Tehdit Türkiye'ye yöneldi

11 Şubat 2016
730 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk dış politikasının iflas ettiğini belirterek, hükümetin Türkiye'nin gücünü kullanamadığını, caydırıcılığını sıfırladığını söyledi. "Emevi Camii'nde cuma namazı kalacağız diyenler, dönüp aynaya bakmalıdır" diyen Vural, "İçimizin dış güçler tarafından karıştırılabileceği bir döneme gidilmektedir. Tehdit Türkiye'ye yönelmiştir" ifadelerini kullandı. Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'ya yönelik açıklamalarının ise 'iç politika ifadesi' olduğunu savundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye Belediye Başkanları Birliği'ni Meclis'te MHP Grup Yönetim Toplantı Salonu'nda kabul etti. Türkiye Belediye Başkanları Birliği temsilcileri, Vural'a çeşitli hediyeler sundu. Türkiye-Amerika ilişkileri ve konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının sorulması üzerine Vural, tüm bu yaşanılanların Türk dış politikasının iflasını ortaya koyduğunu öne sürdü.

 

DEVLETİ YÖNETME YERİ, BİR ŞİKAYET ETME YERİ DEĞİLDİR

Amerika'nın terörle mücadele eş başkanlarından birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Vural, "Geldiğimiz bütün bu süreç içinde bu dış politikanın mağduru Türkiye olmuştur. Milli güvenlik tehditleri artmıştır. Bütün bunlarla ilgili söylemler kullanılırken, Türkiye'yi yöneten hükümetler, yönettikleri devletin gücünü kullanarak neden bu güçleri caydıramadığını hep beraber soralım. Devleti yönetme yeri, bir şikayet etme yeri değildir." diye konuştu.

 

"Amerika PYD'ye silah yardımı yaptığı zaman, Kobani düştü düşecek dendiği zaman, peşmergeye ağır silahlarla vatan toprağını açanlar, Kobani'nin düşmemesinden dolayı Amerika'ya plaket verilirken; acaba Türkiye'yi yönetenler dönüp bakıyorlar mı? Kobani'ye verdikleri destek, şu an terörist dediklerine destek değil miydi?" diyen Vural, "Türkiye kendi milli menfaatleri doğrultusunda bir politika oluşturmuş mudur? Yoksa bu söylenilenler, iç politika malzemesi haline getirilerek gerçekler toplumdan saklanmakta mıdır?" diye sordu.

 

EMEVİ CAMİİ'NDE CUMA NAMAZI KALACAĞIZ DİYENLER...

Amerika ile Rusya'nın beraber hareket edecek noktasına geldiğini anlatan Vural, ABD ile Rusya'nın ikinci dünya savaşından bu yana bir araya getirilmesi, aynı eksene getirilmesinin bu dönem olduğunu ifade etti. Rusya'da PYD temsilciliği açıldığına dikkat çeken Vural, şöyle devam etti: "Hükümet Türkiye'nin gücünü kullanamamıştır, caydırıcılığını sıfırlamıştır. Bütün bunlar olurken; sonuçta bu coğrafyada maalesef bu büyük güçlerin menfaatleri doğrultusunda olurken; Türkiye, bu şekillenmeyi etkileyecek insiyatifi geliştirememiştir.

 

Emevi Camii'nde cuma namazı kalacağız diyenler, dönüp aynaya bakmalıdır. İçimizin dış güçler tarafından karıştırılabileceği bir döneme gidilmektedir. Tehdit Türkiye'ye yönelmiştir. İfadelerin iç politika ifadesi olduğunu düşünüyorum."

 

"ÇOK DERİN BİR ÇATLAK OLDUĞU AÇIK VE NET"

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ankara'da yaptığı görüşmelere ilişkin bir soruya ise Vural, "Çok derin bir çatlak olduğu açık ve net. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuken yetkisi ve sorumlu olmamasına rağmen bakanlar kurulu ve hükümetin önüne geçerek siyaseti dizayn etme, yönetme gayretindedir. Fiili darbedir. 30 bin öğretmen ataması bile cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bunun bedelini aziz milletimiz ödüyor." dedi.

 

"Abdullah Gül'den Arınç'la ilgili bir aracılık yapma talebi olacak ki 'o zat' dediği zatla, bir aracı ile görüşme ihtiyacı içinde olmuştur." diyen Vural, Türkiye'ye bedel ödettiren politikaların maliyetini başkalarına yükleme gayretinde içinde olduğunu ifade etti.

 

AKP MİLLETİ KANDIRIYOR

Bugün yine 3 şehit olduğunu dile getiren Vural, "Çözüm sürecinin sorumluları olanlar; hepiniz sorumlusunuz, hepiniz oradaydınız demek gerekiyor. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hepsi, iç politika, dış politika, çözüm sürecinin bir numaralı sorumlusu hiçkimse, başkalarını suçlayarak bu sorumluluktan kurtulamayacak. Adalet ve Kalkınma Partisi milleti kandırıyor." diye konuştu. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber