Üniversiteler Rektörlerin babasının çiftliği olmamalıdır

06 Haziran 2013
1234 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Sinan Oğan: “Iğdır Üniversitesinin önüne çiçek ekmek için, Sayın Bakan, Van'dan Iğdır'a toprak getiriyorlar, Van'dan Iğdır'a toprak getiriyorlar. Iğdır'da toprak mı yok? Iğdır'da, Türkiye'nin en kaliteli toprağı var. Doğunun Çukurovası'ndaki Iğdır'a, Van'dan toprak getiriyorlar. Niye? Amaç, oradan da bir şeyler kazanmak, oradan da bir şeyler kapmak.”

TBMM’nin dünkü oturumunda şahsı adına söz alan MHP Iğdır milletvekili Dr. Sinan Oğan,Iğdır Üniversitesi Rektörü’nün yaptığı iddia ettiği yolsuzluklardan bahsederek Milli Eğitim Bakanı’nın bir an evvel duruma el koymasını istedi. Oğan’ın konuşması şu şekilde:
 
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle Türk-İslam âleminin kandilini kutluyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle, bozulmak istenen huzurun yeniden ülkemize gelmesini diliyorum. 
 
Tabii, üniversite kurmak önemli bir olay. Yeni kurulacak üniversitelerimizin de hayırlı olmasını diliyorum ancak üniversite kurmakla iş bitmiyor. Sayın Bakan, kurduğunuz üniversiteleri hiç denetliyor musunuz?Örneğin, Iğdır Üniversitesiyle ilgili en son ne zaman bir denetleme yaptınız? Üniversiteyi kurup oraya bir rektör atamakla iş bitmiyor. Gelin, bakın, o rektör o üniversiteyi nasıl yönetiyor. Üniversiteler rektörlerin babasının çiftliği mi Sayın Bakan? Çiftliği değil, olmamalıdır.
 
Ben size birkaç iddia okuyayım Sayın Bakan: Erzurum 1. İdare Mahkemesinde de bunun davası, belgeleri var. Örneğin, Iğdır Üniversitesinde yön levhaları alımıyla ilgili ihale işlemlerine fesat karıştırıldığı iddiasını araştırdınız mı? Rektörlük binasına takılan kamera ihale işlemlerine fesat karıştırıldığı, rektörlük binası etrafındaki duvar ihalesine fesat karıştırıldığı… Yani, fesat karıştırılmayan ihale neredeyse kalmamış. 
 
Burada, hakikaten, bir konuyu çok merak ediyorum. Iğdır'ın bir adı “Doğunun Çukurovası”dır ama Iğdır Üniversitesinin önüne çiçek ekmek için, Sayın Bakan, Van'dan Iğdır'a toprak getiriyorlar, Van'dan Iğdır'a toprak getiriyorlar. Iğdır'da toprak mı yok? Iğdır'da toprak mı yok? Iğdır'da, Türkiye'nin en kaliteli toprağı var. Doğunun Çukurovası'ndaki Iğdır'a, Van'dan toprak getiriyorlar. Niye? Amaç, oradan da bir şeyler kazanmak, oradan da bir şeyler kapmak. Birçok görevli, bunlara itiraz ettiği için görevinden alındı. Hatta, bunlardan bazıları da geçmişte iktidar partisinin aday adaylığında bulunmuş isimler, onu da ifade edeyim. 
 
Sayın Bakan, ÖSYM ve açık öğretim sınavlarında gözetmen, salon başkanı gibi onlarca insan oradaymış gibi gösterilip bunların ücretlerine dahi tenezzül edilen bir üniversiteyle karşı karşıyayız.Ben, Iğdır'ımızda bulunan üniversitenin hakikaten de Meclis kürsüsünden bu kadar işlerin içerisine bulaştığını burada demek istemezdim, benim Iğdır'ım adına da bu bir lekedir ama bu lekeyi temizlemek de sanırım, Sayın Bakana düşüyor. 
 
Konukevi müdürlüğüne getirilen insanlar var. Konukevi müdürlüğüne getirilen insanların rektörle akrabalıkları var. Görev yapmadığı hâlde görevliymiş gibi gösterilen insanlar var. Konukevinin elektrik, su, yakıt gibi giderlerinin katma bütçeden karşılanması yasak olduğu hâlde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve diğer birimlerin bütçelerinden karşılandığı iddiaları var. Rektörün arabasının Ankara'da otopark parası verilerek bekletildiği ve bunun, rektör Ankara'ya her geldiğinde rektör tarafından kullanıldığı gibi, hakikaten, bu devletin malına, bu milletin malına yazık, böyle insanların emrine tahsis edilmiş iddiaları var. Rektörün kendi çocuğunun resmî arabalarla ilkokula götürülüp getirildiği iddiaları var. Sayın Bakan, bu iddiaların hepsinin araştırılması şarttır. Iğdır halkı olarak biz diyoruz ki: Bu üniversite Iğdır Üniversitesi mi, Van Üniversitesinin Iğdır şubesi mi?Bütün ihtiyaçlarını Iğdır'daki esnaftan değil, civar illerden, Van başta olmak üzere civar illerden karşılayan bir üniversite olur mu? O zaman götürün üniversiteyi, alın götürün üniversiteyi Iğdır'dan. Eğer böyle devam edecekse, Iğdır'ın esnafına, Iğdır'ın insanına 5 kuruşluk bir katkısı olmayacaksa, biz istemiyoruz böyle üniversiteyi. Alın götürün o zaman, Van'a kurun bu üniversiteyi. 
 
Sayın Bakan, Iğdır'da vatandaş diyor ki “Bu üniversite Iğdır'a gelmişse Iğdır'a katkısı olacaktır, Iğdır'daki insanlardan hiç olmazsa bir kısmını istihdam edecektir.” Rektörlük yarışına girdi diye insanların oradaki bütün tanıdıkları sürgün edilmeyecektir, edilemez Sayın Bakan. Sizden istirhamımız, bu iddiaların, devamını daha okuyacağım ama zamanınım yetmediği bu iddiaların, bir an önce bakanlığınız tarafından ve YÖK tarafından ki YÖK Başkanına da ben bizzat sözlü olarak ifade etmiştim araştırılmasıdır. Adaletin, hakkın, hukukun yanında olmaktan başka bir şey istemiyorum. Siz de hakkın, hukukun, adaletin yanındaysanız lütfen duruma el atın. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber