Uzman çavuşların sorunları Meclis'te

03 Kasım 2017
392 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, TBMM Genel Kurulu'nda uzman çavuşların sorunlarını dile getirdi.

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter yaptığı konuşmada meclis kürsüsünden şu şekilde seslendi. "Uzman erbaşlarımızdan, uzman çavuşlarımızdan bahsetmeden evvel merhum Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Sahnenin Dışındakiler" isimli eserinin bir yerindeki bir ifadeyi sizlerle paylaşmak istiyorum, merhum Tanpınar diyor ki:

 

"Orada bir mücadele var, orada bir muharebe var, orada mukadderatımız halledilecek. Asıl sahne orası, biz bu sahnenin dışındayız, sadece seyirciyiz." Değerli arkadaşlarım, biz sahnenin dışında falan değiliz, sahnenin dışında da olmak istemiyoruz, aslı sahnede olan Anadolu'da yani vatan topraklarında, mücavir topraklarda, Orta Doğu'da, El Bab'ta, İdlib'te, Başika'da, Afganistan'a kadar görev yapan uzman çavuşlarımızın sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Bir veriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 20 Temmuz 2015'ten bu tarafa 1.346 şehidimizi vatan topraklarına emanet ettik. Bunlardan 448'i de uzman çavuştu.

 

Biz uzman çavuşlarımızın sorunlarını niçin çözmek için harekete geçmiyoruz? Uzman çavuşlarımızın meselesi aslında çok ağır ama çözümü de bir o kadar kolay. Bu kardeşlerimiz 3269 sayılı Kanun'a tabi sözleşmeli personel. Ve kardeşlerimiz diyor ki: "Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz." Buyurunuz, hep birlikte 3269 sayılı Kanun'u tadil edelim ya da yeni baştan yazalım. Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli mensubu, kahraman uzman çavuşlarımızın statüsünü tekrar belirleyelim ve bunları kadroya alalım. Bu konuda bir engel var mı? 

 

Uzman çavuşlarımızın, 3269 sayılı Yasa'nın 13'üncü maddesinden kaynaklanan bir mağduriyetleri var. Beylik tabancaları yok değerli arkadaşlarım. 13'üncü madde, bedeli karşılığında uzman çavuşlarımıza zati tabancılarının verileceğini ifade ediyor. Fakat uzman çavuşlarımız sözleşme imzaladıktan sonra zati tabancalarını almak için belki bir yıl, belki iki yıl bekliyorlar. Bu esnada da maalesef çarşıda, pazarda şehit oluyorlar, teröristlerin hain kurşunlarına hedef oluyorlar. Siz bunu vicdanınıza sığdırabiliyor musunuz? Kabullenebiliyor musunuz? Değerli Grup Başkan Vekilimiz, bu beylik tabanca nereye kadar bir kenarda bekleyecek? Uzman çavuşlarımız, millî tabanca değil, eski tabanca değil, çakaralmaz değil, analarının ak sütü gibi tertemiz, teknolojik gücü, atış gücü yüksek silah istiyorlar. Beylik tabancalarını verelim bu arkadaşlarımıza.

Üçüncü olarak uzman çavuşlarımız ordu evlerine alınmıyor. 

    

Uzman çavuşlarımızın dağda taşta girmediği yer yok. Şehadete giriyor, mücadelenin en derinine giriyor, fedakârlık yapıyor ama uzman çavuşlarımız orduevine giremiyor.

 

    Arkadaşlar, bu çelişkiyi çözmek zorundayız. Bunun için bir kanun düzenlenmesine gerek yok, idari bir tasarruf, bir talimatname yetecek. Bu niye çok görülür? Uzman çavuşlarımız, uzman jandarmalar niye orduevlerine giremiyor? Ne var orduevinde? Ordunun bir mensubu orduevine niye giremeyecek, ben bunu anlamıyorum. Uzman çavuşlarımızın emeklilikle ilgili sıkıntıları var. Bunlar prim gün sayısı dolduktan sonra uzman çavuşluktan sivil memurluğa geçiyor ve oradan emekli oluyorlar. 

Sivil memurluktan emekli olduktan sonra uzman çavuşlukta kazandıkları hiçbir hakkı alamıyorlar. Bunun da düzenlenmesi ve düzeltilmesi lazım." dedi.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber