Taşer’den sürpriz çöp önerisi

27 Mart 2014
1134 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Taşer, Ege Tv’deki Güne Bakış Programı’nda sürpriz bir proje açıkladı.

İzmir’in son yıllardaki en çarpıcı gündem maddesi olan çöp soruruna ilişkin farklı bir öneri getiren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taşer, İzmir’in çöpünün nerede ve nasıl bertaraf edileceğine ilişkin önerisini seçime günler kala tartışmaya açtı. Güne Bakış Programı’nda Ümit Yaldız ve Aslı Eren’in sorularını yanıtlayan Taşer, 30 Mart’a ilişkin iddialı çıkışların ardından İzmir’in son 5 yıldır içinden çıkamadığı çöp sorununa ilişkin çarpıcı bir öneri getirdi.

İZMİR’İN ÇÖPÜ AVRUPA’NIN EN DEĞERLİSİ

İzmir’in çöpünün Avrupa’nın bile en değerli çöpü olduğunu ifade eden Taşer, “İzmir’in günlük 4 bin 500 ton çöpü şu anda Harmandalı’daki vahşi alana depolanıyor. Ayrıca günlük bin ton arıtma çamuru Çiğli’deki tesisten çıkarılıp çimento fabrikalarına yakıt olarak satılıyor. Ayrıca kentin denize dökülen sanayi atıkları, bertaraf gerektiren farklı tehlikeli atıkları var. Tüm bunları kamyonlara koyun kentin merkezinden götürmek, vahşi depolamaya maruz bırakmak büyük bir israftır. Bir süredir üzerinde çalıştığımız projeye göre İzmir’in çöpü gemilerle Çandarlı’daki liman alanına taşınabilir. Ve burada kurulacak tesislerde bertarafı yapılabilir. Böylelikle binlerce çöp kamyonu her gün İzmir’in içinden geçmez farklı noktalardan gemilere aktarılacak çöp İzmir’in merkezinden Urla’dan Çeşme’den gemilere istiflenerek Çandarlı limanı çevresinde oluşturulacak tesise ulaştırılabilir” dedi.
 
BİR TAŞLA İKİ KUŞ!

Projesinin her türlü teknik detayını hesapladığını, TÜBİKAT da dahil olmak üzere pek çok kuruma onaylattığını ifade eden Taşer, bölgede ÇED sorununun da olmadığını, projenin detaylarını da kamuoyuyla paylaşırım. Ancak İzmir’in binlerce ton çöpünü binlerce kamyonla kentin merkezinden taşımaktansa gemilerle Çandarlı’daki liman bölgesine götürme fikrini tartışmaya açıyorum. Herkes fikrini söylesin. Bana göre hatasız bir proje… Aylardır çöp tesisine yer bulamayan İzmir’de bu proje ile hem yer sorununu çözüyoruz hem de kamyonların yaratacağı çevre kirliliği ve israfı önlemiş oluyoruz” diye konuştu.

EGEDESONSÖZ

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber