TL DOĞRU, ALTIN YANLIŞ

08 Aralık 2016
590 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Dolar kullanımının azaltılmasına yönelik" kampanyasının son derece yerinde kampanya olduğunu belirterek, "Ancak burada şöyle bir yanlışa düşülmemesi gerekir: Sayın Cumhurbaşkanı, 'yastık altındaki dövizlerinizi ya TL'ye ya da altına çevirin' diyor. Burada, TL'ye çevrilmesi tamam ama altına çevrilmesi yanlış olur." dedi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun 2017 yılı bütçeleri üzerinde MHP milletvekilleri konuştu.

 

MHP Samsun Milletvekili Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı, "Dolar kullanımının azaltılmasına yönelik" kampanyanın son derece yerinde bir kampanya olduğunu söyledi.

 

Bunun moral açısından önemine değinen Usta, "Türkiye'nin dış finansman ihtiyacı çok yüksek. Bu kampanyanın teknik olarak ne kadar faydası olur, o ayrı bir şey. Ancak burada şöyle bir yanlışa düşülmemesi gerekir: Sayın Cumhurbaşkanı, 'yastık altındaki dövizlerinizi ya TL'ye ya da altına çevirin' diyor. Burada, TL'ye çevrilmesi tamam ama altına çevrilmesi yanlış olur.

Önemli olan sistem 
dışındaki paranın, dövizin sisteme getirilmesidir. Altına çevirdiğimiz zaman, altın talebinin artırılması bizim altın ithalatımızın artacağı anlamına gelir, bu ayrı bir sıkıntı yaratır. Ben burada dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

 

Erhan Usta, dövizle olan sözleşmeler bulunduğunu ifade ederek, "Bu sözleşmelerin TL'ye çevrilmesi durumunda birtakım yeni harçlar doğuyor. Bu harçların azaltılmasına yönelik ivedilikle Meclis'te düzenleme, kanun çıkartıp, dövizden Türk lirasına geçişi sağlamamız uygun olur." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber