'Türkiye Güçlendikçe Biz de Güçleniyoruz'

11 Temmuz 2017
396 Haber Okunma   0 Haber Yorum

22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasında her alanda ortaklık ve iş birliği bulunduğunu belirterek, "Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk, kardeşlik ve birlik bölgeye istikrar getiriyor" dedi.

22. Dünya Petrol Kongresi'nde Cumhurbaşkanlığı Seremonisi'nde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, yeniden Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

'TÜRKİYE VE AZERBAYCAN BÜTÜN MESELELERDE BİRBİRİNİN YANINDA'

Aliyev, "Türkiye güçlendikçe biz de güçleniyoruz. Türkiye ve Azerbaycan, bütün meselelerde birbirinin yanındadır" diye konuştu.

"Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk, kardeşlik ve birlik bölgeye istikrar getiriyor" diyen Aliyev, iki ülke arasındaki iş birliğinin aynı zamanda birçok yeni istihdam alanının oluşmasına katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki iş birliğinin bütün alanları kapsadığına işaret eden Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan'ın enerji alanındaki ortaklığı ve iş birliğinin birçok önemli stratejik meselesinin gerçekleştirilmesini sağladığını, bu bağlamda birçok projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki projelerin dünyanın enerji haritalarının yeniden düzenlenmesine yol açtığını ifade eden Aliyev, petrol ülkesi Azerbaycan'ın tarihi anlamda da petrolün ilk bulunduğu ülke olduğunu dile getirdi.

Aliyev, o dönemde Azerbaycan'ın bağımsız olmadığını ve kendi yeraltı zenginliklerinden istifade edemediklerini ancak bağımsızlığın kazanılmasından sonra Azerbaycan'ın kendi zenginliklerinden yararlanan bir ülke hale gelebildiğini kaydetti.

Azerbaycan'da ayrıca çok zengin doğalgaz yataklarının keşfedildiğini anımsatan Aliyev, bu doğalgaz rezervlerinin de dünyanın en büyükleri arasında yer aldığını söyledi.

'DÜNYA PAZARLARINA AÇILABİLMEK İÇİN BORU HATLARI İNŞA ETMEK ZORUNDAYDIK'

Aliyev, Azerbaycan'ın artık dünyaya petrol ve doğalgaz ihraç eden bir ülke haline geldiğine dikkati çekerek, "Bizim ülkemiz, dünya petrol ve doğalgaz pazarlarına açılabilmek için boru hatları inşa etmek zorundaydı." ifadesini kullandı.

Bu çerçevede 2006'da Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı ve 2007'de Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) Doğal Boru Hattı'nın inşa edildiğinin altını çizen Aliyev, ayrıca Hazar Denizi'ni Karadeniz ile birleştiren hatla Azerbaycan petrol ve doğalgazının dünya pazarına ulaştığını belirtti.

Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasında 2012'de Trans Anadolu Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) imzalandığını hatırlatarak, bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini bildirdi.

TANAP'ı oluşturan boru hattı projesinin yüzde 77'sinin tamamlandığını ve gelecek yıl açılışının yapılacağını dile getiren Aliyev, bir diğer büyük proje Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TAP) de yüzde 44 oranında tamamlandığını söyledi.

PETROL, HAM FAYDA GETİREBİLİR HEM DE SORUNLARA YOL AÇABİLİR'

Aliyev, bütün bu projelerin maliyetinin 40 milyar dolar olduğunu, bu projelerin hayata geçirilmesiyle Azerbaycan doğalgazının hem bölge ülkelerinin hem de Avrupa ülkelerinin ihtiyacını karşılayacak seviyeye geldiğini kaydetti.

Bu projelere Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya'nın dahil olduğunu dile getiren Aliyev, bu projelerin bütün ülkelere fayda sağlayacağını vurguladı.

Aliyev, anlaşmalar yoluyla hem tedarikçi ülkelerin hem de transit ülkelerin büyük kazanç elde edeceğinin altını çizerek, Azerbaycan'ın gelecekte birçok ülkenin doğalgaz ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Kongrenin ana konularının petrol ve doğalgaz olduğunu anımsatan Aliyev, "Petrol, hem fayda getirebilir hem de sorunlara yol açabilir." dedi.

Aliyev, Azerbaycan'ın petrolden elde ettiği gelirlerinin oldukça şeffaf olduğuna ve bu durumun Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da takdir edildiğine dikkati çekerek, petrolden elde edilen gelirlerin Azerbaycan'ın sosyal altyapısının geliştirilmesi için kullanıldığını bildirdi.

Sputnik

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber