Türk Ocakları Güneydoğu Anadolu'da Teşkilatlanmaya Devam Ediyor

25 Ocak 2016
774 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Türk Ocakları yurt sathındaki çalışmalarına yeni şubeler açarak devam ediyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerimize şube açma çalışmaları yapan Türk Ocakları, bu hafta sonu Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve Genel Merkez yöneticilerinin katılımlarıyla Adıyaman Türk Ocağı’nın açılışını gerçekleştirdi. Genel Merkez heyeti şehirde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

22 Ocak 2016 Cuma günü Adıyaman’a giden Türk Ocakları Genel Merkezi heyetinde Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Yavuz ve Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Şenel  yer aldı. Adıyaman Türk Ocağı kurucu başkanı Gökhan Dursun ve yönetim kurulu tarafından karşılanan genel merkez heyeti önce Valilik ve Üniversite ziyaretlerini gerçekleştirdi ve ardından şube açılışı yaptı.

VALİ DEMİRTAŞ ZİYARET EDİLDİ

Genel Merkez heyetinin Adıyaman’daki ilk ziyareti Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a oldu. Vali Demirtaş tarafından makamında karşılanan heyetimiz burada sıcak bir ortamda ülkenin içinde bulunduğu durumu ele aldı. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından Türk Ocaklarının devletimizin bekası ve milletimizin birlik ve beraberliğini pekiştirecek faaliyetleri ile yurt çapında hizmet veren asırlık bir kurum olduğu ve bundan sonrada Adıyaman’da aynı felsefeye bağlı olarak hizmet vermeye başlayacağını vurguladı. Türk Ocağının yürüteceği faaliyetlere destek verilmesini istedi.  Vali Demirtaş ise yaptığı değerlendirmede Türk Ocakları’nın hizmetlerine vurgu yaparak ‘Memleketimizin birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde Güneydoğu’nun en huzurlu ve en şirin kenti Adıyaman’da Türk Ocakları’nı görmek bizleri mutlu etmektedir “dedi. Adıyaman Türk Ocağı’na elinden gelen desteği vereceğini belirtti. Daha sonra Vali Demirtaş’a Genel Başkan Öz tarafından Türk Yurdu Yayınları’ndan oluşan bir kitap seti ve Türk Yurdu Dergisi sayıları hediye edildi.  Genel Merkez heyeti daha sonra Valilikten ayrıldı.

İKİNCİ DURAK ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ OLDU

Türk Ocakları Genel Merkez heyeti Adıyaman programına Adıyaman Üniversitesi ziyaretiyle devam etti. Rektör Prof. Dr. M. Talha Gönüllü tarafından karşılanan heyet ilk olarak Rektör Gönüllü ile makamında, ülkemizin meseleleri ve kültür ortamı hakkında sıcak bir sohbet gerçekleştirdi. Üniversite ve akademi üzerine değerlendirmelerin yapıldığı sohbette Genel Başkan Öz, Türk Ocakları’nın bu alanlarda yaptığı çalışmalardan ve genel olarak faaliyetlerinden bahsetti. Rektör Gönüllü de Türk Ocakları’na ellerinden gelen desteği vereceklerini belitti.  Genel Başkan Öz tarafından Rektör Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’ye Türk Yurdu Yayınları’ndan oluşan bir kitap seti ve Türk Yurdu Dergisi sayıları hediye edildi. Rektör Gönüllü ise Heyete Üniversitenin yayınlarını içeren bir set hediye etti.  Rektör Gönüllü daha sonra Genel Merkez heyetine Adıyaman Üniversitesi Kampüsü’nü gezdirdi. Özellikle kampüs içerisinde oluşturulan, Adıyaman’ın tarihi yerlerinin maketlerinin yer aldığı ve içerisinde geleneksel el sanatlarının yapıldığı bir çarşı bulunan  “Minia Yaman” Rektör Gönüllü tarafından Genel Merkez heyetine gezdirildi. Heyet ardından şube açılışı için Üniversite’den ayrıldı.

ADIYAMAN TÜRK OCAĞI AÇILDI

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve beraberindeki heyet Adıyaman Türk Ocağı’nın hizmet binasına giderek, şube başkanı Gökhan Dursun ile birlikte şubenin açılışını gerçekleştirdi. Adıyaman Türk Ocağı yönetimi, çeşitli sivil toplum kuruluşu yöneticileri, çevre illerden gelen Türk Ocağı yöneticileri ve Adıyamanlıların katıldığı açılışta Genel Başkan Öz bir konuşma gerçekleştirdi.

 Prof. Dr. Mehmet Öz, “Adıyaman Şubemizin açılışı için aranızda bulunmaktan dolayı son derece mutluyum. Türk Ocakları Türk milletinin ve devletimizin birliği ve bekası için çalışan, bir kültür ve fikir yeridir. Adıyaman’a bir şube açılmasını arkadaşlarımız arzu ettiler ve bize başvuru yaptılar. Burada Türk Ocağı’nın olmaması gerçekten bir eksiklik idi. Biz şuan Genel Merkez Yönetimi olarak şubeniz olmayan pek çok yere, şube açmaya çalışıyoruz. Bizlerde vatan toprağımızın her yerinde Türk Ocakları’nın olmasını istiyor ve düşünüyoruz. Türkiye ve İslam alemi bir savaş ortamından geçiyor. Bu savaş alanında dünyanın büyük güçleri, İslam dünyası üzerinden yürütüyorlar. Müslümanların kanları ve kaynakları üzerinden yürütüyorlar. Bu hepimizin derinden düşünülmesi gereken bir şey Türk milleti bin yıla aşkın bir süredir, İslam alemine önderlik etmiş bir millettir. Aramızdaki bu nifak tohumlarını etkisi hale getirmek ve birliğimizi sağlamak için öncülük etme gayretimiz var. Neresinden bakarsanız bakın, tarihi birikimi ile insan gücü ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti İslam dünyasının en güçlü devletidir. Şimdi bizi içerde otuz küsür yıldır bir bela ile uğraştırıyorlar. Terör belası bölücü etnik fitne ile uğraştırıyorlar. Biz milletimizin hiçbir unsurunu ayırt etmeden kucaklayan bir anlayış ile hareket etmeliyiz. Türkiye işte bu beladan kurtulduğu zaman hem Türk dünyasına hem de İslam dünyasına büyük hizmetler edeceğine, liderlik edeceğine inanıyorum. Türk Ocağı bu istikametlerde çalışma yapıyor” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından Adıyamanlılar ve katılan misafirlerle yapılan sohbetin ardından Genel Merkez heyeti çevre illerden gelen Türk Ocakları yöneticileriyle bir istişari toplantı gerçekleştirdi. Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa şubelerinin katılımlarıyla gerçekleşen toplantının ardından program sona erdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber