Yoksul Çalıştıranlara Destek Verilecek

13 Nisan 2016
861 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Mustafa Kalaycı: “AKP yoksullukla mücadeleye kurumsal bir kimlik kazandırmak yerine bu konuyu istismar alanı hâline getirmiş ve yoksulluğun giderek derinleşmesine seyirci kalmıştır.”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM’de Torba Tasarı görüşmelerinde, “Sosyal Yardımlar ve Yoksul Çalıştıranlara Destek Verilmesi” üzerine bir konuşma yaptı.
 
Kalaycı’nın yaptığı konuşma ile ilgili olarak yayınladığı Basın Açıklaması şu şekilde:
 
Sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta prim desteği verilmesi öngörülmektedir. Asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesi bir süreyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanacaktır. Bakanlar Kurulu bu süreyi bir yıl uzatabilecektir. 
 
Ayrıca, işe başladığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde nakdî düzenli sosyal yardımlardan en az 1 defa yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede aile içi gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte 1'inden az olan ve çalışabilir durumda olanların bütünleşik sosyal yardım sistemi üzerinden Türkiye İş Kurumu sistemine kaydedilerek meslekî eğitime veya diğer aktif iş gücü programlarına tabi tutulması düzenlenmektedir. Meslekî eğitimi veya aktif iş gücü programlarını ya da Türkiye İş Kurumu tarafından teklif edilen işi 3'üncü kez kabul etmeyenlerin nakdî düzenli sosyal yardımlarının bir yıl süreyle kesilmesi öngörülmektedir. 
 
HER AİLENİN BİR FERDİNE İŞ İMKÂNI SAĞLANMALI, İŞ SAĞLANANA KADAR ASGARİ ÜCRETİN YARISI TUTARINDA AİLE DESTEĞİ ÖDENMELİ 
 
Milliyetçi Hareket Partisi olarak, getirilen düzenlemeye olumlu yaklaşmakla birlikte, daha kapsamlı bir düzenleme yapılmasını gerekli görüyoruz. 
 
Milliyetçi Hareket Partisi her ailenin en az bir ferdine iş imkânı sağlanmasını, iş sağlanana kadar asgari ücretin yarısı tutarında aile desteği ödeme programı başlatılmasını ve bu ödemenin öncelikle ev hanımlarına yapılmasını yıllardır gündeme getirmekte olup seçim beyannamelerimizde de önem ve öncelik verdiğimiz vaatler arasında yer almıştır. Ülkemizde çalışanı olmayan hiçbir aile, geliri olmayan hiçbir hane bırakılmaması için madde bu şekilde düzenlenmelidir.
 
AKP, SOSYAL YARDIMLARI FÜTURSUZCA İSTİSMAR ETMEKTE
 
AKP yoksullukla mücadeleye kurumsal bir kimlik kazandırmak yerine bu konuyu istismar alanı hâline getirmiş ve yoksulluğun giderek derinleşmesine seyirci kalmıştır. Ülkemizde sosyal yardım ve sosyal hizmetler sisteminin bütünlüğü bulunmamaktadır. Sistem, bir hak olarak değil bir lütuf olarak bu yardımları düzenlemektedir. Sistem, keyfîliklere ve siyasi kullanıma müsait durumdadır. Sistem, AKP tarafından fütursuzca istismar edilmekte, siyasi rant aracı olarak görülmektedir.
 
HEM YARDIM ALAMAYAN, HEM FAZLADAN YARDIM ALANLAR VAR
 
Diğer taraftan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yanı sıra başta belediyeler olmak üzere hâlen farklı kuruluşlar tarafından yürütülen sosyal yardım programları da bulunmaktadır. Ancak, sosyal yardım ulaşmayan gerçek ihtiyaç sahipleri olduğu gibi fazladan yardım alan kişiler de bulunmaktadır. Sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler çağdaş ve entegre bir sistem olarak yapılandırılmalı, sosyal koruma bilgi sistemi geliştirilerek gerçek yoksulların hakkaniyete uygun bir şekilde sosyal yardım programlarından yararlanması sağlanmalıdır.
 
YOKSULLUK DERİNLEŞTİ, AKP ÖRTBAS ETMEYE UĞRAŞIYOR
 
Ülkemizde on dört yıllık AKP hükûmetleri döneminde vatandaşı yoksulluktan kurtaracak ve hakça gelir paylaşımı sağlayacak bir sosyal düzen tesis edilememiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2012 Sosyal Yardım İstatistikleri Bülteni'ne göre, yoksulluk envanteri olarak ifade edilen Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi'nde 6 milyon 768 bin 126 hane ve bu hanelerde yaşayan 23 milyon 668 bin 942 kişi yer almaktadır. Aile Bakanlığı bu verileri altı ayda bir yayımlarken, yoksul sayısındaki artış gözünü korkutmuş olacak ki artık yayımlamaz olmuş, yayımlananları da İnternet sitesinden kaldırmıştır.
 
Yine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 10.578 hanede yaptırdığı ve Şubat 2013'te açıkladığı 2011 yılına ilişkin Türkiye'de Aile Yapısı Araştırması da ülkemizdeki ailelerinin gelir durumunu ve gelir dağılımının içler acısı hâlini ortaya koymuştur. Araştırmadan çıkan veriler, Türkiye'deki hanelerin yüzde 61,2'sinin ayda 1.200 liranın altında gelirle hayatta kalmaya çalıştığını gözler önüne sermektedir. Hanelerin sadece yüzde 1,2'sinin geliri 5.600 lira ve üzerindedir. AKP Hükûmeti gerçek veriler üzerinden yaptığı çalışma ve araştırmalardan çıkan vahim tabloyu örtbas etmekle uğraşmaktadır.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber