SAĞLIK CAMİASI ÜVEY EVLAT GİBİ

16 Aralık 2016
664 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, 2017 yılı bütçe görüşmelerinde Milliyetçi Hareket Partisi adına yanlış giden sağlık adına Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına bağlı kurumları değerlendirdi.

Yurdakul; “Sağlık personelimiz, ülkemizin her köşesinde büyük fedakârlıklar içinde hizmet veriyor ancak özlük hakları, maaşları, emeklilik ikramiyeleri ve emeklilik maaşları hak ettiklerinden çok daha az. "Döner sermayelerini emekli maaşlarına aktaralım." diyoruz, hükümet susuyor.

Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının artmasına yönelik bir kanun teklifi hazırladık. Sağlık Bakanına ve AKP Hükümetine teklif ediyorum: Gelin, bu kanun teklifini birlikte değerlendirelim ve sağlık personelimizin özlük haklarını birlikte artıralım. Bir diğer önerimiz ise yıpranma payı. Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak her dört yıla bir yıl yıpranma payı öneriyoruz ancak AKP Hükümeti iktidara geldiğinden beri sağlık çalışanlarından gelen yıpranma payı talebini görmezden geliyor” dedi.

YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ KADRO BEKLİYOR

Yurdakul; “Türk gençleri adına, Milliyetçi Hareket Partisi olarak bir isteğimiz var: Lütfen, sağlık personeli atamalarında şu taşeron sisteminden vazgeçin. Şu anda, yaklaşık 350 bin atanamayan yardımcı sağlık personeli var. Bunlar, zorluk içerisinde okumuş, eğitim almış, donanımlı ve eğitimli gençlerimiz. Bu gençlerimizin, yeni yapılacak şehir hastanelerine, yeni yapılacak yaşam merkezlerine, aile sağlığı merkezlerine ve taşra teşkilatlarına atamasını yapalım. Bu durumda olan gençlerimize ve ailelerine bir müjde verelim, yeni yapılacak hastanelere bu eğitimli ve donanımlı gençlerimizi alalım.” dedi.

MHP'NİN MİLLİ SAĞLIK POLİTİKASI TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Milliyetçi Hareket Partisi adına TBMM Genel Kurulunda konuşan Antalya Milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi Yurdakul, Milliyetçi Hareket Partisinin milli sağlık politikalarını açıkladı; ”Tedavi edici hizmetlerden ziyade koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilmeli. Bu sayede tedavi edici hizmetlerdeki yoğunluk ve sağlık harcamaları azalacaktır.

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ile kalitede, koordinasyonda ve hasta mutluluğunda kayda değer gelişmeler sağlanacaktır. Multidisipliner yani temel röntgen ve laboratuvar tetkiklerinin olduğu, diş hekimlerinin, psikologların olduğu gelişmiş sağlık merkezleri yapılmalıdır. Kültür değişimi gerçekleştirerek sağlık sistemini iyileştirebiliriz. Bunun için: yüksek performanslı sağlık kurumlarının meydana getirilmesinin önündeki engelleri kaldırmalı, sağlık çalışanlarını değersizleştirme politikalarından uzak durmalı, hem hastalarımızı hem de çalışanlarımızı birlikte mutlu eden ve ikisinin birlikte güvenliğini sağlayan bir sistem ortaya koymalıyız.

Performans sistemi uygulayacaksanız, burada “hacim” değil, “değere” önem verin. Hesap verilebilir sağlık kurumları yaratalım. Eğitim, AR-GE çalışmaları ve enformasyon teknolojilerine önem veren bir Türk sağlık sistemi kuralım. Vatandaşı ve sağlık çalışanlarını göz ardı eden, ülke gerçeklerini göz önüne almayan, tüm ilgili tarafların görüşünü ve onayını almayan hiçbir sağlık sisteminin başarıya ulaşma imkânı yoktur.” dedi.

 

Yurdakul, yeni bütçenin hayırlı olması dileklerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber