Türk Eğitim-Sen'liler ne zaman görevlerine iade edilecek?

14 Aralık 2016
888 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Bakan Yılmaz: EĞİTİM-BİRSEN’den 3.362, TÜRK EĞİTİM-SEN’den 1.726, EĞİTİM-SEN’den 683.” öğretmen meslekten ihraç edilmiştir.

MHP MYK Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan TBMM’de devam eden 2017 Bütçe Görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a FETÖ soruşturmaları kapsamında tahkikatları yapılmak üzere açığa alınan ve hala göreve iade edilmeyen Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin durumunu sordu. 

Çoğunluğunun Eğitim-Sen üyesi olduğu söylenen ve terör örgütü PKK’yla irtibatı olduğu gerekçesiyle açığa alınan öğretmenlerin tahkikatları ışık hızıyla yapılıp geri dönüşlerinin sağlandığını iddia eden Erdoğan “TÜRK EĞİTİM-SEN üyesi birçok öğretmen sebepsiz yere açığa alınmış ve tahkikatların bitmesini bekliyor ancak PKK’yla irtibatı olduğu gerekçesiyle açığa alınan öğretmenlerin  tahkikatları ışık hızıyla yapılıp geri dönüşleri sağlandı. TÜRK EĞİTİM-SEN’li öğretmenlerin tahkikatları ne zaman bitecek? TÜRK EĞİTİM-SEN’liler ne zaman görevlerine iade edilecek?“ diye sordu. 

Yurt Sorunu Sadece Üniversitelerde Değil Meslek Liselerinde de Var!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a da öğrencilerin yurt sorunlarını soran Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “ Öğrenci yurtlarıyla ilgili sorunlar had safhada. Bu sene hiç olmadığı kadar öğrencinin müracaatı, talepleri bizlere ulaştı. Meslek lisesi öğrencilerinin çoğunun yurt sorunu var. Bu çocukların yurt sorunları ne zaman çözülecek? Bu çocukların yurt ihtiyacı ne zaman karşılanacak? Bu çocukların da şimdi başka cemaatlerin kapılarına gitmesini mi beklemektesiniz?”

Ücretli Öğretmenlik ve Atanamayan Öğretmenleri Sordu

Öğretmenlik yapmak için okuyan ve bu sebeple KPSS’ye giren ancak mesleği öğretmen olmayanların atanmasıyla mağdur olduğu bilinen ve atama bekleyen öğretmenler de MHP’li Milletvekilinin gündemindeydi. Sözleşmeli öğretmen alımının bir çözüm olmadığını söyleyen Erdoğan “Sözleşmeli öğretmen alma meselesi bir çözüm değildir, defalarca ifade ettik. Formasyonu dahi olmayan adayların hatta öğretmen olmayan kişilerin öğretmen olarak atanmasına devam ediliyor. KPSS sonuçlarına göre atama bekleyen 455 bin öğretmen ne zaman atanacak?” diye sordu.

Cevap bölümünde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz şunları söyledi: “Türk EĞİTİM-SEN üyesi olduğu gerekçesiyle açığa alınan öğretmen olmamıştır. Açığa alınma işlemi FETÖ’yle irtibatı, iltisakı veya mensubiyeti olanlar hakkında uygulanmıştır. İnan, bu yapıya bağlantısı olup da EĞİTİM-BİRSEN’le bağlantısı olan var, EĞİTİM-SEN’le bağlantısı olanlar var, TÜRK EĞİTİM-SEN’le bağlantısı olan var. Bunu da çok net söyleyeyim. Mesela ihraç edilen öğretmenlerin bir sendikasını vereyim: EĞİTİM-BİRSEN’den 3.362, TÜRK EĞİTİM-SEN’den 1.726, EĞİTİM-SEN’den 683.”

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Bakanın bu cevabına tepki göstererek “Ama Sayın Bakan,11 bin EĞİTİM SEN’li aldınız hepsini göreve iade ettiniz. Orada bir sıkıntı yok mu? Sıkıntı var yani. EĞİTİM-SEN’lilere torpil mi geçtiniz?” ifadelerini kullandı. 

 
haberiniz.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber