Ana Sayfa > MHP HABER

PAZARLIK ÇÜRÜMÜŞLÜK GETİRİR
Flaş Haber
12 Aralık 2017
Bu haber 204 kez okundu
MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Yasal zeminde bir ittifak yapılacaksa, birinci şart ittifakı yapan partilerin siyasal kimliklerini korumasıdır. Elde edilmiş oy oranından ve milletvekili sayısından paylarını almalarıdır." dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "yasal zeminde bir ittifak yapılacaksa, birinci şart ittifakı yapan partilerin siyasal kimliklerini korumasıdır. Elde edilmiş oy oranından ve milletvekili sayısından paylarını almalarıdır" dedi.

Antalya'da katıldığı Belediye Başkanları toplantısı dönüşünde Gazetecilerle sohbet eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli'ye sorulan sorular ve yapılan açıklamalar şöyle:

- Seçim barajı ve seçim ittifakına yönelik sözleriniz çok tartışıldı... 

- Yüzde 10 seçim barajının çok ağır bir baraj olduğu görüşündeyim. Geçmişten bu yana barajın ne olması gerektiği konusu gündemi hep işgal etmiştir. Batı demokrasilerinde barajın 'yüzde üç veya beş olduğu'ifade edilmiştir. Ancak Türkiye'de, özellikle 12 Eylül sonrasında, yüzde 10 seçim çerçevesinde, yüzde 20 ile 25 arasında bir baraj ile seçimler yapılmıştır. 1983'teki seçim yani. Parlamentonun dışındaki partilerin seçime girme yeterliliğine sahip olmalarıyla birlikte, birçok parti bu sistem ile birlikte dışarıda kalmıştır.

O partiler dışarıda kaldığı gibi, partilere verilen oyların da toplam oylar arasında sayılmama gibi bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. O nedenle uzun yıllardan bu yana barajın yüzde kaç olması gerektiği tartışması sürmektedir. Bu tartışma, bazılarına göre, 'barajın Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası çerçevesinde tekrar ele alınması ve mümkün olduğu kadar aşağı çekilmesi'şeklinde kullanılmıştır. MHP ise barajın yüzde 10'un altına düşmesi konusunda herhangi bir yorum yapmamıştır.

Türkiye'nin milli beraberliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde barajın yüzde 10'da kalmasının yararlı olacağı düşüncesiyle hareket etmiştir.

Ancak daha sonra görüldü ki bölücü unsurları temsil eden partiler, değişik yöntemler uygulayarak TBMM'de grup kurabilecek sayıya eriştiler. O zaman da barajın anlamı onlar için kalmadı. Barajı delmiş oldular. Biz de madem ki 16 Nisan sonrasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne bir dönüşüm oldu; bu dönüşüm içerisinde uyum yasalarının da çıkması gerekiyor. Bu uyum yasalarından Meclis İçtüzüğü, Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası ile bazı anayasa maddelerinin değişiklik söz konusu olacak ise, acaba baraj sorunu da yeniden ele alınabilinir mi? 

BARAJ ENDİŞEMİZ YOK

Bizim, "Baraj şu olsun" gibi bir önerimiz olmadı. Sadece, "Düşünülebilinir mi" dedik. Bu düşüncemiz de basında yer alınca, "Acaba MHP'nin baraj endişesi mi var? Barajı aşabilecekler mi?" gibi değerlendirmeler yapıldı. Bazı konularda da MHP'ye haksızlık yaptılar. En son KONDA bir anket yayınladı. Bekir Ağırdır... Biz, parti olarak aboneyiz. Yani onların yöneticileri geldiğinde, her ay böyle bir araştırma yaptıklarını söylediler. "Bu araştırmalara abone olup, çok yönlü inceler misiniz" dediler. Sadece seçim konusu da değil, her konuda... Pekala, abone olduk. Sonra KONDA devredilmiş. Geçen ay yapmış oldukları araştırmada ise MHP yüzde 5.9, İP (İYİ Parti) yüzde 7,2; CHP yüzde 15 küsur, AK Parti de yüzde 34 küsur oy oranında gösteriliyor. 48 yıllık bir partiyiz. Bugüne kadar seçimlere girmiş çıkmışız. Kısa bir dönem içinde de önemli bir oy kaybına vesile olabilecek bir çöküntüyü yaşamamışız. Böyle bir durum karşısında yüzde 5,9 oy alıyor görünüyoruz. Ne olduğu meçhul parti de yüzde 7,2 oy alıyor. CHP'nin kendisine göre sert bir muhalefeti var, ona rağmen 1 Kasım seçimlerinin altında oy alıyor görünüyor. Böyle bir durum karşısında, bu tartışmayla Türkiye nereye gidecek? 

1991 YILINDAKİ İTTİFAKI YAPMIŞTIK

  Baraj konusunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledik. Madem ki bir ittifaktan bahsediliyor, bu tartışmalar içerisinde tekrar düşünülmesi gerektiğini ifade ettik. Geçmişte, 1991 yılında, "Bu sefer Refah" diyerek, ittifak yapmıştık. Islahatçı Demokrasi Partisi, MÇP ve Refah Partisi, bu ittifaktan 62 milletvekili ile Meclis'e girmiştir. Yüzde 16'nın üzerinde de oy almıştır. Ancak bütün bunlara rağmen, yasal olmayan bir ittifak olduğu için alınan oy oranı da Refah Partisi'nin üzerine yazılmıştır.

62 milletvekilinden 19 tanesi MÇP'nin üzerindeydi. Sonra da Demokratik Hareket Partisi adı altında bir 'hülle partisi'kurmak suretiyle, Refah Partisi'nden istifa edip, o milletvekilleri Demokratik Hareket Partisi'ne (DHP) geçtiler. Sonra DHP'nin birinci kurucular kurulu toplantısında, MÇP'ye dahil olma kararı verdiler. Böylelikle 19 milletvekili MCP'ye geçti. 

 

YASAL HAKKA KAVUŞSUN

 Söylemek istediğim bu. Seçim barajı ister yüzde 5, ister yüzde 7 ya da başka bir oran olsun. Madem ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle beraber uyum yasaları ve bazı yasalar çıkacaksa, bunların içinde de Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası göze alınsın ve ittifak yasal bir hakka kavuşsun. Hangi parti kiminle ittifak yapacaksa bunun önünü açalım. Anayasa değişikliği sonucu, halkoylamasında 'evet'veya 'hayır'diyenler, siyasi akım olarak bir oluşum ortaya çıkardılar. 'Hayır'lar yüzde 49; 'evet'ler ise yüzde 51 oranında çıktı. Türkiye'de 'evet've 'hayır'anlamında bir ayrışma ve bloklaşma oldu. Bu, önümüzdeki seçimlerde de böyle mi olacak? Eğer olacaksa yasal bir zemine bağlanması lazım.

CHP, HDP ve İP (İYİ Parti) bir araya gelip, diğer birtakım partileri de yanına almak suretiyle bir ittifak oluşturacaklarsa, bu ittfakı yasal yapsınlar. Biz de bir ittifak oluşturacaksak, diğer kalan partiler olarak, MHP'yi kastetmiyorum, onlar da bir ittifak zemini bulsunlar. Bu çerçevede, yasal zeminde bir ittifak yapılacaksa, birinci şart ittifakı yapan partilerin siyasal kimliklerini korumasıdır. Siyasal kimliklerini koruyarak elde edilmiş oy oranından ve milltetvekili sayısından paylarını almalarıdır. Örneğin, evvelden, yüzde 16 oy almasına karşın MÇP, Hazine'den bir kuruş almamıştır. Şimdi tüm bunları yaşayan bir parti olarak, "Bunu yasal hale getirelim" diyoruz. Getirirler veya getirmezler. AK Parti buna rıza gösterir veya göstermez. CHP için olumlu olur ya da olmaz. Onu bilemiyoruz. Ama ittifakın yasalaşması sürecine MHP olarak olumlu bakıyoruz. 

KAPIMIZ AÇIK

Baraj hangi oranda olursa olsun. Biz diyoruz ki kapımız açık.  Nitekim bazı partiler "Bizim tüzüğümüzde yüzde 5 yazıyor" diyor. Bazıları da "Yüzde 5 ile yüzde 3 arasında olsun" diyor. Bunlar, Meclis'te konuşulsun. Konular gündeme geldikçe herkes kanaatini söylesin ve bir prensibe bağlansın. İşte şimdi burada, eğer bir ittifak yapılacaksa, A ve B partisi ile C ittifakı... D ittifakı veya başka bir ittifak.

 

Şimdi gelelim: C ittifakı ise, hangi partilerden oluşuyor? E ve F partilerinden. E ve F partileri kendi kimliğini korumak suretiyle 'C İttifakı'nı oluştursun. Bunda başarılı olunursa, o zaman F ve E siyasi partileri, ittifakın oyu olarak kabul edilmeli ve ittifakın oyu olarak da Meclis'te temsil edilen milletvekili sayısı belirlenmeli. Sonra da belirlenen milletvekilliği sayısı, E ve F partilerine nisbi temsil sistemine göre dağıtılmalı. O zaman diyelim ki 150 milletvekili çıkarmış, 'C İttifakı.'50'si E, diğeri bilmem ne. Milletvekili dağılımı da böyle olmalı diyoruz. Bu olur mu olmaz mı? Olursa mesele yok, diğer partilerin bileceği iş. Bizimki bir öneri, tartışılabilir.
 

'CUMHUR İTTİFAKI

- Seçim ittifakı açıklamanızdaki sır nedir? Bunun bir sırrı olduğunu il başkanları toplantınızda ifade etmiştiniz... 

- Sır nedir? Eğer ki milletvekilliği seçimleriyle beraber Cumhurbaşkanlığı seçimi de yapılacaksa 'C İttifakı'na yüklediğim anlam 'Cumhur İttifakı'olacak. 'Cumhur İttifakı'olunca, eşzamanlı yapılmış olan milletvekilliği seçiminin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle de anlamlandırılarak oluşan bir ittifak olur. Eğer burada bir ittifaka uzlaşma sağlanırsa, bu milletvekilliği olmaktan çıkar, 'Cumhur İttifakı'olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine de sirayet edebilir. O zaman milletvekilliğinde elde edilebilecek olan rakam, güçlü bir rakam olabilirse 'Cumhur İttifakı'nın önerdiği adayın da seçilmesi güçlü olur. Bunda ne mahsuru var? 

 

 KİMİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞI, SONRAKİ AŞAMA 

- Bu sistemden ittifakla milletvekilliği seçimine gidildiğinde Cumhurbaşkanı adayının da ortak olacağı anlamı mı çıkıyor bu durumda?

- Hangisi ise. Olsa da olmasa da... Partiler kendi aralarında veya bir Hanımefendi'nin ifade ettiği gibi...  "100 bin imzayı toplayıp, aday olurum" diyor. Bunlar ileriki aşama konuşulacak konular. Başarılacak olan şey 'Cumhur İttifakı'ise o zaman 'Cumhur İttifakı'nın aldığı oy oranı Cumhurbaşkanlığı seçiminde de önemli bir etken olur. Aday gösterir, göstermez. Şu olur, bu olur... O ikinci aşama. Başkaları da 'D İttifakı'kurarlar, onlar da ayrıca değerlendirilir. Türkiye'de eşzamanlı olarak milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaksa, seçimlerden istikrar sağlayabilecek bir sonucu elde etmek açısından buna müsaade edilmesi ve yasallaştırılmasından yana olduğumuzu söylüyoruz.

 

Kimin cumhurbaşkanı olacağı, sonraki aşama. Birinci turda seçilir mi, ikinci turda seçilir mi? Birinci turda seçilirse ne olur, ikinci turda seçilirse ne olur? Kimler çıkarsa ne olur? Onlar şimdiki aşamada, uyum yasalarının içine Cumhurbaşkanının nasıl seçileceğine dair tutarlı bir sistemi önerirken, onu tartışmaya açan, kimlikleştiren, kim olacaktır sorusuna cevap arayan bir hale sokarsanız, ne ittifak kalır, ne bir şey kalır ne de cumhurbaşkanı adayı kalır. 
 

- İttifakın sonuçlarıyla itibarıyla sır ortaya çıkmış oldu...

- Sırrın S'sini de söylüyorum. 'Cumhur İttifakı'olursa, Cumhurbaşkanlığı seçimi de olur. Buradaki ittifak, orada da devam eder diyoruz. Anlayan anlar, anlamayana ne yapalım? 

- Evet ve hayır oylarıyla yaşanan bloklaşma Türk siyasetinde kalıcı hale mi gelmiş oluyor?  

- Olur veya olmaz. Bu, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin, siyasal kimliklerini koruması ve o kimlikler çerçevesindeki faaliyetlerine bağlıdır. Şimdi hükümet olamayacaksanız, bunu Cumhurbaşkanlığı ve kuracağı hükümet yönlendirecekse, o zaman Meclis'teki denetim ve denge görevinizi yerine getirirken, bugünkü anayasal değişiklik çerçevesinde yapabileceklerinizi en etkin şekilde yapabilir bir parti konumuna gelirseniz, o zaman da millet teveccühünü yavaş yavaş artırabilir. Bu teveccüh, sonu olmayan bir teveccühdür. Gün gelir çok güçlü bir hale gelebilirsin, gün gelir Meclis'te şu olursun, bu olursun, o ayrı bir konu. Biz size kerrat cetveli kurmuyoruz. Şu şöyle olursa, iki kere iki 4 olur, iki kere 8, 16 olur,  6 - 8 64 olur, gibi bir rakam söylemiyoruz, kerrat cetveli çizmiyoruz. 
 

SEÇİM BARAJI

- AK Parti'nin yüzde 10 seçim barajının düşürülmesine sıcak bakılmadığı belirtiliyor... 
 

- Bize intikal eden bir şey yok. Herkesin bu ittifak nasıl yapılacaksa, hazırlayıp gelmeleri lazım. MHP'yle, CHP'yle görüşsünler. Kimi arzuluyorlarsa, görüşsünler. Hangi partiler tarafından benimseniyorsa onu uygulasınlar. Dayatmayla olmaya kalkarsa, haklılar. 316 milletvekilleri var, istediklerini yaparlar. Yani yüzde 10 mu, yüzde 7 mi getirmek istiyorlar? Cumhurbaşkanlığı seçimi için onların da sırrı varsa, onu da söyleyelim. 
 

- Listenin ayrı ayrı olması mı yoksa tek liste olması mı sizin için daha avantajlı olur?

- Siyasi kimliğin korunarak ittifak yapılmasında MHP, "Ben, şu partilerle ittifak yapıyorum, siyasi kimliğimi de koruyorum. 600 milletvekili adayını da ittifaka sunuyorum" noktasında. O zaman 600 aday çıkacak. Bu adaylar üzerinden ittifak kaç oy aldı, ne kadar oy aldı? Bize ne kadarı düştü, biz ne kadar başardık? Bunlar seçimin sonrasında ortaya çıkacak. Eğer 'Cumhur İttifakı'400'e yakın milletvekili çıkarmışsa, bu 400 milletvekili E ve F partilerinde nasıl dağıtılacak? Onun da formülü nisbi temsildir. Aldığı oy oranında bir temsil ortaya koyarsınız. Sonuçta her parti Meclis'te şu kadar milletvekili ile temsil edilir, ama toplamı 600 milletvekili içinde 400 olarak 'Cumhur İttifakı'nın milletvekili olarak takdim edilir. Veya onu demeye de gerek kalmaz, E ve F partilerinin de Meclis'teki temsilcisi de budur. Aynı zamanda bir şey olacaksa o da Cumhurbaşkanlığı seçimini ne kadar etkiler, nerede ayrışır, onu bilemeyiz. 
 

- Bu sistem uygulandığında çarpan etkisi mi olur?

- Öyle olur. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önceden şunu şöyle yapalım, bunu böyle yapalım, şu adayı destekleyelim diye yapılan tartışmalarda beklenen görülmedi. Çünkü parti kimlikleri olmayınca, herkes kendisini serbest kabul etti. Ben şu adayı seviyorum, ona veririm, öbürü bu adayı... Biz de diyoruz ki "Şimdi Cumhur İttifakı var. Madem ki milletvekilliği seçiminde buraya oy veriyorsun, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de düşün bakalım, buraya mı vereceksin?" Bunun en güzel örneği de 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi'dir. Burada belediye başkanlığına aday gösteriyorsunuz, belediye meclis üyesi kim olursa olsun demiyorsunuz. Bir liste çıkarıyorsun. Belediye başkanlığı ile beraber o listeyi sunuyorsun. Belediye başkanına oy veren kişiler, büyük çoğunlukla o partinin meclis üyelerine de veriyor. Ayrı düşünüyorsa, o iş başından sakat demektir. 
 

- Siz bu işi anlatırken 'tak tak'diye anlatmıştınız...

- Evet, tak - tak. Bunda da öyle. Mesela gelecek E partisine, Cumhur'a 'tak'vuracak. İki taktağı öbürü de yapacak. Taktakların toplamı ittifakın gücünü gösterecek. 

 

- Bu 50+1'in sağlanmasında etkili olur mu?

- Kesin olur. Millet diyecek ki burada bu, diğerinde bu var. Hangi partinin kuracağı ittifak güven verirse, aday kim ise, onun arkasında nasıl duracağının işaretini veriyorsa, vatandaş da der ki "Şunun kazanma şansı var, şunun yok. Şu şöyle olur, bu böyle olur." 

 

ONLAR ZATEN BERABERLER

- Sistemde ittifak yapan partilerin Dhont sisteminde artık oylar var. Artık oylar da dikkate alınırsa, milletvekili sayısının artması konusunda bir avantaj sağlanır...

- Tabii. Kalktın E ve F'ye vermedin. Sandıkta oy kullandı. Sonra da Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime niyet ediyorsa ona verir. 

- Formül CHP'yi köşeye sıkıştırdığınız yorumları yapılıyor? HDP ile zorunlu bir ittifak oluşturması yönünde...

- Onlar zaten beraberler. CHP, HDP, İP beraberler. CHP'yi anlamıyorum. Diyor ki seçim barajı yüzde 3'e, yüzde 5'e ya da sıfıra insin. CHP, Marksist-Leninist temelde gizli bir koalisyonun partisidir. Bu önemli bir sözdür. Yani Marksist - Leninist temelde kurulmuş olan 12'ye yakın parti, barajı aşamayınca gelip MHP'ye oy vermiyor. CHP'ye gidiyor veya sandığa gidiyor. Ama CHP'ye gidiyor ise ve baraj olmadığı takdirde EMEP nereye oy verecek? Kendisine verecek. Öbür partiler de kendilerine oy verecek. Böyle bir durumda yüzde 25 ile Meclis'te temsil edilen bir partinin oyu nereye düşer? Bunu düşünmeleri lazım. Ama eskiden şu, şu partiler bir araya geliyor, biz seçilme şansı yok. TKP'den tutunuz EMEP'e kadar, DHKP-C'ye kadar hangi parti varsa, diyor ki "Sevmiyoruz, beraber de değiliz. Ama şuralarda ortak noktadayız. Faşizme karşı omuz omuzayız, şuraya oy verelim" diyor. Baktı ki şimdi omuz vurma yok. Karşılıklı şöyle çırpma var. O zaman ben de bir milletvekili çırpayım deme durumu var. 

 

- Onların bir araya gelmesini de engellemiş oluyorsunuz bu durumda diyebilir miyiz?

- Sırların birine S-1 dersek, ikincisi de S-2 olur. 

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ AY İLE YILDIZ 

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde koalisyon olmayacaktı, ancak bu ittifak söylemleri koalisyon oluşturuyor diye eleştiriler var. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz? 

- O eleştiri sayılmaz. Parlamenter sistemde yüzde 25 ve yüzde 27 ile iktidar olunuyor. İktidarın rakamsal değeri Meclis'te tam karşılanmıyorsa, o zaman koalisyona başvurmak suretiyle, dışarıdan veya içeriden desteklerle koalisyona katılım oluyor. Şimdi Almanya'da seçim biteli bir ay oldu. Görüşmeler hala devam ediyor. Oradan çıkacak olan bir koalisyona evet diyorsanız, bunu başından itibaren... Biz şöyle bir yapı istiyoruz: Cumhurbaşkanlığ hükümet sistemi de bunların dışında bir sistem. O zaman o sistemi değişik şekillerde, bukalemuna benzetmenin de bir manası yok. Her rengi temsil eden bir anlayış değil, cumhurbaşkanlığı sistemi ay ile yıldız sözgelimi. Beyaz ile kırmızıdan oluşan bir yapı olacaksa, olsun bırak, ne olacak? Zaten orada ruhu kavradığınız vakit, Cumhurbaşkanlığı seçilen aynı zamanda da devleti yönetiyor. Meclis'e de seçilirseniz o zaman da yönetilen devleti anayasa değişikliği çevresinde kalan denetim yoluyla denetleme imkanına sağlamış oluyorsun. Bu yeterli mi değil mi? Hele bir başlayalım bakalım. Olup olmadığını göreceğiz. 

 

TÜRK SİYASETİ MERDANELİ ÇAMAŞIR MAKİNESİNE DÖNDÜ

- CHP'li belediyelere yönelik görevden almaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Karşılıklı bu kadar gerilim, bu soruşturmayı gerektirecek boyuta da gelebilir. Doğru olur, yanlış olur, iftira olur, araştırılır. Onlar ayrı bir konu. Efendim sizin partiye de olabilir mi? Ben olmaz diye düşünüyorum. Olabilir mi, belli olmaz. Ama alnımız açık öpülmek üzere, ensemiz üzere tokat yemek üzere. Hangisi olursa olsun. Bizde de sütten çıkmış ak kaşık yok. Bazı şeyler yanlış olursa, olur. O konu çok eskiden beri, bir hanımefendi milletvekili üzerinden tartışılarak gelindi bugüne, öbürü başka bir şey yapıyor, söylüyor. Yani bir söz söyleyeceğim ama yanlış anlamayın. Türk siyaseti merdaneli çamaşır makinesine döndü. Herkes birbirini sallıyor. Böyle şey olur mu, gürültüden çamaşır yıkanmıyor (gülüyor). Sonradan Anadoluda sıfır merdaneli makine alıp, ayran yapmaya başladılar. (gülüyor)

- Kılıçdaroğlu'nun belgelerini nasıl değerlendiriyorsunuz. Bazı belgelerin FETÖ'cüler tarafından hazırlandığı da dillendiriliyor... 

- O konular başlangıçta büyük oranda tartışıldı. Sonra iki tartışma tarafı da yargıya başvurulması, verilmesinde fayda olacağı söylendi. Şimdi yargıda. Sahte mi değil mi doğru mu yanlış mı oradan belli olacak. 

 

İTTİFAKTA PAZARLIK OLMAZ

- Diyelim ki E ve F partileri ittifak yaptılar. E partisi çoğunluğu aldı, F partisi azınlıkta kaldı. Cumhurbaşkanlığı, kabinenin oluşumu, Cumhurun yönetimi F partisi olabilir mi? 

- Böyle bir prensip yok. Cumhur ittifakı ve benzer ittifaklarda böyle bir talep de yok. Olması da doğru değil. Yani biz bir ittifak yapıyoruz, eğer cumhurbaşkanı siz seçilirseniz, şu kadarını biz alırız, bu kadarını biz alırız, bu yok. Bu Cumuhrbaşkanlığı sistemini pazarlığa dönüştüren bir yapı oluşturur. Daha büyük bir çirkinlik ve kötülük getirir.

Onun için Yenişehir Pazarı'ndan Meclis'i çıkarmak lazım. Pazardan alınıp satılmaktan kurtarmak lazım. Bazıları var efendim Cumuhrbaşkanlığı yardımcısı olmayı düşünüyormuş da böyle böyle yapıyormuş diyor. 4, 5 bakanlık veriyormuş da böyle yapıyormuş. Böyle bir şey olmaz. Böyle bir şeyin üzerine ben Cumhurbaşkanı olacağım diyorsanız, o zaman aksak bir müeessese olur. Cumuhrbaşkanlığı sistemi belli, Cumhurbaşkanlığı hükümet etme yolu da belli, Meclis de belli. Partiler artık Meclis'te temsil edilen parti konumuna geliyor ise Cumhurbaşkanı da halk tarafından seçilmiş bir kişi oluyorsa, o hükümeti kurarken, milletvekili olma şartı yok, şu yok, bu yok. Sokaktan istediği adamı seçer, istediği şekilde hükümeti oluşturur. Ama öbür türlü olursa, yani F veya E partisi bir milletvekili adayına, Cumhurbaşkanı adayına "Biz size oy vereceğiz, 25-30 bakanlıktan şu kadarını alırız" derse, bu daha çirkin, kötü ve yakışmayan bir parlamenter sistemi daha da aşan çürümüşlüğün ifadesi olur. Bunu yapacaklarsa vazgeçmeleri lazım. 

 

HER PARTİ KENDİ ANLAYIŞI ÇERÇEVESİNDE BİR KİMLİĞİ VAR

- İttifakta partiler eşit oy alırlarsa, o zaman koalisyon kurma olmaz mı?

- Hükümet kurmadan, koalisyonu da kuramazlar. Yasa ona müsade etmez. Ama Meclis'te bu kadar oy almışlar, hangi konularda ne kadar işbirliği yaparlar, bu belli olmaz. Diğerleri de öyle. Şimdi de öyle. Bazı yasalar çıkıyor, biz o yasalara destek veriyoruz. Bazılarına olmaz diyoruz. Şimdi biz koalisyonlarla bilardo topu gibi gidip gelmiyoruz ki. Her parti kendi anlayışı çerçevesinde bir kimliği var. Ama öbürü çok risktir ve tehlikelidir. Bunu yapar, telaffuz eder, bunu Meclis'te veya TV'lerde her kim ki konuşuyorsa, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini sulandırmak, zedelemek, uygulama kabileyetini kaybettirmek noktasında büyük bir maharetle fitne fesat yayıyor demektir. Buna kapılan hangi aday olursa zaten kaybeder.  

 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer MHP HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Başkan Avşar'dan Darende'ye Ziyaret...17 Ocak 2018
MHP Çubuk İlçe Teşkilatından Şehit Yakınlarına Ziyaret17 Ocak 2018
MHP Aybastı İlçe Başkanlığı Durmuyor.13 Ocak 2018
MHP MARDİN YEŞİLLİ İLÇE TEŞKİLATI AÇILDI13 Ocak 2018
MHP Kemer İlçe Teşkilatı Başkanı Kara Açıklaması11 Ocak 2018
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı'dan Genel Başkan'a Destek...10 Ocak 2018
MHP Kocaeli 2019'a hazır!10 Ocak 2018
MHP İzmit’e Bin 500 Yeni Üye!10 Ocak 2018
MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.10 Ocak 2018
MHP İl Başkanı Çiçek: "Gazetecilerimiz Milletimizin Vicdanıdır"09 Ocak 2018
MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç: "Liderimizin Sonuna Kadar Yanında ve Emrindeyiz"09 Ocak 2018
MHP Manisa İl Başkanlığı Hayvan Bakım Merkezini İnceledi06 Ocak 2018
MHP Kumluca Kadın Kollarında Görev Değişikliği06 Ocak 2018
MHP Amasya Kadın Kolları Başkanlığına Çetin Atandı05 Ocak 2018
HAYALİ İSTİFA ŞOVUNA MHP AYBASTI’DAN TOKAT GİBİ CEVAP!03 Ocak 2018
Bahçeli 2018 Mesaisine Adana'dan Başlayacak...31 Aralık 2017
GENEL BAŞKAN'IMIZIN YENİ YIL MESAJI!30 Aralık 2017
MHP Beypazar'ında İlçeler İstişare Toplantısı Yapıldı.27 Aralık 2017
MHP Ankara İki İlçe Teşkilatı Ortak İstişare Toplantısı Düzenledi.27 Aralık 2017
'CHP yönetimi sırtını FETÖ'ye dayadı'26 Aralık 2017
MHP’DEN MÜSİAD’A ZİYARET26 Aralık 2017
Başkan Sözlü: Halep oradaysa arşın burada26 Aralık 2017
MHP ANKARA ESKİ İL BAŞKANI ÇETİNKAYA'YA ÖNEMLİ GÖREV!25 Aralık 2017
İzmir'de MHP'ye katılım25 Aralık 2017
'KRİZ SEVERLER HER FIRSATTAN İSTİFADENİN PEŞİNDELER'25 Aralık 2017
KARATAŞ, OLTU’DA İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİ25 Aralık 2017
MUTLU KADINLAR HUZURLU TÜRKİYE İÇİN BULUŞTU25 Aralık 2017
"Kaybedecek Zamanımız Yok"25 Aralık 2017
MHP YALOVA İL BAŞKANI SAKARYA’DAYDI24 Aralık 2017
MHP'li Yurdakul'dan sağlık eleştirisi24 Aralık 2017
MHP İl başkanlarına 20. yıla özel hediye24 Aralık 2017
"Milliyetçi Hareket Sevdalıları Fatsa ile Buluşma" 24 Aralık 2017
MHP, VATANIN SİGORTASIDIR23 Aralık 2017
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI23 Aralık 2017
MHP Gaziantep'den Kudüs Desteği.22 Aralık 2017
MHP İl Başkanı Avşar'dan Müsiad'a Ziyaret22 Aralık 2017
MHP BALIKESİR KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NA ATAMA YAPILDI22 Aralık 2017
Başkanlarımızın çalışmalarından gurur duyuyoruz22 Aralık 2017
Bahçeli'den Kudüs çıkışı: Ellerinde patladı21 Aralık 2017
BİZ GASTRONOMİ KENTİ SEÇİLDİK. ELİMİZİ CEBİMİZE ATACAK HALİMİZ KALMADI.21 Aralık 2017
Saffet Sancaklı: 4 büyükler küme düşebilir20 Aralık 2017
MHP Hiçbir Siyasi Partinin Yandaşı Değildir20 Aralık 2017
MHP LİDERİ AVCI’YA BAŞARILAR DİLEDİ20 Aralık 2017
'İSLAM’IN İZİ KUDÜS’TEN SİLİNEMEYECEKTİR'20 Aralık 2017
MHP İstanbul'da istişare toplantıları devam ediyor20 Aralık 2017
CHP teröriste değil devlete sahip çıksın19 Aralık 2017
MHP'ye Son Bir Ayda 250 Yeni Üye Katıldı19 Aralık 2017
MHP Seçim Komisyonu çalışmaya devam ediyor. 19 Aralık 2017
Yüreğiniz yetiyorsa, samimiyseniz 18 Aralık 2017
MHP İl ve İlçe kongrelerini tamamladı18 Aralık 2017
Yazıhan'da Stk'lardan MHP'ye Ziyaret17 Aralık 2017
Bazıları Cumhurun İttifakını Yanlış Anladı17 Aralık 2017
Hakan Pınar;“Damla damla değil dalga dalga geliyoruz” 17 Aralık 2017
BİZİ İHRAÇ EDECEKLER ALGISI YARATIYORLAR 17 Aralık 2017
MHP İL BAŞKANI BIYIK'LA DOBRA DOBRA 16 Aralık 2017
Milliyetçilik Türkiye’nin ruhudur16 Aralık 2017
MHP Adana"da Bayrak Değişimi;Duran Görevini Avcı'ya Bıraktı16 Aralık 2017
GAZİPAŞA’YA 3 HİLALİ DİKECEĞİZ16 Aralık 2017
“BEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NİN TEMSİLCİSİYİM”15 Aralık 2017
YERLİ MALI KULLANIMI BİR ÜLKE MESELESİDİR.15 Aralık 2017
BAHÇELİ, 5 OCAK'TA HEMŞERİLERİYLE BULUŞACAK14 Aralık 2017
ZALİMLERE OKKALI ŞAMAR ATILDI14 Aralık 2017
MHP Van´dan Kayyumlara Teşekkür14 Aralık 2017
Muhtarlara Destek Sözü14 Aralık 2017
MHP Hakkari İl Başkanı Özbek Şemdinli'de13 Aralık 2017
MHP İl Başkanı Avşar'dan Başhekim Parlakpınar'a Ziyaret13 Aralık 2017
Abdullah Kendir MHP Aybastı İlçe Başkanlığına Atandı.13 Aralık 2017
"Şunu Herkes İyi Bilsin.."12 Aralık 2017
'CUMHUR İTTİFAKI; PARTİLER KADAR, HALKIN DA İTTİFAKINI SAĞLAYACAKTIR'12 Aralık 2017
Sarıçam'da 1300 kişi MHP'ye katıldı12 Aralık 2017
İş Adamı Görüntülü Bezirganları Uyarıyoruz12 Aralık 2017
'HİZMET İÇİN GECE-GÜNDÜZ AYAKTAYIZ'11 Aralık 2017
MHP'den Yalova'da gövde gösterisi..11 Aralık 2017
'İL BAŞKANININ YULARINI TUTAMAYAN CHP’Yİ ŞİDDETLE KINIYORUZ'11 Aralık 2017
MHP Sarıçam'da çalışmalarına hız verdi11 Aralık 2017
Kimse kimseden üstün değildir11 Aralık 2017
TOPLU İSTİFA HABERLERİ YAPARAK PRİM YAPMAYA ÇALIŞTILAR 10 Aralık 2017
ZAFER YAKINDIR.10 Aralık 2017
Hasan Topçular'dan Açıklama.10 Aralık 2017
MHP ÇUKUROVA İLÇE BAŞKANI RAMAZAN ÇELİK’TEN ZİYARET10 Aralık 2017
'Bizde hata olmaz'10 Aralık 2017
'Sevdamız Türkiye' 10 Aralık 2017
"Haçlılara Kudüs'ü dar eden irade hala yaşamaktadır"09 Aralık 2017
Onlara Tahammülümüz Olmadı Olmayacak09 Aralık 2017
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Antalya'da08 Aralık 2017
MERSİN’DE MHP’YE KATILIM08 Aralık 2017
MHP AFYONKARAHİSAR HAREKETİN MERKEZİNDE07 Aralık 2017
DÜNSÜZLER ÜNSÜZLER … 06 Aralık 2017
ABD KARARDAN DERHAL DÖNMELİ06 Aralık 2017
MHP ADANA ‘TEK SES TEK YÜREK’06 Aralık 2017
MHP'YE İKİ PARTİ'DEN KATILIM06 Aralık 2017
MHP'nin kadın vekillerinden Gaziantep çıkarması06 Aralık 2017
5 ARALIK KADIN HAKLARI AÇIKLAMASI05 Aralık 2017
'TÜRK KADINININ SİYASET YAPACAĞI TEK PARTİ MHP'DİR'05 Aralık 2017
KIBLESİ KANDİL OLANLARIN BU GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALI05 Aralık 2017
‘HEPİNİZDE KRAL TELEFONLAR VAR’05 Aralık 2017
'Tarafımız sonsuza kadar Türkiye Cumhuriyeti'dir'05 Aralık 2017
Fatsa'da Murat Kaçak Resmen İlçe Başkanı...05 Aralık 2017
Bahçeli, Belediye Başkanlarını Antalya'da Topluyor04 Aralık 2017
'DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ TÜRKİYE’NİN ESERİ OLACAK'04 Aralık 2017
'Biriz Beraberiz, Alevi Türkmen Kardeşlerimizin Yanındayız'04 Aralık 2017
"BİR SIRRI VAR, SABREDİN"04 Aralık 2017
MHP'ye Yeni Üyeler Katıldı03 Aralık 2017
MHP'YE BÜYÜK KATILIM03 Aralık 2017
MHP KOCAELİ ÇALIŞMALARINA ARA VERMEDEN DEVAM EDİYOR..03 Aralık 2017
Bizde Proje Demek Halka Hizmet Demektir. 03 Aralık 2017
Lider Türkiye İçin Alparslan Türkeş Vizyonu02 Aralık 2017
Güçlü Kadın Güçlü Türkiye 02 Aralık 2017
MHP'li Belediyeler Karne Alacak02 Aralık 2017
MHP´yi Terk Edenin Ülkücülük Kimliği Geçersizdir02 Aralık 2017
YENİ BİN YILDA YENİ SORUMLULUKLAR ADLI KONFERANS..02 Aralık 2017
ÜLKÜDE BİRLİK İSTİŞARE TOPLANTISI02 Aralık 2017
Devlet Bahçeli'den 'seçim ittifakı' formülü30 Kasım 2017
Gaziantep MHP'den Suriyeliler Çıkışı30 Kasım 2017
“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ASLA KAYBETMEMELİYİZ”30 Kasım 2017
SAYIN KILIÇDAROĞLU ELİNDEKİ BELGELERİ DERHAL YARGIYA İNTİKAL ETTİRMESİ EN MEŞRU YOLDUR30 Kasım 2017
Depremzedeler için istihdam çağrısı30 Kasım 2017
MHP'den Türk Kamu-Sen'e İadei Ziyaret29 Kasım 2017
Yapılan hizmetleri MHP olarak yakinen takip etmekteyiz. 29 Kasım 2017
Manisa Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı29 Kasım 2017
MHP’Lİ ÇALIŞKAN’DAN ‘KARA CUMA’ TEPKİSİ29 Kasım 2017
MHP'nin duruşu, Gazi Meclis'in duruşudur29 Kasım 2017
BAHÇELİ'DEN ABD VE CHP'YE SERT MESAJ SİYASET MERTÇE YAPILIR28 Kasım 2017
"MHP BİTTİ" DİYENLERİN BİTTİĞİ GÜN27 Kasım 2017
Biz nerede sınıfta kalıyoruz?27 Kasım 2017
Artık bu gecenin, bu zulmetin sonu gelmeli. Artık şafak Türk-İslam alemi için sökmeli. 26 Kasım 2017
'ÜLKÜCÜ'NÜN YERİ MHP'DİR'26 Kasım 2017
Bülent Arınç’ın sabıkalarını yazsak ciltlerce ansiklopedi olur24 Kasım 2017
MAĞDUR KADROLARA HAKLARI İADE EDİLMELİ23 Kasım 2017
Türkiye, NATO’cu kafaların, FETÖ’cü Alçakların, Bölücü Hesapların Kurbanı da Olmayacaktır 23 Kasım 2017
AFRİN TERÖRİSTLERE MEZAR OLMALI23 Kasım 2017
'TÜRKİYE PAYİDAR KALACAK'23 Kasım 2017
OYUNLARI ODAĞINDA BOZACAĞIZ23 Kasım 2017
TEKİN; SALIPAZARI İLÇE TEŞKİLATI YÖNETİM TOPLANTISINA KATILDI.22 Kasım 2017
MHP İl Başkanı Baki Ersoy, Fetö Davalarını Değerlendirdi22 Kasım 2017
'Devlet Bahçeli Köprüsü Adana'nın yüz akı'22 Kasım 2017
MHP'Lİ Akçay doğumunun 100. yılında Alparslan Türkeş'i mecliste andı22 Kasım 2017
BU ZİHNİYETİN TERÖRİSTLERDEN FARKI NEDİR?21 Kasım 2017
Liderimizin Teşrifleriyle Geçmiş Dönem Ü.Ocakları İl Bşk. Toplantısı 21 Kasım 2017
MHP'li Tarkan Akıllı'dan Muhtarlara Ziyaret20 Kasım 2017
MHP'den Yeşil Kuşak ve Mahallelik Projesi'ne Destek Sözü20 Kasım 2017
RİZE´DE MHP ‘YE YOĞUN İLGİ…19 Kasım 2017
Kayseri MHP : Üye Olan 626 Kişinin Parti Rozetleri Törenle Takıldı19 Kasım 2017
'TÜRKİYENİN DİK DURUŞUNDAN KÜRESEL GÜÇLER, FENA RAHATSIZ'19 Kasım 2017
Samsun MHP'den Anlamlı Organizasyon19 Kasım 2017
MHP Bursa Teşkilatları İznik'te Kampa Girdi18 Kasım 2017
NATO tatbikatındaki skandala sert tepki18 Kasım 2017
İdlib'ten sonra Afrin'e de operasyon yapılmalıdır17 Kasım 2017
‘PARTİMİN VE YENİPAZAR’IN HİZMETİNDEYİM’17 Kasım 2017
MHP’Lİ BAŞKAN OĞUZELİ HALKIYLA BÜTÜNLEŞMEYE DEVAM EDİYOR..17 Kasım 2017
Devlet Bahçeli: 2019'da kilit partiyiz!17 Kasım 2017
İPİN UCU KİMİN ELİNDE?17 Kasım 2017
ANKET FİLMLERİ BİZ DE REYTİNG YAPMAZ17 Kasım 2017
TEŞKİLATLARIMIZI DİRİ TUTUYORUZ17 Kasım 2017
MHP Uyuşturucuya Savaş Açtı16 Kasım 2017
MHP'li Öztürk'ten Maski Açıklaması15 Kasım 2017
ÜMRANİYE MHP’DEN ANKARA ÇIKARMASI..15 Kasım 2017
"Benim için bir şeref nişanesidir"15 Kasım 2017
“BAHÇELİ ZİKZAK ÇİZMEDEN HEP PARTİSİNİN BAŞINDAYDI”14 Kasım 2017
PENDİK MHP’NİN ACI GÜNÜ14 Kasım 2017
MHP Kadın Kolları Samsun'da Atakta... 14 Kasım 2017
BOZKURDUN BEĞENMEDİĞİNİ ÇAKALLAR KAPIŞIRMIŞ14 Kasım 2017
MHP'li Karakaya'dan 'Seçim Barajı' Değerlendirmesi13 Kasım 2017
GAZİANTEP MHP’YE BÜYÜK KATILIM12 Kasım 2017
Çekmeköy'de MHP'ye 430 yeni üye12 Kasım 2017
MHP İl Başkanı Bülent Avşar Açıklaması12 Kasım 2017
Biz büyük bir milletiz, adımız Türk milletidir. 12 Kasım 2017
MHP'ye büyük katılım12 Kasım 2017
Taburcuyuz. Taburumuza dönüyoruz çok şükür.12 Kasım 2017
FATİH SULTAN MEHMET HAN’DA BİZİMDİR ATATÜRK’TE12 Kasım 2017
KİN VE NEFRET İTTİFAKINI BOZACAĞIZ11 Kasım 2017
Sorgun'da MHP'ye 300 Kişi Üye Oldu10 Kasım 2017
MHP İL YÖNETİMİNDEN BÜYÜK KÖY’E ÇIKARMA10 Kasım 2017
'ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNİN KALBİNDE TAHT KURMUŞTUR'10 Kasım 2017
''ATATÜRK, CUMHURİYETTİR, CUMHURUN TA KENDİSİDİR''09 Kasım 2017
Sizi çok iyi tanıyoruz..09 Kasım 2017
BARAJ ENDİŞEMİZ YOK09 Kasım 2017
Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz08 Kasım 2017
"Staj ve çıraklık Sürelerinin Emeklilik Hizmetine Sayılması" 08 Kasım 2017
MHP ERKEN SEÇİMDEN YANA DEĞİL08 Kasım 2017
GAZİLERE SALDIRANLARA SERT TEPKİ…07 Kasım 2017
BAHÇELİ: İĞRENÇ MAHLUKLAR DOĞDUKLARINA PİŞMAN EDİLMELİ07 Kasım 2017
MHP Maltepe İlçe Başkanlığı yeni hizmet binası açıldı06 Kasım 2017
MHP’DEN YÜKSEK KATILIMLI İSTİŞARE TOPLANTISI05 Kasım 2017
MHP Adana'dan Bahçeli'yi duygulandıran ziyaret03 Kasım 2017
Doğumunun 100. yılında Başbuğ Türkeş etkinlikleri03 Kasım 2017
TÜRKEŞ,TÜRK DÜNYASI'NIN BİLGESİ, ÇAĞDAŞ DEDE KORKUT'UDUR03 Kasım 2017
HIYANETE GÖZ AÇTIRILMAYACAKTIR02 Kasım 2017
Burhaniye MHP İlçe Teşkilatı Türkeş'in Mezarını Ziyaret Etti02 Kasım 2017
Baştuğ: Bu riyakar zihniyete Ahlatlı geçit vermez02 Kasım 2017
MHP'Lİ TOR'DAN SÜTÇÜ İMAM MESAJI02 Kasım 2017
MHP ŞEHİTKAMİL’DEN GENEL MERKEZE ZİYARET31 Ekim 2017
Bahçeli, sınıfta "bozkurt" işareti yapan öğretmeni kabul etti31 Ekim 2017
ÇIRA GİBİ YANACAKLARI ZAMAN GELECEKTİR31 Ekim 2017
MHP VARSA MİLLETİMİZE TASA YOKTUR30 Ekim 2017
MHP seçimden kaçmaz29 Ekim 2017
Hani sizin MHP diye bir sevdanız vardı29 Ekim 2017
MHP BOLU İL BAŞKANI ADEM EVCİL’İN BAYRAM MESAJİ29 Ekim 2017
Emperyal Güçlere Karşı Verilen Milli bir Mücadeledir28 Ekim 2017
MHP İNEGÖLDEN ANKARA ÇIKARMASI28 Ekim 2017
MHP RİZE’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI28 Ekim 2017
TAŞDOĞAN’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI28 Ekim 2017
MHP'li MUSTAFA AKSOY’DAN ALANYA ÇIKARMASI28 Ekim 2017
"MHP'nin duruşu, Mehmetçik'in süngüsü kadar keskin olacak"28 Ekim 2017
'Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır'28 Ekim 2017
"Türkiye Cumhuriyeti Milli Bir Duruşun Görkemli Bir Eseridir"28 Ekim 2017
Cumhuriyet Baki Kalacak, Bekası Korunacaktır28 Ekim 2017
ASRIN DESTANI BAŞBUĞ28 Ekim 2017
MHP Çeşme'den 29 ekim mesajı28 Ekim 2017
BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK MESAJI27 Ekim 2017
MHP Melikgazi teşkilatında üye kaydına yoğun ilgi27 Ekim 2017
"Türk Ordusu gözbebeğimizdir"27 Ekim 2017
MHP İl Başkanı Mısırlıgil Teşekkür Etti26 Ekim 2017
MHP Battalgazi İlçe Başkanı Samanlı'dan 29 Ekim Mesajı26 Ekim 2017
Adana'da MHP'ye büyük katılım26 Ekim 2017
Taşdoğan'dan Şahinbey Tepkisi26 Ekim 2017
MHP'nin Üye Standına Yoğun İlgi26 Ekim 2017
MHP Sarıçam’dan Lider Bahçeli’ye ziyaret26 Ekim 2017
MHP RİZE İL BAŞKANLIĞI VE KADIN KOLLARINDAN ANKARA ZİYARETİ25 Ekim 2017
'KİRLİ ELLERİNİZİ TÜRK ASKERİNİN ÜZERİNDEN ÇEKİN'24 Ekim 2017
MHP PENDİK MAHALLE TEŞKİLATLARIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ.23 Ekim 2017
MHP ŞAHİNBEY’DE YENİ ÜYELERE ROZET TAKILDI23 Ekim 2017
MHP Çerkezköy Teşkilatına Görkemli Açılış22 Ekim 2017
MHP'li Başkan Sert Konuştu: Sahtekar Şovmenler! 22 Ekim 2017
MHP Babaeski İlçe Başkanlığınca Muhtarlara Yemek Verildi.22 Ekim 2017
MHP Narman'da İstişare Toplantısı Yaptı, Esnafı Dinledi21 Ekim 2017
MHP'den 2 Bin Kişilik Aşure Dağıtımı21 Ekim 2017
Görevleri çok, yetkileri az!21 Ekim 2017
'Gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahçup olur'20 Ekim 2017
BEKA SORUNUNDA PAZARLIK OLMAZ20 Ekim 2017
MHP’DEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI19 Ekim 2017
MHP olarak hep haklı çıktık .18 Ekim 2017
YEREL SEÇİMDE ÜÇ HİLALİ ÇUKUROVA SEMALARINDA DALGALANDIRMAYA HAZIRIZ18 Ekim 2017
MHP MERSİN : “KORKMUYORUZ”18 Ekim 2017
BAHÇELİ: GELİN ÜNİVERSİTE SINAVINI TAMAMEN KALDIRALIM17 Ekim 2017
ORTAHİSAR MHP’DEN DÜNYA YOKSULLUK GÜNÜ MESAJI..16 Ekim 2017
RİZE SALVADER DERNEĞİNDEN MHP’YE ZİYARET16 Ekim 2017
MHP MERSİN KADIN KOLLARI'NDAN ANLAMLI ETKİNLİK16 Ekim 2017
Bahçeli, Türk Medyasının Milliyetçi Değerleriyle Bir Araya Geldi16 Ekim 2017
MHP KİLİS KADIN KOLLARI ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR15 Ekim 2017
MHP'li Koç: AKP, MHP’nin doğrularını gördü 15 Ekim 2017
“MHP ÜLKENİN SİGORTASIYSA PRİMLERİNİZİ ÖDEYİN”15 Ekim 2017
MHP RİZE ÇALIŞMALARINA ARA VERMEDEN DEVAM EDİYOR14 Ekim 2017
HERKES HADDİNİ BİLECEK13 Ekim 2017
İŞİD VE PKK İLE EN UFAK BAĞLANTISI OLAN DERNEKLER KAPATILMALIDIR12 Ekim 2017
'Kerkük Topraklarında Destan Yazmaya Hazırız'11 Ekim 2017
MİSAK-I MİLLİ TÜRK MİLLETİNİN YEMİNİDİR10 Ekim 2017
MHP Ankara İl Başkanlığına Baştuğ seçildi.08 Ekim 2017
“Şehitler Ölmez, Türk Vatanı Bölünmez, Bölünemez.”08 Ekim 2017
Tutarlı politikalar devam ettikçe MHP Cumhurbaşkanı'nın yanındadır07 Ekim 2017

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI

EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI

Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça!
Daha Büyük İşler Yapmak İçin!
Kendinde Kuvvet Bulacaktır.

CH