir ülkede bir cumhurbaşkanın temsil ettiği milletin dilini aşağıladığını gördünüz mü?” diye soruyor. Türk Tarih Kurumu eski Başkanı olan Halaçoğlu, Ermeni meselesinden Hrant Dink’in öldürülmesine, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan çözüm sürecine kadar gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte o röportajımız:
 Sayın Halaçoğlu, geçen 12 yıllık AKP dönemini nasıl buluyorsunuz?
Özelleştirme adı altında Cumhuriyet’in tüm birikimleri elden çıkarıldı. Milli değerlerde tahribat başladı. Hukuku siyasallaştırdılar. Güvenlik güçleri de siyasallaştırıldı. Emniyeti de, eğitimi de dayanışma yaptıkları cemaate teslim ettiler.
 Türkiye’yi kim yönetiyor?
Türkiye’yi kimin yönettiği belli değil… Türkiye’yi Amerika yönetiyor, Avrupa yönetiyor, PKK yönetiyor. Bu iktidar değil.

DEMOKRASİNİN D’Sİ BİLE YOK…
 Bizim şu anda yaşadığımız yönetim şekli neye benziyor?
Demokrasinin d’sine bile benzemiyor. TBMM kendi başına yasa bile çıkartamıyor. Eski başbakan talimat veriyor, yasanın kelimesine bile dokunulmadan  komisyondan Meclis’e sevk ediliyor, vekiller içeriğini bile bilmeden “evet”le geçiyor.
 Askeri vesayet bitti mi Türkiye’de?
Dünyanın her yerinde vesayetler vardır. Basının, sivil toplum örgütlerinin iktidarlar üzerinde hiç etkisi olmaması mümkün değil. Askerler her şeyiyle devre dışı bırakılarak devlet yönetilebilir mi? Burada önemli olan demokrasiyi tam uygulamaktır. Ben yaptım oldu ile yaparsanız o demokrasi değildir, o diktatörlüğe gider.
 Türkiye’nin çok sıcak gündem maddeleri var. 5 ay sonra gerçekleşecek seçimlerde Türk seçmeni neye karar verecek?
Bu seçim çok kritik. Eğer şu anki iktidar tekrar gelirse ya bölünme sürecine gireceğiz ya da iç çatışma yaşanacak. HDP’nin parti olarak girip, baraj altında kalarak AKP’yi yeniden iktidar yapma planı olduğunu düşünüyorum. AKP de iktidar olamazsa Yüce Divan’dan kurtulamayacağını bildiği için bu yola başvuracaktır. Valilerin OHAL ilan etme yetkisi konusu gündemde. Bu da çıkarsa iç kargaşa olur.

KÜRDİSTAN DENİLEN BÖLGE HİÇ OLMADI

Ortadoğu’da zaten varolan Kürt yapılanması devletleşecek gibi gözüküyor. Türkiye için biçilen rol nedir burada?
Eyyübi devletini söylüyorlar, eğer Selahattin Eyyübi Kürt ise kardeşlerinden birinin adı Börü, biri Tuğtekin, biri de Tuğranşah. Çocuklarına bu adları versinler o zaman. Mervanilerden söz ediliyor. Kürdistan olarak nitelendirilen bölge hiçbir zaman Anadolu’da olmamıştır.
 Biz bir devlet kurmak istiyoruz deniliyor. Bu mesele nasıl çözülecek?
PKK nasıl ortaya çıktı, iyi anlamak lazım. Ama bu arada bu ülkenin demokrasi ve insan hakları ile ilgili konularını da ele almak lazım. Tek boyutla çözemezsiniz.
 Peki düştü hükümet, artık siz varsınız. Ne söyleyeceksiniz, ne yapacaksınız?
Her şeyden önce şehirlerde devletin hakimiyetini sağlamak zorundasınız. “Herhangi bir suça iştirak etmemiş olanlar affedilebilir” dersiniz. PKK’nın tüm mali imkanlarını, her türlü kaçakçılığı engelleyeceksiniz. Örgütün tüm uluslararası bağlarını koparacaksınız. İstihdamdan eğitime her türlü fırsatı götüreceksiniz. O bölgedekilere kim zulmetmişse hukukun karşısına çıkaracaksınız. Halk “Devlet benim yanımda” diyecek. İnsanlara Kürtçe konuşmayın demeyeceksiniz.

Sanat tarihine de ilginiz var. Sarayı beğeniyor musunuz?
Hiç beğenmiyorum. Türkiye için israf olarak görüyorum. Müslümanım diyenlere hiç yakışmayan bir israf… 850 liranın altında geçinen bu kadar insanınız varsa, açlık sınırı altında 13 milyon insanınız varsa, yoksulluk sınırı altında 25 milyon insanınız varsa, ayağına ayakkabı giyemeyen insanınız varsa… Oraya harcanan para helal değildir. Çankaya Köşkü, saraydan bin kat daha güzel… Devletin kurucu iradesi orada tecelli etmiştir. Devlet onuru böyle gösterilmez. Osmanlı İmparatorluğu 3 kıtaya hükmediyordu ama Topkapı Sarayı’nda oturuyordu.
 Devlet onuru neyle gösterilir?
Devlet onuru devletin ekonomik, siyasi gücüyle gösterilir. Başbakanı Fransa’daki yürüyüşte gördük. Rezaletti. Arkadan öne çıkmak için bazı kişileri aşmaya çalışıyor. Büyük bir devletin başbakanı bu şekilde olabilir miydi?
 19 Ocak yani bugün gazeteci Hrant Dink’in ölüm yıldönümü…
Hrant Dink kim tarafından, neden öldürüldü hâlâ bilmiyoruz çünkü üstü örtülüyor. Öldürülmeden 15 gün önce Fransız TV’sine aynen şunu söylüyor: “Bizden asıl özür dilemesi gerekenler Fransa ve İngiltere’dir.” Ermenistan’da dedi ki, “Siz Ermeniler öldü diyorsunuz ama Türkiye’de 500 bin Ermeni var, birçoğu da yabancı ülkelerde…” Bunun üzerine tehdit edildi. Aynı Hrant, Diyarbakır’da Kürtlere dedi ki “Yanlış yapıyorsunuz, yabancıların oyununa gelmeyin.” Herhalde onu öldürenler ya zalim, akılsız, beyinsiz ya da Türkiye’yi karıştırmak isteyen birileri…

MİLLİYETÇİ OYLARIN PEŞİNDELER

 Türkiye’nin Ermeni meselesinde hiçmi vebali yok? 21. yüzyılda konuları çözmenin bir yolu nasıl bulunacak?
Benim önerim şu: Birleşmiş Milletler’e başvuralım, tüm arşivler açılsın, bütün milletlerden bir tarihçiler komisyonu oluşturalım. Ben diyorum ki, “Tüm bu yaşananlardan dolayı üzüntü duyuyorum” ama gelsin Ermeniler de aynısını söylesin “Yanlış yaptık” desin.
 Bu tarihi boyutu. Bir de bugün siyasetçilerin “Affedersiniz Ermeni” dediği, bir grubun “Ermeni dölü” diye küfrettiği bir durum var. Bu nasıl değişecek?
Bunu Cumhurbaşkanı bile söyledi biliyorsunuz. Önce savaş travmasını anlamanız lazım, en yakınınız savaşta sizi katletti. Bu kolay değil. Ermenilerin de Türkler hakkındaki fikirleri bundan pek farklı değil. Bunun çözümlenmesinin tek yolu da yine Tarihçiler Komisyonu’dur. Başka türlü olmaz.
 Eğitim konusunu da sormak isterim. Osmanlıca, külliye, imam hatipleşme…
Hepsi gündem değiştirmek için… Türkiye’de hâlâ büyük bir eğitim sorunu var. O sarayla tam 863 tane 28 derslikli okul yapılırdı. Kadınlar hâlâ şiddet görüyorsa, öldürülüyorsa, çocuklara tecavüz ediliyorsa, üniversitelerde külliye demişsiniz, kampüs demişsiniz ne fark eder. Tümüyle meslek liselerine dönün, mezunları istihdama alın.
 “Türkçe’yle felsefe yapılmaz” çıkışı?
Dilin değiştirilmedi senin, alfaben değişti, bazı kelimeler değişti. Türk diliyle ilim de yapılır, felsefe de… Siz hiç başka bir ülkede bir cumhurbaşkanın temsil ettiği milletin dilini aşağıladığını gördünüz mü? Bu milleti de aşağılamak demektir. Erdoğan’ın eski Türk devletlerini temsil eden askerlerle yaptığı karşılama olacak iş değil. Siyaseten milliyetçilik yaparsanız işte böyle elinize yüzünüze bulaştırırsınız. AKP öyle bir çıkmazda ki, kendini kurtarabilmek için milliyetçi oylara ihtiyacı var.

Yusuf Halaçoğlu kimdir?

Yusuf Halaçoğlu, 1949’da Adana Kozan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını aynı üniversitede yaptı. 1989’da profesör oldu. Devlet kurumlarında birçok önemli görevde bulundu. Yayınlanmış 21 kitabı ve çok sayıda makalesi var. Çok iyi düzeyde Osmanlıca ve orta düzeyde Fransızca bilen Halaçoğlu, evli ve 4 çocuk babası…

 Eşi ve çocukları hep yanında

 Sağlığınıza, beslenmenize dikkat eder misiniz?
Hiç… Kahvaltı yapmam, ne zaman yemek yiyeceğim belli değildir. Spor da yapamıyorum 2003’ten beri.
 Uyku?
Az uyurum, bazen 3, bazen 5 saat… Geceleri hem okuyorum, hem yazıyorum.
 Kaç evlat var?
İlk eşimi kanserden kaybettim. Ondan iki kızım, şimdi de iki oğlum var.
 Özel bir zevkiniz var mı?
Türk Sanat Musikisi dinlerim. Özellikle eskiler… En çok Ekrem Güer’i dinlerim.
 Tatil?
Yılda 10 gün.
Hobileriniz?
Balık tutmayı çok severim. Son dönemde pek yapamıyorum. Geçen yıl zıpkınla çıkabildim.
 Koleksiyon?
Önemli bir pul koleksiyonum var. Eski para koleksiyonum var. Rahmetli dedemden kalan Memluk dönemine ait gümüş bir sikke en eski parça. Dedem “Bu para cebinde dursun, hiç paran eksilmesin” diye verdi.
 Kılık kıyafet?
Eşim de alır, kendim giyinirim.
 Cüzdanınızda kimin fotoğrafı var?
Tüm çocuklarımın ve eşimin.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”22 Ekim 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
MHP’ye operasyon 2009’da başladı18 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'12 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?04 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi27 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH