Vatikan'a Türkiye'den sürpriz ziyaretçi!

19 Mart 2013
1104 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Yeni Papa 1. Francis'in papalık unvanını alması dolayısıyla yarın Vatikan'da düzenlenecek ayine Rum Fener Patriği Bartolomeus'un katılması ile bir ilk yaşanacağı belirtiliyor.

Katoliklerin yeni dini lideri Papa 1. Francis'in papalık unvanını resmen alması dolayısıyla yarın Vatikan'da düzenlenecek olan ayinde çok önemsenen bir ilk de yaşanacak. Ayine Fener Rum Patriği Bartolomeus'un da katılacağı bildirildi.

Hristiyan dünyasının Katolik ve Ortodoks olarak bölündüğü 1054 yılından bu yana ilk defa bir Fener Rum Patriği'nin yeni bir Papa'nın seçilmesi üzerine Vatikan'da düzenlenen ayinde hazır bulunacağına dikkat çekiliyor.

Catholic World Report sitesine göre, Katolikler ile Ortadoklar arasındaki ilişkiler iyileşiyor. Karşılıklı diyaloğun da, önceki Papa 16. Benedikt'in çabalarının da sayesinde canlandırıldığına, Benedikt'in ilişkileri güçlendirmek amacıyla bazı önerilerde bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Bekir Bozdağ temsil ediyor

Törene ayrıca, ABD’nin ilk Katolik Başkan Yardımcısı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, AB Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrosso, Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Belçika Kralı Alberto II ve Kraliçesi Paola, Monaco Prensi Alberto II gibi liderler de katılıyor. Törene katılan en tartışmalı isimse insan hakları ihlalleri nedeniyle hakkında AB ülkelerine seyahat yasağı olan Zimbabve Devlet Başkanı Robert Gabriel Mugabe. Türkiye’dense törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katılıyor.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber