Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'
12 Temmuz 2015
Bu haber 1036 kez okundu
Eski Millî Futbolcu ve MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı'nın, Zaman Gazetesi'nden Fehmi Ur ile yaptığı söyleşi:
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Üç büyüklerin formasını terleten eski millî futbolcu Saffet Sancaklı, şimdilerde MHP'nin başarısı için harıl harıl çalışıyor. Hem lisanslı binici hem de iyi bir hayvasever olan Sancaklı ile futboldan siyasete, aile hayatından iş hayatına birçok şey konuştuk.
 
2011 genel seçimlerinde MHP'den İstanbul 2. Bölge 5. sıra milletvekili adayıydınız. Bu sene neden Kocaeli?
 
Partinin iki dönemdir MYK üyesiyim. 75 kişilik MYK'sında yer alıyorum. Tekirdağ, Kocaeli, İstanbul ve Sakarya'dan sorumlu MYK üyeliğine atandım üç yıl önce. Kocaeli; futbol oynadığım, uzun süreli kaptanlık yaptığım ve büyük başarılar elde ettiğimiz bir yer. 2014'teki yerel seçimlerde Kocaeli'nden büyükşehir belediye başkan adayı oldum. Bir önceki seçimde alınan 60 bin oyu 150 bine taşıdık. Kocaelinde siyaseten de kabul gördüğümüzü görünce bu seçimlerde de genel başkanımız öyle uygun gördü.
 
Belediye başkanı olamadınız ancak bir yıl sonra milletvekili oldunuz. Nasıl bir hissiyat?
 
Milletvekilliğinin birtakım avantajları olduğu söyleniyor. Meclis'e bu avantajlardan yararlanmak için gidiyorsanız çok kötü bir şey bu. Mesela dokunulmazlık, benim zaten dokunulmazlığım var. Kimseyle problemi olmayan dokunulmazdır. FIFA menajeriyim, seyahat özgürlüğüne sahibim. 10-15 bin lira için de Ankara'ya gidecek biri değilim. 19-20 yaşımdan beri bu saydıklarımın fazlası var bende. Yaşadığım birikim ve tecrübelerin benimle mezara gitmesini istemiyorum. Niyetim, sistemi değiştirmek. Ülkemin insanlarını seviyorum ve hizmet etmek istiyorum.
 
Önümüzde MHP'nin de yer alabileceği bir koalisyon ihtimali var. Ne düşünüyorsunuz?
 
Genel başkanımız alternatifleri söyledi. Eğer kuramıyorlarsa ve MHP ile kurmak isterlerse bizim üç şartımız var.
 
Son zamanlarda 1'e düştüğü yönünde söylentiler de mevcut.
 
Hayır, hiçbir değişiklik olmadı. Bunlar da hukukî ve çok normal ana şartlar. İlki; cumhurbaşkanı, anayasal sınırlarında hareket etsin. İkincisi; 17-25 Aralık yolsuzluk dosyaları Yüce Divan'a gidecek. Son olarak da, çözüm süreci altında yapılan ihanet süreci bitirilecek. Bunları düşünen bir parti, on bakanımız olsun, iktidar olalım düşüncesinde olamaz.
 
Muhtemel bir MHP'li koalisyonda Gençlik ve Spor Bakanlığı için konuşulacak isimlerin başında geliyorsunuz. Böyle bir durumda ne tür projeleriniz olur?
 
Önemli projelerden birini söyleyeyim. Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın iştirakiyle yapılacak bir proje bu. Altı yaşında okula başlayan bir çocuğun fizik yapısına, ailesinin sportif durumuna göre spor branşı belirlenecek. Birtakım testlere tabi tutulacak. Bu durum sanat için de geçerli. 18 yaşına gelen bir genç, 12 yıl spor ve sanatla hemhal olmuş olacak. Hafta sonu da yarışmaların yer alacağı projede, çocukların kötü alışkanlık kazanmasına müsaade edilmeyecek. Türkiye'nin yüzde 11 ile en büyük ikinci bütçesi Sağlık Bakanlığı'na ait. Hastanede binlerce insan kuyrukta. Spor yapmayan bir toplum hastalanır. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde hastenelerdeki yoğunluğun azalacağını düşünüyoruz. Böylelikle Sağlık Bakanlığı'na bu kadar bütçe ayrılmasına gerek kalmayacak.
 
SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?
 
Algı operasyonları, 17-25 Aralık'ı kapattı belki ama unutturur mu?
 
17-25 Aralık yolsuzluk dosyası, Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluğudur. Belki de dünya tarihinin en büyük yolsuzluklarından biridir. Türk halkının bunu unutması mümkün değil, hukuken de unutulamaz. Bundan sonra kim iktidar olursa olsun, bunları gündeme getirmek zorundadır. Bu konu yüce divana gidecektir. Yapanlar da en sonunda yargılanacaktır. Kapalı oylama yapılsın, AKP'nin 258 milletvekilinin 200'ü hırsızlığa sahip çıkmaz. Ayrıca Yüce Divan'a gitmek kötü bir şey değil, suçunuz yoksa neden korkuyorsunuz?
 
Bu operasyonları yapan polislerin tutukluluğuna, savcıların görevden alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
İçeridekilerin hepsi mağdur durumda. En son Türkiye'de yapılan bir ankette ‘Hukuka ne kadar güveniyorsunuz?' sorusunu sorduklarında oran yüzde 20 çıkmış. Bir ülkede hukuka güven bu seviyelere indiyse o ülkede adalet kalmamıştır.
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRÜ BİZDEN DAHA MI ÖNEMLİ?
 
Geçtiğimiz haftalarda TFF yeni başkanını seçti. Siz delege olarak oy kullanabildiniz mi?
 
Hayatımda hiç delege olamadım. Futbol Federasyonu seçimlerinde oy kullanmak için özelliğim yok.
 
Ne gibi özellik gerekiyor?
 
Ben de bilmiyorum. Yıllardır arkadaşlara soruyorum. Ben delege olamıyorum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri müdürü olabiliyor.
 
Yıldırım Demirören'in o makama uygun biri olduğunu düşünüyor musunuz?
 
Kesinlikle uygun birisi değil. Yeni Federasyon uzun ömürlü olmayacak bence. Hadis-i şerifte denildiği gibi, ‘İşi ehline vermek gerek.' Hayvanat bahçesi müdüründen Tenis Federasyonu başkanı yaparsan ne olur bu ülkede? Ayrıca, Türkiye'de 14 yabancıyı serbest bırakan Federasyon, Türk futboluna vurabileceği en büyük darbeyi vurmuştur. Bunu Fatih hocanın açıklaması beni çok üzdü, Türk gençliğinin önünü açmak için 14 yabancının 11'i ilk 11'de oynayabilir diyerek.
 
LİSANSLI BİNİCİYİM
 
Yakınlarınızın siyasetle ilgili eleştirileri oluyor mu size karşı?
 
Ailem, eşim ve iki çocuğum destekliyor. Tecrübelerimi millete aktarmamı istiyorlar. Zor günlerden geçen Türkiye için elimi taşın altına koymamı söylüyorlar. Eleştiri babında ise; ben düz bir adamım. Konuşacaksam net konuşurum. Milletvekili olduktan sonra daha dikkatli olmamı, yaşantımıza dikkat etmem gerektiği hususunda uyarılar yapıyorlar. Sosyal medya üzerinden bir grup oluşturdum birkaç yıl önce. Bu grup, MHP'li olmayan üniversite gençliğinden oluşuyor. Akıllarına gelenleri not yazıp gönderiyorlar. Enteresan, siyaset sahnesinde kullanabileceğim notlar. Bunları değerlendirerek uzun yıllar siyaset yapmışçasına tecrübeniz oluyor. Mesela, 2011 yılında MHP, ‘İş, aş ve aşk vaat ediyor.' dedim. Çok güzel geri dönüşler oldu.
 
Kitaplarla aranız nasıl?
 
Bu aralar pek iyi değil. Ancak elime ne geçerse okumaya çalışırım. Siyaset ve devamlı seyahat buna engel oluyor. Hatta geçen ay kitap fuarı vardı, tam içeriye girecekken aniden bir telefon geldi. Başka bir yere gitmem gerekti. Ama evdekiler bayağı okuyor. Özellikle hanımla kızım…
 
Ailenizle boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz?
 
Boş vakit olsa, çok şeyler yapacağız da... (Gülüyor) Evde oturmayı seven bir adamım. Ailemle ve hayvanlarla vakit geçirmeyi seviyorum.
 
Hayvan sevginiz nereden geliyor?
 
Çocukluğumdan beri köpeklerim vardı. Evde bir tane de ‘Kofi' adlı köpeğimiz var. Aynı zamanda milli biniciyim, lisanslı. Evimin bahçesi kaplumbağa, kirpi, kurbağayla dolu.
 
TÜRKİYE'DE MENAJERLİK DEĞİL SİMSARLIK VARDI
 
Futbola veda edeli uzun yıllar oldu ama hâlâ fitsiniz...
 
Sporun verdiği avantaj olabilir. Seçim kampanyalarında her gün ortalama 15-20 kilometre yürüyorduk. Yememe de dikkat ediyorum. Haram olan şeylerin dışında yemek ayrımım olmaz.
 
Futbolu bıraktıktan sonra bir ara menajerlik yaptınız..
 
O zamanlar Türkiye'de menajerlik değil, simsarlık vardı. FIFA'da 400 dosya var itilaflı, bunun yüzde 10'u bize aitti. Şenes Erzik, ‘Menajerlik sistemini kurman için birkaç sene böyle bir şey rica ediyorum.' dedi. Akabinde, imtihanlara girdim ve kazandım. Dünyada 250 kişide vardı o zamanlar. Siyasete girdikten sonra hem siyaset hem menajerlik yapma ihtimaliniz kalmıyor. Siyaset günün bütün bölümünü alıyor.
 
Fenerbahçe kafilesinin geçtiğimiz sezon Rize deplasmanından dönerken Trabzon'da kurşunlanma olayını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Fenerbahçe'nin şampiyonluğu kaybetmesinin en büyük nedeni bence. Oyuncuların psikolojisi mesela. Öte taraftan AKP'nin başarısızlıklarından biri. Türkiye'de bir olay oluyor, aydınlanamıyor. Kesinlikle organize bir durum. Kimin yaptığını bilmiyoruz. Bunu hükümetin bulması lazım.
 
Fenerbahçe, bu konu üzerinde çok durmuyor gibi..
 
Durmuyor değil, duramıyor. Aziz Yıldırım ile görüştüm. Cumhurbaşkanı arayarak, ‘Merak etmeyin Sayın Başkan, gerekli talimatlar verildi, en kısa sürede failler bulunacak, olay aydınlanacak.' demiş. Bence failler bulunana kadar liglerin tatil edilmesi gerekirdi.

 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”22 Ekim 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
MHP’ye operasyon 2009’da başladı18 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?04 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!19 Ocak 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi27 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH