Türkmen komutanlardan Başkan Hüseyin Sözlü’ye ziyaret

18 Aralık 2016
730 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, iç savaşın devam ettiği Suriye’de rejime karşı cihad eden Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Fatih Sultan Mehmet Tugayı komutanları Murat Kutanis ve Mahmut Zengin’i makamında misafir etti.

 İki Türkmen komutan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerine yönelik Suriye’de sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sınır ötesindeki soydaşlara gıda, giyecek, içme suyu ve altyapı yardımlarından dolayı Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür plaketi sundu. 


HAREKAT BAŞLADI, ADANA’DAN YARDIM ELİ UZANDI


Türkmen Komutan Murat Kutanis, Türk Ordusu’nun Suriye’deki terörist unsurlara yönelik başlattığı harekatta insani yardımlar kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Murat Kutanis, “Suriye’de yaşanan zulme karşı verdiğimiz mücadelede bize ciddi anlamda insani yardımda bulunan Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü beye şükranlarımızı sunuyoruz.

Çünkü Fırat Kalkanı Harekatı’yla birlikte özgürleşen köylerde yaşayan Türkmenlerin gıda, giyecek, içme suyu ihtiyaçlarını karşıladı. Belediye ekipleri, iş makineleriyle altyapı çalışmaları yaptı. Tüm ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Başkanımız Hüseyin Sözlü beyin, bundan sonra da yardımlarını arttırarak sürdüreceğine tereddütümüz yok. Allah razı olsun” dedi.


BOMBALANAN OKULLAR ONARILDI


Fatih Sultan Mehmet Tugayı’nın diğer komutanı Mahmut Zengin ise Adana Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Cerablus bölgesinde bulunan Türkmen köylerinde bombalanan okulları onardığını ve çocukların eğitimlerinin devam etmesini sağladığını anlattı. Mahmut Zengin, “Türkiye’deki diğer belediyelerin de insani yardımlarını esirgemeyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü beyi örnek almaya davet ediyorum. Atalarımızın yadigarı olan topraklara el uzatmaya bekliyorum” diye konuştu.
 

“TÜMENİMİZLE İŞ BİRLİĞİ HALİNDEYİZ”


Başkan Hüseyin Sözlü ise, Suriye’de ve Irak’ta büyük bir insanlık trajedisi yaşandığını, bunun görmezden gelmenin mümkün olmadığını belirtip, Türkmen komutanların anlamlı ziyaretinden büyük memnuniyetin duyduğunu vurguladı. Başkan Sözlü, “Türkiye, insanlık adına Suriye’de bulunuyor. Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlamasından hemen sonra TIR’larla gıda yardımı yaptık. Su ve altyapı hizmetleri ile o bölgede yerleşik köylerin fiziki ihtiyaçlarını karşıladık. Tüm bu çalışmaları kayıt altında, Adana’dan giden tümenimizle iş birliği halinde yaptık” dedi.
 

“TÜRK’ÜN İNSANİ YÜZÜNÜ GÖSTERİYORUZ”


Adana Büyükşehir Belediyesi olarak insani duygularla sınır ötesinde bulunduklarının altını çizen Başkan Sözlü, şöyle konuştu:
“Ordumuzun yürüttüğü insanı operasyonun yanındayız. Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte mücadele veren Fatih Sultan Mehmet Tugayı ile arkadaşlarımızın doğrudan itribatı var. Yerleşik halka ordumuzun insani yönünü göstermek adına gereken tüm hizmetleri yapıyoruz. Yeni kuyular açarak, su ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Adana’dan giden tümenimizin taleplerini yerine getiriyoruz. Dünyanın katliamları desteklediği, göz yumduğu bir dönemde Türk Milleti’nin insani yüzünü gösterdiğimiz için memnunuz. Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Ordusu’nun hakimiyeti altındaki tüm bölge Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet sınırlarındadır.

Ziyaretin sonunda Türkmen Komutanlar Murat Kutanis ve Mahmut Zengin, “Necip Türk Milleti’nin asil evladı; Suriye Türkmenlerinin varoluş mücadelesine verdiğiniz destekten dolayı sizlere müteşekkiriz” yazılı plaketi Başkan Sözlü’ye takdim etti. Başkan Sözlü de Türkmen komutanlara bozkurt heykeli hediye etti.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber