Tek engelimiz, önyargılarımız!

02 Aralık 2015
707 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen 3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

3 Aralık gününü tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının ‘tam ve diğer insanlara eşit ölçüde’ sağlanması amacına dönük çalışmaların yapılması gereken bir gün olarak belirlendiğini hatırlatan Parsak, “Doğuştan ya da sonradan, hastalık veya kazalar sonucu; bedensel, zihinsel veya sosyal yetilerindeki kayıplar nedeniyle günlük hayatlarını yaşamakta güçlük çeken engelli vatandaşlarımızın, insan hak ve temel özgürlüklerden tam ve eşit şekilde yararlanmalarını, toplum hayatına tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak sadece devletin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır” dedi.

ÇÖZÜM NOKTASI EMPATİ KURABİLMEK

Engelli vatandaşlarımızın engelsiz bir yaşam sürmelerinin sadece çıkarılan bazı kanunlarla mümkün olmadığını kaydeden Parsak, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının yalnızca devlet eliyle çözülebileceğini düşünmek doğru değildir. Toplumumuzun her ferdi, engellilerin yaşamlarını her anlamda kolaylaştıracak ortak bir akıl ve hassasiyetle hareket etmelidir” dedi.

Her sağlıklı insanın aynı zamanda bir “engelli adayı” olduğuna da dikkat çeken Parsak, “Engelliler ile ilgili her sorunun temel çözüm noktası empati kurabilmektir” şeklinde konuştu. Mesajında engelli vatandaşlarımızın iş sorununa da değinen Mehmet Parsak, kamuda engelliler için kadrolar ayrıldığını ancak bu kadrolara yeterli atamanın yapılmadığını kaydetti. Kasım 2015 itibariyle toplam engelli memur kadrosunun 63.207 olduğu belirten Parsak, bu kadroda sadece 40.656 engelli personelin görev yaptığını söyledi. 

Kamuda 22.551 kadronun ise boşta olduğuna dikkat çeken Mehmet Parsak “MHP olarak seçimlerde kamudaki tüm engelli kadrolarına atama yapacağımızı belirtmiştik ancak iktidar olamadık. Şimdi tüm Türkiye’nin hükümeti olduğunu söyleyen 64. Hükümetten engelli kadroları için atama bekliyoruz” dedi.

Engellilerin, toplum hayatına ve normal bir yaşama ulaşması noktasında MHP olarak ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Mehmet Parsak, “Tüm engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’nü kutluyor, engellilerimizin yaşama sevinçlerinin artacağı, topluma hayatına ve normal bir yaşama ulaşacakları mutlu ve huzurlu yarınlar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber