ÜLKÜCÜ ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU KABRİ BAŞINDA ANILDI

21 Şubat 2017
580 Haber Okunma   0 Haber Yorum

2 yıl önce Ege Üniversitesi’nde Bölücü Terör Örgütü Mensubu N.S. tarafından uğradığı saldırı sonucu bıçaklanarak Şehit edilen Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Teşkilat Başkanı Fırat Yılmaz Çakıroğlu kabri başında dualarla anıldı.

Lokma ve helva ikramının yapıldığı törende Kuran okunmasının ardından konuşan Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Bilgehan Ağbaba, “Biliyorsunuz, iki yıl önce haince ve alçakça bir saldırı sonucu arkadaşımız Fırat Çakıroğlu şehit oldu. Bu saldırı öncesinde arkadaşımız Fırat Çakıroğlu ve biz gerek dekanlığı, gerek özel güvenliği, gerek rektörlüğü ve gerekse İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nü defalarca uyardık.

Basın açıklamaları, protesto yürüyüşleri ve imza kampanyaları gerçekleştirdik. Ancak o dönem bu saydığımız kurumların hiçbiri bizi ve Fırat’ımızı dikkate almadı. Çözüm süreci denilen bir beladan dolayı bu öğrenci kılıklı teröristlere bilerek ve istenerek göz yumuldu. Yine akademisyen kılıklı terör sevicileri de bu teröristlere açık destek verdi. Ve göz göre göre bu vahim olay yaşandı.” diye konuştu.

Üniversitelerde hala terör sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Bilgehan Ağbaba şunları söyledi : “Son dönemde yaşadığımız sıkıntılar bir kez daha canlı bombaların ve diğer teröristlerin çoğunluklu bir bölümünün üniversitelerden çıktığını gösterdi. Bugün terör sevicisi akademisyenler üniversitelerden ihraç ediliyor. Keşke bunlar daha önce yapılsaydı. Keşke Ege Üniversitesi girişlerine yapılan turnikeler Fırat şehit olduktan sonra değil önce yapılsaydı. Biz bu turnikelerin gerekliliğini daha önce gerçekleştirdiğimiz basın açıklamalarında ve raporlamalarda dile getirdik.

Ancak sözlerimize kulak asan olmadı. Ki bu terör sıkıntısı sadece Ege Üniversitesi’nde yaşanan bir sıkıntı değildir. Bugün hala İstanbul Üniversitesi’nde, Marmara Üniversitesi’nde, DTCF’de ve daha adını sayabileceğimiz bir çok eğitim kurumunda teröristler cirit atmaktalar. Bizim talebimiz bunlara göz yumulmamasıdır. Şu anda kardeşimizin davası devam ediyor. Umuyoruz ki bu yargılamadan haklı ve adil bir karar çıkacak ve bu karar tüm ülkeye emsal olacaktır.”

 Törene katılan Fırat Çakıroğlu’nun babası Fuat Çakıroğlu da “Allah hepinizden razı olsun. Fırat’ı unutmayın. Ben Fırat’ımı kaybettim ama binlerce evladım oldu. İnanıyorum ki sizler Fırat’ın davasını yakından takip edecek ve onun yolunda gideceksiniz. Oğlum bu ülkenin ortak değeri olmuştur. Oğlum bu ülkenin bütünleştirici değerlerinden biridir. MHP’lisi AKP’lisi CHP’lisi Fırat’ın niye şehit olduğunu bilmektedir. İnşallah Fırat’ın amaçladığı gibi üniversitelerde terör son bulur.” Diye belirtti.

 Ayrıca bugün üniversitede de bir anma programı düzenlendi. Yapılan anma törenine Fırat Çakıroğlu’nun babası, arkadaşları ve İzmir Ülkü Ocakları Başkanı Bilgehan Ağbaba da katıldı. Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndan Edebiyat Fakültesi’ne sessiz bir anma yürüyüşüyle törene başlayan öğrenciler Edebiyat Fakültesi bahçesine geldiğinde “Fırat Yılmaz Çakıroğlu”, “Fıratlar Ölmez Vatan Bölünmez”, “Ege Teröre Mezar Olacak” gibi sloganlar attı.

 Fırat Çakıroğlu’nun Şehit edildiği yere gelindiğinde polisin ve özel güvenliğin geniş önlemler aldığı görüldü. Burada kısa bir konuşma yapan İzmir Ülkü Ocakları Başkanı Ağbaba “Burada daha önce Soma eylemleri adı altında fakülte işgalleri, Nevruz kutlamaları bahanesiyle terör kutlamaları yapıldı. Burası bildiğiniz üzere kardeşimizin şehadetinden önce “Küçük Kandil” olarak tanımlanıyordu ve YDG-H tarafından kullanılıyordu. Hatta bu savcının iddianamesine de girmiştir.

Ancak ne hazindir gaflet mi hıyanet mi olarak tanımlamakta zorluk çektiğimiz bir tepkisizlik söz konusu olmuştur bahsettiğimiz dönemde. Ben inanıyorum ki siz Ege Üniversitesi öğrencileri Fırat Çakıroğlu’nun neden şehit olduğunun farkındasınız. Ve yine inanıyorum ki onun adını ilelebet yaşatacaksınız.” diye konuştu.

Fırat Çakıroğlu’nun babası da “Fırat bu üniversitede siyasi görüş ayrımı yapmadan sağcısını, solcusunu, ülkücüsünü, Atatürkçüsünü birleştirdi. Bunu gören hainler de korkuya düşerek oğlumu katlettiler. Bugün burada gördüğüm birlikteliği Fırat sağlamıştır, inşallah bu hep böyle kalır. Fırat’ın mahkemesi hala devam ediyor. İnşallah mahkeme o katile ve bu işte parmağı olan herkese hak ettiği cezayı verir. Ama yüce mahkemede Mahşer-i Kübra’da iki elimiz o dönemki dekanın, rektörün ve özel güvenlik amirinin yakasında olacaktır.” dedi.

Grup dağılmadan önce Fırat Çakıroğlu’nun Şehit edildiği yere bir Türk bayrağı astı. Bu esnada Başkan Ağbaba da “Bizim yeni üniversite yönetiminden talebimiz buraya kardeşimizin öldürüldüğü yere büyük bir Türk Bayrağı dikmeleridir. Bunu yapmazlarsa Fuat babamızın tabiriyle iki elimiz mahşerde yakalarında olacaktır.”diye konuştu.

Tüm bunlara ek olarak İzmir Hisar Camii’nde akşam namazına müteakip bir mevlid programı gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği mevlid programında da Fırat Çakıroğlu dualarla anıldı.  

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber