Tokat'taki Su Baskınlarının Sebebi O Projeler mi?

12 Ekim 2017
420 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan Yeşilırmak'ta DSİ tarafından sürdürülen dere ıslan ve Tokat Belediyesince sürdürülen Kanal Tokat projesinin eko sistemi bozduğunu ve kentin geleceğini tehlikeye attığını söyledi.

VATANDAŞ MAĞDUR

MHP Tokat İl Başkanı Onur çalışkan yaptığı yazılı basın açıklamasında Tokat'ta sürüdürülen iki projenin kentte sorunlara neden olmaya başladığı, bu sorunların gelecekte daha büyük tehlikelere davetiye çıkartabileceğine dikkat çekti. DSİ'nin dere ıslah projesi ile Tokat Belediyesinin Kanal Tokat projesine vurgu yapan Çalışkan, "Son yıllarda dere ıslahı adı altında yapılan projeler tüm şehirce bilinmektedir ki bu eko sistem maalesef bozulmaktadır. Bu bozulmanın sonucunda yine maalesef özellikle son günlerde ki çalışmalar vesilesiyle Yeşilırmak havzasında bulunan bir çok ev ve işyerinin zemin katları ve depoları sular altında kalmıştır. Vatandaşlarımız bu konudaki mağduriyetlerini ilgili yerlere iletmelerine rağmen maalesef sonuç alınamadığından muztariptir. Yaşanan bu su baskınlarının sadece ekonomik , hijyen veya görsel anlamda problemlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, binaların temellerinde oluşacak daha büyük teknik sıkıntılara sebebiyet vermeyeceğini kimse garanti edemez. Bu anlamda yaşanan bu su baskınlarının acil olarak gerekçeleri bulunup müdahale edilmeli vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir an evvel giderilmelidir. İlgili güzergahta iki adet proje aynı zamanda yapılmaktadır. Bunlardan birincisi Kanal Tokat projesi , bir diğeri ise DSİ tarafından hayata geçirilen dere ıslahı projesidir." dedi.

DEPREM BÖLGESİ UYARISI

Su baskınların sebebini, DSİ tarafından yapılan dere ıslahı projesi vesilesiyle dere ortasında birikmiş adalar ve adalarında etrafında oluşan göllenmeler olabileceğine dikkat çeken Çalışkan, "Bu baskınlara acil bir şekilde müdahale edilmelidir. Aksi taktirde milyonluk bir proje olan Kanal Tokat projesi de töhmet altında kalmaktadır. İlimiz mülki amirlerini, vatandaşlarımızın ve yukarıda belirttiğim manasıyla tüm ilimizin sorunu olan bu konuda acilen göreve ve dahası acilen eyleme davet ediyoruz. Zira konu sadece su baskını ya temellerde oluşan rutubetlenme olarak değerlendirilmemelidir. İlimiz 1. Derece deprem bölgesidir ve toprak yapısının sağlamlığı bu anlamda daha da önem kazanmaktadır. Bina temelleri yanlarında kaynak suyu edasıyla yükselen sular ihmal edilemez , geciktirilemez bir müdahalenin habercisidir." ifadelerini kullandı.

İŞTE ÇALIŞKAN'IN O AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Memleketimiz Tokat tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış her metre karesinde binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yaptığını ispat eden birçok güzellikle doludur. Bu kadar medeniyetin Tokat’ı kendilerine seçmelerinin sebebi ise Tokat’ın coğrafi ve doğal güzellikleridir.
 Sadece Merkez yerleşimimize dahi bakıldığında onlarca doğal güzelliği görmek mümkündür.
 Bunların en başında Antik Romalıların adına “Göz bebeği” anlamına gelen İris ismini verdikleri ,şehrimize hem ekonomik anlamda hem de doğal güzellik yönünden bir çok katkı sağlayan Yeşilırmak’tır.
 Türkiye coğrafyası içinde son derece önemli olan bu Irmağın uzunca bir bölünün ilimizden geçmesi gerçekten büyük bir şanstır.
 Yeşilırmak bu ismi sadece içerinden akan suyun yeşili andırmasından değil etrafına ecdadımız tarafından dikilmiş ve tarih boyu etrafının da yemyeşil görüntülerle dolmasından almıştır.
 Etrafına dikilen bu ağaçların tek görevi görsellik değildir. Yanı sıra bu devasa ırmaktan yer altı sızmaları vesilesiyle kaybolacak suları kökleri vesilesiyle tutulmakta , aynı zamanda yağan yağmurlarla ırmak çevresindeki topraklarca emilen suyun dere kanalına tahliyesi eko sistem çerçevesinde gerçekleşmesi amaçlanmıştır. Kısacası iki taraflı drenaj görevi yapmaktadır.
 Bu eko sistem gerek çevresindeki ağaçlarla gerekse dere tabanında ve etrafında oluşmuş kil tabasıyla gerekse içerinde oluşan bu yapıda hayatını sürdüren canlıların bu yapıya sunduğu katkıyla binlerce yılda oluşmuştur.
 Son yıllarda dere ıslahı adı altında yapılan projeler tüm şehirce bilinmektedir ki bu eko sistem maalesef bozulmaktadır.
 Bu bozulmanın sonucunda yine maalesef özellikle son günlerde ki çalışmalar vesilesiyle Yeşilırmak havzasında bulunan bir çok ev ve işyerinin zemin katları ve depoları sular altında kalmıştır. Vatandaşlarımız bu konudaki mağduriyetlerini ilgili yerlere iletmelerine rağmen maalesef sonuç alınamadığından mustariptir.
Yaşanan bu su baskınlarının sadece ekonomik , hijyen veya görsel anlamda problemlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, binaların temellerinde oluşacak daha büyük teknik sıkıntılara sebebiyet vermeyeceğini kimse garanti edemez. Bu anlamda yaşanan bu su baskınlarının acil olarak gerekçeleri bulunup müdahale edilmeli vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir an evvel giderilmelidir.
 İlgili güzergahta iki adet proje aynı zamanda yapılmaktadır. Bunlardan birincisi Kanal Tokat projesi , bir diğeri ise DSİ tarafından hayata geçirilen dere ıslahı projesidir.
Şuan için bu baskınların sebebi olarak DSİ tarafından yapılan dere ıslahı projesi vesilesiyle dere ortasında birikmiş adalar ve adalarında etrafında oluşan göllenmeler olduğu sanılmaktadır. Bu baskınlara acil bir şekilde müdahale edilmelidir. Aksi taktirde milyonluk bir proje olan Kanal Tokat projesi de töhmet altında kalmaktadır.
 İlimiz mülki amirlerini, vatandaşlarımızın ve yukarıda belirttiğim manasıyla tüm ilimizin sorunu olan bu konuda acilen göreve ve dahası acilen eyleme davet ediyoruz.
Zira konu sadece su baskını ya temellerde oluşan rutubetlenme olarak değerlendirilmemelidir. İlimiz 1. Derece deprem bölgesidir ve toprak yapısının sağlamlığı bu anlamda daha da önem kazanmaktadır.
 Bina temelleri yanlarında kaynak suyu edasıyla yükselen sular ihmal edilemez , geciktirilemez bir müdahalenin habercisidir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber