Ana Sayfa > MEDYA VE BASIN

TÜRKİYE’NİN SOSYAL GÜVENLİK ÇIKMAZI
27 Kasım 2019
Bu haber 535 kez okundu
Bugün toplumsal barışımızı tehdit eden bir başka sosyal güvenlik çıkmazı da 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel’in iktidara gelmek uğruna, 1992 yılında yaptığı değişiklik ile kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yılını dolduran bütün çalışanların yaş şartı aranmaksızın emekli olmaları imkanı getirmesiydi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Bu gün bir dostumun çay davetinde tanıştığım kişi, söz EYT’lilere gelince 1992 yılında 37 yaşında emekli olduğunu şaşkın bakışlarımız altında paylaştı.

Konu çevremizdeki insanların da ilgisi ve dikkatini çekti, sohbete katılan kişilerle birlikte, çarşı kahvehanesinde tam bir panel ortamı tesis edilmiş oldu.


Emeklilik başta olmak üzere maaşların yetersizliği, emekli maaşı bağlanma oranı, bağ-kur’luların, sigortalı emeklilerin ve nihayet en detaylı olarak ta EYT’lilerin durumu masaya yatırılmış oldu.

Gördüğüm şudur ki, Türk Milleti bilinen sorunlarının içinde EYT mevzusunu da geniş olarak tartışmakta ve çözümlenmesi gereken bir sorun olarak değerlendirmektedir.

Milletimiz konuya bütün yönleriyle ilgi duymakta ve tartışmaktadır.
 

Türk Milletinin toplumsal sorunları hakkında yazılmış ilk okuduğum kitaplardan birisi Taner Karahasanoğlu’nun “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Çıkmazı” isimli eseriydi.

Karahasanoğlu söz konusu eseri daha Yüksek Lisans öğrencisiyken benimde yüksek öğrenime başladığım 1973 yılında yayınlamıştır.

Sayın Karahasanoğlu ileriki yıllarda daha çok Çalışma Ekonomisi ve İletişim alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Ben de kendisini öğrencilik yıllarımda Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisinde (E.İ.T.İ.A) Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladığı yıllarda tanıdım.

Prof. Dr. Karahasanoğlu, Marmara, İstanbul Ticaret, Giresun ve Haliç Üniversitelerinde Çalışma Ekonomisi, İletişim ve Halkla İlişkiler alanlarında dersler vermiş bir akademisyendir.

Esas konumuza dönecek olursak değerli akademisyen, yukarıda yayınlandığı yıllara dair bilgiler verdiğim kitabın arka sayfasında çok isabetli bir tespitle,


"Genel özellikleri ile belirttiğimiz sosyal güvenlik uygulamamız, bugün bir çıkmazdadır.                      

Ayrıca uzun dönemde de, geleceğin iyi şeyler göstermeyeceğini belirten işaretler her geçen gün biraz daha çoğalmaktadır.

Türkiye'de sosyal güvenlik meseleleri üzerinde bir tartışmayı başlatmak üzere, bu kitabımızda "Millî Sosyal Güvenlik Teşkilâtı"nı millî bir tez olarak ele almış bulunuyoruz. Tenkit ve temennilerle bu tezimizin daha da olgunlaşacağına inanıyoruz.

Amacımız, milletimizin geleceği ile çok yakından ilgili böyle bir konuda, bir düşünme ve tartışma ortamını hazırlamaktır." değerlendirmesini yapmaktadır.

O yıllardaki bu akademik çalışmadan da anlaşıldığı gibi Türkiye, sosyal güvenlik alanında büyük problemler yaşamakta ve ilerisi için felaket tablosu ortaya koyan bir “çıkmaz”ı söz konusuydu.

Durumu rakamlarla ele aldığımızda ne ile karşı karşıya olduğumuz daha iyi anlaşılacaktır.

Sosyal Güvenlik kurumumuzun 2020 bütçesinin 450 Milyar lira ile Merkezi bütçenin yarısına ulaşması beklenmektedir.

220 Milyar lira devlet katkısına rağmen Sosyal Güvenlik bütçesinde muhtemel açığın ise 50 Milyar lira olması öngörülmektedir.

Peki bu günlere nasıl geldik?

1988 yılına geldiğimizde Turgut Özal’lı ANAP hükümetleri döneminde Sigorta Kurumuna kaynak yaratmak adına banker yaklaşımıyla “Süper Emeklilik” sistemi yürürlüğe konulmuştur.

Yaşı müsait olanların hatırlayacağı gibi normal emeklilerden üç kat fazla maaş almak isteyen çalışanlar ve emekliler ortalama emekli maaşının 50 Bin lira olduğu dönemde 150 Bin lira maaş almak için 4–5 Milyon lirayı devlet hesaplarına yatırmışlardır.

Bu yüksek tutarlı vatandaş ödemesiyle zamanın en lüks araçlarından birisi olan Renault araba veya bir daire almak mümkündü.

Süper emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın bazıları evini, arabasını satmış, bazıları kıdem tazminatlarını devlete yatırmıştı.

Ne yazık ki Anayasa Mahkemesi Süper Emeklilik uygulamasına dair yasal düzenlemeleri iptal edince yüksek maaşı ancak üç ay kadar alabilmiş oldular.

Verdikleri toplu paraları da uzun yıllar uğraşmalarına rağmen geriye alamadılar, bu uğurda ölünceye kadar mahkeme kapılarında mücadele ettiler.

Ne acıdır ki çare kapısı olması gereken “devlet baba” eliyle büyük mağduriyetler yaratılmış oldu.

Bugün toplumsal barışımızı tehdit eden bir başka sosyal güvenlik çıkmazı da 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel’in iktidara gelmek uğruna, 1992 yılında yaptığı değişiklik ile kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yılını dolduran bütün çalışanların yaş şartı aranmaksızın emekli olmaları imkanı getirmesiydi.

Elbette bu durum taşınabilir ve sürdürülebilir değildi.

Bu nedenle bir anlamda devlette restorasyon görevini yerine getiren Ecevit’in Başbakanlığı’nı yaptı ANASOL-M koalisyon hükümeti döneminde 11 Ekim 1999 yılında yapılan değişiklikle emeklilik kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaş ve en az 5000 gün prim ödeme şartı getirilmiş oldu.

2008 yılında AK Parti hükümeti tarafından yapılan bir değişiklikle ise kadın ve erkekler için yaş şartı 65’e çıkarılmıştır.

Eğer eski SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu gibi işin uzmanıysanız ve yasa değişikliği yapılmadan torununuzu 10 aylıkken, oğlunuzun ise 14 yaşında sigorta kaydını yaptırmış olsaydınız sizinde hak kaybı gibi bir derdiniz olmayabilirdi.

Kabul edelim ki çoğumuz kıymetli devlet adamlarımız kadar hesapkar değiliz, yapılan değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmeye açık durumdayız.

Netice olarak millet çoğunluğuna yapılan muamele “alavere dalavere Türk Mehmet nöbete” durumundan başka bir şey değildir.

Hizmet, emeklilik yaşı ve prim ödemeleri bakımından emekliler arasında büyük farklılıklar olmakla birlikte, sayıları 12 Milyon 500 Bin seviyesinde emekliye karşılık sigortalı çalışanlarımızın sayısı da ancak 23 Milyon kadardır.

Çalışan sigortalı ve emekli maaşı almakta olanların sayısı karşılaştırıldığında 1 emekliye karşılık 1,8 sigortalı çalışan düşmektedir. Aynı oran Avrupa ortalaması ise1’e 4–5 seviyesindedir.

Elbette bu durum emekli maaşı bağlanma oranını olumsuz etkilemekte ve toplam emekli maaş yükünün sigortalıların primleriyle karşılanması için yeterli olmamaktadır.

Bir zamanlar maaş bağlanma oranı yüzde 76 iken günümüzde önce yüzde 60 şimdi de yüzde 40 seviyesine kadar gerilemiş durumdadır.

Netice olarak da emeklilerin yeterli bir maaş alması da  sistem tarafından temin edilememektedir.

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve işsizliğin artmış olmasının da tetiklemesiyle mevcut emeklilere göre farklı şartlara maruz kalarak bir anlamda hak kaybına uğrayanların şikayetleri yükselmiş ve siyasi partilerin dikkatini çekmiştir.

Geçtiğimiz genel seçimlerde tüm partiler emeklilikte yaşa takılanların problemlerini çözmek üzere vaatlerde bulunmuşlardı.

Bu konuda kanun teklifi hazırlamış olan MHP’nin lideri, Cumhurbaşkanının kendisini bilgilendirmesi sonrası EYT probleminin çözümü için kaynakların el verdiği çerçevede hazırlık yapılması ve uygun takvimin belirlenmesine imkan sağlamak üzere talebini dondurmuştur.

Muhalefet ise bu şikayet alanından fayda sağlamak ve oy derlemek üzere ateşe devamlı olarak odun taşıyarak gündemde sıcaklığını yüksek tutmaya devam etmiştir.

Sosyal güvenlik alanındaki çok yönlü çıkmazların yanı sıra milyonlarca kişinin dahil olduğu bir hassasiyet alanı oluşmuş durumdadır.

Emeklilik sistemleri büyük oranda toplanan primlerle doğrudan ilişkili olmakla birlikte sosyal devlet olmanın sorumlulukları ve hukukun üstün kılınıp adaletin temini de bir zorunluluktur.

Bugüne kadar binlerce gün prim ödediği halde çeşitli nedenlerle işini kaybeden insanların sağlık hizmetlerinden ilave prim ödemeden yararlandırılmaması gibi birçok uygulama da vicdanları rahatsız etmektedir.

İnsanımızın 30’lu yaşlarda emekli edilmesi mümkün olamayacağı bilinciyle içinde bulunduğumuz şartları da dikkate alarak çözüm üretilme zarureti vardır.

Topyekun ret toplumsal gerilimi arttırır, barış ortamını tahrip eder.


AHMET ORHAN


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer MEDYA VE BASIN Haberleri

Başlık Tarih
 
HDP'nin Kandil'in vagonları09 Temmuz 2020
TÜRK “Z” KUŞAĞI VE TÜRKİYE GERÇEĞİ - AHMET ORHAN08 Temmuz 2020
Eğitim yuvası mı? Terör kampı mı?01 Temmuz 2020
SEL FELAKETİNİN ARDINDAN RANTİYECİLER VE ÇANAKÇILAR - AHMET ORHAN24 Haziran 2020
Bölücülüğe resmen bayrak açtılar24 Haziran 2020
İsmail Ok, HDP ile İP’in kirli ilişkilerini ifşa etti24 Haziran 2020
2023 LİDER ÜLKE TÜRKİYE VİZYONU - AHMET ORHAN20 Haziran 2020
Halk Eğitim Merkezleri pandemi sürecinde yüz akımız oldu17 Haziran 2020
BATININ HASTA ADAMINDAN, ERZURUM’DAKİ DİRİLİŞE13 Haziran 2020
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE İŞÇİLERİN ZAFERİ13 Haziran 2020
Zillet kaosa yürüyor12 Haziran 2020
ÜLKÜCÜLER TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANSTIR…10 Haziran 2020
MHP sahip çıktı, CHP istismar etti08 Haziran 2020
SOSYAL REFAH DEVLETİ - AHMET ORHAN06 Haziran 2020
Provokasyon için uğraşan bu karanlık eller kimin?04 Haziran 2020
SİYASAL AHLAK,AHLAK YASASI AHMET ORHAN01 Haziran 2020
Atatürk Turancı mıydı ? 30 Mayıs 2020
27 MAYISIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - AHMET ORHAN26 Mayıs 2020
MHP TÜRKİYE’DİR…25 Mayıs 2020
Şimdi İYİ misiniz?19 Mayıs 2020
19 MAYIS OPERASYONDUR18 Mayıs 2020
TÜRK MİLLETİNİN AKSAKALLISI DEVLET BAHÇELİ16 Mayıs 2020
DEVLET BAHÇELİ BİR ÜLKÜ SANCAĞIDIR...16 Mayıs 2020
İl MEM'den beklentimiz virüslere fırsat vermemeleridir!12 Mayıs 2020
Yerel medyanın en azından nefes alması sağlanmalı12 Mayıs 2020
ALİAĞA BELEDİYESİ 18. ALTIN ÖRÜMCEK WEB ÖDÜLLERİ'NDE FİNALDE09 Mayıs 2020
SANCAK, ALBAYRAK VE BAYRAKTAR05 Mayıs 2020
3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MÜ,YOKSA DÜNYA İZMİRLİLER GÜNÜ MÜ?03 Mayıs 2020
BU DAVA SÖNMEZ, BU SEVDA BİTMEZ03 Mayıs 2020
KORONALI GÜNLERİMİZ30 Nisan 2020
MHP'den, sosyal medyada sahte hesaplara karşı kanun teklifi30 Nisan 2020
Akşener ve Altaylı'ya tepki29 Nisan 2020
100. YILINDA TBMM22 Nisan 2020
GIDA GÜVENLİĞİ VE SÜREKLİLİĞİ UNUTULAN ÇİFTÇİLERİMİZ16 Nisan 2020
Yerel basını ayakta tutmak zorundayız16 Nisan 2020
Bu virüsleri unutma Türkiye15 Nisan 2020
Fendoğlu yerel medyanın sorunlarını dile getirdi14 Nisan 2020
HALK, HALKÇILIK, POPÜLİZM VE PARTİLER14 Nisan 2020
YENİ DÜNYA DÜZENİ12 Nisan 2020
HÜKÜMETİN KORONAVİRÜS KARNESİ11 Nisan 2020
Daha organik bir yaşam bizi bekliyor11 Nisan 2020
Salgının dünyada yarattığı toplumsal travmaya dikkat10 Nisan 2020
Bildiklerinizi unutun! Yeni bir dünya geliyor09 Nisan 2020
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE05 Nisan 2020
Ölümsüzlüğe göç edişinin 23. yılında Büyük Türk: ALPARSLAN TÜRKEŞ05 Nisan 2020
TÜRKİYE YENİ ALPERENLERİNİ BEKLİYOR02 Nisan 2020
Bunlar virüsten beter korona bozguncuları01 Nisan 2020
Taşdoğan'dan sahra hastanesi önerisi29 Mart 2020
YAZICIOĞLU İLE BİR ANI25 Mart 2020
Krizsever ahlaksızlar virüsten de tehlikeli25 Mart 2020
Nezle veya Korona23 Mart 2020
KADINLAR VE POLİTİKA15 Mart 2020
Zillete payanda oldular13 Mart 2020
Yeni mi tanıdınız İran'ı, Yunan’ı, Rus’u? 06 Mart 2020
CHP’NİN YENİ 100’Ü05 Mart 2020
DEVLET BAHÇELİ DERSLERİ02 Mart 2020
Sizin medeniyetiniz yerin dibine girsin02 Mart 2020
Zillet, CIA'ya teslim oldu27 Şubat 2020
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR , CUMHUR İTTİFAKI VE ALLAH DAVASI27 Şubat 2020
Zalimin köpeği olacağına, garibin Bozkurtu ol...26 Şubat 2020
Aycan: "Şuan ülkemizde panik yapacak bir durum yok"26 Şubat 2020
SÖYLE BANA KİMİN “GÜL”ÜSÜN..!19 Şubat 2020
Yurtta Sulh Konseyi nerede?17 Şubat 2020
DEMOKRASİ BİR KUŞTUR13 Şubat 2020
Bunlar kimin ayağı11 Şubat 2020
YAŞADIKLARIMIZ KADERİMİZ Mİ?09 Şubat 2020
İktidar Olmak Mı?..06 Şubat 2020
Dünyaya verilecek tek cevap; Türk atağıdır!04 Şubat 2020
BIRAKALIM ALSINLAR, BIRAKALIM SATSINLAR MI?19 Ocak 2020
RAKAMLARIN DİLİ12 Ocak 2020
ETRAFIMIZDAKİ ATEŞ BİZİ YAKARKEN09 Ocak 2020
Yalnız kurt01 Ocak 2020
Zillet çeşitlendi01 Ocak 2020
DEMEK Kİ BOZKURT İLE SOKAK KÖPEĞİNİ AYIRT ETMEK LAZIM23 Aralık 2019
BİR ÖFKE YAZISI23 Aralık 2019
'Söylemler ve Gerçekler'18 Aralık 2019
Aynı senaryo aynı oyun13 Aralık 2019
BÜTÇEDE LİDERELERİN DURUŞU VE YENİ SİSTEM12 Aralık 2019
TERMİK SANTRAL: BACA FİLTRESİ VE ELEKTRİK DOSYASI08 Aralık 2019
TÜRKİYE HAYIR DİYOR06 Aralık 2019
Vahşi cinayetler, terörizm, istismar ve tecavüz olayları: İdamsa idam!06 Aralık 2019
CHP'nin Fitne Ehli Sözcüleri Türk Milletinin Sinir Uçlarında05 Aralık 2019
DEVLET BAHÇELİ’DEN TARİHE NOT 304 Aralık 2019
DEVLET BAHÇELİ’DEN TARİHE NOT–201 Aralık 2019
BAHÇELİ’DEN TARİHE DÜŞÜLEN NOT–129 Kasım 2019
BAY KEMAL’İN SON OYUNU23 Kasım 2019
TÜRKÇE KONUŞ TÜRK21 Kasım 2019
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR19 Kasım 2019
KİM KAZANDI?18 Kasım 2019
BATAKLIĞA SAĞLAM BİNA YAPILAMAZ / Bir Şehidin Ardından!14 Kasım 2019
ERDOĞAN-TRUMP ABD BULUŞMASI10 Kasım 2019
Tehlike yakın, risk yüksek... FETÖ'ye dikkat!08 Kasım 2019
KİM BU VELİ AĞBABA07 Kasım 2019
FETÖ’YE AF MI GELDİ?05 Kasım 2019
Terör sevicilere yine sahip çıktı05 Kasım 2019
HAYAT BAYRAM OLSUN04 Kasım 2019
Skandallar partisi CHP04 Kasım 2019
AMERİKAN BUKALEMUNU SOYTARI MAZLUM28 Ekim 2019
SİYASETTE İMAJIN ÖNEMİ21 Ekim 2019
İnsanlar Unutsa da Tarih Yazar17 Ekim 2019
KAÇEP17 Ekim 2019
KÖPEKLER İSTEDİ DİYE BOZKURTLAR ÖLMEZ16 Ekim 2019
KUŞATMA-7 UYUYANLAR12 Ekim 2019
BÜTÜN TÜRKLER BİR ORDU12 Ekim 2019
İÇİMİZDEKİ FASIKLAR - BARIŞ PINARI VE İKİRCİKLİ YAKLAŞIMLAR11 Ekim 2019
Operasyon hainleri sıraya dizdi11 Ekim 2019
KILIÇDAROĞLU’NA HEMEN DOKUNULSUN10 Ekim 2019
Yapmazsan adam değilsin09 Ekim 2019
KAHROLSUN AMERİKA08 Ekim 2019
Eskiye dönüş için boşuna ümitlendiler04 Ekim 2019
YENİ YASAMA YILI02 Ekim 2019
ERDOĞAN BM VE ÖTESİ27 Eylül 2019
BULANIK SUDA BALIK AVLAMAK24 Eylül 2019
BİR İPDE İKİ CAMBAZ22 Eylül 2019
SUSAMAMCILAR09 Eylül 2019
Bu değirmenin suyu nereden?31 Ağustos 2019
‘İhanetini artık yalanla gizliyor’30 Ağustos 2019
Suçluya değil, suça düşman olun29 Ağustos 2019
Cumhur milletle, zillet ihanetle28 Ağustos 2019
Zillet korosunun yeni solistleri22 Ağustos 2019
Saffet Sancaklı : Ömür boyu peşindeyim21 Ağustos 2019
Şehitlere sustular PKK'ya coştular21 Ağustos 2019
ABD VE GÜVEN 20 Ağustos 2019
BEN ÜLKÜCÜLERİ HEP SEVDİM20 Ağustos 2019
CHP'den HDP’ye diyet09 Ağustos 2019
İP’in müdiresinin İP'i kopuk, sicili bozuk07 Ağustos 2019
ÜLKÜCÜ GÜNDEM06 Ağustos 2019
Kırk Kapının Sürtüğü06 Ağustos 2019
DOĞU TÜRKİSTANA ÜLKÜCÜLER Mİ GİTMELİ?02 Ağustos 2019
CHP-HDP-İP utanç üçgeni29 Temmuz 2019
İP'i kopuklar iyice azdı27 Temmuz 2019
15 TEMMUZ ve ABD P.ÇLERİ17 Temmuz 2019
Hainlerin korkulu rüyası Yenikapı ruhu15 Temmuz 2019
DIŞ POLİTİKADA MİLLETİN GÜCÜ14 Temmuz 2019
Yerel basının önemi inkâr edilemez!13 Temmuz 2019
"DAVAYA ADANMIŞ ÖMÜR DEVLET BAHÇELİ" HOLLANDACA’YA ÇEVRİLDİ03 Temmuz 2019
CHP'nin aldığı belediyelerde büyük kıyım!01 Temmuz 2019
ÜLKÜCÜ-MİLLİYETÇİ HAREKETTE İSTİŞARE30 Haziran 2019
BAŞTAN SONA S-400 MESELESİ28 Haziran 2019
Kulağa küpe sözler25 Haziran 2019
Tarih Türkeş'i haklı çıkardı22 Haziran 2019
Mesnetsiz suçlamalar21 Haziran 2019
Tank Sesiyle uyanmak20 Haziran 2019
Sokaklar kan gölü19 Haziran 2019
Türkeş Konuşuyor18 Haziran 2019
Vali Funda Kocabıyık, Yörük ve Türkmen derneklerinin yöneticilerini ağırladı18 Haziran 2019
Mahkeme Başlıyor17 Haziran 2019
Tabutluk günleri15 Haziran 2019
Türk dünyasına yön veren lider: TÜRKEŞ13 Haziran 2019
TÜRK GENCİNE NASİHAT12 Haziran 2019
MHP’nin Oy Oranı 29 Mayıs 2019
Tabutuna Yunan bayrağı sarılmalıydı14 Mayıs 2019
'Her şey çok güzel olacak diyen FETÖ ve PKK'lılar var'11 Mayıs 2019
Zillet kaosa sarıldı10 Mayıs 2019
CHP, HIRSIZLIĞI ÇOK ÖNCEDEN KAFAYA KOYMUŞ!05 Mayıs 2019
“TÜRKGÜN’e destek olmak hepimizin görevidir!”05 Mayıs 2019
MHP'li Muharrem Varlı'dan TÜRKGÜN çağrısı01 Mayıs 2019
Zillette, kirli pazarlık30 Nisan 2019
İP'in sonu görünüyor29 Nisan 2019
Bu ayıba artık son verilmeli26 Nisan 2019
MHP TÜRK SİYASETİNE YÖN ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR.18 Nisan 2019
'Bu Seçimin Kazananı MHP’dir12 Nisan 2019
KEMALİST FIRILDAKLAR!07 Nisan 2019
4 Nisan ve Başbuğun Vasiyeti05 Nisan 2019
SON BAŞBUĞU ANARKEN - TÜRKEŞ, GÖNÜL VE DAVA ADAMIYDI…04 Nisan 2019
VATANINI SEVEN ÖRGÜTÇÜLERE OY VERMEZ27 Mart 2019
ÜLKENİN ÜÇ ŞEYE İHTİYAÇI VAR; DEVLET AKLI, DEVLET VİCDANI, DEVLET BAHÇELİ…18 Mart 2019
Türk'ün Yeniden Uyanışı17 Mart 2019
DAMINDA ZIPLADIKLARIM !17 Mart 2019
BİR BERBER, BİR BERBERE, GEL BERABER!..14 Mart 2019
AKP'NİN ARKA BAHÇESİ MHP Mİ YOKSA CHP Mİ !?13 Mart 2019
DEVLET BAHÇELİ NİYE DEMİYORSUNUZ?03 Mart 2019
“NE KÜRDİSTAN’I ULAN!”01 Mart 2019
Devlet BAHÇELİ'nin ADAMLIĞI sizi muhattap almayacak kadar ADAM'dır...!!!28 Şubat 2019
DAVAYA ADANMIŞ BİR ÖMÜR: DEVLET BAHÇELİ -3- Samimi Ülkücülük riyasız siyaset27 Şubat 2019
DAVAYA ADANMIŞ BİR ÖMÜR: DEVLET BAHÇELİ -2- Ülkücülerin dert ortağı ve rehberi: Devlet Ağabey26 Şubat 2019
Davaya adanmış bir ömür: Devlet Bahçeli25 Şubat 2019
BÖYLESİNE BİR “KUMPAS” ŞEYTANIN DAHİ AKLINA GELMEZ!24 Şubat 2019
MHP lideri Devlet Bahçeli uyardı! Yeni tezgahlar kuruluyor21 Şubat 2019
LÜTFEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN13 Şubat 2019
ÜLKÜCÜ CELLADININ OĞLUNA İP OLDULAR06 Şubat 2019
İYİ Kİ VARSIN DEVLET BAHÇELİ!..01 Şubat 2019
Yılmaz Özdil’in 2500 TL’lik kitabı çalıntı çıktı31 Ocak 2019
İP’ÇİLER HADİ GÖZÜNÜZ AYDIN…!30 Ocak 2019
MHP’NİN BAŞARISIZ OLMASINI BEKLEYENLER PUSUDA16 Ocak 2019
Doğu Türkistan’da zulüm!12 Ocak 2019
Vatan nöbetinin sözleşmesi olmaz12 Ocak 2019
Bugünün “Artin Kemalleri” Ziya Gökalp’e niçin saldırıyor?07 Ocak 2019
BEN DUYGUSU OLANDAN NE YÖNETİCİ , NEDE ÜLKÜCÜ OLUR….03 Ocak 2019
TÜRK OLMAK …!!!31 Aralık 2018
Devlet Bahçeli'den gövde gösterisi27 Aralık 2018
MHP Lideri Bahçeli, güne TÜRKGÜN ile başlıyor20 Aralık 2018
“Türkçemize durmadan güç kaybettiriliyor”20 Aralık 2018
DEVLET YANDAŞ İŞADAMINA 69 MİLYON TL “BAĞIŞLADI”15 Aralık 2018
Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri12 Aralık 2018
Yavaş geldi hızlı gitti12 Aralık 2018
Dede-Oğul-Torun: EOKA-ASALA-PKK ve kuşak sağlaması FETÖ!11 Aralık 2018
Tehdit ve şantaj işte Mansur Yavaş11 Aralık 2018
Telgraf ve kartlarla işgali protesto06 Aralık 2018
DEVLET BAHÇELİ’DEN ÖZÜR DİLEYECEKLER . . . 06 Aralık 2018
CUMHURİYET’İN KADIN MESELESİ VE KADIN HAKLARI-I05 Aralık 2018
FARKLI ÜLKÜCÜLER(!)30 Kasım 2018
MHP’NİN NE YAPMAYA ÇALIŞTIĞINI GÖRMEYEN İKTİDAR. UYAN!29 Kasım 2018
DİZİLERDEKİ FETÖ ŞİFRELERİNDE SON DURUM28 Kasım 2018
‘MHP’Mİ AKP’NİN STEPNESİ YOKSA AKP Mİ MHP’NİN MAHKUMU?’26 Kasım 2018
BÜYÜK HEDEF26 Kasım 2018
İP’in istismarı ayağına dolandı 23 Kasım 2018
BAHÇELİ 31 MART AKŞAMI ERKEN SEÇİM İSTER Mİ?21 Kasım 2018
TÜRK GENÇLİĞİ VE EĞİTİMİ18 Kasım 2018
TAYYİP BEY, OSMANLI’NIN PARÇALANMA KUTLAMALARINDA NE İŞİNİZ VARDI14 Kasım 2018
Ellerinde Olsa “Türklük Şeytan İcadı(!)” Diyecekler11 Kasım 2018
TEPEDEN BAKAN,KİBİR BELEDİYECİLİĞİNDEN HALKA HİZMET BELEDİYECİLİĞİNE GEÇMELİYİZ.11 Kasım 2018
MHP TÜRKÜN EGEMENLİK KILICIDIR…09 Kasım 2018
Bu Milletin adı nedir…!07 Kasım 2018
Şampiyon Millilerimiz ve Milli Nedenlerimiz04 Kasım 2018
ATİLLÂ'DAN MİSÂL, BİLGE KAĞAN'DAN İSTİKBÂL...03 Kasım 2018
Karaçay Sürgünü02 Kasım 2018
EVİNİZ MHP’NİN KIYMETİNİ BİLİN31 Ekim 2018
Dayatma sınırı aştı25 Ekim 2018
TÜRKÇÜLÜK NE DEĞİLDİR !24 Ekim 2018
"Er Mektubu Görülmüştür!.."22 Ekim 2018
Lahanayı yerken kıtır kıtır SAPINA gelince Meeee21 Ekim 2018
İBLİSİN SİYASİ ÇOCUKLARI NEREDE? YILAN HALA CANLI15 Temmuz 2018
İFTİRA VE DÖNEKLİKDE SINIR TANIMAYAN KARAKTERSİZLER12 Temmuz 2018
BENGÜTÜRK TV MOBİL UYGULAMALARI YAYINDA!11 Temmuz 2018
BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK10 Temmuz 2018
“İLKESİZ”, “İLKELERDEN” BAHSEDERSE!..08 Temmuz 2018
OKUNMUŞ BİR HAREKET (24 Haziran seçimlerinin ardından) 07 Temmuz 2018
KILIÇDAROĞLU VE BAŞARI. GÜLDÜRMEYİN :)07 Temmuz 2018
Çocuk ve İnsan...07 Temmuz 2018
DEVLET BAHÇELİ VE UZUN 21 YIL06 Temmuz 2018
DEVLET BAHÇELİ’NİN SEYİR DEFTERİ04 Temmuz 2018
U” DÖNÜŞÜ VE “NANKÖRLÜK”02 Temmuz 2018
DEVLET BAHÇELİ VE SİYASETTE UFUK ÖTESİ29 Haziran 2018
Milli Ülkü23 Haziran 2018
LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA23 Haziran 2018
“Vatanın Sahibi… Hoşgeldin!” 22 Haziran 2018
ÜLKÜDAŞLARA AÇIK MEKTUP17 Haziran 2018
''Devlet Bahçeli, AKP'nin peşine takıldı!''10 Haziran 2018
KANAYAN YARA DOĞU TÜRKİSTAN06 Haziran 2018
HERKESİN BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI ATATÜRK’Ü VAR 01 Haziran 2018
‘ATATÜRKÇÜLÜK KİSVESİ ALTINDA PKK DESTEKÇİLERİ…’31 Mayıs 2018
MHP YÜZDE BİR OY ALSA DA BİZ MHP'DEYİZ, YA SİZ?28 Mayıs 2018
MHP VE LİDERİNİ ANLAMAK = KURTULUŞ27 Mayıs 2018
HEDEF25 Mayıs 2018
Atatürk’e Göre Türk Gençliğinin Nitelikleri-3 23 Mayıs 2018
YILDIRAY ÇİÇEK İLK KEZ AÇIKLADI: LİSTEDE YOKUM ÇÜNKÜ…23 Mayıs 2018
19 MAYIS: TÜRKE BAYRAM YUNANA MATEM 19 Mayıs 2018
Millet Aklı Bu Kuşatmayı Yaracak Güçtedir 17 Mayıs 2018
Atatürk’e Göre Türk Gençliğinin Nitelikleri-2 14 Mayıs 2018

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
HAVA DURUMU
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH