'TÜRKİYE'DE ŞEKER ÜRETİMİ MUTLAKA OLMALI'

11 Mart 2018
409 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Ülke sıkıntılı zamanlardan geçiyor. Bu sıkıntılarda birlik beraberlik ruhu içerisinde hareket edilmesi gerekiyor. Bütün siyasi partilerde de bu anlayışın olması gerekiyor. . . MHP Grup Başkanvekili Usta: İnsanı yaşatmak için kurulmuş tek ordu Türk ordusudur...MHP Grup Başkanvekili Usta, "Yeryüzünde insanı yaşatmak için kurulmuş tek ordudur Türk ordusu. Biz insanları yaşatmak için Afrin operasyonunu yaptık." dedi....

MHP Grup Başvekili Erhan Usta, seçim ittifakına yönelik TBMM gündeminde bulunan yasal düzenlemeye ilişkin, "Ülke meselelerini çözmek noktasında birkaç siyasi partinin yan yana gelmesi, bir uzlaşı içinde olması, uç fikirleri bir miktar törpüleyerek meseleleri çözme konusunda bir anlayış içine girmesi bu ülke için kazançtır." dedi.
MHP Grup Başkanvekili Ustadan Aaya Ziyaret - Seçim İttifakına Yönelik Düzenleme
Usta, Anadolu Ajansı (AA) Samsun Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, Bölge Müdürü İsa Sansar ile görüştü.

Seçim ittifakına yönelik 26 maddelik yasanın komisyondan geçtiğini ve pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini belirten Usta, yasanın esas itibarıyla üç düzenleme içerdiğini anlattı.

Bunların seçim ittifakını yasal hale getiren, seçim güvenliğine yönelik ve daha önceki anayasa değişikliğine uyum konusundaki maddeler olduğunu aktaran Usta, "Türkiye'de 1991'den itibaren beş seçimde ittifaklar olmuş ancak ittifak yasal olmadığı için bir partinin, hatta genel başkanı kendi partisinden ayrılıyor, bir başka partiye geçiyor, bir başka partinin listesinden ittifak yapıyordu. Bu hülle yolu ile yapılan bir şey. Burada yapılan şey aslında bunu yasal hale getiren husustur ve doğru bir şeydir. Dünya uygulaması olan bir şeydir." ifadesini kullandı.

Anayasada iki türlü ittifaka imkan tanındığına dikkati çeken Usta, şöyle devam etti:

"Bir, başka siyasi partinin listesinden seçime girebilir. İkincisi de kendi siyasi parti kimliliği koruyarak, logosu ve kendi aday listesiyle iki veya üç veya daha fazla partili ittifak yapabilir. Bu yasayı özellikle 16 Nisan referandumu sonrasındaki hükümet sistemindeki değişiklikle değerlendirmek gerekiyor. Bundan sonra Türkiye'deki baraj yüzde 50+1. Dolayısıyla bir siyasi parti şu andaki siyasi atmosfere baktığınızda veya geçmişe doğru baktığınızda hiçbir parti tek başına yüzde 50+1 alamayacaktır. Bu anlamda ülke meselelerini çözmek noktasında birkaç siyasi partinin yan yana gelmesi, bir uzlaşı içinde olması, uç fikirleri bir miktar törpüleyerek meseleleri çözme konusunda bir anlayış içine girmesi ülke için kazançtır."

Seçim güvenliği konusuna da değinen Usta, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu ülkenin bir gerçeği var. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde, PKK, terörün yoğun olduğu kesimlerde, hatta büyükşehirlerde bazı mahallelerde seçimlerin geçmişte çok güvenli olduğunu söylemek mümkün değil. Şu anda devlet, terör bölgelerine çok daha fazla hakim 2011 seçimlerine göre ancak burada Yüksek Seçim Kuruluna seçim güvenliğini sağlama konusunda bazı yetkiler veriliyor. Bu yetkiler kullanılacak diye bir şey yok. Bu anlamda seçmenin sandığa hür iradesinin yansımasına yöneliktir bu."

Erhan Usta, CHP'yi eleştirerek, "CHP'nin eleştirilerini kabul etmek hiçbir şekilde mümkün değil. CHP, çok net ifade ediyorum, burada HDP ağzıyla konuşuyor. HDP'nin esas itibarıyla rahatsız olduğu noktalarda CHP'nin rahatsız olup bunu çok meşru bir şeymiş gibi ortaya koyması yanlıştır. 

Geçen seçimlerde binin üzerinde sandıkta, seçmen sayısı 300, kullanılan sayı 300, geçerli oy sayısı 300, HDP'nin oyu 300. Entelektüel seviyesi yüksek mahallelerde bile 1 veya 2 geçersiz oy oluyor. Orada hiç iptal yok, hepsinin bir siyasi partiye çıkması olabilir mi? Burada seçmen iradesinin sandığa yansımadığını görüyoruz." diye konuştu.

*
MHP'li Usta: Türkiye'de Şeker Üretimi Mutlaka Olmalı

Bildergebnis für USTA MHP
Samsun Bürosu'nu ziyaret etti. Bölge Müdürü Murat Sandıkçı ile görüşen Erhan Usta, AK Parti-MHP ittifakında siyaset olarak bir sorunun gözükmediğini söyleyerek, "15 Temmuz'da gelen bir ittifak vardı. 16 Nisan referandumu oldu. Şimdi de birlikte hareket ediyoruz. Ülke sıkıntılı zamanlardan geçiyor. Bu sıkıntılarda birlik beraberlik ruhu içerisinde hareket edilmesi gerekiyor. Bütün siyasi partilerde de bu anlayışın olması gerekiyor. Bu her zaman her yerde mümkün olmayabiliyor ama bu anlamda ittifaktan dolayı bizim tabanımızın bir rahatsızlığı yok, son derece de memnun" diye konuştu.

'TÜRKİYE'DE ŞEKER ÜRETİMİ MUTLAKA OLMALI'

Özelleştirme gündeminde olan şeker fabrikaları hakkında da konuşan Erhan Usta, özelleştirmede işçilerin itirazlarını ortadan kaldıracak tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, "Şeker birçok yönüyle stratejik bir ürün. İşin mülkiyet kısmı bana göre çok önemli değil. Ortaya bir sonuç çıkıyorsa, bu ister devlette olsun, ister özel sektörde olsun önemli değil. Olması gereken, Türkiye'de şeker üretimi mutlaka olmalıdır. 

Çünkü bu işin bir üretim ayağı var. İşin bir çiftçiye dokunan boyutu var. Binlerce çiftçi buradan ekmek yiyor. Bu fabrikaların kurulduğu yerler itibariyle bölgesel kalkınma boyutu var. İşin en önemli boyutlarından bir tanesi de sağlık boyutudur. Özellikle nişasta bazlı şeker ile ilgili yüzde 15 gibi bir rakam var. Bu başlı başına yüksek bir orandır. Bunun bugün yarın denetim ile ilgili ortaya çıkabilecek sıkıntılardan dolayı daha yüksek boyutlara gitme ihtimali var. Nişasta bazlı şeker, kanserden kısırlığa kadar hastalığa neden oluyor" dedi.

Şekeri çok fazla tüketen bir toplum olduğumuzu ifade eden Usta, şöyle devam etti:

"Biz şekeri çok tüketen bir toplumuz. İşi böyle düşündüğümüzde sağlık açısından da ciddi sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla bütün bu çerçevede düşünüp şeker üretiminde bu 5 yıllık süre çok yeterli olmayabilir. İşçinin bugünkü itirazlarını ortadan kaldıracak tedbirler alınabilir. İşçinin hakları korunmalı. 

Bu çerçevede değerlendirip uzun süreli olarak bu üretimin sağlıklı bir şekilde hatta rekabet ortamında, verimliliği de artırarak üretimin oluşmasını sağlayacaksak bu Ahmet'te olmuş, Mehmet'te olmuş ya da devlette olmuş, bence çok fazla önemi yok. 
Özelleştirmenin illa karşısında olmak değil, bu kaygılarla hareket edilmesi gerekiyor. Şu anda yapılması gereken ise, bir kısım fabrikaların modernleştirilmesi gerekiyor, yatırım yapılması gerekiyor. Bu yatırımların yapılıp daha rekabetçi fiyattan tüketiciye de olumlu yansıyacak şekilde şeker üretimini ülkemize sağlamak gerekiyor. Toptan bakmak yerine her birine fabrika bazında ciddi analizlerin yapılarak özelleştirme kararlarının verilmesinde fayda var." 

Ziyarete ayrıca MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, MHP İlkadım İlçe Başkanı İkram Erdemir ve il yöneticileri katıldı.

*
MHP'den Çorum Şeker Fabrikası ile İlgili Açıklama

Bildergebnis für MHP Mehmet Akif Aras,
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Çorum İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Şeker Fabrikaları'nın modernizasyonunun yapılarak üretimde devamlılığının sağlanması gerektiğini söyledi.

Çorum Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi sürecine ilişkin bir açıklama yapan MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Çorum Şeker Fabrikası'nın 2015 yılı karının 10 milyon lira, 2016 yılı karının 11,4 milyon lira olup, 49 bin dekar alanda 3 bin 40 çiftçinin üretim yaptığını ve 900 bin ton pancar işlendiğini söyledi.

Çorum Şeker Fabrikasının zararı olduğu gerekçesiyle satılacağı bilgisinin gerçek olmadığını vurgulayan Aras, "Tam aksine, Çorum Şeker Fabrikası en fazla kar elde eden işletmelerden birisidir. Konuya Fabrika karlı mı zararlı mı?"gözüyle bakılmamalıdır. Şeker fabrikalarının bölgesel gelişme ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının giderilmesi açısından büyük öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. 

Şeker fabrikaları bölge ekonomilerimize hayat vermektedir. Ülke ekonomimize de yüksek katkı sunmaktadır. Şeker fabrikaları bulundukları yerlerde, pancar çiftçimizin, esnafımızın, fabrika çalışanlarının, kamyoncuların, servisçilerin, hayvancılıkla uğraşanların, velhasıl tüm bölge insanının başlıca geçim kapısı ve önemli bir geçim kaynağıdır. Şeker Fabrikalarımızın bulunduğu bölgelerdeki vatandaşlarımız günlerdir ayaktadır ve gelişmeleri endişeyle takip etmektedir. 
Ülkemizde bugüne kadar gıda sektöründe yapılan özelleştirmeler sonrasında bazı fabrikaların ve işyerlerinin kapanmış olması endişe sebp olmuştur. Zamanla özelleştirmeler sonrasında üretilen birçok üründe ithalat yapar konuma gelinmesi gerçekleri ortaya çıkmıştır. Şeker fabrikalarının da kapanması, şeker pancarı tarımının bitmesi ve pancar şekeri üretiminin sonlanması korkusu yaşanmaktadır" dedi.

Özelleştirme sonrası nişasta bazlı şeker üreticilerinin önünün açılması, pazar alanını genişletilmesi, insanların sağlıksız şeker üretimi ve ithaline mahküm olması sonucunu da doğuracağını dile getiren Aras, "Nişasta bazlı şekerin cıva zehirlenmesine yol açtığına, birçok hastalığa neden olduğuna dair bilimsel araştırmalar tüm dünya kamuoyunca hassasiyetle takip edilmektedir. 
Pancar şekeri üreten AB ülkelerinde nişasta bazlı şeker kotası genelde yüzde 2 ila 3 düzeyindedir. Fransa ve İngiltere'de bu kota yüzde 0, Almanya'da ise yüzde 1,9'dur. Buna karşın Türkiye'de nişasta bazlı şekerin kotası yüzde 10 olup Bakanlar kurulu her yıl bu kotayı yüzde 50'ye varan oranlarda artırmaktadır. Ayrıca piyasada etkin bir denetim de yoktur" diye konuştu.

MHP olarak özelleştirmelerde halka az yönteminin esas alınmasını savunduklarını dile getiren Aras, "Maliye Bakanı '40 bin kere düşündük' demiş ve sosyal özelleştirme yaklaşımıyla sözleşmelere hem çalışanların hem üreticilerin hakkını güvence altına alan, asgari beş yıl boyunca üretimi garanti edecek hükümler koyduklarını açıklamıştır. 

Sadece 5 yıl için düşünmek yetmez; 5 yıl sonra ne olacağını da düşünmek gerekir. Bakanın açıklamasından şeker fabrikaları özelleştirildikten beş yıl sonra kapatılabilir anlamı da çıkmaktadır. MHP, stratejik kuruluşların özelleştirilmesinde seçici olunmasını savunmaktadır. Şeker fabrikalarına yönelik özelleştirme uygulamalarında acele edilmemesini ve tüm fabrikaların ayrı ayrı değerlendirileceği teknik çalışmalar yapılmasını öneriyoruz. Şeker fabrikalarının üretime devam etmelerini sağlamak üzere üreticinin kendi fabrikalarını işletmesinin önü açılabilmelidir. 

Halen çiftçi kooperatiflerine ait karlı ve iyi bir şekilde işletilen şeker fabrikaları bulunmaktadır. Türk şeker sanayisi ve şeker sektörü ekonomik ve sosyal getirileri yönünden iyi analiz edilmelidir. Sektörün yaşatılmasına yönelik tüm tedbirler alınmalıdır. Şeker fabrikaları ölçek büyüklüğü ve teknoloji açısından revize edilerek modernizasyonu yapılmalı, verimlilikte uluslararası rekabet avantajı sağlanabilmelidir. 

Yüksek olan nişasta bazlı şeker kotaları aşağı çekilmeli, tatlandırıcıların şekere ikame edilmesi mutlaka önlenmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Milli tarımı geliştirmek, çiftçilerimizi kendi topraklarından ekmek kazanır bir hale getirmek düşüncesini taşıyoruz.

 Ayrıca sağlık ve gıda güvenliği, Milliyetçi Hareket Partisinin en önemli gündem maddeleridir. Bize göre Türk Milletinin sağlığı, huzuru ve refahı her şeyden önce gelir. Eğer toplum sağlığını etkileyen veya bir çiftçimizin ekmeğini tehdit eden bir mevzu varsa bunlara karşı ciddiyetle harekete geçmek boynumuzun borcudur" 
şeklinde konuştu.

*
MHP Grup Başkanvekili Usta: "Fetö, CHP Merkezli Seçim İttifakını Destekliyor"

MHP Grup Başkanvekili Usta:
MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP merkezli yapılacak seçim ittifakının FETÖ tarafından desteklendiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, İhlas Haber Ajansı (İHA) Samsun Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. İHA Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen ile görüşen Erhan Usta, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Usta, "16 Nisan referandumunda MHP ve AK Parti 'evet' yönlü oy kullanmış, onun karşısında da bir 'hayır' cephesi oluşmuştu. Şu anda da aynı hayır cephesinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde de birlikte hareket etme eğiliminde olduğunu görüyoruz. 

Bu hafta genel kurulda görüşülecek 'İttifak Yasası' ile geçmişte örtülü, hileli bir şekilde yapılmış ittifakların yasal zeminde olmasını sağlayacak bir kanun görüşülecek. Bu kanun inşallah geçecek. Örtülü ve gizli ittifaklar yerine açık bir şekilde siyasi partilerin birbirleriyle ittifak etmesi, böyle zorlu günlerde birlikte hareket etmesi normaldir, olması gereken bir şeydir. Bu ittifakımızın karşısında da CHP'nin başını çektiği HDP'nin, İP'in ve bazı diğer partilerin de içerisinde olacağı bir bloklaşma, ittifak var. 

Onların ifade ettikleri gibi ilkesel anlamda ya da birlikte hareket etme anlamında karşı tarafta bir ittifak var. Çok acıdır ki bu ittifakı FETÖ'de destekliyor. Şu anda Türkiye'de FETÖ'ye karşı ciddi bir mücadele var. Bu mücadele de devlet ve iktidar tarafından sürdürülüyor. Bizler de bu mücadeleyi destekliyoruz. 

Dolayısıyla FETÖ'nün böyle bir mücadelenin aksaması yönünde bir gayret göstermesini normal karşılamak lazım. Örgütü çökertmeye yönelik bir çaba var. FETÖ de bugün, bu mücadeleyi yapan siyasi iktidarı ve onu destekleyen MHP'nin gelecek ilk seçimlerde kaybetmesi yönünde oyluyor. Kaybetmesi yönünde oylarken de bizim karşımızdaki oluşum referandumdan gelen hayır cephesini destekliyor" dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber