Türk Bayrağı'na sarılarak son yolculuğa uğurlandı

09 Mayıs 2017
462 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Ermeni asıllı Türk milliyetçisi, gazeteci-yazar Levon Panos Dabağyan, son yolculuğa uğurlandı. Levon Panos Dabağyan için Yeşilköy Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi.

Dabağyan'ın vasiyeti üzerine tabutuna Türk Bayrağı örtüldü. Cenaze törenine ailesi, sevenleri ve MHP yöneticilerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında vefat eden Ermeni asıllı Türk milliyetçisi, gazeteci-yazar Levon Panos Dabağyan, son yolculuğa uğurlandı. Levon Panos Dabağyan için Yeşilköy Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi. Cenaze törenine ailesi, sevenleri ve MHP yöneticilerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı. Levon Panos Dabağyan'ın cenazesi Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

 

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında vefat eden Ermeni asıllı Türk milliyetçisi ve MHP'nin "Üç Hilal" simgesinin de fikir babası Levon Panos Dabağyan, son yolculuğa uğurlandı. 

 

Levon Panos Dabağyan için  Yeşilköy Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi. Cenaze törenine ailesi, sevenleri ve MHP yöneticilerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı. Dabağyan cenaze töreninin ardından son yolculuğa uğurlandı.

 

Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, kendini 'Osmanlı Ermenisi'olarak tanımlıyordu. MHP camiasında 'Levon Amca'olarak da bilinen Dabağyan 2013 yılındaki bir röportajında şunları söylemişti:

 

 "1969 yılında, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 1969 yılında Adana'da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş'in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş'in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım.

Parti Atsızcılar ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!'diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu." 

 

LEVON PANOS DABAĞYAN KİMDİR?

11 Kasım 1933 tarihinde İstanbul Yenikapı'da doğdu. Devlet adamı Harutyun Amira Bezciyan'ın meşhur yalısında dünyaya geldi. Baba tarafı Van vilayetinden Kastamonu'nun Kadınsaray Köyü'ne yerleşen Karacıyanlar sülalesine mensup. Anne tarafı ise Erzurum ve Van dolaylarından İstanbul'a takriben bir asır evvel göçüp Yenikapı semtine yerleşen Dabağyan'lardır. Ailevi bir sebepten dolayı Dabağyan soyadını alan Krikor Efendi, evlatlarına da aynı soyadını vermiştir.

1967'de C.K.M.P'ye girmiştir. 1970'li yıllarda, MHP'nın merhum Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş'in isteğiyle Ortadoğu gazetesinde yazı yazmıştır.

Levon Panos Dabağyan'ın, Yeni İstanbul, Babıali'de Sabah, Bugün, Hakikat, Yeşil Belde ve Tercüman gazetelerinde makale ve tefrikaları yayınlanmıştır. Dabağyan'ın 12 Eylül öncesinde Hergün gazetesinde ve Türk Edebiyatı gibi kültür ve sanat dergilerde de yazıları yayınlanmıştır.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber