Türk Ocakları Ankara Şubesi Atsız Ata'yı andı

14 Aralık 2015
954 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Türk Ocakları Ankara Şubesi ve Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ile düzenlemiş olduğumuz programımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Hüseyin Nihal ATSIZ Beğ ve şehitlerimizin aziz ruhları için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı.

İstiklal Marşından sonra Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Altan ÇETİN konuşmasında; böyle bir etkinliğe ev sahibi olmaktan kıvanç duyduğunu ve Atsız Beğ' in davasına olan sadakatinden bahsetti.

Prof. Dr. Altan ÇETİN'den sonra Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan HACALOĞLU'nun konuşması ile devam etti. Hacaloğlu konuşmasında: Atsız Beğ' e olan minnetimizden ve Türklüğe olan önemli katkılarından söz etti ve konuşmasını Niyazi Yıldırım GENÇOSMANOĞLU'nun bir şiiriyle sonlandırdı.

Türkan HACALOĞLU'nun konuşmasından sonra programımız Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih KİRİŞÇİOĞLU'nun kürsüye daveti ve konuşmasıyla devam etti. Kirişçioğlu: babası Osman KİRİŞÇİOĞLU'nun kendi el yazısıyla yazdığı Atsız Beğ ile babası Osman Kirişçioğlu ile arasında geçen bir anektoddan bahsetti ve teşekkürlerini sunarak oturumu başlattı.

Oturumda ilk sözü Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN hocamız aldı ve konuşmasına Atsız Beğ' in Geri Gelen Mektup şiirini okuyarak başladı ardından Atsız Beğ' in bir bilim adamı, bir fikir adamı ve bir sanatkar oluşundan bahsetti. Bunların yanında Atsız Beğ'i yakından tanıyan birisi olarak onun çok mütevazı ve kapısına gelen herkesi evinde ağırlayacak kadar alçakgönüllü olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Atsız Beğ' in bazı sebeplerden dolayı üniversitedeki görevinden alınıp bilim hayatına devam edememesine rağmen Eski Anadolu Türkçesinde vakıf olduğu önemli bilgilerden ve Fransızca ve Farsça yazılmış eserleri tercüme ederek Türkolojiye kazandırdığı eserlerin adını zikretti. Atsız Beğ' in Türkçülük anlayışından söz etti ve Atsız Beğ' in Türkçülüğü üç merhaleye ayırdığını söyledi bu merhaleler bağımsızlık, Turancılık ve büyüme' dir diyerek, sözlerini Atsız Beğ için yazmış olduğu bir yazı ile sonlandırdı.
 

Oturumda sözü Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN'dan sonra Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ aldı. Atsız Beğ'in tarihçi, fikir adamı, bilim adamı, romancı ve şair oluşundan bahsetti. Yakından tanıyan biri olarak Atsız Beğ' in oldukça dürüst, yalan söylemekten uzak ve gururlu bir karakteri olduğundan bahsetti. Prof. Dr. Öksüz; Atsız Beğ için ‘bir ahlak abidesi’ denmesinin daha doğru olacağını söyledi. Atsız Beğ'in Türkçülük anlayışından ve ayrıca Ziya Gökalp’in bilime dayanarak bir Türkçülük yaptığını, Alparslan Türkeş’in Türkçülüğü siyasete dayandırdığını Atsız Beğ'in ise Türkçülüğü muhalefete ve edebiyata dayandırdığını ifade etti. Atsız Beğ'in ünlü romanı Bozkurtlar'dan bahsetti ve en çok Yüzbaşı Sancar karakterinden etkilendiğini de belirtmek istedi. Atsız Beğ' in eğitim hakkında yazmış olduğu bir paragrafı okudu ve konuşmasını Atsız Tanrı Dağ’ında adlı şiiri okuyarak bitirdi.

Program Şube Başkanı Türkan HACALOĞLU ve Fatih KİRİŞÇİOĞLU'nun Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN ve Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ hocalarımıza onurluklarını takdim etmesinin ardından sona erdi.
Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber