Türk Ocaklıların Doğu Türkistan'a Alınmaması Hakkında Basın Açıklaması

25 Mayıs 2016
826 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Çin’in Türk Ocaklıları Doğu Türkistan’a Sokmamasını Kınıyoruz!

Türk Ocakları Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Osman OKTAY’ın da içinde bulunduğu, tamamı yeşil pasaport sahibi 15 kişilik bir grup, 20 Mayıs 2016 gecesi, Çin yönetiminin Sincan-Uygur Özerk bölgesi olarak adlandırıldığı Doğu Türkistan için planlanan turistik gezi çerçevesinde, Urumçi Havaalanı’na ulaşmışlardır.

Pasaport kontrolleri sırasında giriş damgası basılmayıp bir kenara oturtulan grubun çevresi askerler tarafından kuşatılmış, tuvalete gitmelerine bile ancak askerler nezaretinde izin verilmiştir.

Gruba rehberlik edecek kişi devamlı sorgulanmış, hiçbir gerekçe gösterilmeden ülkeye kabul edilmeyecekleri, ilk uçakla geri gönderilecekleri ve ilk uçağın 4 gün sonra olması sebebiyle bu süre zarfında otelde bekletilip dışarı bırakılmayacakları söylenmiştir.

Durumdan Dışişlerimiz haberdar edilip ısrarla gerekçe sorulması üzerine havaalanı polis amiri tarafından rehber Mehmet Aydın’a, “TÜRK OCAKLARI ÜYESİ MİSİNİZ? BU GRUBUN TÜRK OCAKLARI İLE İLGİSİ VAR MI?” şeklinde sorular sorulmuş; diğerleriyle birlikte kendisine de izin verilmeyeceği söylenmiş; ilk uçakla Kırgızistan veya Kazakistan üzerinden Türkiye’ye dönmeleri gerektiği kesin bir dille ifade edilmiştir.

Bunun üzerine asker çemberi altında, Giden Yolcu bölümüne geçilmiş ve olağanüstü aramalardan sonra Almatı’ya sınır dışı edilmişlerdir. 

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşu olarak, Türk vatandaşlarına maruz görülen bu muameleyi şiddetle kınıyoruz. Ayrıca Urumçi Havaalanı’nda yaşananlar, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın maruz kaldıkları insan hakları ihlalleriyle ilgili kaygılarımızı daha da arttırmıştır.

Acaba Çin Hükûmeti, bölgede Türk Ocakları mensuplarının görmesini istemediği ne gibi baskı politikaları uygulamaktadır? Bu vesileyle sorumuzun cevabını aramayı, Uygur Türklerinin temel insan haklarına yönelik ihlal politikalarını, Türk ve dünya kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

   

Çin, Türk Ocaklıları Doğu Türkistan'a Almadı!

Bir tarih ve kültür gezisi için Doğu Türkistan’a giden Türk Ocaklıları Çin Polisi ülkeye almadı! Çin polisi gruba “Türk Ocağı üyesi misiniz?, Türk Ocakları’nı tanıyor musunuz?” gibi sorular sordu ve 10 saat gözetim aldınta tuttu. Heyet Doğu Türkistan’a giremeden geri döndü.

Türk Ocakları Genel Merkezi'nin duyurularıyla düzenlenecek olan 2016 yılı Doğu Türkistan tarih ve kültür gezisi Çin devleti tarafından engellendi. 

ÇİN TÜRK OCAKLILARI SINIR DIŞI ETTİ

Aralarında Türk Ocakları Merkez Denetim Kurulu Başkanı Osman Oktay'ın da bulunduğu 15 yeşil pasaportlu Türk vatandaşı Çin'den sınır dışı edildi. Doğu Türkistan'da yapılacak 9 günlük kültür gezisi için Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'ye inen heyet Çin polisi tarafından engellendi. 10 saat gözetim altında tutuldular ve ardından sınırdışı edildiler.

"TÜRK OCAKLARI ÜYESİ MİSİNİZ?"

Urumçi havaalanında gözetim altına alınan heyete ilginç sorular da soruldu. Heyetin rehberine gözetim altındayken polis tarafından "Türk Ocakları üyesi misin?", "Türk Ocaklarını tanıyor musun?" gibi sorular soruldu. Rehber de ülkeye alınmadı.

RABİA KADİR İÇİN BİR MİLYON İMZA KAMPANYASI MI SEBEP OLDU?

Heyetin ülkeye alınmamasının sebebi olarak resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak akıllara Türk Ocakları'nın geçen yıl düzenlediği bir imza kampanyası geldi. Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubeler itarafından, Türkiye'ye girişi için vize verilmeyen Doğu Türkistan'ın mücadeleci lideri Rabia Kadir'in Türkiye'ye girmesi için bir imza kampanyası başlatılmıştı. Bir milyon imza hedefiyle başlayan kampanyaya pek çok Türk Ocağı şubesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek vermişti. Basında büyük yankı bulan imza kampanyasının ardından Rabia Kadir de Türk Ocakları'na teşekkür etmişti. 

Çin devleti tarafından terörist ilan edilen Rabia Kadir'e yönelik başlatılan bu imza kampanyasının Çin devletinde incelediği ve bu sebeple Türk Ocakları yöneticilerinin içidne olduğu heyetin ülkeye alınmadığı düşünülüyor.

RABİA KADİR TÜRK OCAKLARINA BÖYLE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber