Türk Ocakları Türk Yurtlarına Yüzlerce Kurban Ulaştırdı

21 Eylül 2017
838 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Türk Ocakları Genel Merkezi yıllardır sürdürdüğü kurban kampanyasını yaygınlaştırarak devam ettiriyor. Bu yıl “Turan İçin Kurban Vakti” adıyla düzenlenen kurban kampanyasında hayırsever vatandaşların verdiği vekaletler yerine getirilerek ihtiyaç sahibi Türkmenlere ulaştırıldı.

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından yürütülen kampanyada ve bazı şubelerin bireysel yürüttükleri kampanyada yaklaşık 800 kurban hissesi kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

TÜRK OCAKLARI TÜRKMENELİNDE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BİZZAT ULAŞTI

Türk Ocakları Genel Merkezi bu yıl yürütülen kampanyada Irak’ta Kerkük ve Erbil, Suriye’de Türkmendağı, Fırat Kalkanı Bölgesi, Afganistan’da Güney Türkistan Faryab ili, Türkiye’de ise Ankara, Hatay ve Osmaniye’de kurban kesimlerini gerçekleştirdi. Kurban kesimlerine ve dağıtımlarına Türk Ocaklarının görevlendirdiği kişiler bizzat katıldı.

ERŞAD SALİHİ: TÜRK OCAKLARI BİZİM İÇİN BİR OKULDUR

Irak’ın Kerkük ve Erbil şehirlerinde yapılan kesimlere Irak Türkmen Cephesi de destek verdi. Dağıtımların ardından konuşan Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi, Türk Ocaklarının her daim Irak Türkmenlerini desteklediğini ifade etti. Kurban veren hayırseverlere ve Türk Ocaklarına teşekkür eden Erşad Salihi “Türk Ocakları bizim için bir okuldur” dedi. Erbil’de ise Irak Türkmen Cephesi milletvekili Aydın Maruf kesimlere ve dağıtımlara bizzat katılarak organizasyona önemli destek sağladı.

KERKÜK

Irak'ın Kerkük şehrinde kurban kesimleri bayramın 1. günü gerçekleştirildi. Kesimler Kerkük'teki modern kesim alanında yapıldı.

Kerkük'te kurbanların alımı, muhafazası, kesimi ve dağıtımı sürecini Kerkük Kışlası Irak Türkmen Şehit Aileleri ve Siyasi Tutuklular Derneği ve Türk Ocakları Genel Merkezi birlikte yürüttü. Kurban kesim ve dağıtımları Dernek Başkanı Sayın Haşim Muhtaroğlu ve Ankara'da Kerkük'e giden Türk Ocakları görevlisi Emre Kartal'ın gözetiminde gerçekleştirildi.

Kerkük'te 16 büyükbaşı hayvan kesilerek Türkmen şehit aileleri, Telafer'den gelen göçmenler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi Türkmenlere dağıtıldı.

Kesimlerin ardından Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bülent Aksoy da Kerkük'e gelerek temaslarda bulundu. Kerkük'teki Türkmen kanaat önderleriyle Türkmen meselesi hakkında istişarelerde bulunuldu. Bayramın ikinici günü ise Ankara'dan giden heyet Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanlığında gerçekleşen bayramlaşma programına katıldı. Burada ITC Genel Başkanı Erşad Salihi ile de görüş alışverişinde bulunuldu. Heyet şehit Türkmen lider ve Türk Ocaklı Nejdet Koçak'ın Kerkük'te bulunan kabrini de ziyaret etti.

ERBİL

Kesimler Irak Türkmen Cephesi Erbil Temsilciliği'nin kontrolünde, Türkmenler tarafından kurulan Barış Vakfı'nın katılımlarıyla ve Genel Merkezimizden Genel Sekreter Yardımcımız Doç. Dr. Bülent Aksoy'un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kesimlere ve dağırımlara Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf da bizzat katıldı.

10 büyükbaş hayvanın kesimlerinin ardından, Erbil'de yaşayan muhtaç Türkmenler ve Telafer ile Musul'dan göç etmek zorunda kalan Türkmenlere dağıtıldı. Türk Ocakları heyeti Erbil'de çeşitli temaslarda da bulundu.

FIRAT KALKANI BÖLGESİ VE TÜRKMEN DAĞI / SURİYE

Bayramın 1. Günü Suriye'nin Çobanbey bölgesinde kurban kesimleri gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele kapsamında gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Operasyonu'nda güvenli hale getirilen bölgede yapılan kesimlere Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Asım Mutlu bizzat refakat etti. Kesimlere bölgedeki koordinasyonu sağlayan Fırat Kültür ve Dayanışma Derneği yetkilileri de katıldı.

Yapılan kesimlerin ardından kurban payları başta Fırat Kalkanı Operasyonunda Mehmetçikle birlikte mücadele ederken şehit olan Türkmenlerin ailelerine ve ihtiyaç sahibi Türkmenlere dağıtıldı.

Suriye'nin Türkmendağı bölgesinde de kesim ve dağıtımlar gerçekleştirildi.

FARYAB / AFGANİSTAN

Afganistan'ın Faryab şehrinde bayramın 1. Günü kurban kesimleri gerçekleştirildi. Kesilen kurbanlar bölgedeki Özbek ve Türkmen soydaşlarımıza dağıtıldı.

Kurban kesim ve dağıtımları Türk Ocakları Niğde Şubesinin koordinasyonuyla gerçekleştirildi. Dağıtımlar sırasında Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından bölgedeki soydaşlarımıza nakdi yardım ve çocuklara oyunca dağıtımı da yapıldı.

ANKARA – HATAY - OSMANİYE

Ankara'daki kurban kesimlerine ve dağıtımlarına Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz ve Türk Ocakları Merkez Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Gülsün refakat etti. Dağıtımları da Türk Ocakları heyeti bizzat yaptı. Osmaniye'deki kurban kesimlerine ve dağıtımlarına Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkanı Mehmet Çetinkaya refakat etti.  Hatay'ın Yayladağı ve İskenderun ilçelerinde de kurban kesimleri gerçekleştirildi. Kesilen kurbanlar bölgedeki ihtiyaç sahibi Türkmenlere ulaştırıldı. Yayladağı'ndaki kurban kesimlerine Türk Ocakları Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu refakat etti. İskenderun'da Türk Ocakları görevlisi Ömer Girgeç kesimlerin kontrolünü gerçekleştirdi.

    

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber