Türk Ocakları Genel Merkez ve Şubelerinden Kritik Uyarılar

16 Ekim 2016
905 Haber Okunma   0 Haber Yorum

2016 İkinci Şube Başkanları İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Türk Ocakları Genel Merkezi 2016 yılı ikinci şube başkanları istişare toplantısını Ankara'da gerçekleştirdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Oteli'nde gerçekleşen toplantıya Genel Merkez yöneticileri ve şube başkanları ile şube temsilcileri katıldı. Toplantıda ülke ve dünya gündemi değerlendirildi. Ayrıca Türk Ocaklarının teşkilat meseleleri, eğitim faaliyetleri ve yapılabilecek projeler istişare edildi. Toplantının sonunda 11 maddelik bir sonuç  bildirgesi yayınlandı.

Toplantı Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Yavuz tarafından açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından gündem okunarak toplantıya geçildi. İlk konuşmayı Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Genel Başkan Öz sözlerine aziz şehitleimizi anarak başladı.

TÜRK MİLLETİ ÖRNEK BİR DEMOKRASİ SINAVI VERDİ

Genel Başkan Öz konuşmasının başında 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi hakkında değerlendirmeler yaptı. Türk Ocakları Genel Merkezi'nin darbe girişimi sırasında ilk tepki veren sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Öz, "Bu darbe girişimi süresince meşruiyeti ve millî iradeyi savunan sivil-asker devlet büyükleri ve milletvekillerimiz, örnek bir demokrasi sınavı vermişlerdir." dedi. Genel Başkan Öz, darbe girişimi sonrasında devletin yeniden toparlanması sürecinde yaşananlara vurgu yaparak, yöneticileri en başından beri itidalli akıllı ve bilgiye dayanarak hareket etmeye çağırdıklarını belirtti. Genel Başkan Öz, devletimizi yönetenlere yönelik yaptıkları uyarı ve önerileri madde madde özetleyerek okudu.

"Türkiye’nin 1990’lardan beri içine sokulduğu kimlik ve hayat tarzı tartışmalarının yol açtığı kutuplaşma ikliminin devamından başka bir şeye yaramayan, daha doğrusu Türkiye’nin birliğinin altını oymak isteyenlerin emellerine hizmet eden sahte gündemlerle uğraşıp duruyoruz" diyen Genel Başkan Öz, Türk ve İslam alemine liderlik edecek tek milletin Türk milleti olduğunu ve bunun için birlik olunması gerektiğini ifade etti. 

İDEOLOJİK TAKINTILARA SON VERİLMELİ

“Çözüm süreci/Barış süreci” sayıklamaları döneminde de uyardık: Bu coğrafya için 1990’lardan bugüne uzanan bir yeniden tasarım planını dikkate almadan adım atılamaz. Şimdi duvara tosladık ve işi düzeltmeye çalışıyoruz. Ama hâlâ kafası net olmayan, geçmiş ideolojik takıntılarını devam ettiren söylem sahiplerine kulak vererek bunu yapamayız." diyen Genel Başkan Öz, "İdeolojik takıntıları bir yana bırakacağız; bu topraklarda, Müslüman Türk kimliğimizle bağımsız devletimizin bekası meselesine odaklanacağız." diyerek ideolojik saplantıları bir kenara bırakmayı de devletin bekası için çalışmayı önerdi. 

ORTADOĞU'DA ÖNCELİĞİMİZ TÜRKMENLER OLMALI

Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Öz, Irak ve Suriye'de Türkiye'nin birinci önceliği Türkmenlerdir dedi. "Türkmenler başta olmak üzere Halepliler, Rusya ve Esed zulmüne kurban edilmemelidir. ÖSO denilen yapıya fazlaca bel bağlamadan ana omurgasını Türkmenlerin oluşturacağı bir direniş gücü desteklenmelidir" diyen Öz, Türk Ocaklarının Türkmenlere yönelik yardım, bilgilendirme ve raporlama çalışmalarından bahsetti. 

PARLAMENTER DEMOKRASİDEN YANAYIZ, CUMHURBAŞKANINI YENİDEN TBMM SEÇMELİ

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Genel Başkan Öz, burada çok net ifadeler kullandı. Ortada fiili bir başkanlık sistemi var diyen Öz, parlamenter demokrasiden yana olduklarını ve cumhurbaşkanlığı seçiminin yeniden meclis tarafından yapılması gerektiğini düşündüklerini söyledi. 

Türk Ocakları çalışma ve faaliyetleri hakkında kısa bir değerlendirme yapan Genel Başkan Öz, konuşmasını böylece sonlandırdı.

Genel Başkan Öz'ün ardından oturumlara geçildi. İlk oturumda şube başkanlarının ülke ve dünya gündemine dair değerlendirmeleri üzerine tartışıldı. Yemek arasından sonra Türk Ocakları'nın teşkilat meseleleri, Türk Ocakları Akademisi çalışmaları, eğitim ve sosyal faaliyet çalışmaları değerlendirildi. Yapılabilecek projeler üzerine fikir yürütüldü. 

Son oturumda ise yapılan değerlendirmelerin ardından aşağıdkai sonuç bildirgesi hazırlanarak kabul edildi:

TÜRK OCAKLARI ŞUBE BAŞKANLARI İSTİŞARE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ 

"Genel Merkez Yönetimi ve Türk Ocakları Şube Başkanları, 15 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da toplanarak ülke ve dünya gündemi ile ilgili konuları, Fırat Kalkanı Harekâtı’nı ve Musul Operasyonu’nu görüşmüş; aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırmıştır:

1. Türk Ocakları; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milletinin 15 Temmuz 2016’da maruz kaldığı hain darbe girişimi karşısında, devletin ve demokrasinin yanında kararlı bir tavır sergilemiştir.

2. 1990’lardan beri Türk-İslam Coğrafyasına yönelik olarak yeniden tanzim planlarının gerçekleştirilmesi gayretlerinin bir aşamasında ortaya çıkan, Türk Devleti ve Türk Ordusu’nun zayıflatılmasını amaçlayan bu girişim, Türk milletinin yekvücut olmasıyla akamete uğratılmıştır.

3. Darbe sonrasında oluşan millî mutabakat ve millî birlik ruhu, milletimizde büyük ferahlama meydana getirmiştir. Bu ruhu zaafa uğratacak eylem ve söylemlerden kaçınılması, bekamız açısından hayati önem taşımaktadır.

4. Devlet kurumlarının uğradığı tahribatın düzeltilmesi çalışmalarında, konunun uzmanı kişi ve kuruluşların görüşleri alınmalı; devletimizin kuruluş felsefesi, gelenek ve teamülleri çerçevesinde hareket edilmelidir.

5. Görevden alma ve işten çıkarmalarda hukuk devletinin gereklerine uyulmalı, ileride telafisi imkânsız sosyal problemlerin doğmasına sebebiyet verilmemelidir.

6. Suriye ve Irak’taki gelişmelerde, başta Türkmenlerin varlığı olmak üzere Türk Devletinin bekası dikkate alınarak inisiyatif kullanılmalıdır. Bizi etkisiz kılma adımlarına karşı, millî beka ve menfaatlerimizi esas alan bir siyaset ustalıkla izlenmelidir. PYD-YPG ihanet koridoruna kesinlikle izin verilmemelidir.

7. Fırat’ın doğusu da en az batısı kadar önemlidir. Burası, Suriye nüfusunda bir değer ifade etmeyen nüfusa terk edilemez. Bu bakımdan Sayın Başbakan’ın “Gerekirse Fırat’ın doğusuna da müdahale ederiz.” sözlerini destekliyoruz.

8. PKK’ya karşı verilen kararlı mücadelenin, FETÖ’ye yapıldığı gibi bütün alanlarda derinleştirilerek sürdürülmesini talep ediyoruz. 

9. Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerindeki planlarını gerçekleştirmek için son hamlelerini yaptığı bu günlerde, sistem tartışmaları ile yeni iç çatışmalara sebebiyet verilmemeli; böyle bir tartışmanın zaruret olması hâlinde ise her meseleyi istişare ve uzlaşma kültürü çerçevesinde müzakere etmeliyiz. Millî devlet, üniter yapı ve kuvvetler ayrılığını teminat altına alarak demokratik cumhuriyeti güçlendirmeliyiz.

10. Devlet yönetiminin temel ilkesi olan adalete riayet edilmesi, mevki ve makamlara atamalarda liyakatin esas alınması şarttır. Grup, vakıf, cemaat ve tarikat mensubiyetleri, hiçbir şekilde avantaj teşkil etmemelidir.

11. Türkiye’nin tarihindeki en kritik dönemlerin birinden geçmekteyiz. Devletin bütün kurumları ve topyekûn millet olarak bu sürecin hassasiyetine uygun bir şekilde, yeni bir mutabakatla birlik ruhunu korumalıyız. Unutmayalım ki, Türk-İslam coğrafyasının kurtuluşu, Türk milletinin güçlü olmasına ve devletimizin bekasına bağlıdır.

Allah yâr ve yardımcımız olsun."

Toplantı yapılan istişare ve yenilen akşam yemeğinin ardından sona erdi....

Türk ocaklari Genel Basakaninin 15 Ekim Şube Başkanları İstişare Toplantısı Açış Konuşması
15 Ekim 2016
Genel Başkanımızın 15 Ekim Şube Başkanları İstişare Toplantısı Açış Konuşması
Aziz Türk Ocaklılar,
 
2016 yılında gerçekleştirdiğimiz ikinci Şube Başkanları İstişare Toplantısı’na hepiniz hoş geldiniz. Konuşmama başlarken bu toprakları vatanlaştıran ve vatan olarak devamını sağlayan aziz şehitlerimizi, Alparslan’dan Süleyman Şah’a, Osman Bey’den Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün devlet büyüklerimizi, Ocağımızın kurucularını ve ahirete intikal eden hadimlerini rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.
 
15 Temmuz  2016 gecesi, Türk milletinin iradesine sahip çıkmasıyla akamete uğratılan hain bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak hadisenin başladığı saatlerde yapılan istişare sonucunda, gece yarısı saat 24.00 sularında, “Türk Ocakları Genel Merkezi, her türlü darbeye karşı Türk milletinin ve demokrasinin yanındadır.” şeklinde bir açıklama yaptık. 
 
Büyük Türk milletinin iradesine karşı yapılan bu alçakça girişim sırasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, millî iradenin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisini defalarca bombalamak, halkın üzerine ateş açmak, Türk güvenlik kuvvetlerini karşı karşıya getirmek, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunmak, Genelkurmay Başkanı’nı alıkoymak gibi utanç verici eylemlere şahit olduk.
 
Bu darbe girişimi süresince meşruiyeti ve millî iradeyi savunan sivil-asker devlet büyükleri ve milletvekillerimiz, örnek bir demokrasi sınavı vermişlerdir. Muvafık veya muhalif önde gelen televizyon kanallarının demokrasiye sahip çıkan yayınları, her türlü takdirin üstünde olmuştur. Darbecilere karşı meşruiyet çerçevesinde hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve Emniyet güçlerimiz, millet iradesinin yanında yer almıştır. Bu hain girişimin başarısızlığa uğraması, bir bütün olarak büyük Türk milletinin kararlılığı ve demokrasiye sahip çıkmasıyla mümkün olmuştur.
 
Türk Ocakları, Türk devletinin bekasına, bölgemizin yeniden tanzimi planları çerçevesinde Türk devletini etkisiz, hareketsiz kılmaya yönelik olduğunu tespit ettiği bu operasyon sonrası süreçte akıl, bilgi, itidal ve teyakkuz temelinde atılması gereken adımlara dair tekliflerini kamuoyu ile paylaşmıştır. Burada kısaca hatırlatmak isteriz:
 
1. Ordumuzun itibarının iadesi ve yeniden yapılandırılmasının süratle gerçekleştirilmesi.
2. Temel konularda, Meclis’teki üç parti ile istişare mekanizmasının işletilmesi.
3. Mevcut durumu fırsat bilen PKK’ya ve Suriye’nin kuzeyindeki uzantısının ihanet projesine karşı mücadeledeki zafiyetin bir an önce giderilmesi.
4. Suriye’de Rusya ile ilişkileri düzeltirken Türkmenlerin ezilmesine, zulme uğramasına müsaade edilmemesi.
5. Hain girişimin planlayıcı ve faillerinin hak ettiği cezalara çarptırılmaları.
6. Bu mücadelede kurunun yanında yaşın da yanmamasına, sağlam deliller olmaksızın kişilerin mağdur edilmemesine özen gösterilmesi.
7. Devlet makamlarının cemaat, tarikat, grup mensubiyetlerine göre değil; ehliyet, liyakat ve devlete sadakat ilkeleri çerçevesinde tevdi edilmesi.
 
Bilahare açıkladığımız, devletimizin uğradığı tahribatı tamir sadedinde önerdiğimiz “Yol haritası”nda bunlar dâhil temel hususları şöyle ortaya koyduk:
 
1. Bu topraklardaki bin yıllık hâkimiyetimizin temelinde, Müslüman Türk kimliğinin yattığı unutulmamalıdır. 15 Temmuz’un en çarpıcı derslerinden birincisi, “Türk milleti” gerçeğidir.
2. Anayasa ile güvence altına alınan temel hak ve özgürlükler kapsamında, insan haklarına saygılı “hukuk devleti” gereklerine uyulmalıdır.
3. Kutuplaşma ve ayrışma dili terk edilmeli, aramızdaki farklar yerine millet kimliği vurgulanmalıdır.
4. Devlet idaresinin yeniden yapılanmasında geleneklerimiz dikkate alınmalıdır. Hain ve sinsi FETÖ/PDY yapılanmasının ordumuzda yol açtığı tahribatın, yöneticilerimizi ifrat-tefrit ikilemine sürüklememesi elzemdir.
5. 15 Temmuz’un en önemli kazanımı olan millet olma ve millî dayanışma duygusunu zedeleyen, örseleyen uygulamaların bir an önce düzeltilmesi ve devletin temeli olan adalete, hakkaniyete halel getirilmemesi şarttır. Böylece mağduriyet meselesi çıkarılmamış olacaktır. Bu açıdan, örgütlenme hiyerarşinin içindekiler ve darbeciler dışındaki geniş taban için 15 Temmuz, milat olarak kabul edilmelidir.
6. Liyakat meselesi: Tarihî bir fırsatı, fırsatçılığa kurban etmemeli; etmek isteyen bazı çevrelerin oyunlarına da gelmemeliyiz. Ordu ve üniversiteler başta olmak üzere önemli kurumlarda; devletin bütünlüğü ve bekası, milletin birliği davasına kendisini adamış; millî şuur sahibi, yetişmiş insan gücümüzün değerlendirilmesi tarihî bir zarurettir. Böylece liyakate önem vermeme meselesi çıkarılmamış olacaktır.
7. Toplumumuzu hem sinsi yapılara hem de radikal-selefî akımlara karşı dirençli kılacak, kendi geleneğimizi geleceğe taşıyacak bir anlayışı güçlendirmeliyiz.
8. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi doğrultusunda, üniter ve millî devlet yapısından taviz vermemeliyiz. Milletin, tarihi ve değerleriyle barışık, onları özümsemiş bir anlayışla millî devletimizi yeniden yapılandırmalıyız.
9. PKK/KCK’yı açıktan destekleyenlere, FETÖ taraftarlarına yapılan muamelenin aynısı uygulanmalıdır.
10. Dış siyasetin esası, millî çıkarlar olmalıdır. Türkiye, kendi tarihi, medeniyeti ve çıkarları temelinde dış siyasetini gözden geçirmeli ama asla “Denize düştüm!” diye düşünüp yılana sarılmamalıdır.
11. 15 Temmuz ruhunu tahkim etmek, milletimizin geleceğini inşa yolunda birlik dilini muhafaza etmek istiyorsak başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, kucaklayıcı ve kapsayıcı bir söylemi hepimiz benimsemeli, millet olma bilincini diri ve güçlü tutmalıyız.
 
Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın Meclis’teki üç parti liderini davet ederek bizim 19 Temmuz bildirimizde ifade ettiğimiz çerçevede, yani bölücü örgütün uzantısı dışında, mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamaya çalışması, Ak Parti, CHP ve MHP liderlerinin bu davete icabet etmeleri, geleceğe daha ümitli bakmamıza vesile olmuştur. Bundan sonraki süreçte, devletin yeniden toparlanması ve kamuda yapılan temizlikte iktidar partisinin bu iki partimizle yakın işbirliği içinde hareket etmesinin, doğabilecek muhtemel haksızlıkların önlenmesine yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
 
***
 
Türk ordusunun zaafa uğratılmasına dönük en son operasyon olan 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ordumuz başta olmak üzere devletin yeniden toparlanması, güven ortamının tesisi son derecede önemli bir önceliğimizdir.
 
Bu ortada iken Türkiye’nin 1990’lardan beri içine sokulduğu kimlik ve hayat tarzı tartışmalarının yol açtığı kutuplaşma ikliminin devamından başka bir şeye yaramayan, daha doğrusu Türkiye’nin birliğinin altını oymak isteyenlerin emellerine hizmet eden sahte gündemlerle uğraşıp duruyoruz.
 
Tekrar hatırlatıyorum:
 
Vakit, birlik olup Türkiye’yi zayıflatmak, bölgede etkisizleştirmek ve gerekirse bölmek için elinden geleni ardına koymayan sözde müttefik ve dostlara karşı uyanık olmak, birlik olmak vaktidir.
 
Vakit, üç tarz-ı siyasetin çekirdeğine, Türkçülüğe sarılmak, tarihî medeniyet müktesebatımızla mütenasip idealleri gerçekleştirmek için, Türklüğün yeniden dirilişi için birlik olma vaktidir.
 
İslam coğrafyası parçalanıyor, evet. Ama Türklük şuuru ve İslam ahlakı olmadan bu devleti ve bu milleti yeniden önder yapmak, sadece imkânsız bir hayaldir.
 
“Çözüm süreci/Barış süreci” sayıklamaları döneminde de uyardık: Bu coğrafya için 1990’lardan bugüne uzanan bir yeniden tasarım planını dikkate almadan adım atılamaz. Şimdi duvara tosladık ve işi düzeltmeye çalışıyoruz. Ama hâlâ kafası net olmayan, geçmiş ideolojik takıntılarını devam ettiren söylem sahiplerine kulak vererek bunu yapamayız. Türkçülük, İslamcılık, Osmanlıcılık siyasetleri yüz küsur yıl önce beka meselesi bağlamında ortaya atılmıştı. Soru şu idi: Biz, biz olarak yani Anadolu’yu Türkiye yapan, Haçlılara karşı İslam dünyasına liderlik yapan Müslüman Türk milleti olarak bu topraklarda varlığımızı ve egemenliğimizi nasıl sürdürecektik? İdeolojik takıntıları bir yana bırakacağız; bu topraklarda, Müslüman Türk kimliğimizle bağımsız devletimizin bekası meselesine odaklanacağız.
 
Suriye’de başlayan ve bilahare Irak’ta da devam edeceği anlaşılan askerî harekâtta, Türkiye’yi tuzağa düşürmeye çalışan ana aktörlere karşı dikkatli olmalıyız. Her iki coğrafyada da Türkmen varlığının devamı, Türkiye’nin birinci önceliğidir. Erşat Salihi’den ve Suriye Türkmenlerinden yükselen feryatlar yankı bulmalıdır. Türkmenler başta olmak üzere Halepliler, Rusya ve Esed zulmüne kurban edilmemelidir. ÖSO denilen yapıya fazlaca bel bağlamadan ana omurgasını Türkmenlerin oluşturacağı bir direniş gücü desteklenmelidir. ABD’nin PYD/YPG’yi çeşitli oyunlarla Menbiç’ten el-Bab’a, el-Bab’dan da Afrin’e uzanacak bir koridor için desteklediği açıktır. Buna, bu PKK koridoruna kesinlikle müsaade edilemez. Ta en başından beri bölgeye düzen vermede bir buldozer ve kullanışlı araç olduğunu ifade ettiğimiz IŞİD’i bahane eden ABD, neden YPG’yi Esed’e karşı kullanmıyor? Hesap açıktır ve maalesef geçmişte, Kobani’ye selam ve yardım göndermemizin faturasını da böylece ödüyoruz.
 
ABD’ye uygun diplomatik dille gereken cevapları vereceğiz. Başkan adayı Clinton’ın PKK’yı açıkça desteklemesi karşısında, Batı’nın ikiyüzlülüğünü her platformda anlatacağız. Oradaki kardeşlerimizin hukukunu gizli-saklı değil, açıkça savunacağız. Halep’te insani yardım gönderdiğimiz Türkmen grupların, içinde bulundukları büyük tehlikeyi, devletin ilgili makamlarına ulaştırdık. İnşallah büyük bir katliama uğramazlar. Musul operasyonundan Türkiye’yi dışlamaya çalışan hain ittifaka ve Irak’ın uşak başbakanına gerekli cevaplar verildi. Türkiye, Musul üzerindeki tarihî haklarını utangaç olmayan, direkt bir üslupla dile getirmeli. Ne yazık ki daha önce de belirttiğim gibi hain darbenin etkileri burada da bizi kısıtlıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ın Musul operasyonu ile ilgili açıklamaları endişe vericidir. “Musul operasyonu, bizim topraklarımızdaki insanlarımızı da ilgilendirmektedir.” diyen Kalın, “Özellikle PKK’nın Musul operasyonuna Sincar üzerinden katılacağı bilgileri, bizi endişelendirmektedir.” ifadesini kullandı. Yine İranlı Şii milislerin, IŞİD’i destekledikleri iddiasıyla oradaki Sünni Türkmenlere karşı katliama girişeceğine dair iddialar da kaygı vericidir.
 
Aziz Ocaklılar,
 
Son olarak yeniden gündeme gelen başkanlık sistemi tartışmasıyla ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Siyasiler, kendi gündemlerine göre ve anlayışları çerçevesinde bu gibi konuları tartışıyor. Şunu hepimiz görüyoruz: Türkiye’de şu anda fiilî bir başkanlık sistemi var. Bunun hukuk devleti çerçevesinde düzeltilmesinin iki yolu olduğu da açıktır: Ya Sayın Cumhurbaşkanı mevcut Anayasa ve kanunlardaki çerçeve içinde hareket edecek ya da fiilî durumu hukuki meşruiyete kavuşturacak bir çözüm bulunacak. Ancak bu ikinci seçenek zannedildiği kadar kolay değil. Mesela, ABD’deki başkanlık sistemi, belirli bir tarihî tecrübenin ve federal yapının üzerine oturmuştur. Türkiye’nin tarihî şartları farklıdır. Şu anda zaten bir liderler demokrasisiyiz. Yarın ise tamamen seçilmiş tek adamın her şeye hükmettiği bir devlet olma ihtimalimiz yüksektir. Onun için devlet sistemindeki denge ve fren mekanizmalarını sağlam bir şekilde kurmazsak sonu hayırlı olmayacak bir süreci başlatmış oluruz. Şahsen, tarihî tecrübemiz olan parlamenter demokrasinin zaaf ve yanlışlarının giderilmesiyle daha iyi edeceğimizi düşünüyorum. Bunun için, Cumhurbaşkanı’nı tekrar Meclis’in seçmesi usulüne dönmek, siyasi partiler ve seçim kanunlarında gerekli iyileştirmeleri yapmak gerekir. Ancak Türkiye’nin başkanlık sistemine geçme ihtimali yükseliyor. Bu durumda yargı ve yasamanın bağımsızlığı, icrayı tamamen eline alan Başkan’a karşı, Meclis’in güçlendirilmesi son derecede hayati önemi haizdir.
 
Değerli Dostlar,
 
Yeni dönemde bütün şubelerimizin, bulundukları şehirlerde konferans, panel vb. toplantılarla millî meselelerimize dair bilgilendirme çalışmalarına devam etmesi de önemlidir. Bunun yanında ve daha da önemlisi, Türk Ocakları olarak devletimiz ve milletimiz için, gelecek nesilleri millî şuurla ve çağın icaplarına uygun birikimle donatmanın peşinde olacağız. Onun için geçen yıl tecrübi mahiyette ve bir sistem dâhilinde başlattığımız akademi çalışması, bu istişari toplantıda üzerinde duracağımız en önemli konulardan biridir. Türk dünyasının mazlum bölgelerinin, Kırım’ın, Doğu Türkistan’ın, Irak ve Suriye Türklerinin meselelerini kamuoyunda canlı bir şekilde gündemde tutmaya devam edeceğiz. Eğitim hayatında, önümüzde duran büyük problemlere eğileceğiz. Sizin bütün bu konulara dair düşünce ve önerileriniz, bizim için çok değerlidir.
 
Bu toplantımızın hayırlı ve verimli olması dileğiyle hepinize sevgi, muhabbet ve saygılarımı sunuyorum.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber