Türk sporunda öfke, şiddet ve kutuplaşma

28 Nisan 2016
646 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, son dönemde şiddet ve kaosun yaşandığı Türk sporunun artık öfke, şiddet ve kutuplaşmayla anılır hale geldiğini ifade ederek, bunun nedenlerinin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Mevzuat ve kanunların güçlendirilmesinin yasaları uygulayacak ehil insanlar olmadıkça anlam ifade etmeyeceğini savunan Sancaklı, elektronik bilet uygulaması (PASSOLİG) ile Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Yasasının sorunlara çare olmadığını söyledi.

Yaşanan sorunlar karşısında sporu yönetenlerin çözüm olarak ortaya hiçbir somut öneri sunamadığını, kınamayla geçiştirdiklerini anlatan Sancaklı, üstlendikleri işleri yapamayanların istifa ederek yerlerini ehil insanlara bırakmasını istedi. 


Sancaklı, futbolda son yaşanan olaylardan sonra bulunan çözüm ve yapılan açıklamaların, "biz bu işi yapamıyoruz, aciz durumdayız" anlamına geldiğini belirterek, "Demirören ve Gümüşdağ'a sesleniyorum; Türk futboluna yapacağınız en büyük iyilik işgal ettiğiniz o koltuklardan hemen kalkmanız ve futbol dışındaki dünyanıza dönmenizdir." dedi. 

Türk sporu ve futbolunun uçurumun kenarında olduğunu, önlem alınmaması halinde uçurumdan yuvarlanacağını ileri süren Sancaklı, şunları kaydetti: 

"Bizim acil şekilde Türk sporu ve futbolu için seferberlik ilan etmemiz gerekiyor. Ama bu samimi bir seferberlik olmalı. 2016 yılı bizim için şanstır. Çünkü 2016'da Rio olimpiyatları yapılacak. Yasa uyarınca olimpiyatların yapıldığı sene, en geç 6 ay içinde federasyon seçimlerini yapma zorunluluğu bulunuyor.

Gelin ehil insanları bu görevlere getirelim. Ancak bugüne kadar yapıldığı gibi işaret edilen insanlar ya da 'bizim yandaşımız, partilimiz, benim yeğenim, onun kardeşi' yerine, o spor dalında milli olan kişileri federasyon başkanlıklarına getirelim, yönetimlerine de belli bir kota koyalım, yönetim kurulu için de 'en az şu kadar kişi de milli olmak zorundadır' şartı getirelim.

Bunun için yasa çıkaralım. Bakın bakalım bu değişiklik, Türk sporuna nasıl bir moral ve motivasyon kazandırıyor? TFF özerk olduğu için yasanın dışında kalır. Bunun için de TFF olağanüstü genel kurula çağrılsın. Yeni bir seçim yapalım ve TFF'nin başına Türk futbolunda efsane olmuş, Avrupa ve dünya futbolunun tanıdığı bir ismi koyalım. Bu, Türk futboluna büyük bir moral olur. Avrupa ve dünya futbol arenasında da prestijimizi artırır."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber