Terim: Kaldığımız yerden devam etme zamanıdır

22 Aralık 2017
776 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "Kaldığımız yerden devam etme zamanıdır. Geçmişte yakaladığımız başarıların üzerine çıkmak için buradayım." dedi.

Terim'in ilk sözleri. 

Galatasaray teknik direktörlüğüne getirilen Fatih Terim ve Başkan Dursun Özbek imza töreninde açıklamalarda bulundu. 

"Süre önce 20 Ocak'a kadar, sonrasında Mayıs'a kadar, sonrasında tekrar oturup konuşacağız diye bir söz geçti aramızda" 

"İyi bir kadrosu var ama bazı yerlerde ihtiyaç var" 
"Başkan, Yönetim ve scout ekibi zaten çalışmışlar, bir listeleri var, oturup konuşacağız ve transferi belirleyeceğiz" 

"Maddi olarak çok açılmadan hareket edeceğiz ama eksikleri de gidermeye çalışacağız" 

"Takımda sol ayaklı sol bek yok" 

"De Jong'u da antrenmana çıksın diye çağırdım" 
"Kazanmak için ne gerekiyorsa yapıp her maça aynı ciddiyetle çıkacağız. Kaybederken bile beğenilmek istiyoruz" 

"Yardımcılarımı daha sonraya bıraktım, devre arasına girerken bir araya geliriz. Yerli de yabancı da yardımcım olacak" 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, tecrübeli teknik adam Fatih Terim ile 1.5 yıllık sözleşme imzaladıkları törende konuştu. 

Şu ifadeleri kullandı;  

Olayı kelimelerle anlatmak çok kolay değil. Galatasaray'a ömrünü vermiş, kariyerini Galatasaray'da geliştirmiş, sporculuk ve çalıştırıcılık döneminde Galatasaray'ı zirveye taşımış bir isim Fatih Terim. 

Ligler devam ediyor. Birinci devrenin son maçına çıkacağız. Galatasaray'ın hoca eksiğini tamamlama gereği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle hoca eksiğimizi gidermemiz gerekiyordu. Bir sürü şey yazılıp çizildi ama bir gerçek vardı.. Aklımdaki tek isim Fatih Terim'di.  

Galatasaray futbol takımını şampiyonluğa taşıyacak tek aday Fatih Terim'di. Kendisine telefon ettim, 'buluşalım' dedim. Tabii Galatasaray ananeleri içinde başkana başkanlığı hissettirdiği bir tavırla sevgili hocam 'emriniz olur nerede isterseniz buluşalım' dedi. Galatasaray'ın eksikleriyle ilgili, 'ne olacağı ortada, böyle böyle hocam' dedim ve bana 'Biliyorum başkan, hazırım. Ben Galatasaray'a 1974'te imza attım' dedi. Para konuşmam, burası yuvam, para benim için önemli değil" dedi.

 'Galatasaray'la hiçbir zaman ücret konuşmadım. Ne kadar takdir ediyorsanız' deyince, ben de kendisine '1905 lira yıllık ücret versem olur mu?' dedim.  

20 şampiyonluğun 6'sı, UEFA Kupası, kimseye nasip olmamış bir başarı çizgisi var. Galatasaray'a bu zamana kadar verdiği hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. Galatasaray'a hizmet edeceği bir çok dönem olacak. Kendisine teşekkür edip, "Hoşgeldiniz hocam" diyorum.

" FATİH TERİM: "ELİMİ TAŞIN ALTINA SOKMAM GEREKTİĞİ İÇİN BURADAYIM" 

Tecrübeli teknik direktör Fatih Terim ise, Özbek'in ardından şu ifadeleri kullandı; 

"Başkanımız çok güzel bir şekilde izah etti. İki şey konuştuk. Biri ekonomi biri de süre. Süre önce 20 Ocak'a kadar, sonrasında Mayıs'a kadar, sonrasında tekrar oturup konuşacağız diye bir söz geçti aramızda.  

Galatasaray'la beni buluşturdukları için kendilerine teşekkür ediyorum. Hayatım burada geçti. Zaman zaman ayrılıklar oluyor. Ayrılıklardan ziyade bağlılıklar daha ağır basıyor. Galatasaray'ın son aylardaki durumuna baktığımızda 'neden olmasın' diyen benim. Gelip benden Galatasaray'ın ihtiyacı var denildiğinde görev alma gerekti... Elimi taşın altına sokmam gerektiği için buradayım. 

Daha önce aldığımız başarılardan daha fazlasını yapma adına buradayız. Burada başkan, yönetim, ben ve tüm Galatasaray çalışanları, muhteşem Galatasaray taraftarının takımıyla birleştiği andaki başarıyı ortaya koymak için buradayız. 
Telaşlanmamalıyım ama acele etmeliyiz. Yapacak çok şeyimiz var.  

2 gün sonra, çok da sevdiğim, renktaşımız olan Göztepe ile oynayacağız. Bugün ilk antrenmanıma çıktım. Zamanımız var ama çok da fazla değil. Bir an evvel kolları sıvamalıyız. 

Bu arada sevgili meslektaşım Igor Tudor'a yaptıkları hizmet için sonsuz teşekkürler ediyorum ve ona kariyerinde başarılar diliyorum." 

İmzaların atılmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Terim: Kaldığımız yerden devam etme zamanıdır 

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "Kaldığımız yerden devam etme zamanıdır. 
Geçmişte yakaladığımız başarıların üzerine çıkmak için buradayım." dedi. 

Terim, kendisi için Türk Telekom Arena'da düzenlenen imza töreni sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  
Türkiye'nin en önemli değerlerinden birine tekrar geldiğini vurgulayan Terim, şöyle konuştu: 

"Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Kaldığımız yerden devam etme zamanıdır. Geçmişte yakaladığımız başarıların üzerine çıkmak için buradayım. Başkan, ben ve ekibim çok çalışmak zorundayız. Kaldığımız yer yapacaklarımızın başlangıç noktasıdır, diye ümit ediyorum. İnşallah, geçmişteki başarıların üzerine çıkan bir performans sergileriz. Geçmişte yaptıklarımız önemli ama yeni başarılar üzerine koymak daha önemli. Çok daha güzel günlere gidip bu gururu tekrar yaşamak en büyük dileğim." 

- "Bu bir meydan okuma" 

Fatih Terim, Galatasaray'ın başına tekrar gelerek risk aldığını söyledi. 

Daha önce sezon ortasında hiç takım almadığının hatırlatılması üzerine Terim, şunları kaydetti: 

"Bu bir meydan okuma. Galatasaray benden görev istediği an hiçbir zaman kaçmam. Kariyerimi riske attım. Kariyerimi zaten Galatasaray'da yapmıştım. Kazandığım yerde kaybetmek de beni fazla üzmez. Öyle bir kaygım yok. İhtiyaç olursa son maçta da takımı alırım. Biz yarın gideriz, öbür gün geliriz. Zaten 'gel' diyorlar geliyoruz, git diyorlar gidiyoruz. Burayla özdeşleştik. Benim de kendime göre bazı hayallerim, rüyalarım var. Eksik olan bir şeyi 'deneyeyim' diyorum. Israrla, inatla onu sürdürüyorum. Kolay olmadığını biliyorum. Bazen ucuna kadar da geliyoruz. Olmaz denilen hayallerimizi Galatasaray'da gerçekleştirdik. Allah yardımcımız olsun." 

- Şampiyonluk yarışı hakkında Fatih Terim, şampiyonluk yarışında Beşiktaş, Fenerbahçe ve Medipol Başakşehir'in önemli işler yaptığını vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Beşiktaş'ı buradan son iki sezon için tebrik ediyorum, Şampiyonlar Ligi'nde de başarılar diliyorum. Şenol hoca da iyi işler yapıyor. Medipol Başakşehir ve Fenerbahçe şampiyonluğun önemli adayları. Kayserispor ve Göztepe de bu grubu takip ediyor. Benim dikkatimi çeken en önemli olaylardan birisi, birçok Anadolu takımının her an her şeyi yapabilecek kapasitede olması. Ayrıca üst seviyedeki grubun içinde bir Trabzonspor var. Onu bir tarafa atmayalım. Onlar da Rıza hocayla gayet iyi gitmeye başladılar. Şampiyonluk adayları ne kadar çok olursa ben heyecanın ve zevkin o kadar yüksek olacağını düşünüyorum. Türkiye ligi, yavaş yavaş Avrupa tarafından da seyredilmesi gereken bir lig olma yolunda. Burada Türk antrenörlerinin önemli işler yaptığını bir kenara yazmak lazım." 

Galatasaray'ın başına geçtiği ilk dönemdeki heyecanın aynısını şimdi de yaşadığını vurgulayan Terim, "Ben heyecan duymasam zaten 'bana müsaade' diyecek kadar erdemliyim. O nedenle ilk zamankinden daha heyecanlıyım. Kendime göre bazı hedeflerim var." ifadelerini kullandı.   

- "Sol bekimiz yok" 

Fatih Terim, takımın son durumu ve transferle ilgili gelen sorulara ise şöyle cevap verdi: 

"Şu an 19-20 kişiyiz. Eksiğimiz var. Sol bekimiz yok. Sol ayaklı bir sol bekimiz yok. Var olan da ameliyat oldu. Kadromuzdan birini orada oynatacağız. Sol ayaklı olmayan bir futbolcuyu hiç oraya koymadım ama ilk defa bunu yaşayacağım. Bunun dışında şu iki gün içinde kazanmak adına  ne yapabilirsek yapacağız. Ocak 21'e kadar oyun felsefesini oturtacağız. Onun çalışmasını yapacağız. En kısa zaman içinde bunları yaparız. Pazarı kazasız geçelim de... Bucaspor maçı öncesi bazı oyunculara izin verebiliriz. Hissettiğim kadarıyla mental yorgunluğu olanlar gözüküyor. Başkanımla çok şeffaf bir ilişki içinde gideceğiz. Acil şekilde bir rapor hazırlayacağız. Bunu başkan ve yönetimle paylaşacağız. Mevcut oyuncuların performansını yükseğe çekmek en büyük transferdir." 

Hakan Balta'nın Türkiye Futbol Federasyonuna gönderilen listede olmadığını hatırlatan Terim, "Hakan Balta olsaydı sol bek oynayacaktı. De Jong'u da çağırdık antrenmana. İkinci yarının 28 kişilik kadrosunu yapana kadar epey bir mesai harcayacağız arkadaşlarımla." diye konuştu. 
Tecrübeli teknik adam, iyi bir kadroya sahip olduklarına yürekten inandığını anlatarak, sözlerine şöyle devam etti: 

"Galatasaray'ın Avrupa'da olması lazım. Onun için sezon sonu sıralamanız belli. Kadroda bazı yerlere de ihtiyaç var. Söylenenle olan arasında bir fark var. Futbol pratikler oyunudur. Sonucu alamazsanız bir yere varamazsınız. Bir iki kaliteyi içeri sokmak mecburiyetindeyiz. Eğer, özellikle sol beke takviye yapamamamız durumunda, Carole'un bilgisini sormuştum. Bizim oyuncumuz bildiğim kadarıyla. Göztepe maçını oynadıktan sonra bir transfer listesi hazırlayacağız." 

Galatasaray'ın her maça 3 puan için çıkacağını dile getiren Terim, "Gerek derbilerde gerek diğer maçlarda Galatasaray'ın herkesin istediği gibi her maçta üstünlük kurması lazım. Ne eksikse hep beraber konuşacağız. Derbi herkesin çok beklediği, kaybetmek istemediği maçlar. Kaybederken de reaksiyon göstermek benim için önemli. Galatasaray camiasının ' Kaybettik ama bugün müthiş savaştılar, formanın hakkını verdiler, gurur duyuyoruz.' demesi çok önemli." değerlendirmesinde bulundu. 

- Arda Turan sorusuna kısa cevap verdi 

Fatih Terim, Barcelona'da forma giyen eski Galatasaraylı futbolcu Arda Turan'la ilgili soruya kısa bir cevap verdi. Tecrübeli teknik adam, bir basın mensubunun, "Arda Turan'ın Galatasaray'a geri dönmek istediği konuşuluyor, bu konuda ne dersiniz?" sorusunu, "O sayın başkan ve yönetimin konusu. Ben biraz önce imzayı attım. Öyle bir konu yok. Benden evvel böyle bir konu olduysa bilmiyorum." şeklinde yanıtladı.   

- "Galatasaray'ın muhteşem taraftarına teşekkür ederim" 

Fatih Terim, Galatasaray taraftarına göstermiş olduğu destekten dolayı teşekkür etti. Teknik direktörlük koltuğunda başka birisi varken kendi isminin tribünlerde söylenmesinin sorulması üzerine Terim, şu cevabı verdi: 

"Galatasaray'ın muhteşem taraftarına teşekkür ederim. Galatasaray taraftarı mutluysa kulüp başarılıdır. Samimiyetle söylüyorum, isminizi ne kadar duyarsanız duyun, kulübedeki her antrenör için empati yapmak lazım. Muhakkak insanın beğendiğini duymak, görmek hoşuna gider. Nerede kalmıştık derseniz, 'Antrenmanda kalmıştık.' derim. En son ayrılma haberini orada almıştım. Muhteşem taraftara sonsuz teşekkür ediyorum." 
Fatih Terim, yardımcılarının hem yerli hem yabancı isimlerden oluşabileceğini, bunu da devre arası kampına gitmeden açıklayacağını aktardı. 

- "Kızlarım istedi" 

Fatih Terim, dün akşam sosyal medya hesabı Twitter'dan attığı "Nerede kalmıştık." mesajına da açıklık getirerek, şöyle konuştu: 

"Uzun zaman önce kızlarım Buse ve Merve'nin aklına gelen bir fikirdi. 'Eğer bir şey olursa bir gün böyle yapalım' dediler. Sayın başkan KAP'a bildirirken, hiç huyum değildir ama 10 dakika müsaade istedim. Böyle bir tweet atmak istediğimi, söyledim. Anlayış gösterdi. Bunu kızlarıma söz verdiğim için yaptım. Bir hoşluk oldu güzel oldu. Tarihe geçmeyi severiz." 

- "Ben hiç gitmedim" Fatih Terim, 1996 yılında Galatasaray'a teknik direktör olarak ilk kez geldiğini anlatarak, "Aslında ben hiç gitmedim. Buna çok güzel bir örnek var. Bayern Münih'e baktığımızda, sıkıştığı zaman Jupp Heynckes geliyor. Camianızın sizi istediği zaman durum başka oluyor. Mesela Arsene Wenger ile aynı zamanda, 1996 yılında göreve başladık. Şu anda 21. yılı. Ben 21 yıl kalsaydım acaba burada neler olurdu. Bazen bunu düşünmeden edemiyorum. Burada benim de hatalarım vardır." diye konuştu. 

- "Florya'yı tanıyamayacaksınız"  

Fatih Terim, devre arasında Florya Metin Oktay Tesisleri'nde bir takım yenilikler yapacaklarını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Ara kamp dönüşünde Florya'yı tanıyamayacaksınız. Biraz hareketlendireceğiz ve değiştireceğiz. Florya'dan başarı beklerken, tesisleri taşıyacağımız yeni yerde de dünyanın en iyi spor merkezlerinden birini yapmanın hazırlığı zamanı. Çünkü orası artık Galatasaray'a yetmiyor." 

- Özbek: "Hocamız bir saniye düşünmedi" 
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ise Fatih Terim'in hiç düşünmeden teklifi kabul ettiğini anlatarak, gelen sorular üzerine şunları kaydetti: 
"Elbette hocamıza bıraktığımız operasyonel kısımlar belli. Ben bu manada hiçbir sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyorum. Hocamızla birbirimizi tanıyoruz. Hocama ihtiyacımız olduğunu söylediğimde 1 saniye düşünmedi. Bir endişesi olsaydı birkaç soru sorardı. Fatih hoca kariyerindeki birinin hiç soru sormadan 'evet' demesi de çalışma ortamının güzelliğini anlatıyor. Galatasaray'ı parlak günlere taşıyoruz." 

Özbek, 20 Ocak 2018'te yapılacak seçimde göreve gelecek başkana ne olursa olsun mayıs ayına kadar tüm Galatasaraylıların destek vermesini de istedi. 

Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından Dursun Özbek, üzerinde "Nerede kalmıştık" yazısının bulunduğu atkıyı Fatih Terim'e hediye etti.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber