Süleyman Demirel Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

19 Haziran 2015
960 Haber Okunma   1 Haber Yorum

Süleyman Demirel, Süleyman Demirel Vefat, Süleyman Demirel Kimdir, Süleyman Demirel, Ölüm, Aylin Cesur, Ankara, 9. cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel, Vefat, Haber, HaberlerTürkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son yolculuğuna uğurlanıyor.

Süleyman Demirel, Süleyman Demirel Vefat, Süleyman Demirel Kimdir, Süleyman Demirel, Ölüm, Aylin Cesur, Ankara, 9. cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel, Vefat, Haber, HaberlerTürkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son yolculuğuna uğurlanıyor.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için ilk tören Güniz Sokak'taki evinin önünde gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel'in Türk bayrağına sarılı tabutu, askeri araçla Güven Hastanesinden, kortej eşliğinde, Güniz Sokak'taki evinin önüne getirildi. Sabah saatlerinden itibaren Demirel'in evinin önünde toplanan sevenleri, cenazeyi burada tekbirlerle karşıladı.

Naaş, Güniz Sokak'a getirilmeden önce, buraya gül suyu püskürtüldü. Bu sırada Demirel'in tabutunun üzerine gül yaprakları serpildi. Tabutun önünde, askerler tarafından Demirel'in fotoğrafı ve kendisine layık görülen madalya ve nişanların yer aldığı çerçeveler taşındı. 

Askeri tören mangası, Türk bayrağına sarılı naaşı evin bahçesine kurulan tören alanına getirdi. Bu sırada vatandaşların ağladığı görüldü.

Daha sonra, Süleyman Demirel için dualar okundu ve helallik istendi.

Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, törende, "Güniz Sokak, siyasetin, demokrasi mücadelesinin adresidir, siyasetin sahibidir. Güniz Sokak cumhuriyet ve cumhuriyetin temel değerlerine bağlılığın, özgür düşüncenin tam adresidir. Yorulanların, sesleri kısılanların, sesleri çıkarılmayanların soluklandığı bir yerdir" şeklinde konuştu.

Törenin ardından Demirel'in naaşı tekbirler eşliğinde cenaze arabasına alındı ve devlet töreni için TBMM'ye götürüldü.

 

AYLİN CESUR: İNSANIN ÖZ BABASI KADAR BİRİNİ SEVEBİLECEĞİNİ ÖĞRENDİM

Törende Süleyman Demirel'in doktoru Aylin Cesur, Hikmet Çetinkaya ve İsmet Sezgin konuşma yaptı.

Demirel'e şükranlarını sunan Aylin Cesur, "Hayatta her zaman doğru ve dürüst olmak gerektiğine, insan olmak gerektiğine, muhtaç olana yardım etmek gerektiğine, insanın her gün ne olursa olsun yeni bir umutla, yeni bir güne başlaması gerektiğini, Allah'a inanmanın en büyük göstergesinin vatana hizmet olması gerektiğine, Türkiye'yi sevmek gerektiğine, dünyayı sevmek gerektiğine, herkese eşit olmak gerektiğini sizden öğrendim" şeklinde konuştu.

ÇETİN: DEMOKRASİDEN TAVİZ VERMEDİ

Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise Süleyman Demirel'in 20. yüzyılın ikinci yarısına damga vuran çok önemli devlet ve siyaset adamı olduğunu belirterek, "Hayatınızı milletinize ve halkınıza adadınız. Hiç taviz vermediğiniz konu, demokrasiydi, özgürlüktü, hukuktu" dedi.

SEZGİN: GÜNİZ SOKAK İSYANDIR

Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, Güniz Sokak'ın önemine vurgu yaparak, "Güniz Sokak, bir haykırışıdır, zulme zalime karşı çıkan bir yerdir. Güniz Sokak bir arayıştır, aydınlığın, sanatın, dostun, sevginin adresidir" diye konuştu.

 

İLHAN KESİCİ DUA ETTİ, TEKBİR GETİRDİ

Aile adına ise İlhan Kesici bir dua etti. İlhan Kesici konuşmasının sonunda Süleyman Demirel'in naaşı başında dua ettirdi, tekbir getirdi. Vatandaşlar da tekbire eşlik etti.

Yapılan konuşmaların ardından Kur'an-Kerim okunarak dua edildi.

DEMİREL'İN NAAŞI MECLİS'E GÖTÜRÜLDÜ

Demirel'in naaşı, Güniz Sokak'taki evinin önündeki ilk törenin ardından ikinci tören için TBMM'ye uğurlandı. Süleyman Demirel için devlet töreni düzenlendi.

Tören için ilk gelen lider MHP lideri Bahçeli oldu. Arkasından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tören için yerini aldı.

İŞTE TÖRENE KATILANLAR

Törene katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis'i açması beklenen CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakanlardan Tansu Çiller, Bakanlar, CHP ve MHP'li vekiller de yer aldı.

Meclis'te düzenlenen törende konuşma yapan Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel, meftanın sahibinin kendisi olduğunu belirterek, "Meftanın sahibi devlettir. Devlet yaptıklarına karşılık borcunu ödemektedir" dedi.

Şevket Demirel, "Süleyman Demirel, milletin kalbinde her zaman yaşayacak" ifadelerini kullandı.

Daha sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Demirel için Allah'tan rahmet dileyerek, "Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kendine has siyaset ve devlet adamıydı. Siyasette kalıcı olmak, milletin dilini yakalamak kolay değildir" diye konuştu. Erdoğan, ''İslamköy'den çıktığını hiç unutmadı, aksine hep gururla ifade etti'' dedi.

Süleyman Demirel'in naaşı daha sonra askerler tarafından top arabasına götürüldü.

 

ŞAPKA VE GÜLLERLE

Demirel'in tabutunun üzerinde kendisiyle özdeşleşen fötr şapkası bulundu. Tabut üzerinde Isparta güllerinin de olduğu görüldü.

Süleyman Demirel için Kocatepe Camii'nde cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak.

Demirel'in naaşı uçakla Isparta'ya gönderilecek ve yarın Çalca Tepe'deki anıtmezarda toprağa verilecek.

Yorumlar(1)
  Halil türker:
[20.06.2015 - 15:32]  
Başımız sağolsun. casino oyunları
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber