Ana Sayfa > EĞİTİM

Uzaktan eğitimi bir fırsata çevirin
05 Mayıs 2020
Bu haber 4096 kez okundu
İdeal olan okullardır, yüz yüze eğitim ve öğretimdir. Salgın bittikten sonra okulun ve öğretmenlerin kıymeti daha da artacak. Teknoloji amaç değil araç olarak; eğitim-öğretim sürecinde destekleyici, tamamlayıcı ve geliştirici şekilde yoğun olarak kullanılacak. Ders içeriklerinde teknoloji kullanılarak soyuttan somuta geçiş hızlanacak.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
 

Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı saran koronavirüs sebebiyle milyonlarca eğitim kurumu kapılarını kapattı. Peki bu süreçte online eğitimin geleceği nasıl olacak? Öğretmenin ve öğrenmenin rolü ne olacak?.. gibi birçok soruya, Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu cevap verdi.

Koronavirüs nedeniyle her süreç değiştiği gibi eğitimde de değişikler oldu. Uzaktan eğitime geçilmesinin ardından sizler nasıl bir süreç izlediniz?

Yeni koronavirüs salgını nedeniyle okulların Milli Eğitim Bakanlığınca 16 Mart’ta tatil edilmesinin ve online eğitime geçileceğinin bildirilmesinin ardından Uğur Okulları olarak çok hızlı bir aksiyon aldık. 4 yıldır geliştirmekte olduğumuz ve 2 yıldır da okullarımızda aktif olarak kullandığımız internet tabanlı ve yapay zekâ destekli öğrenme-öğretme platformumuz Metodbox uygulamasının kapsamını geliştirdik ve ilk asenkron derslerimize 23 Mart’ta başladık.

Aslında öncelikle online eğitimin ne olduğuna da değinmek gerekir. Online eğitim, öğrenci ve öğretmenin fiziksel olarak aynı ortamda bulunmasının mümkün olmadığı durumlarda teknoloji altyapısı kullanılan eğitim sistemidir. Senkron; yani eş zamanlı, interaktif ve asenkron; yani eş zamanlı olmayan, video kayıtlarının ve diğer özelliklerin kullanıldığı dersler olarak 2 şekilde ele alınabilir.

Senkron eğitimde öğretmen ve öğrenci karşılıklı aynı ortamda bulunabiliyor. Öğretmen interaktif olarak ders anlatıyor ve öğrenciler de sorularını sorabiliyorlar. Asenkron eğitim ise sistemde kayıtlı ders anlatım video kütüphanesi ve diğer uygulamalar üzerinden öğrencinin öz düzenlemesini yaparak ve öz disiplin içerisinde öğrenme sorumluluğunu yerine getirmesidir.

EĞİTİME TEKNOLOJİK DESTEK

Bizler de deneyimli öğretmen kadromuzun oluşturduğu ve ders kitaplarının içeriklerine paralel konu anlatım videoları, soru çözüm videoları, düzey ölçme, Türkiye geneli sıralama ve LGS/YKS deneme sınavları, duyurular, ödev ve takip, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, akademik ve kişisel gelişim dosyası (e-portfolyo) gibi birçok farklı özellik ile hem öğrenci hem öğretmen hem de velilerin kullanımını yaygınlaştırdık. Metodbox ile eğitime teknolojik desteğimizi sağladık.

İlk online deneme sınavımızı Türkiye genelinde 21 Mart Cumartesi günü gerçekleştirdik. Sistemimize ortalama her gün ortalama 74 bin aktif kullanıcı giriş yapıyor. Bu süreçte derslere yüzde 95 oranında katılım alıyoruz. Türkiye’nin 50 farklı ilindeki öğrencilerimize ulaşıyoruz. 30 Mart haftası itibarı ile de senkron yani canlı interaktif derslere başladık. Her öğrencimiz, her dersin haftada belirli sayıdaki ders saatini canlı ve sınıfı ile birlikte olarak öğretmeninden alıyor.

Aslında Metodbox eğitimin üçlü ayağı olan öğrenci, öğretmen/okul ve veli kullanımı için tasarlandı. Sistemden, okul ekosisteminde öğrenciye destek olması gereken her birim faydalanabiliyor. Öğrenciler; hedef belirleme, kişiye özgü çalışma planı, Türkiye geneli sıralama sınav raporları, zengin eğitim içerikleri, konu anlatım ve soru çözüm videoları gibi birçok farklı olanakla sistemimizden yararlanıyor. Öğretmenlerimiz etkili performans takibi, başarı grafiği, hedefe yönelik tercih, anlık bildirim sistemi, ödev ve etüt programlarını yönetebiliyor. Velilerimiz ise sisteminin kolay kullanımı ile duyuru ve bilgilendirmeleri takip edebiliyor, öğrencilerimizin hedef ve performanslarını görebiliyor.

Öğrencilerimiz arasında fırsat eşitliğini de sağlamak amacıyla Metodbox’ı, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için Uğur Okullarına yeni kaydolan tüm öğrencilerimizin de ücretsiz olarak kullanımına açtık. Yeni dönemde Uğurlu olacak öğrencilerimiz de şu an sistemden faydalanabiliyor.

Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, “Biz okulda yapılan öğrenim sürecini destekleyici tüm çalışmalarımızı evlere de taşıdık. Haftaya, her pazartesi İstiklal Marşı’mızı okuyarak başlıyor, her cuma yine marş ile haftayı kapatıyoruz. Her sabah dersler, okuldaki gibi sabah sporu ile başlıyor, her gün 20 dakika kitap okuma projemize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin bir yandan lise ve üniversite sınavına hazırlık süreçleri de devam ediyor. Sınav gruplarına neler tavsiye edersiniz?

Bilindiği üzere bu süreçte Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamı, MEB tarafınca yeniden düzenlendi. LGS sadece yüz yüze öğretimi yapılan konuları kapsayacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise ÖSYM 25-26 Temmuz 2020’de yapılacağını açıkladı.

Özellikle şu an evde devam eden süreçte öğrenciler bildiklerini unutmuş gibi hissedebilirler, ancak rehavete kapılmamalarını öneriyorum. Biz sınav grubu derslerimizi revize ettik. Sınavlara kadar ders anlatımlarında sınavlara dahil olan konuların tekrarına, deneme sınavlarına ağırlık veriyoruz. Deneme sınavı çözmelerini öneriyorum, bunlar hangi konuda eksiğiniz olduğunu, hangi soru tipinde zorlandığınızı saptayan en iyi göstergedir. Metodbox öğrencilere bu süreçte öğrencinin her daim yanında olan, izleyen ve yönlendiren bir öğretmen gibi tasarlanmış. Bu özelliğinden yararlanmalarını kuvvetle öneriyorum.

Biz Uğur Okulları olarak aslında 52 yıldır sınavlara hazırlıkta öncü bir markayız. Şu anda da özgün sorulardan oluşan deneme sınavlarımızı her hafta öğrencilerimize uyguluyoruz. 7, 8, 11 ve 12’nci sınıfların sınava hazırlık süreci ise hız kesmeden sürüyor. Sınava hazırlık grubu öğrencileri her hafta 4 gün online deneme sınavına katılarak binlerce Uğurlu öğrenci içerisinde Türkiye geneli sıralamasını görebiliyor, sonrasında soruların çözüm videolarını izleyerek pekiştirilmesi gereken alanlar tekrar edebiliyor.

Öğrenciler bir süredir evlerde eğitimlerine devam ederken rutinlerini de korumaları önemli hale geldi. Evde hem okul hem bireysel rutini korumak için neler yapılabilir?

Burada küçük yaş grupları için veli ve öğretmenlerin yönlendirmesi, büyük yaş grupları için ise öğrencilerin öz düzenleme ve öz denetim bilinç ve becerisi devreye giriyor. Örneğin; biz okulda yapılan öğrenim sürecini destekleyici tüm çalışmalarımızı evlere de taşıdık. Her pazartesi 09.55’te haftaya İstiklal Marşı’mızı coşkuyla okuyarak derslere başlıyor, her cuma 16.25’te dersleri yine marş ile sonlandırıyoruz. Her sabah dersler okuldaki gibi sabah sporu ile başlıyor.

Her gün okullarımızda, okulun tüm öğrencileri, öğretmenleri, çalışanları ile yaptığımız 20 dakikalık kitap okuma saati projemiz “Kitap Benim” aynı şekilde evde sürüyor, öğrencilerimiz yine her gün kitaplarını ders saatleri içinde okuyor. Sanal müze turlarından evde deney çalışmalarına kadar aslında okulda alıştığımız içeriklerin tümünü eve taşıdık.

Ancak öğrencilerin sürekli bir etkinlik, proje, ders ile vakit geçirmesini de aileler bir zorunluluk olarak görmemeli. Bu süreci bir fırsata çevirebiliriz, evde geçirdiğimiz ve günlük rutinimizden arta kalan zamanlarda yeteneklerimizi keşfedebiliriz, öz becerilerimizi geliştirebiliriz. Her an oyalanmak gerekiyor gibi de düşünülmemeli.

Bu süreç ile ilgili velilere önerileriniz neler olur?

Velilerimizin öncelikle ekran süresine dikkat etmelerini öneririm. Öğrenciler eğitim için ekran önünde belirli bir süre geçiriyorlar, en az bu kadar süreyi de ailesiyle birlikte veya tek başına ders dışı kaliteli zaman olarak geçirmesi gerekiyor. Örneğin aile ile birlikte etkinlik, egzersiz, araştırmalar, kitap okuma, evde yapılabilecek deneyler, güncel veya diğer konularda tartışma gibi.

Diğer bir öneri de sosyal izolasyon döneminde öğrencinin sosyal ve psikolojik gelişiminin de izole olmaması, yaşanılan durumun bu gelişime ket vurmaması. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için çeşitli yollara başvurulabilir. Aile olarak birlikte kaliteli zaman geçirmenin yanında öğrencinin internet üzerinden okul arkadaşı veya diğer arkadaşları ile canlı olarak görüşmelerini ve pozitif etkileşime devam etmelerini sağlamak da gerekiyor.

Tabii burada internet güvenliğine de dikkat edilmesi çok önemli. Özellikle sosyal medya kullanımı, internet üzerinden oyun oynama, internette geçirilen süre ve güvenli internet kullanımı konularında dikkatli olmaları gerekiyor. En önemli konulardan biri de bu sosyal izolasyon sürecinde beslenme ve uyku düzeninin korunmasıdır. Evde bulunulan süre içerisinde dengeli beslenmeye özen göstermek, uyku düzeninin bozulmadan akşam belli saatte uyuma ve sabah belli saatte uyanma ve kalkma olarak devam ettirilmesi bedensel ve psikolojik gelişim için çok önemlidir.

Koronavirüs bittikten sonra hayatımızda pek çok şey değişecek. Eğitimin geleceği nasıl olacak?

Koronavirüs sürecinden sonra dijital süreçlere çok hızlı adapte olunup evlerimize girdiği için daha yakından deneyimledik fakat bu aslında uzun yıllardır konuşuluyor. Veliler öğretmenlerin sadece bilgi aktarmadığını, hayatı da öğrettiğini evde yakından deneyimleme fırsatı olmuştur. Ayrıca toplum olarak ve özellikle velilerin okulun ve eğitimcilerin yaptığı işin ne kadar kıymetli olduğunu daha derinden hissetmelerini sağlayan, eğitim öğretimin ne kadar önemli, ne kadar farklı parametreleri olan ve ne kadar da zor bir iş olduğunu daha iyi hissetmelerini sağlayan bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Yaşadığımız bu durum fiili bir durum, ideal olan değil aslında. İdeal olan okullardır, yüz yüze eğitim ve öğretimdir. korona pandemisi bittikten sonra okulun ve öğretmenlerin kıymetinin daha da artacağını düşünüyorum. Teknoloji amaç değil araç olarak eğitim öğretim sürecinde destekleyici, tamamlayıcı ve geliştirici araç olarak daha yoğun kullanılacak. Ders içeriklerinde teknoloji kullanılarak soyuttan somuta geçiş hızlanacak.

Yapay zekâ ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri ile soyut içerikler somutlaştırılıp öğretimde kullanılacak. Örneğin nükleer reaktöre gitmeden reaktörlerdeki nükleer reaksiyonları, reaktörlerdeki süreçleri içindeymiş gibi hissedebilecek ve öğrenebilecek. Atom altı parçacıklardan, uzayın derinliklerine, hücrelerden virüslerin içerine kadar gidip görerek, duyarak ve hissederek öğrenmek mümkün olacak.

Bundan sonraki süreçte, öğretmenin ve öğrenmenin rolü ne olacak?

Değişen dünyaya ve hızlı gelişen bu sürece meslekler de elbette adapte olacak. Okullarımızda geleceğin mesleklerinden bahsediyoruz, veri madenciliği, robot psikologluğu gibi mesleklerden söz edilirken öğretmenliğin aynı kalmasını beklemek doğru olmaz. Önümüzdeki yıllarda aslında öğretmen merkezli eğitimden çıkarak öğrenci odaklı eğitime yöneleceğimizi dile getirebiliriz.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanımız ve kurucumuz Enver Yücel’in dediği gibi, artık öğretmenlerin tahtada ders anlattığı ve bilgilerini öğrenciye aktardığı, transfer ettiği devri geride bıraktık. Artık her bilgi öğrencilerin elinin altında; telefonlarda, bilgisayarlarda. Öğretmenler ve okullar olarak öğrencilere daha derin bilgiler ve yetenekler kazandırmalıyız. 21. yüzyıl becerilerini edindirmeliyiz, teknolojiyi hayatımıza entegre etmeli, üretmeli ve bundan faydalanmalıyız. Eski yaklaşımlara göre yeni dönemde öğretim yapamayız. Öğretmenlerin bunu anlıyor ve kendini bu yönde geliştiriyor olmaları gerekiyor.

Öğretmenlerin artık yalnızca öğretmen yani öğretici değil mentör, koç, yol gösteren, izleyen ve yönlendiren mekanizmalar olacağını öngörebiliriz.

Nevzat Kulaberoğlu
Bu dönemde öğrencinin sosyal ve psikolojik gelişiminin de izole olmaması, yaşanılan durumun bu gelişime ket vurmaması gerekir. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için çeşitli yollara başvurulabilir. Aile olarak birlikte kaliteli zaman geçirmenin yanında öğrencinin internet üzerinden okul arkadaşı veya diğer arkadaşları ile canlı olarak görüşmelerini ve pozitif etkileşime devam etmelerini sağlamak gerekiyor.


Aileler, öğrencilerin sürekli etkinlik, proje ve dersle vakit geçirmesini bir zorunluluk görmemeli. Öğrenciler, derslerden arta kalan zamanlarda yeteneklerini keşfedebilir, öz becerilerini geliştirebilir. Öğrenciler, ders dışında, ailesiyle zaman geçirmeli. Örneğin aileyle birlikte etkinlik, egzersiz, araştırmalar, kitap okuma, deneyler, güncel veya diğer konularda tartışma yapılabilir.


Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM Haberleri

Başlık Tarih
 
GEYLAN, OKULLARDAKİ COVID ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ BİLİM KURULU`NUN TAVSİYE KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ.07 Temmuz 2020
Geylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u ziyaret etti30 Haziran 2020
Kılavuz : önerge sundu, öğrenci affı bekleyen ...17 Haziran 2020
Ne Mutlu Türküm diyene ifadesinden rahatsız olanlar15 Mayıs 2020
"YKS VE LGS'ye girecek öğrencilerimizin sınav motivasyonlarını beslemeliyiz" 06 Mayıs 2020
“CANLI DERS ANLATIMI BASKI UNSURU OLMASIN!”29 Nisan 2020
Atatürk'ü sevmeyen, Türk'e hasım olandır!21 Nisan 2020
Eğitime Zorunlu Ara 30 Nisan’a Uzatıldı26 Mart 2020
Kalyoncu: 'Hocalarımızın güvenliği ile ilgilenen yok'18 Mart 2020
"Keyfi yerinde olanlardan fedakarlık bekliyoruz"09 Ocak 2020
Sağlıklı ve güvenli eğitim06 Ocak 2020
"Öğretmenin sözleşmelisi, ücretlisi olmaz."18 Aralık 2019
Değerler eğitimi şart16 Aralık 2019
Dünya Çocuk Hakları Günü20 Kasım 2019
“ATÜ’ye her türlü desteğe hazırız!”18 Eylül 2019
MHP'den yeni eğitim yılı mesajı09 Eylül 2019
“ HER ZORLUĞU BİLGİ İLE YENEBİLİRİZ ”09 Eylül 2019
ÇOCUKLAR İÇİN GÖKTÜRKLER HİKAYE SETİ09 Eylül 2019
Mülakatın Olduğu Yerde Adalet Olmaz02 Temmuz 2019
MHP'den kadrolu öğretmen ve sağlık çalışanı çağrısı01 Temmuz 2019
“Mimar Sinan” Konulu Konferans!14 Mayıs 2019
‘Liyakat ve adalet esas alınmalı’11 Ocak 2019
“KAHRAMANMARAŞ’IN DERSLİK SIKINTISI NE ZAMAN BİTECEK?”16 Aralık 2018
MİLLİ EĞİTİM’E ÜLKÜCÜ DAMGASI TARİKATLAR RAHATSIZ OLDU09 Aralık 2018
Türk Eğitim-Sen’den Andımızla ilgili MEB’in temyiz dilekçesine cevap03 Aralık 2018
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYACAĞIZ22 Kasım 2018
ANALAR DOĞURUR, ÖĞRETMENLER YETİŞTİRİR21 Kasım 2018
MHP'den MEB'e "Öğrenci Andı Savunması" Tepkisi13 Kasım 2018
Danıştay Kararının Tartışılacak Bir Yanı Yok19 Ekim 2018
Bakan Selçuk'tan öğretmenlere mektup21 Temmuz 2018
Talip Geylan; Açıklanan Paket Güncellenmelidir 02 Mayıs 2018
İkinci öğretimde görev yapan öğretim görevlileri için kanun teklifi12 Nisan 2018
Bazıları Kendilerini İmtiyazlı Müslüman Olarak Görüyor09 Nisan 2018
TÜRK EĞİTİM SEN YÖNÜNÜ BELİRLEMİŞTİR.29 Mart 2018
PİCTES Öğretmenlerine MHP’den Müjde 15 Mart 2018
Öğretmenlerin Motivasyonu Bozulmamalı 08 Mart 2018
MHP'li Aksu, önlisans mezunları için kanun teklifi02 Mart 2018
Eğitimin hiç mi önemi yok?08 Şubat 2018
"Üniversite giriş sınavlarını kaldıralım"23 Aralık 2017
MHP'li Arzu Erdem'den sözleşmeli öğretmen çağrısı23 Aralık 2017
Kayıtta öncelik onların olacak29 Kasım 2017
Tokat'ta 'Fırat Çakıroğlu Fidanı' Gerginliği19 Kasım 2017
MHP'li Akçay: Atanamayan öğretmenler ve öğretmen açığı bir Milli Eğitim sorunudur16 Kasım 2017
Hangi doğruyu söylediysek sizden aldığımız güçle söyledik.13 Kasım 2017
BAŞKAN KAŞLI;TÜRK EĞİTİM-SEN KONGRESİNDE 12 Kasım 2017
UŞAK ÜNİVERSİTE TEŞKİLATI;BASINDA ÇIKAN HABERLER ASILSIZDIR.06 Kasım 2017
Milli Eğitim Sistemi Hakkında Araştırma Önergesi 02 Kasım 2017
YENİ SINAV SİSTEMİNE TEPKİLER DİNMİYOR14 Ekim 2017
MHP'den sözleşmeli öğretmenlere eş durumu desteği14 Ekim 2017
MHP'li Erhan Usta: Böyle rezalet görülmedi12 Ekim 2017
Üniversiteye girişte yeni sistem belli oldu12 Ekim 2017
Eğitimde çözülmesi gereken onca sorun varken ...02 Ekim 2017
Bu yıl üniversite sınavı yapılacak24 Eylül 2017
Öğrenci yurtları yetersiz!!!21 Eylül 2017
MHP'li Erdem'den öğrencilere 'adab-ı muaşeret' dersi önerisi03 Ağustos 2017
Aladağ Yurt Yangını raporuna MHP şerhi01 Ağustos 2017
'Ülkücüleri bırakın, Üniversitelerimizdeki terörislere bakın'19 Haziran 2017
Ulusal Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Kongresi01 Mayıs 2017
NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER İŞSİZ Mİ KALACAK?28 Şubat 2017
Atama bekleyen öğretmenlerin çağrılarına kulak verelim 22 Şubat 2017
Ülkücüden FETÖ'cü çıkmaz18 Şubat 2017
Türk Eğitim-Sen'liler ne zaman görevlerine iade edilecek?14 Aralık 2016
“Kazanılan seçimler iptal ediliyor”12 Aralık 2016
Öğretmenler icraat istiyor25 Kasım 2016
MHP Ankara'dan Öğretmenler Günü Mesajı23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLER BAŞIMIZIN TACIDIR23 Kasım 2016
İsmail Koncuk; Bir Misyon Sendikasıyız21 Kasım 2016
MHP'den eğitime tam destek17 Kasım 2016
Alan Değişikliğinden Anlamadığınız Nedir?26 Ekim 2016
Hala “Benim Adamım” Derseniz, Yenikapı Ruhunu Yaşatamayız!14 Ekim 2016
Tam gün eğitim sistemine katılıyoruz.05 Ekim 2016
“Sayın Bakanın Hesabında Bir Yanlışlık Var”03 Ekim 2016
Koncuk “Şu An Norm Fazlası Gibi Görünenler Esasen Norm İçinde Kalabilecektir.”23 Eylül 2016
İSMAİL KONCUK: 'BU YÖNETMELİK UCUBEDİR'04 Ağustos 2016
“AĞUSTOS’TA ATAMA YAPIN, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK HÜLYASINDAN VAZGEÇİN”23 Haziran 2016
"Şubata kadar dersler boş mu geçecektir?"16 Haziran 2016
TÜRKİYE KAMU-SEN YİĞİT VE DİK DURUŞUN SESİDİR20 Nisan 2016
Koncuk’dan Nabi Avcı’ya Çağrı12 Nisan 2016
AHLAKİ YOZLAŞMA VE İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN EĞİTİM ŞART!15 Şubat 2016
MHP’li Yılmaz'dan bürokratlara: Sizlerin de psikolojiniz bozulacak07 Şubat 2016
ÖĞRETMEN ADAYLARI DİKKAT: YARIN SON GÜN !07 Şubat 2016
MEB atanacak 30 bin öğretmenin branş dağılımını açıkladı 28 Ocak 2016
Koncuk: 100 bin öğretmen ataması mutlaka yapılmalı 21 Ocak 2016
YHS PERSONELİNİN HİZMET SINIFI DEĞİŞECEK Mİ?09 Ocak 2016
GÜCÜNÜZ ÜLKÜCÜLERE Mİ YETİYOR !08 Ocak 2016
Üniversitelerin Sorunu 'Bilim' Olmaktan Çıktı07 Ocak 2016
ÜNİVERSİTE KORİDORLARI KANDİL MAĞARALARINA DÖNDÜ30 Aralık 2015
'TERÖR ÖRGÜTÜ PKK ÜNİVERSİTELERDE YAPILANIYOR'28 Aralık 2015
Doğum Borçlanması Nedir?19 Aralık 2015
Hükümet ve Milli Eğitim Bakanı Eğitim Sistemini Enkaza Çevirdi25 Kasım 2015
Öğretmenlik, kara tahtayı ruhuyla aydınlatan nurlu bir sevdadır25 Kasım 2015
Dünyanın en itibarlı mesleği...23 Kasım 2015
Öğretmen karanlıkları yırtan tek meşalemiz23 Kasım 2015
EĞİTİM SİSTEMİ 'PARAN VARSA OKU' HALİNE GELDİ16 Kasım 2015
Vefalı Esnafa, Şehit Ailelerinden Teşekkür Ziyareti21 Ekim 2015
MHP'DEN ÖĞRETMENLERE MÜJDE !20 Ekim 2015
ÜLKE HIZLA KAOSA SÜRÜKLENİYOR 13 Ekim 2015
Ermeni Meselesini Hiç Bu Açıdan Okumadınız !13 Eylül 2015
OKULLARI İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR 06 Ağustos 2015
İSMAİL KONCUK: AYM BEKLENEN KARARI VERMİŞTİR24 Temmuz 2015
10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINA NE OLDU?20 Temmuz 2015
YUSUF BAŞ, ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ14 Haziran 2015
Erdoğan'ın mitingine talimatla öğrenci taşınacak 29 Mayıs 2015
TÜRK EĞİTİMSEN TEK YETKİLİ SENDİKA OLDU26 Mayıs 2015
AKP üniversiteleri PKK'ya teslim etmiştir.25 Mayıs 2015
'MİLLİ İRADE DİYENLERİN AMACININ MİLLİ İRADEYİ YOK ETMEK OLDUĞU APAÇIK ORTADA'20 Mayıs 2015
Topçu, DTCF'li Ülkücüleri Yanlız Bırakmadı07 Mayıs 2015
Öğretmenlere Uygulanacak Rotasyon Yönetmeliği Yandaşı Kayırmak İçindir27 Nisan 2015
Vural, KPSS Operasyonunun Asıl Amacını Açıkladı21 Nisan 2015
MHP'Lİ SEDEF: AKP REKTÖRLÜK SEÇİMİNİ DE SİYASETE ALET ETTİ18 Nisan 2015
Büyükataman: "Hacettepe Üniversitesi rektörü bir an önce aklını başına almalıdır"24 Mart 2015
HACETTEPELİ ÖĞRENCİLER PKK’YA KARŞI TEK YÜREK OLDU23 Mart 2015
Oktay Vural'dan sınavsız üniversite sözü15 Mart 2015
MHP’li Orhan’dan, YGS’ye girecek öğrencilere başarı mesajı.14 Mart 2015
"KANUN ÇIKARDILAR, ÜNİVERSİTELERDE HOCALAR KONUŞAMIYOR"20 Şubat 2015
Türk okullarını değil Doğu’daki PKK okullarını kapatın !14 Şubat 2015
Topcu: Bakanlığı Kapatın İnanın Okulları Müdürler ve Öğretmenler Daha İyi Yönetir13 Şubat 2015
'Vatandaş sizi Etiyopya'da okul açın diye seçmedi'31 Ocak 2015
'İktidara bağlılığını bildirenler okullara müdür yapıldı'22 Ocak 2015
Polis Akademisi ve Koleji Öğrencileri için Ne Düşünüyorsunuz?21 Ocak 2015
Büyükataman, Nabi Avcı'ya KPSS'yi Sordu14 Ocak 2015
MHP'Lİ HALAÇOĞLU: OSMANLICA ZATEN ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRETİLİYOR30 Aralık 2014
MAHKEME TASFİYE EDİLEN OKUL MÜDÜRLERİNİ GÖREVLERİNE İADE ETTİ25 Aralık 2014
"DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖRNEK OLARAK 17-25 ARALIK YOLSUZLUKLARI KONULMALI"17 Aralık 2014
MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu, 19. Milli Eğitim Şurası'nı değerlendirdi. 11 Aralık 2014
"Siyasi iktidar ülkeyi, polis devletine dönüştürmek istiyor"28 Kasım 2014
Topcu,Bizim her şeyimiz açık24 Kasım 2014
Günal: AKP Okul Arazilerini Yandaş Müteahhide Peşkeş Çekiyor!23 Kasım 2014
'Siyasi iktidar, okullarımıza ayrımcılığı soktu'23 Kasım 2014
MHP Şehitkamil ilçe Başkanı Aziz Yücel’in Gündeme Dair Açıklaması23 Kasım 2014
EĞİTİMDEKİ SORUNLAR BİR AN EVVEL ÇÖZÜMLENMELİ19 Kasım 2014
"Milli Eğitim'de haktan söz etmek mümkün değil"02 Kasım 2014
SAYIN MÜDÜR, DİNAR’A KASTININ SEBEBİ NE?23 Ekim 2014
Zühal Topcu: YÖK’ün imkânlarını dibine kadar kullandınız22 Ekim 2014
Milli Eğitim, yaz-boz tahtasına döndürüldü15 Ekim 2014
MHP'Lİ KALAYCI: TASFİYE EDİLEN OKUL VE POLİS MÜDÜRLERİ CEMAAT'TEN DEĞİL, ÜLKÜCÜ14 Ekim 2014
Öğretmenler 1 günlük iş bıraktı24 Eylül 2014
MHP'li Zuhal Topçu:Eğitim keşmekeş içinde21 Eylül 2014
Büyükataman: Bir daha bu sorunlar yaşanmasın15 Eylül 2014
Zühal Topcu Öğretmen Atamaları Konusunda Hükümete “Hodri Meydan!” Dedi11 Eylül 2014
MHP'li Başeskioğlu'ndan Türk Eğitim-Sen'e Destek Sözü31 Ağustos 2014
MEMUR SEN, BASKI ARACI VE BALYOZ HALİNE GELDİ27 Ağustos 2014
Topcu: Bakan Avcı, derhal istifa etmelidir27 Ağustos 2014
"BÖYLESİNE ZULMÜ 12 EYLÜL DÖNEMİNDE GÖRMEDİK"26 Ağustos 2014
"pkk, AKP TARAFINDAN AKLANMAYA ÇALIŞIR HALE GELMİŞTİR"25 Ağustos 2014
Ruhsar Demirel Okullardaki Yönetici Atamasına Vali Müdahalesini Meclis'e Taşıdı19 Ağustos 2014
Öğretmene Rotasyon Zühal Topçu’ya Rağmen Onaylandı08 Ağustos 2014
OKULLAR SİYASİ KADROLAŞMA YERİ DEĞİLDİR07 Ağustos 2014
Zühal Topcu Öğretmen Maaşlarının Artırılması İçin Kanun Teklifi Verdi15 Temmuz 2014
Aklınızı başınıza alın, kamu çalışanlarını sınamayın26 Haziran 2014
Kamu-Sen: Ermeni taziyesi şehitlerimizin ruhunu incitmiştir27 Nisan 2014
Zühal Topcu: Eğitim Kalitemiz Düşüyor17 Nisan 2014
Zühal Topcu: MEB, Anadolu Liselerindeki kontenjanları yönetemezken15 Nisan 2014
KIME HIZMET EDIYORSUNUZ11 Nisan 2014
Koncuk: Türkiye Orta Çağ Zihniyetini Yaşıyor29 Mart 2014
73 Bin Yöneticiye Sivil Darbe Yapılmıştır22 Mart 2014
Öğretmen Açığı Acilen Kapatılmalıdır18 Mart 2014
MHP'li Ogan;’Öğretmenlere saldırının sorumlusu Başbakan’dır’10 Mart 2014
Memurun Torbası seçim sonrasına kaldı!06 Mart 2014
MEB Kanunu AİHM'e Taşınıyor06 Mart 2014
ATANMAYI BEKLEYEN 300 BIN ÖĞRETMEN VARKEN İKTIDAR YENI EĞITIM FAKÜLTELERI AÇIYOR20 Şubat 2014
MHP'li Zühal Topçu: Dersane tasarısı eğitime bir darbedir17 Şubat 2014
'Savcı ve polislere yapılan kıyım şimdi öğretmenlere yapılacak'13 Şubat 2014
DERSHANE YASA TASARISI ASLA KABUL EDİLEMEZ.07 Şubat 2014
Koncuk Yeniden Genel Başkanlığa Seçildi05 Şubat 2014
Eğitim Sistemi Yap-Boz Tahtasına Çevrildi01 Şubat 2014
MHP'LI HALAÇOĞLU, FATIH PROJESINI SORDU23 Ocak 2014
Kamu Sen: Hırsıza Değil, Memura Bütçe İstiyoruz31 Aralık 2013
Afyonkarahisar’da öğrenci olayları protestosu28 Aralık 2013
Zühal Topçu: Eğitimi siyaset malzemesi olarak görmekten vazgeçin 216 Aralık 2013
Zühal Topçu: Eğitimi siyaset malzemesi olarak görmekten vazgeçin16 Aralık 2013
Türkiye sevdamızı gelecek nesillere aktaracağız27 Kasım 2013
Oktay Vural Sınav skandalını deşifre etti23 Kasım 2013
Şivan Perver'leri değil, vatanperverleri dinleyin!21 Kasım 2013
Erdoğan sözde Kürdistan'ı resmen tanıdı19 Kasım 2013
ASLAN: EĞİTİM YAP-BOZ TAHTASINA DÖNDÜ18 Kasım 2013
Dersanelerin Kapatılması Oslo Görüşmelerinin Sonucu Olabilir17 Kasım 2013
YILMAZ BİNLERCE İLLEGAL DERSANE ORTAYA ÇIKACAK15 Kasım 2013
özel okul açacağız" demek çözüm değil15 Kasım 2013
Dershanelerle değil derslik ve öğretmen açığıyla uğraşın15 Kasım 2013
Zühal Topçu: Bakan Bu Ülkenin Çocukları ile Oynanmasın14 Kasım 2013
MHP dershaneler için Meclis araştırması istedi, CHP destekledi, AKP reddetti14 Kasım 2013
Dadaşlardan Sert Tepki!13 Kasım 2013
Kemalettin Yılmaz: Afyon'da 1300 derslik, 1800 öğretmen açığı var27 Ekim 2013
Memurun yüzü güldü demekle yüzü gülmüyor25 Ekim 2013
Dershaneler kapatılmadan önce eğitim sistemi sınav odaklı olmaktan çıkarılmalıdır11 Ekim 2013
KÜLTÜR ŞEHRİNE EĞİTİM 2023 GENEL MERKEZİNDEN ZİYARET06 Ekim 2013
Zühal Topcu Milli Eğitim’deki partizanlığı gözler önüne serdi27 Eylül 2013
ON BİR YILLIK REZALET15 Eylül 2013
EĞİTİMDE DERİN OYUN12 Eylül 2013
Aslan'dan Eğitim Eleştirisi05 Eylül 2013
ÜNİVERSİTE HOCALARI SEFALET GİRDABINDA 03 Eylül 2013
Koncuk: Mülakatı Kirletenleri Affetmeyeceğiz!01 Eylül 2013
Halaçoğlu: Çocuklara Dağıtılan Tabletlerin Radyasyonu Ölçüldü mü?23 Ağustos 2013
HÜKÜMET BİRİLERİNE MESAJ GÖNDERİYOR09 Temmuz 2013
"Eğitim kurumlarını, siyasi rant alanından çekin"08 Temmuz 2013
Öğretmenlik mesleğini halkın gözünde bu iktidar itibarsız hâle getirmiştir03 Temmuz 2013
Zühal Topcu: "4+4+4" Eğitim Sistemimizi Sorunlar Yumağına Çevirdi20 Haziran 2013
“GEZİ PARKI MESELESİ BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU”07 Haziran 2013
Üniversiteler Rektörlerin babasının çiftliği olmamalıdır06 Haziran 2013
Yılmaz Ziraat ve Veteriner Fakültesi mezunlarının sorunlarını Meclise taşıdı06 Haziran 2013
Eğitim Bilimleri Mezunlarının Mağduriyeti24 Mayıs 2013
TORBA KANUN TASARISI YA GERİ ÇEKİLSİN YA DA MEMURLARIN BEKLENTİLERİ KARŞILANSIN23 Mayıs 2013
Öğretmenler Sadaka Değil, İhtiyaç Kadar Atama İstiyor19 Mayıs 2013
2013 YILINDA 37 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK17 Mayıs 2013
ARİF NİHAT ASYA İLKOKULU VARAN 2. RESMİ YAZIDAN T'Yİ ATIP KÜRTÇE ÇALIŞTAY İZNİ ALDILAR16 Mayıs 2013
Topcu’dan Bilişim Teknolojisi Dersi için Araştırma Önergesi16 Mayıs 2013
BİZ HEP BİRLİKTE TÜRK MİLLETİYİZ06 Mayıs 2013
Öğretmene Ek Ödeme Yok!06 Mayıs 2013
Piyon ve provakatör rektörün hezeyanları 30 Nisan 2013
ADALET İSTİYORUZ16 Nisan 2013
Koncuk: Biz Bu Ülkenin Divanesiyiz14 Nisan 2013
YGS'de hatalı soru iddiası27 Mart 2013
NEVRUZ AYRIŞMA DEĞİL BİRLİK GÜNÜDÜR23 Mart 2013
TÜRK MİLLETİ HENÜZ SON SÖZÜNÜ SÖYLEMEDİ23 Mart 2013
Bu Barış Süreci Değil, İhanet Sürecidir20 Mart 2013
YGS giriş belgesi yarın internette14 Mart 2013
AÖF'de okuyanlara kötü haber12 Mart 2013
Kirli bir tezgâhla karşı karşıyayız28 Şubat 2013
Lisede ‘rapor’ dökümüne MHP'den Soru Önergesi22 Şubat 2013
FİZİK TEDAVİSİNDE ÜYELERİMİZE YENİ BİR İMKÂN22 Şubat 2013
YILMAZ, BAKAN AVCI’YA SORDU17 Şubat 2013
Devlet Yurtları Ülkücüye Kapatıldı mı?16 Şubat 2013
Şubatta 30 Bin, Ağustostada 70 Bin Öğretmen Ataması İstiyoruz07 Şubat 2013
PERFORMANSA DAYALI ÜCRET ve YÜKSELME SİSTEMİ ZULÜM ARACIDIR04 Şubat 2013
TELEKOM’DAN ÜNİVERSİTEYE GEÇEN PERSONELİN DENGE TAZMİNATI DAVASINI KAZANDIK01 Şubat 2013
200 bine yakın atanamayan öğretmen var01 Şubat 2013
Öğretmenlerimizin mağduriyetlerine son vermelidir.30 Ocak 2013
BURNUNUZDAN FİTİL FİTİL GETİRİRİZ27 Ocak 2013
Rektör intihara kalkıştı27 Ocak 2013
Aksaray Oğuz Ata İlkokulu’ndaki karne dağıtım törenine katıldılar25 Ocak 2013
MHP'den öğretmenler için kanun teklifi25 Ocak 2013
Üniversitelilere kötü haber23 Ocak 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
HAVA DURUMU
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH