TÜRK FINDIĞI YABANCI TEKELLERE TESLİM EDİLDİ

21 Aralık 2017
558 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda 2018 yılı bütçe görüşmelerinin 8. Turunda Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın sözlerine tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, BMM Genel Kurulunda 2018 yılı bütçe görüşmelerinin 8. Turunda Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “Eğer TMO olmamış olsaydı acaba fındık ne olacaktı?" sözlerine tepki gösterdi.

“Eğer TMO olmamış olsaydı acaba fındık ne olacaktı, sizlere sormak istiyorum. Fındık fiyatları ne olacaktı? Bakın, fındık fiyatları, emin olun, 5 lira veya 6 lirayla stokçuların elinde olacaktı ama Tarım Bakanlığımız ve TMO bunu ne yaptı?

Dekar başına teslim edebileceği ürün miktarını 90 kilogramdan 130 kilograma çıkardı.” diyen Fakıbaba'nın açıklamalarına karşı Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta gösterdiği tepkide,“TMO olmasa fındık fiyatları 6 liraya düşerdi." şeklinde bir varsayım yapamayız diyerek sözlerine başladı.

Erhan Usta, ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan da Ladik İbi Köyü Sulama Projesi için de bir talepte bulundu.

TÜRK FINDIĞI YABANCI TEKELLERE TESLİM EDİLDİ

Samsun Milletvekili Usta, “Dünya fındık üretiminin yüzde 75'inin yapıldığı bir ülkede ve çok parçalı, çok küçük üreticilerin olduğu bir yerde, üreticinin örgütlü olmadığı bir yerde bir müdahale kurumunun olmaması şeklinde bir varsayım yapılamaz, bu yanlış bir varsayımdır. Kaldı ki bu müdahale kurumu da güçlü değildir.

Şu anda Türk fındığı yabancı tekellere teslim edilmiştir, bunu görmemiz lazım. Fındığın ortalama maliyeti 10-10,5 lirayken, fındık üreticinin elinden büyük ölçüde 8 liradan çıkmıştır, şu anda 8-9 lira civarında bir fiyatı vardır. Fındık üreticisi mağdur olmuştur, bunu görmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

CİDDİ YAPISAL SORUNLAR VAR

Ciddi yapısal sorunlarında olduğunu belirten Erhan Usta, "Biz bunları burada çok konuştuk, bizim de defalarca bununla ilgili grup önerilerimiz oldu. Yapısal sorunları çözmenin üzerine düşülmesi lazım. Müdahale kurumunun da hem finansal açıdan hem de teknik açıdan çok güçlü olması lazım.” dedi.

LADİK İBİ KÖYÜ SULAMA PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan Ladik İbi Köyü Sulama Projesi için talepte bulunan Usta, “2015 yılında, benim de Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olduğum dönemde Samsun Ladik İbi Köyü Sulama Projesi yatırım programına girmişti.

Üzerinden yaklaşık üç yıl geçti, orada hiçbir mesafe alınamadı. Havza, Kavak, Ladik başta olmak üzere 60 hektarlık bir alan sulanacak, oraya ciddi bir verim getirecek. Bu projeye ödenek tahsis edilip bir ilerleme kaydedilmesini de sizden arzu ediyoruz.” dedi.
Kapsam Haber

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber