'Türkmen Gücünü Kuranlar Senden İzin Almayacak!'

19 Temmuz 2017
201 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi’den, "Kerkük'te Türkmen silahlı gücüne izin vermeyiz" diyen Kerkük valisi Necmettin Kerim'e sosyal medya hesabından sert bir yanıt geldi.

Erşat Salihi, sosyal medya hesabından Kerkük valisine "Sayın Kerkük valisi, Türkmen gücünü kuranlar senden izin almayacak" dedi.

Erşat Salihi daha önceki açıklamalarında referandumun silahlı çatışma ortamını yaratacağını ve Kerkük'ün Kürtlere verilmesinin asla kabul edilmeyeceğini ifade etmişti.

Kerkük Valisi Ne Demişti?

Terör örgütü PKK'ya yakınlığı ile bilinen Kerkük Valisi Necmettin Kerim ,Kerkük’te Türkiye destekli bir Türkmen askeri gücünü reddettiklerini açıklamıştı.

Vali Kerim ayrıca Kerkük’ün güvenliğinden Peşmerge ve Asayiş güçleri sorumlu olduğunu ,komşu ülklerin desteğiyle kurulacak tüm askeri güçlerini reddedeceklerini söz konusu askeri gücün kurulmasına asla izin vermeyeceklerini söylemişti.
Türkmenler Silahlı Birlik Kurmaya Başladı

Kerkük'ün IŞİD sonrası peşmerge tarafından işgali neticesinde Türkmenlerin endişeleri her geçen gün artıyor. Barzani'nin referandum kararı alması ve referandumda Kerkük'ün de dahil olacağını söylemesi Türkmenler ile Kerkük'teki Kürtler arasındaki tansiyonu arttırdı.

Kerkük valisinin bayrak krizi sırasında da büyük gerilim yaşayan şehirde Türkmenler kendi güvenlikleri için adım atmaya başladı.

Kerkük'ün batısındaki Yayçı kasabasında yaklaşık 700 Türkmen'den oluşan silahlı bir güç oluşturulduğu öğrenildi. Bazılarının Türkiye tarafından eğitim gördüğü belirtilen bu gücün peşmerge savunma hattının birkaç yüz metre ilerisinde olduğu belirtildi.

Türkmenler bu gücün Türkmen ağırlıklı yerleşimlerin güvenliği sağlamak için kurulduğunu söyledi. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber