Ana Sayfa > YURTDIŞI

YİNE AYNI SENARYO !
26 Ağustos 2013
Bu haber 1167 kez okundu
ABD ile ortakları, Irak'ta, milyonlarca Müslüman'ın katledilmesi ve işgalle sonuçlanan senaryonun benzerini; Suriye'de de uygulamaya koymak için harekete geçti. AKP hükümeti de katliamcı koalisyonda yer alacağını açıkladı  
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Pentagon, Obama'nın emrini bekliyor

SURİYE'de geçtiğimiz hafta düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının ardından BM denetim heyetine Şam hükümetinden inceleme yapma izni çıkmasına rağmen, Batılı ülkeler askeri operasyon seçeneceğini masaya yatırmış durumda. Pentagon, Obama'nın operasyon emrine hazır olduğunu açıklarken, İngiltere, 'Bir hafta içinde harekete geçilmesi gerektiğini'savunuyor. Fransa ise tüm seçeneklerin masada olduğunu hatırlattı. 

Komuta üssü İzmir olacak

ABD ve İngiltere'nin Suriye'ye füze saldırısına hazırlandığına dikkat çeken Sunday Times gazetesi ise, İngiliz ve Amerikan askeri planlamacıların, Suriye'de füze saldırıları için olası hedefleri bile belirlediğini öne sürdü.Batılı ülkelerin, askeri seçenekler arasında hava operasyonlarını desteklediği öne sürüldü. Eğer Suriye, NATO güçleriyle vurulur ve bir kara harekatına girişilirse, komuta üssü İzmir Şirinyer'deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı olacak.

Suriye'ye BM'siz müdahale sinyali

RUSYA, ABD ve müttefiklerine 'bekleyin', geçmiş hataları Suriye'de de tekrar etmeyin mesajı verdi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden oybirliğiyle alınacak bir karar çıkmadan Suriye'de kimyasal silah kullanılmasını önlemek için müdahalede bulunulabileceğini belirtti. 

Esad, Vietnam'ı hatırlattı

SURİYEDevlet Başkanı Beşşar Esad, ABD hükümetini ve ordusunu uyararak, "Suriye'ye saldırırlarsa başarısız olacaklar" dedi.Esad, ABD'nin Suriye'ye saldırması halinde Vietnam'dan bugüne geçmişteki tüm savaşlarında olduğu gibi yine başarısızlıkla karşı karşıya olduğunu vurguladı.İran ise Suriye'ye saldırının sonuçlarının ağır olacağını vurguladı.

Davutoğlu: Türkiye koalisyonda yer alır

BATILI ülkeler katliam hazırlığı yaparken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in Suriye için alacağı yaptırım kararlarını bekleyeceğini, böyle bir karar çıkmazsa, bu ülkeye askeri operasyon seçeneğini de değerlendiren koalisyonun içinde yer alacağını söyledi.

Sınırımızda tehlikeli gelişmeler yaşanıyor. ABD ve İngiltere, Irak senaryosunu, Suriye için de uygulayacağının sinyallerini vermeye başladı.

Amerika, 2003'te İngiltere'yi de yanına alıp kitle imha silahlarını bahane ederek Irak'a girmişti. Irak'ta milyonlarca Müslüman katledilirken savaşın gerekçesi olan silahlar hiçbir zaman bulunamadı.

YİNE AYNI SENARYO

Batılı ülkeler,şimdi de geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen ve kimyasal silahlar kullanıldığı öne sürülen saldırının ardından Beşşar Esad rejmine karşı askeri operasyon seçeneceğini tartışıyor. Binden fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiği ve kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı halen netlik kazanmazken, Şam'da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) denetim heyetinin incelemelere başlaması için Şam hükümetinden izin geldi.

RUSYA UYARDI

Rusya, ABD ve müttefikleri uyararak, 'BM denetim heyetininin incelemesinden çıkacak sonuçları beklemelerini'istedi. Şam hükümetinin uluslararası heyete inceleme yapması için izin vermesini takdir eden Moskova, askeri operasyon seçeneğinin erken olduğunu belirtti.

AP haber ajansının verdiği bilgiye göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukaseviç, 'kimyasal silah iddiası üzerinde hemen sonuca varmaya çalışarak trajedik hatalar yapılmaması için tüm ülkeleri sağduyulu olmaya' çağırdı.

Lukaseviç, "Amerikalı ve Avrupalı dostlarımız, bu tür politikanın, tüm Arap ve İslam dünyası için bölgede ne kadar korkunç sonuçlar doğurabileceğini anlamalı" dedi. Lukaseviç, ABD ile müttefiklerinin 'kumar oynayarak Suriye'ye karşı tek taraflı güç kullanmamaları gerektiğini'ifade etti.

İNGİLTERE: HAREKETE GEÇİLMELİ

Rusya, Batılı ülkelere 'bekleyin'çağrısı yaparken, İngiltere 'kimyasal silah iddiasını araştırmak için yapılacak incelemede geç kalındığını ve önemli kanıtların ortadan kalkmış olabileceğini'savundu.

Guardian gazetesi, Şam hükümetinin BM heyetine verdiği iznin saldırıdan beş gün sonra gelmesinin 'Batılı liderler ve kimyasal silah uzmanlarını şüphelendirdiğini'belirtti. Gazete, yapılacak incelemenin vereceği sonuçların 'güvenilir olmaktan çok uzak kalacabileceği'üzerinde endişe doğduğunu, ABD, Fransa ve İngiltere'nin kimyasal silah saldırısına karşı 'ciddi bir tepki vermeye hazırlandığını'belirtti.

İNGİLTERE'NİN ÖNERİLERİ

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın 'askeri operasyon seçeneği üzerinde durduğu'belirtilirken, akla gelen ilk seçeneklerin 'hava operasyonları düzenlemek, uçuşa yasak bölge oluşturmak ve Suriyeli muhalifleri silahlandırmak olduğu'ifade edildi. Guardian, hava operasyonlarının öne çıkan seçenek olduğuna dikkat çekti.

Cameron'ın 'Bir hafta içinde Şam hükümetine kimyasal silah saldırısı nedeniyle gereken cevabın verilmesini istediği'belirtildi. İngiltere, bölgeye asker gönderilmesine ise karşı çıkıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise, 'Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına emin olduklarını'söylerken, İran ve Suriye, Batılı güçlerin askeri güç kullanmasının bölgeyi 'ateş topuna çevireceği'uyarısında bulunmuştu.

"HEDEFLER BELİRLENDİ"

Öte yandan ABD ve İngiltere'nin Suriye'ye füze saldırısına hazırlandığına dikkat çeken Sunday Times gazetesi ise, İngiliz ve Amerikan askeri planlamacıların, Suriye'de füze saldırıları için olası hedefleri belirlediğini öne sürdü. Gazetenin "Müttefikler, Suriye'de hava saldırısına doğru ilerliyor" başlıklı manşetinde, "Şu anda üzerinde ciddi olarak konuşulan seçenek, Esad rejimine mesaj vermek için 24 ila 48 saat sürecek ve belli noktaları hedef alacak füze saldırıları" ifadelerine yer verildi. Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı yetkililer de, "Beşar Esad'ın geniş çaplı kimyasal saldırı yaptığı kanıtlanırsa, ABD Suriye'ye ilk kez askeri harekat emri verebilir" dedi.

İRAN: SONUÇLARI AĞIR OLUR

İran ise, Suriye'nin kimyasal silah kullanmadığına dair kendilerine güvence verdiğini açıkladı. Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesut Cezayeri, "ABD, Suriye cephesindeki kırmızı çizgilerin sınırını biliyor. Bu çizgilerin açılması Beyaz Saray için ağır sonuçlar doğurur. Suriye direnişi, emperyalist cephenin yenemeyeceği bir konuma gelmiştir" dedi.

ESAD RUS GAZETESİNE KONUŞTU

Suriye ise, Batı'nın açıklamaları karşısında güçlü tutumunu sürdürüyor.

Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'da yayın yapan İzvestia gazetesinde dün yer alan röportajında kimyasal silah saldırısının arkasında kendi askerlerinin olduğu iddialarının "sağduyuya hakaret" olduğunu belirterek, "Batılı liderler diğer ülkelerin işlerine burunlarını sokmayı bırakmalı. Eğer birilerinin Suriye'yi Batı'nın kuklasına dönüştürmek gibi bir hayali varsa başarılı olamayacaklar" dedi.

VİETNAM HATIRLATMASI

Suriye'nin Moskova'yla yakın ilişkisinin sürdüğünü vurgulayan Esad, Rusya'nın ülkeyi savunmak için kendilerine gereken her şeyi sağladığını belirtti. Esad, ABD'nin Suriye'ye saldırması halinde Vietnam'dan bugüne geçmişteki tüm savaşlarında olduğu gibi yine başarısızlıkla karşı karşıya olduğunu da söyledi.


ÜRDÜN'DE SURİYE TOPLANTISI

Batılı ve Ortadoğulu ülkelerin genelkurmay başkanları ise dün Ürdün'de bir araya gelerek Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

Ürdün Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Suriye'deki son durumun ele alındığı görüşmeye, Türkiye, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya ve İtalya "nın yanı sıra Suudi Arabistan ve Katar'ın genelkurmay başkanları katıldı. Toplantının önceden planlandığı, Suriye'de kimyasal silah kullanılması üzerine alınmış bir karar olmadığı vurgulandı.

Harekatın komuta üssü Şirinyer olacak

Öte yandan Suriye'nin NATO'nun koalisyon güçleriyle vurulabilme olasılığının ağırlık kazanması, dikkatlerin Türkiye'ye çevrilmesine yol açtı. Zira Suriye, NATO güçleriyle vurulursa, komuta üssü Türkiye olacak.

NATO geçtiğimiz aylarda yeni bir yapılanmaya giderek, yeni komuta yapısı oluşturdu. NATO karargahlarının sayısı azaltıldı, müttefik ülkelerdeki birçok karargah kapatıldı. Bu kapsamda, NATO'da yürütülen uzun müzakereler sonucunda, yeni komuta yapısında bulunan önemli ve etkin karargahlardan birinin Türkiye'de bulunmasına karar verildi.

8 Haziran 2011 tarihinde Brüksel'de icra edilen NATO Savunma Bakanları toplantısında alınan karar uyarınca, İzmir'deki Hava Komutanlığı'nın yerine Kara Komutanlığı teşkil edildi. NATO Kara Komutanlığı, doğrudan Belçika Mons'taki Müttefik Harekat Komutanlığına bağlı üç ana karargahtan biri ve NATO'daki tek Kara Komutanlığı oldu.

Buca ilçesi Şirinyer semtinde, geçen 1 Aralık'ta faaliyetine başlayan NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nda şu anda 50 personel görev yapıyor. Plan dahilinde bu sayı 350 personele çıkacak. Suriye'ye yapılacak olası bir kara harekatında NATO Kara Kuvvetleri'nin komuta ve kontrolünü yürütecek olan komutanlık, kritik önem taşıyor.


Ortadoğu Gazetesi


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YURTDIŞI Haberleri

Başlık Tarih
 
Devlet Bahçeli Bildirisine Roma'da Akademik Ödül21 Şubat 2019
Avusturya’ya ‘Bozkurt’ tepkisi!19 Şubat 2019
Avusturya’nın “Bozkurt” kararına Türkiye’den sert tepki!14 Şubat 2019
ETME BULMA DÜNYASI DİYE. 03 Aralık 2018
‘Dede Korkut’ UNESCO’da 28 Kasım 2018
Urumçi olaylarının 9. yılı protesto edildi06 Temmuz 2018
Hollanda'da Irak Türkleri Buluşması.29 Ocak 2018
Dünyanın en büyük ordusuna emir verdi: Savaşa hazır olun06 Ocak 2018
'DÜNYA BARIŞINI KİMİN TEHDİT ETTİĞİNİ GÖSTERDİ'10 Aralık 2017
Gün Kudüs'e sahip çıkma günüdür 07 Aralık 2017
'KUDÜS, PARTİMİZİN VE ÜLKEMİZİN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR'06 Aralık 2017
FİLİSTİN DEVLETİNDEN YANAYIZ 11 Kasım 2017
MHP'li Akçay, Türk Kültür Merkezi'ne yapılan saldırıyı Meclise taşıdı01 Kasım 2017
Katalonya cuma günü bağımsızlık ilan etmeye hazırlanıyor 26 Ekim 2017
İRAN'DA TERÖR SALDIRISI07 Haziran 2017
Terör Avrupa'yı bir kez daha vurdu04 Haziran 2017
İngiltere'de konser salonunda katliam23 Mayıs 2017
Trump başkan seçildi, ABD ayaklandı10 Kasım 2016
Bulgaristan'da Hukuk Kazandı!31 Temmuz 2016
Brexit referandumunda şaşırtan sonuç!24 Haziran 2016
Alman meclisine Bremen'de Mehter Marşı04 Haziran 2016
NEW YORK'TA TÜRK ŞÖLENİ21 Nisan 2016
Rusya'da Türk bankalarına "kara para" baskını 18 Aralık 2015
MÜNİH ALPEREN OCAKLARI BAYAN KOLLARINDAN ALTESHEİM DA KAHVALTI02 Aralık 2015
TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE ALÇAK SALDIRI !25 Kasım 2015
Fransa'nın Başkenti Paris'te Patlama14 Kasım 2015
Cemal Çetin'den Çağrı; 'Oyunuzu Muhakkak Kullanın'27 Mayıs 2015
Cemal Çetin;Seçimlere Katılım Başkente Yakışır Olmalı26 Mayıs 2015
Kufstein Ülkü Ocağı Her Zaman ki Gibi Duyarlı...26 Mayıs 2015
ATF Bavyara 2.Bölge Başkanlığı Bizimle Yürü Avrupa Türklüğü Yürüşünü Hızlandırdı.26 Mayıs 2015
Almanya'da Ülkücüler Sandık Başındalar.24 Mayıs 2015
Kufstein Ülkücüleri Bizimle Yürü Avrupa Türklüğü Demek İçin Yollardalar.24 Mayıs 2015
Telfs Ülkücüleri Bizimle Yürü Avrupa Türklüğü Dediler.24 Mayıs 2015
ABD'li tarihçiden Ermenilere Tokat Gibi Sözler !18 Mayıs 2015
İspanya'dan Ermenistan’a Tokat Gibi Cevap15 Mayıs 2015
Avusturya'da ki Türkler Sandık Başında09 Mayıs 2015
MHP’den Avrupa çıkarması!22 Nisan 2015
Çanakkale Zaferi Bremen'de kutlandı22 Mart 2015
Norveç'ten Ermenistan'a Türkiye resti16 Mart 2015
Şamil Tunahan Atasun'a ‘İşid Terrör örgüt üyeliği’nden tahliye...04 Mart 2015
İslami STK'ların ortak kararı: İslam kanun tasarısına hayır07 Kasım 2014
İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya postalla girdi06 Kasım 2014
Almanyada PKK Lanetlendi21 Ekim 2014
Beyaz Saray: Obama Kürtler'e yardım niyetini Erdoğan'a açıkça bildirdi21 Ekim 2014
MİLLETVEKİLİ KEMALETTİN YILMAZ GÜNEY KORE YOLCUSU19 Ekim 2014
Almanya: "PKK, terör örgütüdür"13 Ekim 2014
Landeck Ülkü Ocağı Gençlerinden Mustafa YİĞEN dualarla uğurlandı !17 Eylül 2014
Almanlar'dan Çin'de Türk bayrağı skandalı07 Temmuz 2014
Almanya'dan çifte vatandaşlık tasarısına onay04 Temmuz 2014
IŞİD, Kabe'yi yıkma kararı aldı!30 Haziran 2014
IŞİD hilafet ilan etti30 Haziran 2014
Türkler, Libya'dan ayrılıyor23 Haziran 2014
Kırım'da silahlı grupların işgalleri sürüyor19 Mayıs 2014
Ve Atletico Madrid şampiyon17 Mayıs 2014
Tarihi maça 'Soma' tişörtüyle çıkacak16 Mayıs 2014
AİHM'den Türkiye'ye "90 Milyon Euro" Kıbrıs Barış Harekâtı Cezası13 Mayıs 2014
AKP-PKK İHANETİ ABD RAPORLARINDA01 Mayıs 2014
Ermeni yalanları artık bıktırdı! 29 Nisan 2014
AY-YILDIZ RAHATSIZ ETTİ03 Nisan 2014
SURIYE'DEKI SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESI ÇEVRESINDE ÇATIŞMA13 Mart 2014
KIRIM BAĞIMSIZLIĞINI ILAN ETTI11 Mart 2014
Almanya'da olağanüstü hal ilan edildi!06 Ocak 2014
SAMARAS, ESKI BAKANI GÖZALTINA ALAN POLISLERI TEBRIK ETTI22 Aralık 2013
AİHM: ‘ERMENI SOYKIRIMI’ IDDIASINI REDDETMEK IFADE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR18 Aralık 2013
Bulgaristan'da 215 Türkçe Yer Adı Değiştiriliyor15 Aralık 2013
Gabor Vona sakarya üniversitesin'de öğrecilerle buluştu31 Ekim 2013
8 noktada şiddetli patlama!27 Ekim 2013
İran'ın yanıtı sert oldu: 16 kişiye idam27 Ekim 2013
Bulgaristan Türkiye sınırına duvar örecek21 Ekim 2013
ABD’de 1892’den beri ‘Ant’ okunuyor07 Ekim 2013
İŞTE AMERİKA’DAKİ ÖĞRENCİ ANDI!..01 Ekim 2013
ARABISTAN'DAN TÜRK HACILARINI ILGILENDIREN HABER07 Eylül 2013
Doğu Türkistan'daki Oruç Yasağı!11 Temmuz 2013
ABD’deki Türklerden Gezi İlanı07 Haziran 2013
ALMANYA: TÜRKIYE ASLA AB ÜYESI OLMAYACAK07 Haziran 2013
Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk günleri..19 Mayıs 2013
Mustafa Erdem Almanya Münih Ülkü Ocağında...09 Mayıs 2013
İsveç'te ilk kez minareden ezan sesi yükseldi27 Nisan 2013
ABD’de patlama: Onlarca ölü ve yaralı18 Nisan 2013
Kanlı maratonda iki de Türk vardı16 Nisan 2013
Müslüman kadınlar tecavüz kamplarında13 Nisan 2013
Endonezya'da bayrak mitingi01 Nisan 2013
ABD'nin New Jersey eyaleti 'Azeri soykırımı'nı tanıdı...27 Mart 2013
Neo-Nazi duruşmasında Türk basınına ambargo27 Mart 2013
İsrail'den neden özür diledik açıklaması24 Mart 2013
Suriye'de Günün Bilançosu: 96 Ölü15 Mart 2013
Papa seçildi!14 Mart 2013
Almanya’da Türk işyerleri kundaklandı12 Mart 2013
Milliyetçilerin Irkçı Olmadıklarının Cevabıdır03 Mart 2013
Japonya’dan Uygur Türk’üne Büyük Destek!03 Mart 2013
İşte 19 kişinin öldüğü kazanın görüntüleri27 Şubat 2013
17 araç içindeki insanlarla birlikte yandı21 Şubat 2013
Hocalı soykırımı yasalaşıyor21 Şubat 2013
Şehrin ortasına savaş uçağı düştü20 Şubat 2013
Hizbullah 1000 militanla Suriye'de18 Şubat 2013
Muhalifler 2 savaş uçağı düşürdü!15 Şubat 2013
Türk çocukları gay ailelere verildi14 Şubat 2013
İspanya'da PKK'ya Büyük Darbe13 Şubat 2013
Papa koltuğunu şantajla mı bıraktı?13 Şubat 2013
İran'dan tehlikeli adım12 Şubat 2013
İspanya'da ay yıldızlı Los Turcos yürüyüşü06 Şubat 2013
İktidara Gelirsek Turan Ordusuna Katılacağız06 Şubat 2013
Avusturya Tirol Bölgesi KDP Toplantısı yapıldı.02 Şubat 2013
Bm'den Suriye için harekete geçme çağrısı30 Ocak 2013
'İsrail jetleri Suriye'yi vurdu'30 Ocak 2013
'Biz de Hunlar'ın torunlarıyız'27 Ocak 2013
RUSYA GENELKURMAY BAŞKANI: ORDUMUZ BÜYÜK SAVAŞA HAZIR26 Ocak 2013
'Nükleer silah testinde hedefimiz ABD'26 Ocak 2013
'Bingazi'yi derhal terk edin'26 Ocak 2013
ABD'li bakanın ilk yurtdışı gezisi Türkiye'ye26 Ocak 2013
'Cehenneme kadar yolunuz var'23 Ocak 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH