Trafik Sigortasından Herkes Dert Yanıyor

10 Nisan 2016
717 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Zorunlu trafik sigortası primlerindeki fahiş artışlar araç sahiplerini çileden çıkarmış, sigortasını attırmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI TBMM’de Torba Tasarı görüşmelerinde, “Trafik Sigortası Primlerindeki Fahiş Artış” üzerine bir konuşma yapmıştır..

MHP'li Kalaycı Genel Kurula hitaben şunları söylemiştir.


TRAFİK SİGORTASINDAN HERKES DERT YANIYOR

Aylardır başta şoför esnafımız olmak üzere araç sahibi olan tüm vatandaşlarımız trafik sigortasından dert yanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası primlerindeki fahiş artışlar araç sahiplerini çileden çıkarmış, sigortasını attırmıştır.

Sigorta fiyatları, yoğun tepkilere rağmen, hiç düşmediği gibi daha da artış göstermiş ve bu yüzden milyonlarca kişi sigorta yaptırmaktan kaçınmış durumdadır.
Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmıştır. Sigorta primlerindeki fiyat karmaşası, keyfî uygulamalar ve kontrolsüzlük vatandaşı mağdur etmiştir.

HÜKÜMET SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ZARARINI DÜŞÜNÜYOR

Hükûmet olan biteni bugüne kadar seyretmiş, gerekli tedbirleri almamıştır.

Ulaştırma Bakanı şoför esnafına "Bu sigorta işi konusunda çok haklısınız, yerden göğe kadar haklısınız." demiştir. Bakanın bakışı böyle, "Haklısınız ama alacağınız yok." demek istiyor. Sayın Bakan "Bu işi bir düzene intizama sokacağız, bunun kararını aldık." demiştir ama bu tasarıyla getirilen düzenlemeler vatandaşı umursamayan, sigorta şirketlerini kollayan bir mahiyet arz etmektedir.

Maliye Bakanı da "Sigorta şirketleri zarar ettiği için prim artırıyorlar." diye bir tespitte bulunmuş, bir anlamda, bu tasarıda trafik sigortasıyla ilgili yapılan düzenlemelerin gerekçesini ortaya koymuştur.

Hükûmetin bakanları gerçekten bakıyor ama keyfî uygulamaları, katlanarak artan fahiş sigorta primlerini görmüyor, sigorta şirketlerinin zararını vatandaşın sırtından nasıl kapatırım, onun hesabını yapıyor.

TRAFİK SİGORTASI PRİMLERİ DAHA DA ARTACAK

Bu tasarı, prim tutarlarını düşürmeyecek daha da yükseltecek, özellikle şoför esnafını mağdur edecek, taksi ve dolmuş plakalarının haczine sebebiyet verecektir. Vatandaş yerine sigorta şirketlerinin kâr marjını esas alan düzenlemeler hem adil değildir hem de Anayasa'ya aykırıdır. Bu yanlıştan dönülmeli, trafik sigorta primlerini makul düzeye indirecek düzenleme yapılmalıdır.

Sigorta sisteminin sağlıklı ve rekabetçi bir şekilde işlemesini sağlamak için öncelikle denetim sistemi etkin hâle getirilmeli, fiyat karmaşası ve keyfî uygulamalar önlenmeli, mağdur olan vatandaşların tazminatlarını azaltmak yerine primlerden yapılan kesintilerden vazgeçilmelidir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber