Taşeron İle Geçici İşçilere "Uyduruk" Değil, "Tapu" Gibi Kadro Verelim Hodri Meydan

31 Mart 2016
721 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MUSTAFA KALAYCI: "Mevsimlik işçilere de hepsine öyle pozisyon mozisyon değil, uyduruk değil, adam gibi, tapu gibi kadro verelim. MHP olarak hazırız ve hodri meydan diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçiler daimi kadrolara alınmalı ..

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı yaptığı konuşmada, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarını gündeme getirerek, "Mevsimlik işçilere de hepsine öyle pozisyon mozisyon değil, uyduruk değil, adam gibi, tapu gibi kadro verelim. MHP olarak hazırız ve hodri meydan diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçiler daimi kadrolara alınmalı" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarını gündeme getirerek şu ifadeleri kullandı: "2007 yılında çıkarılan 5620 sayılı Kanun ile yaklaşık 220 bin geçici işçi kadrolara alınmıştır. Kanun sadece 2006 yılında altı ay çalışmış olanları kapsadığından, başta şeker ve çay fabrikalarında, orman idaresinde, tarım işletmeleri ve demiryollarında olmak üzere yıllardır, hatta 20-25 yıldır çalışanlar kadroya alınmamıştır.
Geçici ve mevsimlik işçilerin emeklilikte aranan prim gün sayısını doldurabilmeleri için ömürleri yetmemektedir. Yılda 4 ay çalışmayla emekli olunabilmesi için en az 60 yıl, yılda 5 ay 29 gün çalışmayla da 40 yıldan fazla çalışmak gerekmektedir. Geçici ve mevsimlik işçiler çalışamadıkları dönemde iş de bulamamaktadır. Zira 6-7 aylığına nasıl iş bulsunlar? Çalışmadıkları aylarda bu arkadaşlarımız ailelerini nasıl geçindirirler hiç düşünüyor musunuz? Yıllardır başarılı olarak çalışan, bilgi, beceri ve deneyimleri ile işyerine faydalı olan bu işçiler daimi kadrolara alınmalıdır.


SEÇİMLER GEÇİNCE, İŞLERİ BİTİNCE VERİLEN SÖZLER UNUTULDU

Sayın Başbakan 30.5.2015 tarihinde Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imza töreninde, "Kişi 5 ay 29 gün çalışıyor, ara veriyor, bu iş üretkenliğini, verimliliğini negatif etkiliyor." diyerek geçici işçilerin çalışma sınırının kalkacağını müjdelemiştir. Protokolün 9. maddesine de bu amaçla hüküm konulmuştur. O günkü Çalışma Bakanı Faruk Çelik de "eğer çalıştıkları işyerinde ihtiyaç varsa dışarıdan hizmet alımı değil bu işçilerin çalıştırılmasına dönük düzenlemeyi parlamentoya sunacağımızı toplu sözleşme de kayıt altına aldık. Hızlı bir şekilde yasalaştırılacak" demiştir.
 

BAŞBAKAN VE BAKAN UMUT VERMİŞ, MÜJDELER VERMİŞ, SÖZLER VERMİŞ

Başbakan ve bakan umut vermiş, müjdeler vermiş, sözler vermiş, hatta toplu sözleşme protokolüne yazmışlar ama seçimler geçince, işleri bitince işçileri görmezden gelmişlerdir. Sayın Başbakan, kıymetli hemşehrim. Bak, Konya'dan orman idaresinde, demiryollarında, tarım işletmelerinde, Ereğli şeker fabrikasında ve Ilgın şeker fabrikasında çalışan geçici ve mevsimlik işçi arkadaşlarım beni arıyor, sizden dert yanıyor ve hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyorlar. Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz diyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERİNE VE GEÇİCİ İŞÇİLERE "UYDURUK" DEĞİL, "TAPU" GİBİ KADRO VERELİM.HODRİ MEYDAN

 

Milliyetçi Hareket Partisi kamuda çalışan geçici ve mevsimlik işçilere kadro verilmesini yıllardır gündeme taşımış, bu arkadaşlarımıza kadro vermeyi taahhüt etmiş ve öteden beri birçok kanun teklifi de vermiştir. Buradan Hükümete çağrıda bulunuyorum. Taşeron işçilerle ilgili tasarıda geçici, muvakkat, kampanya ve mevsimlik işçilere de yer verelim. Taşeron işçilere de, geçici ve mevsimlik işçilere de hepsine öyle pozisyon mozisyon değil, uyduruk değil, adam gibi, tapu gibi kadro verelim. MHP olarak hazırız ve hodri meydan diyoruz.
 

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLERE, YILLARDIR MAĞDUR EDİLEN 4/C'LİLER KADROLARA ALINMALI

Kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapılmamalı, çalışanların emeği sömürülmemelidir. Üniversite mezunu işçilere, yıllardır mağdur edilen 4/C'lilere, vekil, fahri, geçici, ücretli, kısmi zamanlı statüde çalışanlara da hakları verilmeli, kadrolara alınmalıdır. Hukuk bunu gerektirir, adalet bunu gerektirir, eşitlik bunu gerektirir, inancımız bunu gerektirir, insanlık bunu gerektirir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber