'Özel Harekatta kadınlar da erkekler kadar yer alsın'

19 Ekim 2017
427 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Polis Özel Harekat alımlarında kadınlara da erkekler kadar kontenjan tanınmasını önerdi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Polis Özel Harekat alımlarında kadınlara da erkekler kadar kontenjan tanınmasını önererek, "Özel Harekat polisi yetiştirmek üzere erkek alımı yapılırken kadın alımı yapılmaması ya da kadınlarımıza daha az kontenjan hakkı verilmesi anayasamızın eşitlik ilkesiyle bağdaşmamaktadır." dedi.

Erdem, yaptığı açıklamada, Polis Özel Harekat alımlarında kadınlara da yer verilmesini istedi.

"Vatan aşkının cinsiyeti olur mu?" diye soran Erdem, anayasanın 10. maddesinde yer alan, "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir.

Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür." hükmüne işaret etti.

Erdem, Özel Harekat Polisi yetiştirmek üzere erkek alımı yapılırken kadın alımı yapılmaması ya da kadınlara daha az kontenjan hakkı verilmesinin, anayasanın eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını vurguladı.

Erdem, devletin bu eşitliği erkeklere ayrılan kontenjan kadar kadınlara da hak tanıyarak sağlaması gerektiğinin altını çizerek, "Kadınlarımıza burada yer verilmeli, hatta kadınlarımız da erkekler kadar kontenjan hakkına sahip olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

"Onurlu ve şerefli görevlerdir" Kadınların, bu bölümde görev yapması halinde, zorluklarla karşılaşıp karşılaşmayacağına ilişkin soruya Erdem, şöyle karşılık verdi:

"Şanlı tarihimizin her aşamasında Türk kadını, erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış ve özellikle Anadolu'nun düşman işgalinden kurtuluşuyla sonuçlanan Milli Mücadelede sadece miting meydanlarında değil, bizzat cephede çarpışarak büyük fayda sağlamışlardır.

Bu görevler kadınlarımız için zor olmaktan ziyade olması gereken onurlu ve şerefli görevlerdir.

Tarihimizde de bu onurlu görevi layıkıyla yapmış sayısız örnekler mevcuttur.

Kimdi bunlar? Bunlar, Türk analarıydı. Nene Hatun, Erzurumlu Kara Fatma, Nezahat Onbaşı, Hatice Hatun ve daha niceleri. Şanlı Türk tarihimiz, adını yazılı belgelerde göremediğimiz daha binlerce eli öpülesi kahraman Türk kadınlarıyla doludur."

Arzu Erdem, bu konuyla ilgili hemen her gün, her an kendini vatana siper etmeye hazır kadınların kendisini ziyaret ettiğini, mail attığını, aradığını, ataları gibi vatanı, al bayrağı, Türk milleti için mücadele etmeyi istediklerini dile getirdiğini anlattı.

Erdem, hatta bu kişilerden birinden kendisine, "Kızlar, gelinliğimiz şöyle olsun, böyle olsun diye hep hayal kurarlar. Bizim ise hayalimiz, rüyalarımızı süsleyen o üniformayı giymek, vatanımız için emin adımlarla ilerlemek, bir el çantası gibi değil, aziz Türk milleti için sımsıkı silah tutmaktır.

Başımız dik, alnımız ak, gözümüz bayrakta. Ömrümüz vatana feda olsun." şeklinde bir metin geldiğini kaydetti. Erdem, "Aziz Türk milletimizin yürekli gençleri kız olsun erkek olsun her biri canı pahasına bu göreve hazırdır ve yaş sınırının esnetilmesini ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını talep etmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

ARZU ERDEM'İN ÇABALARI SONUÇ VERDİ

TBMM Genel Kurulunda, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kadın özel harekat polisi alımına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. 

KADIN POLİS KONTENJANI ARTTIRILACAK

MHP'li Erdem dünkü TBMM Genel Kurulu'nda da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya aynı konuyu sordu. MHP'li Erdem'in sorusu ve İçişleri Bakanı Soylu'nun cevabı şu şekilde:

ARZU ERDEM: Son polis özel harekât alımında, 10 bin erkek polis özel harekât alımı yapılmıştır, kadın alımına yer verilmemiştir. Anayasa'da eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum, teamüllere de aykırıdır.

Bu hususta, bir sonraki alımda kızlarımızın haklı talepleriyle ilgili bir yaptırımınız olacak mıdır?

Polis Özel Harekât alımında kadın alımına yer verilecek midir?

Teşekkür ederim.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU:

PÖH alımlarıyla ilgili bir soru geldi. 10 bin polis özel harekat alımında hakikaten kadın tercihi yapılmadı. Bunun arkadaşlarımız kendine ait bir sebebi olduğu konusunda bir değerlendirme ortaya koydular.

O dönem böyle bir ihtiyacın ancak böyle olduğuydu ama şimdi hem bu konuda kızlarımızdan gelen yoğun talep hem bizim kendi ihtiyaç değerlendirmemiz üzerine, sizlerin değerlendirmesi, milletvekili arkadaşlarımızın değerlendirmesi üzerinden bundan sonra PÖH alımlarında bir kadın kontenjanı kullandırılacaktır.

Aynı zamanda özellikle kadın polis alımında mesela 8.400 alındı şu anda, bini kadın. Bizim orada bir standardımız var, o standardı 13 bin polis alınacak, bunun 1.200'ü şu anda kadın; 2.200 komiser yardımcısı alınıyor, bunun 200'ü kadın. Yani bu konudaki ihtiyacı değerlendirebilecek bir skala ortaya konulmaktadır.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber