TÜRKMENLER ATEŞ ALTINDA , TÜRKİYE SEYREDİYOR!

20 Kasım 2015
1095 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Suriye'de yüzbinlerce insanı silahlı güçleri ile öldüren Esad ve Esad'dan hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Rusya, Türkmenlere yönelik saldırılarını son iki günde arttırdı.HATAY'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Suriye'nin Bayırbucak Türkmenleri bölgesine günlerdir Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı birliklerin karadan, Rusya'nın ise havadan ve denizden düzenlediği saldırılar sürüyor. Bölgede yeni bir katliam yaşanacağından endişe ediliyor.

TÜRKMEN Dağı'na yönelik başlatılan kara harekatı, gece geç saatlere kadar yoğun şekilde sürdü. Sabah saatlerinde ise  bazı mevzi ve köyler uzaktan atılan füze ve havan toplarıyla aralıklarla vurulurken, çatışmalar, bölgenin güneyindeki Gimam köyü ve çevresinde devam ediyor. Saldırılarda yaralandıktan sonra Türkiye'ye getirilen 4 Türkmen'den 1'i ise hayatını kaybetti. 
 
SURİYE Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed ''Bayırbucak Türkmen bölgesinin düşmek üzere olduğunu  vurgulayarak "Bölge düşerse, ilk etapta başta sınıra yakın yerlerdeyaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak" dedi.  Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Samir Hafez ise  "Buralarda katliam yaşanmasından korkuyoruz''  açıklaması yaptı.
 
HATAY'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Suriye'nin Bayırbucak Türkmenleri bölgesine günlerdir  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı birliklerin karadan, Rusya'nın ise havadan ve denizden düzenlediği saldırılar bölgede büyük bir tedirginliğe neden oldu. Suriye'de Esad rejiminin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye  kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılar, Gimam köyü ve çevresinde günlerdir devam ediyor. Türkmen Dağı'na yönelik başlatılan kara harekatı da, gece geç saatlere kadar yoğun şekilde sürdü.
 Dün sabah saatlerinde bazı mevzi ve köyler uzaktan atılan füze ve havan toplarıyla aralıklarla vurulurken, çatışmalar, bölgenin güneyindeki Gimam köyü ve çevresinde devam ediyor. Yerel kaynaklar, çatışmalarda, her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi.
 
 Esad güçlerinin kontrolündeki Yayladağı sınırımızla komşu olan Lazkiye'nin Bayırbucak bölgesine hakim tepeleri de rejim güçlerinin kontrolü altına aldığı belirtiliyor. Bu takdirde Esad güçlerinin mevzi kazanmış olacağına dikkat çekiliyor. Daha önce de zaman zaman PYD ve Özgür Suriye güçleri aynı bölgeyi kontrol altına alarak denize bir kapı açmaya çalışmış, bu nedenle muhaliflerle rejim güçleri arasında çatışmalar yaşanmıştı. Sınırımızdaki Yayladağı halkı, bu sıcak gelişmelerde kullanılan silahların kendilerine zarar vereceği endişesini  taşıyor.
 
1 YARALI HAYATINI KAYBETTİ
 
Suriye'de, rejimin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik düzenlediği saldırılarda yaralandıktan sonra Türkiye'ye getirilen 4 kişiden 1'i hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Esed rejiminin, Rusya'nın da desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen köylerine yönelik başlattığı hava destekli saldırıları devam ediyor. Saldırılarda yaralanan ve Yayladağı sınırına getirilen 4 kişi, ambulansla Hatay'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılardan birisi, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
''10-15 BİN TÜRKMEN, TÜRKİYE'YE SIĞINMAK ZORUNDA KALACAK"
Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, Suriye'de Esad rejiminin Rusya'nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucu Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinin düşmek üzere olduğunu öne sürerek, "Bölge düşerse, ilk etapta başta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak" dedi.
 
 Esad rejiminin, Rusya, İran ve Hizbullah'ın desteğiyle Bayırbucak bölgesine saldırılarını yoğun şekilde sürdürdüğünü belirtti. Bölgedekilerle sürekli temas halinde olduğunu anlatan Muhammed, şunları söyledi: "Tüm bölgeyi ele geçirip, Türkmenleri püskürtmek istiyorlar. Rus uçaklarının bombaladığı yerlerde çok sayıda yaralımız var. Bayırbucak bölgesi düşmek üzere. Bölge düşerse, ilk etapta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak." Muhammed, Kobani'nin (Ayn el Arap), dünya gündemine gelmesine rağmen Türkmenlerin Türkiye'de bile 2-3 televizyon kanalı dışında konuşulmadığına dikkati çekerek, "Biz Türkmenler, bir Kobani olamadık. Kobani halkına kötü gözle bakmıyoruz ama Kobani'dekiler insan da Bayırbucaklılar değil mi? Türk halkına çağrıda bulunuyorum. Türkmenler olarak çok kötü durumdayız, bize destek olun" diye konuştu.
 
BURALARDA KATLİAM YAŞANMASINDAN KORKUYORUZ
Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Samir Hafez ise Suriye rejim güçlerinin Rusya destekli Türkmen köylerine yönelik başlattığı karaharekatına ilişkin, "Buralarda katliam yaşanmasından korkuyoruz. Bu köyleri boşaltmazsak, yalnız Ruslar değil, Suriye rejimi güçleri, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah güçleri buraya girdiği zaman, halk evlerinde kaldıysa muhakkak burada büyük bir katliam seyredeceğiz" dedi.
 
Hafez,  yaptığı açıklamada, Esad rejimine bağlı askerlerce Bayırbucak bölgesine yönelik hem karadan hem de havadan yoğun saldırı başlatıldığını söyledi. Rusya'nın da bu operasyonlara destek verdiğini ifada eden Hafez, "Rusya aslında Suriye rejimi için değil, bu bölgeye kendisi yerleşmek için saldırıları yapıyor. Rusya yarım yelpaze gibi Suriye'nin batısını elde etmek istiyor. Rusya, Suriye askerleri, İran Devrim Muhafızları, Hizbullah askerlerini karada kullanırken, operasyonların sonunda onlara hiçbir şey bırakmayarak, Türkmen ve Kürt dağları bölgesinden itibaren, içinde Lazkiye, Hama ve Humus'un bulunduğu bölgeyi elde etmek istiyor" diye konuştu.
 
DÜNYAYA ÇAĞRI
 
Türkiye ve dünya kamuoyuna çağrıda bulunan Hafez, Suriye'de çözümün "Esad rejiminin gitmesiyle geleceği" görüşünü ifade etti. Kurdukları dernek aracılığıyla hem Türkiye hem de Suriye'de Türkmelere yardım ulaştırdıklarını anlatan Hafez, büyük bir maddi sıkıntı içinde olduklarını vurgulayarak, vatandaşlardan ve yetkililerden destek istedi. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber