UEFA, Es-Es ve Sivasspor'la İlgili Soruşturma Başlattı

22 Mayıs 2014
1113 Haber Okunma   0 Haber Yorum

UEFA, "Şike davası" kapsamında isimleri dosyaya giren Sivasspor ve Eskişehirspor hakkında soruşturma başlattı. 2 kulüp, Avrupa Ligi'ne gidemeyebilir.

UEFA, 2011 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen "Şike davası" kapsamında isimleri dosyaya giren Sivasspor ve Eskişehirspor'u önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne almayabilir.
Ap'nin UEFA kulislerine dayandırdığı habere göre, UEFA şike konusundaki 'sıfır tolerans' ilkesi çerçevesinde Sivasspor ve Eskişehirspor'u önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne almayabilir.

GÖRÜŞME 2-3 HAZİRAN'DAUEFA,
2 Türk kulübü hakkındaki iddiaları 2 - 3 Haziran tarihlerinde görüşecek.Sivasspor bu sezon Spor Toto Süper Lig'i 5. sırada tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi'ne 3. ön eleme turundan girmeye hak kazanmıştı.
Eskişehirspor ise Türkiye Kupası'nda final oynamış ve finalde karşılaştığı Galatasaray Şampiyonlar Ligi'ne gitmeye hak kazandığı için UEFA Avrupa Ligi'ne 3. ön eleme turundan katılmaya hak kazanmıştı.

UEFA AÇIKLAMA YAPTI
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, konuyla ilgili resmi sitesinden açıklamada bulundu. UEFA, 2 kulüp hakkında disiplin soruşturmasının başladığını duyururken bu hareketin "sıfır tolerans" ilkesinde yapıldığına dikkat çekti.
UEFA, talimatnamelerindeki maddeleri hatırlatarak, soruşturmalarda adı geçen kulüpler için men kararı verilebileceğini ifade etti.İşte UEFA'nın resmi sitesinden yayınladığı yazı:


ESKİŞEHİRSPOR'DAN AÇIKLAMA
Eskişehirspor, UEFA'nın kararıyla ilgili resmi siteden açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"MALİ FAIR PLAY'İ EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİK""
Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA’nın ilk defa uygulamaya koyduğu ağır "Mali Fair-Play" ve lisanslama koşulları, kulübümüz tarafından eksiksiz yerine getirilerek, UEFA Lisansının alındığı, daha önceki bir tarihte kamuoyuna duyurulmuştu.

" UEFA'NIN İNCELEMEYE ALDIĞI BİLGİSİ BİZE ULAŞTI"
Lisanslama aşamasında, Türkiye’de yaşanan şike olaylarında, kulübümüzde o dönemde görev alan bazı kişilerin şike sürecinde adlarının geçmesi nedeniyle, konuya ilişkin gerekli açıklama, bilgi ve belgeler TFF aracılığı ile UEFA’ya sunulmuştur.
19 Mayıs 2014 tarihinde UEFA tarafından kulübümüze gönderilen yazıda, şike sürecinin incelenmesine yönelik UEFA Disiplin Talimatı kapsamında kulübümüzün incelemeye alındığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

"SORUŞTURMALARA MÜDAHİL OLMADIK, HERHANGİ BİR CEZA ALMADIK"
Bugün akşam saatlerinde, UEFA Tarafından gönderilen bir başka yazıda, UEFA Genel Sekreterliği ve UEFA Disiplin Müfettişliğinin talebi üzerine konunun UEFA Temyiz Organına intikal ettirildiği ve mevcut durumun 02 Haziran 2014 tarihinde karara bağlanacağı; disiplin birimlerine, varsa gerekli belgelerin 01 Haziran 2014 Tarihine kadar gönderilmesi gerektiği tarafımıza bildirilmiştir. Kulübümüzün, şike olayları ile ilgili yapılan tüm soruşturmalarda müdahil olmadığı ve herhangi bir ceza almadığı kamuoyunun malumudur.

"UEFA İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ"
UEFA tarafından yapılan inceleme, Yönetim Kurulumuz tarafından dikkatle takip edilecek ve istenilen ilave bilgi ve belgeler de, işbirliği içinde sunulacaktır.Yönetim Kurulumuz, kulübümüzün hak ve menfaatlerini korumaya yönelik dikkatli ve duyarlı bir şekilde çalışmaktadır.Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

UEFA Şike Cezası Verirse Hangi Kulüpler Avrupa'ya Gidecek?

UEFA, Sivas ve Eskişehir'i men ederse Avrupa'ya Bursaspor ve Karabükspor gidecek. UEFA, sıfır tolerans derse Gençlerbirliği ve Akhisar gidecek.

UEFA´nın Spor Toto Süper Lig takımlarından Sivasspor ve Eskişehirspor hakkında'şike' vurgusunu yaparak disiplin soruşturmasını başlatması okları yeniden Türk futbolu üzerine çevirdi.

HANGİ TAKIMLAR AVRUPA'YA GİDECEK?

Sporx'in haberine göre; ligdeki sıralamasından dolayı UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek olan Sivasspor ile Türkiye Kupası kontenjanından dolayı UEFA Avrupa Ligi vizesi alan Eskişehirspor yapılan değerlendirmeler sonucunda Avrupa'dan men kararı ile karşı karşıya kalırsa önümüzdeki sezon Avrupa'da hangi Türk takımlarının olacağı konusu da merak edilmeye başladı.

KASIMPAŞA GİDEMEYECEK

UEFA'dan A lisans alamayan ve sadece yerel ligdeki düzenlemeler için 30 gün süre tanınan Kasımpaşa'nın önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne katılma şansı otomatik olarak ortadan kalktı. UEFASivasspor'a men cezası verirse Sivasspor'un yerine önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edecek olan ilk takım lig sıralaması olarak Karabükspor olabilir ancak Karabükspor'un da 8 Mayıs 2011'dekiFenerbahçe maçından dolayı UEFA'da dosyasının olması 'sıfır tolerans' ilkesini bir kez daha akıllara getiriyor.

UEFA SIFIR TOLERANS DERSE...

UEFA'nın soruşturma açtığı bir diğer kulüp olan Eskişehirspor da men cezası alırsa piyango bu kez Bursaspor vuracak. Men cezası verilmesi durumundaEskişehirspor'un yerine UEFA Avrupa Ligi'ne gitme ihtimali bulunan Bursaspor'un da şike soruşturmasında 17 Nisan 2011'de Trabzonspor - Bursaspor maçıyla yer alması tediginliğe yol açan bir başka konu oldu.

BURSA'YA CEZA GELİRSE GENÇLER GİDECEK

UEFASivasspor ve Eskişehirspor'un ardından Bursaspor'a "sıfır toleranstan" dolayı men cezası verirse bu kez de UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek olan takımGençlerbirliği olacak.

KARABÜKSPOR VE BURSASPOR

2 Haziran'da düzenleyeceği toplantıda kararını açıklayacak olan UEFABursasporve Karabükspor'un şike soruşturmasındaki durumlarını inceler ve yeterli delil bulamazsa olası bir Sivasspor ve Eskişehirspor men cezasının ardından UEFAAvrupa Ligi'ne gidecek olan takımlar Trabzonspor'un ardından Karabükspor veBursaspor olacak.

GENÇLER VE AKHİSAR İÇİN DE İHTİMAL VAR

UEFASivasspor ve Eskişehirspor'a men cezası verir, Bursaspor veKarabükspor'un şike davasındaki soruşturmalarında men için yeterli delili bulur ya da kanaate varırsa sıfır tolerans ilkesinden yola çıkarak Bursaspor veKarabükspor'a men cezası verir ve UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek olan iki takım ligin 9. ve 10. sırada tamamlayan Akhisar ve Gençlerbirliği olur.

Sivasspor İkinci Başkanı Erdal Sarılar, basına yansıyan Sivasspor'un şike soruşturması nedeniyle Avrupa kupalarına katılamayacağı yönündeki iddialarla ilgili DHA'na açıklamada bulundu. Böyle bir gelişmeyi beklediklerini anlatan Sarılar, şöyle konuştu:

"Daha önce CAS'ta görüşülen davalarda Sivasspor şike konusunda suçsuz bulundu. Bu sezon UEFA lisansı için başvuru yaptığımızda, Sivasspor olarak Türkiye'deki şike soruşturmasından geçtiğimizi, federasyondan da bir ceza almadığımızı belirttik. Avrupa Ligi'ne sorunsuz ve temiz katılmak için durumumuzla ilgili gerekli inceleme yapılmasını istedik. Bu süreçte CAS'tan çıkan kararı da UEFA'ya ilettik. Bu süreçten bir şey çıkacağını sanmıyorum. Bizimle ilgili olarak soruşturmada zaten şu ana kadar netleşmiş hukuki bir karar da yok. Türkiye'de yeniden yargılanma da gündemde. Bütün bunları göz önüne aldığımızda Sivasspor hak ettiği Avrupa kupalarına katılacaktır."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber