Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?
04 Temmuz 2015
Bu haber 1291 kez okundu
MHP MYK Üyesi ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ Açıkladı: MHP Ne Yaptı, Baykal Neden Seçilmedi?
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

TBMM Başkanlık seçimlerinde CHP adayı Deniz Baykal’ın seçilememesi ve seçimleri AKP adayı İsmet Yılmaz’ın kazanması, bir kısım seçmende özellikle sanal medyaya güçlü bir şekilde yansıyan bir tepki oluşmasına neden oldu. Bu tepkiler üzerinde MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’a MHP’nin Meclis Başkanlığı seçimlerinde izlediği yaklaşımı gaziantepguncel.com adına Ankara’da bulanan Prof. Dr. Ümit Özdağ’a telefon ile sorduk. 

Soru: MHP Türkiye’yi bir erken gelen seçime mi götürmek istiyor?

Ümit Özdağ: Bu soru dahi başlı başına bir ön yargıyı temsil ediyor. Ancak bu ön yargı sadece sizde olan bir ön yargı değil. Bir süreden buyana MHP’ye yönelik iki kapsamlı psikolojik saldırının yapıldığını görüyoruz. Bu psikolojik operasyonlardan birisinde MHP’nin 7 Haziran 2015  seçimlerden sonra aldığı tavır ile ilgili olarak “MHP’nin bir koalisyon hükümetinin kuruluşunun önündeki en büyük engel olduğu” tezi işlenmektedir. Bu tezi savunan çevreler genel olarak AKP’ye yakındır. Diğer psikolojik saldırıda ise MHP’nin yine 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra aldığı tavır ile ilgili olarak “MHP, AKP’nin payandasıdır” tezi savunulmaktadır. Bu iki tezin birlikte doğru olması mümkün değildir. Üstelik ikisi de doğru değildir. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli, 7 Haziran seçimleri akşamı yapmış olduğu değerlendirmede seçim sonuçlarını tahlil etmiş ve bu seçimlerin bir koalisyon ortaya çıkardığının altını çizmiştir. 7 Haziran sonrasında MHP Genel Başkanı Bahçeli, koalisyon için öncelikle aralarında program benzerlikleri olan partilerin koalisyon kurmayı denemesi önermiştir. 

Bu çerçevede Sayın Bahçeli, AKP’ye özellikle adına “açılım süreci” denilen PKK terör örgütü ile müzakereler ve PKK’ya verilen tavizlerin konusunda birlikte çalıştıkları HDP ile koalisyon görüşmesi yapılmasını önermiştir. AKP-HDP koalisyonunun olmaması durumunda yine açılım süreci konusunda hem fikir olan ancak uygulanması konusunda fikir ayrılığı içinde olan AKP-CHP koalisyonun denenmesi gerektiğini önermiştir. 

Bu iki koalisyon girişiminin de başarısız olması durumunda MHP, AKP ile koalisyon görüşmeleri yapmaya hazır olduğunu Sayın Bahçeli’nin ifadesi olarak açıklanmıştır. Ancak MHP, AKP ile bir koalisyon görüşmesine oturmak için ön şartları olduğunu açıklamıştır. Bu ön şartlar, Açılım süreci adlı felaket sürecinin tasfiye edilmesi ve terörle müzakereden terörle mücadeleye geçilmesidir. Milli ve üniter devletin muhafazasıdır. İkinci ön şartımız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa’nın 104. Maddesinde tanımlanan cumhurbaşkanının yetkileri dışına Erdoğan’ın çıkmamasıdır. MHP’nin üçüncü şartı ise Anayasa’nın yargı bağımsızlığının altını çizen 138. Maddesinin tekrar yürürlüğe girmesi ve bu çerçevede 17/25 Aralık yolsuzluklarının mahkeme önüne gelmesinin önünün açılmasıdır.  Bu ön şartlarımız kabul edildiği takdirde MHP, koalisyon görüşmelerine başlamaya hazırdır. Bu görüşmelerde seçimlerde halka verdiğimiz sözleri yerine getirebilmek için bazı isteklerimiz olacak tabii ki….

Özetle, MHP Türkiye’nin bir erken genel seçime gitmesini istemiyor. Benim kanaatim, Türkiye’de erken seçimi isteyen tek kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. MHP, bu ülkeyi karşı karşıya olduğu ağır iç ve dış sorunları, büyük ekonomik sıkıntıları aşacak sağlam bir koalisyon hükümetinin yönetmesini istiyor. Bundan dolayı da işin başında temellerin sağlam atılmasını istiyor. Başarısızlığı önceden belli ve MHP’nin kendisini inkar etmesine neden olacak bir koalisyonun parçası olmayacağını ifade ediyor.

Soru: Peki, AKP adayını TBMM başkanlığı seçimlerinde neden desteklediniz?


Prof. Dr. Ümit Özdağ: Burada da sorunuzda bir ön yargı var. MHP, AKP adayını desteklemedi. MHP kendi adayına destek istedi. MHP, 3. Oylama öncesinde CHP’ye bir çağrı yaptı. Sayın Bahçeli, 3. Oylama öncesinde MHP’nin 4. Oturumda CHP adayı Deniz Baykal’a destek vermeyeceğini açıkladı. Ve MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek istedi. Bahçeli şöyle dedi: “Sayın İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı olması yönünde siyasi faaliyet gösteren CHP’nin, TBMM Başkanı seçiminde tutarlılık imtahanından geçeceği çok açıktır.” Bakın, Sayın İhsanoğlu bir süre önce CHP tarafından MHP’ye cumhurbaşkanı adayı olarak önerildi. MHP, bu teklifi kabul etti. Devletin başı olarak kabul ettiğimiz, bu kaliteye sahip olduğuna bizimde CHP’nin de inandığı bir adayı şimdi, biz CHP’ye TBMM başkanı olarak desteklemesi için önerdik. Bunu yaparken de MHP’ye başbakanlığı öneren Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM seçimlerinde yaşanan sıkışmayı aşmak için Sayın İhsanoğlu’na destek verebileceğine inanarak yaptık. Ancak ne yazık ki, CHP yöneticilerinin yaptığı kısa değerlendirmeden sonra Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu açıklamada “Çatı mı kaldı?” diye sordu ve Deniz Baykal’ın adaylığını çekmeyeceklerini açıkladı. Böylece aslında CHP daha 3. Tur oylama yapılmadan TBMM Başkanlığı seçiminin AKP adayı tarafından kazanılmasının önünü açtı. 

Burada altını çizmek istediğim husus şudur: CHP’nin MHP’den destek istemesi, meşru, adil, doğru ve önemlidir de, MHP’nin CHP’den destek istemesi, gayri meşru, gayri adil, yanlış ve önemsiz midir? Böyle düşünmek ve yaklaşmak çok yanlış ve haksız bir tutumdur. CHP, Baykal’ı aday olarak belirlerken, MHP’ye bu konuda danışmış, muhtemel bir 4. Tur hakkında görüşünü almış ve destek sözü istemiş değildir. 

Soru: CHP’nin MHP adayı İhsanoğlu’nu desteklemesi MHP adayının seçilmesi için yeter mi idi?


Ümit Özdağ: Bu soruyu “MHP, CHP’yi desteklemediği için AKP adayı seçildi” diyenlere sormak lazım. Eğer CHP, MHP adayı Sayın İhsanoğlu’nu desteklese idi daha 3. Tur başlamadan önce ortaya çok yeni bir durum çıkacaktı. AKP içinden muhafazakar kimliği ile de saygı duyulan İhsanoğlu’nun destek bulması daha kolay olacaktı. Ayrıca şimdi ortada “Biz muhalefeten bir adayın kazanmasını istedik” diye dolaşan HDP’liler de şapkalarını önlerine koymak zorunda kalacaklardı.

Soru: Yani HDP’den destek mi isteyecektiniz?


Ümit Özdağ: Tabii ki hayır. Ancak HDP’nin  bizim talebimizden bağımsız olarak  İhsanoğlu’na destek vermesi durumunda “vermeyin” de demeyiz. Önümüzdeki aylarda MHP tarafından getirilen bir yasa tasarısı veya teklifine HDP destek vermek ister ise o teklifi geri çekmeyiz. Biz sadece kendi eylemlerimizin sorumluluğunu alırız. Diğer partilerin nasıl davranacağını biz şekillendiremeyiz. HDP ile herhangi bir siyasi proje veya eylem içinde olmayız.  

Soru: tekrar soralım. CHP sizin adayınızı desteklemedi ve 4. Tura geldiniz. Eleştirileceğinizi de biliyorsunuz. Neden buna rağmen Deniz Baykal’ı desteklemediniz. 


Ümit Özdağ: Biz hiçbir zaman “Denize düşen Baykal’a sarılır” ruh hali içinde olmadık. Ayrıca, MHP’nin Deniz Baykal’a ilkesel itirazları vardı. Deniz Baykal’ın TBMM başkalığına adaylığı içeriğini bilmediğimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra gündeme gelmiştir. Bu görüşmeden nelerin konuşulduğunu hangi sözlerin verildiğini bilmiyoruz. Ayrıca MHP bütün kesimleri kucaklayacak bir aday çıkarmış iken Erdoğan gibi ötekileştirici bir tavrı diğer tarafta temsil eden Sayın Baykal’ın tüm toplumu  kucaklayıcı bir aday olduğuna inanmadık.  

Gaziantep Güncel


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
Fotoğraf vermek için değil, hizmet için varız15 Şubat 2020
İnsanlık huzura muhtaç27 Ocak 2020
Atilla Yılmaz: Nerede kaldı o eski sanatçılar15 Aralık 2019
Yeşil sahalardan Meclis sıralarına: Saffet Sancaklı12 Aralık 2019
YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ VE FETÖ İLE MÜCADELE29 Kasım 2019
DÜNYA NEREYE GİDİYOR, ESAD’LA GÖRÜŞÜLMELİ Mİ?28 Kasım 2019
BU PROJENİN HAZIRLAYICISI KİMLER? OYUN BÜYÜK27 Kasım 2019
CHP'ye Atatürk'ün ahı tuttu26 Kasım 2019
İlk dört maddeyi koruyan kudretli başkanlık07 Kasım 2019
'Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne ilk adım06 Kasım 2019
ESAD İLE GÖRÜŞÜLSÜN MÜ? (SURİYE DOSYASI)25 Ekim 2019
TERÖRİSTLERİ TEMİZLEYECEĞİZ16 Ekim 2019
"Bizim için Bursa ne ise Hakkari o'dur. Bizim ayrımız gayrımız yok"17 Temmuz 2019
Terörün eteğine tutunanlar artık susmalı17 Temmuz 2019
KÜSKÜNLER İŞİN CİDDİYETİNİ ANLADI07 Haziran 2019
İstanbul, zillete teslim edilemez01 Haziran 2019
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”22 Ekim 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
MHP’ye operasyon 2009’da başladı18 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'12 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!19 Ocak 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi27 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
HAVA DURUMU
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH