YENİ SINAV SİSTEMİNE BİR TEPKİDE ÜLKÜ OCAKLARINDAN

17 Ekim 2017
622 Haber Okunma   0 Haber Yorum

YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç'ın açıkladığı yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavına bir tepkide Samsun Ülkü Ocakları'ndan geldi.

BİNA YAPMAKLA EĞİTİM OLUNMUYOR

Türkiye'nin geleceği olan gençlerin eğitimi gibi çok önemli bir konu tek gecede değiştirildi. En başından beri hatalı bir değişim süreci izledi. Cumhurbaşkanı bir gün sınav sistemi değiştireceğim dedi ve hızlıca eğitim sistemi değiştirilmeye çalışıldı. Sormak istiyorum Milli Eğitim Bakanı çalışmıyor da onun yerine de mi çalışmaları Cumhurbaşkanı yapıyor? Eğer durum böyle ise Milli Eğitim Bakanı bakanlık maaşını Sayın Cumhurbaşkanına versin. Üniversitelerde ki sıkıntı hepimizin malumu. Her yıl 2 milyon kişi sınavlara giriyor. Lakin istediği bölümü okuma şansı kazanan öğrenciler çok azınlıkta. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin ve öğrencilerin sorunlarını çözme konusunda sınıfta kalmış; anlamlı çalışmalar yapamamaktadır. Tek yaptıkları iş müteahhitlik ve taşıma hizmetleridir. Mevcut liseleri başka noktalara taşıyıp yeni liseler kurup, Eğitim konusunda bir gelişim gösterdiğini sanıyorlar. Böyle olunca da isimlerinin Milli Eğitim Değil "Eğitim Sektöründeki Müteahhit" yapmaları daha uygun olacaktır." dedi

BU SİSTEM MEVCUT SIKINTILARI ÇÖZMÜYOR YENİ SIKINTILAR YARATIYOR.

Yeni sınav sistemi Tarih ve coğrafya bilmeyen nesiller yetiştireceğini vurgulayan ALTINTAŞ "Yeni sınav sistemi sosyal açıdan sorunlu bireyler yetiştirecektir. Tarih ve Coğrafya, sayısal öğrencilerine artık sorulmadığı için öğrenciler tarafından umursanmayacak. Tarih ve Coğrafya bilgisinden yoksun bir gençlik yetiştirilecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği şu sözü hatırlatmak istemektedir: "Tarih'ini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur." dedi.

ALMANYA'NIN EĞİTİM SİSTEMİNİN TÜRKLERDEN ALINMA

Batı özentisi bir eğitim sistemi oluşturarak milli olunmayacağını söyleyen Yalçın ALTINTAŞ "Yekta Saraç yeni sistemini açıklarken "batıdaki gelişmiş ülkelerden alınmış sistem" olarak nitelendirmektedir. Çok açıktır ki; ABD'deki SAT sınavı temel alınmıştır, lakin bu sınav sistem ABD için yapılmış bir sistemdir ve bizim üzerimize uymaz. Milli bir tarihi olmayan, Milli bir edebiyatı olmayan bir ülke ile kendimizi bir tutamayız. Ayrıca unutulmaması gerekir ki; bilimde teknikte ve sanatta ileri bir düzeyde olan Almanya 2. Dünya savaşı sonrası eğitim sistemini oluştururken Prof. Dr. İbrahim KAFESOĞLU'nun Türkiye'ye hazırladığı ama kabul edilmeyen eğitim sistemini alıp kendilerine uyarlayarak günümüz seviyesine gelmişlerdir. Batı özentisi yerine kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız."diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber